Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 62

Θέμα: Λάδια σε cbf 125!!!

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210906-165421__01.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	430531

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αρχικά, μπες εδώ. Τα έχουμε υπεραναλύσει όλα τόσα χρόνια, μπορείς να βρεις πολλές απόψεις, κάποιες εμπεριστατωμένες όπως θέλεις, κάποιες λιγότερο εμπεριστατωμένες, αλλά θα'χεις την ελευθερία της επιλογής. Προσωπικά, δοκίμασα πολλά λάδια στο cbf στα 2.5 χρόνια που το είχα γιατί ήμουν μικρός και ψαχνόμουν, το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το motul ημισυνθετικό 10w40(νομίζω 5100 λέγεται; ), γενικά η motul είναι κακή επιλογή για μένα. Αλλά αφού έχεις αποφασίσει την μάρκα και πάμε μόνο στο ιξώδες, τουλάχιστον στο manual που'χω κατεβάσει εγώ λέει και 10w30 και 10w40, το πρώτο για κρύα κλίματα και το δεύτερο για πιο ζεστά φαντάζομαι. Εγώ όσο το'χα έβαζα 10w40, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός απ' όταν έβαζα motul όπως προείπα.

    Edit: Τώρα είδα ότι έχεις μπει ήδη στο group.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210906-165430__01.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	76,1 KB 
ID:	430532

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210906-165435__01.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	430533

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210906-165442__01.jpg 
Προβολές:	71 
Μέγεθος:	46,2 KB 
ID:	430534

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Αρχικά, μπες εδώ. Τα έχουμε υπεραναλύσει όλα τόσα χρόνια, μπορείς να βρεις πολλές απόψεις, κάποιες εμπεριστατωμένες όπως θέλεις, κάποιες λιγότερο εμπεριστατωμένες, αλλά θα'χεις την ελευθερία της επιλογής. Προσωπικά, δοκίμασα πολλά λάδια στο cbf στα 2.5 χρόνια που το είχα γιατί ήμουν μικρός και ψαχνόμουν, το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το motul ημισυνθετικό 10w40(νομίζω 5100 λέγεται; ), γενικά η motul είναι κακή επιλογή για μένα. Αλλά αφού έχεις αποφασίσει την μάρκα και πάμε μόνο στο ιξώδες, τουλάχιστον στο manual που'χω κατεβάσει εγώ λέει και 10w30 και 10w40, το πρώτο για κρύα κλίματα και το δεύτερο για πιο ζεστά φαντάζομαι. Εγώ όσο το'χα έβαζα 10w40, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, εκτός απ' όταν έβαζα motul όπως προείπα.

    Edit: Τώρα είδα ότι έχεις μπει ήδη στο group.
    Από αυτή την ομάδα είναι οι απαντήσεις που πήρα και με μπέρδεψαν λίγο. Άλλοι λένε μόνο 10-30w που λέει το εγχειρίδιο, άλλοι λένε μόνο 10-40w στην Ελλάδα λόγω κλίματος. Απ'οτι κατάλαβα μάλλον ο καθένας πράττει αναλόγως το πώς το βλέπει.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε μου,να είσαι καλά.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Από αυτή την ομάδα είναι οι απαντήσεις που πήρα και με μπέρδεψαν λίγο. Άλλοι λένε μόνο 10-30w που λέει το εγχειρίδιο, άλλοι λένε μόνο 10-40w στην Ελλάδα λόγω κλίματος. Απ'οτι κατάλαβα μάλλον ο καθένας πράττει αναλόγως το πώς το βλέπει.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου φίλε μου,να είσαι καλά.
    Δεν είναι exact science η επιλογή λαδιού, μην τρελαίνεσαι τόσο. Βάλε 10w40.

  8. #23
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210906-165435__01.jpg 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	430533
    H δεύτερη δημοσίευση στο screenshot που έβαλες παραπέμπει στην πρωινή απάντησή μου,βάλε ένα συγκεκριμένο λάδι και στην επόμενη αλλαγή βάλε κάτι άλλο και σύγκρινε μόνος σου,όχι τι λένε οι άλλοι.
    Μπορεί όντως με το 10-40 να δουλεύει πιο στρωτά το μηχανάκι,δεν αντιλέγω,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με το 10-30 θα του κάνεις ζημιά,αλλοίμονο!

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Ραφτακο, φίλε δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι αλλά με τόσο σπάσιμο μεζεων για το λάδι στο παπί σου, κάνεις την ζωή σου δύσκολη ως προς το να πάρεις απαντήσεις.
    Λαρωσε λίγο, δεν μας ενδιαφέρει να δούμε όλες τις συζητήσεις της ζωής σου προκειμένου να δείξεις κάτι που νομίζεις σημαντικό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Φίλε μου αν δε γουστάρεις ή βαριέσαι να απαντήσεις το βρίσκω απολύτως λογικό αλλά τότε μη μπαίνεις καν στον κόπο να διαβάσεις το θέμα που άνοιξα γιατί σπας τα δικά μου μέζεα τότε. Ευχαριστώ πολύ.
    Επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω για ακόμη μια φορά όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στον προβληματισμό μου και κυρίως τον karellen. Καλό απόγευμα.

  11. #26
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Είσαι καινούριος και έχεις να μάθεις ακόμα τους τρόπους του μαγαζιού, το κατανοώ.
    Χωρίς καμία διάθεση για μανουρα σου έγραψα το παραπάνω.
    Όταν δημοσιεύεις κάτι σε ανοιχτό δημόσιο βήμα, δεν μπορείς να λες στον άλλο μη διαβάζεις ότι γράφω.
    Επίσης,λόγω ιδιότητας αναγκάζομαι να διαβάζω πολλά κι ας μη μου αρέσει.
    Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και χαλάρωσε λίγο με το πόσο πιέζεις για απαντήσεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τις πάρεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Είσαι καινούριος και έχεις να μάθεις ακόμα τους τρόπους του μαγαζιού, το κατανοώ.
    Χωρίς καμία διάθεση για μανουρα σου έγραψα το παραπάνω.
    Όταν δημοσιεύεις κάτι σε ανοιχτό δημόσιο βήμα, δεν μπορείς να λες στον άλλο μη διαβάζεις ότι γράφω.
    Επίσης,λόγω ιδιότητας αναγκάζομαι να διαβάζω πολλά κι ας μη μου αρέσει.
    Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και χαλάρωσε λίγο με το πόσο πιέζεις για απαντήσεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τις πάρεις.
    Αγαπάμε διευθυντή, λέμε!

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Εγω θα λεγα να βάλεις έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.
    Ασε τον κατασευαστή και αν δεν κάνεις πολλά χιλιάμετρα το χειμώνα ,θα σε βγάλει μερικές ωραιότατες σαλάτες.
    Τελευταία τροποποίηση από rainmike; 06/09/2021 στις 18:01.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Είσαι καινούριος και έχεις να μάθεις ακόμα τους τρόπους του μαγαζιού, το κατανοώ.
    Χωρίς καμία διάθεση για μανουρα σου έγραψα το παραπάνω.
    Όταν δημοσιεύεις κάτι σε ανοιχτό δημόσιο βήμα, δεν μπορείς να λες στον άλλο μη διαβάζεις ότι γράφω.
    Επίσης,λόγω ιδιότητας αναγκάζομαι να διαβάζω πολλά κι ας μη μου αρέσει.
    Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και χαλάρωσε λίγο με το πόσο πιέζεις για απαντήσεις. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να τις πάρεις.
    Αδερφέ μου ούτε κι εγώ έχω καμία διάθεση για μανούρα και νομίζω ήμουν απολύτως σοβαρός σε όσα έγραψα χωρίς να προσβάλλω κανέναν αλλά θεώρησα λίγο ειρωνική την απάντησή σου γι'αυτό και σου απάντησα έτσι. Είμαι μηχανικός αξιωματικός του πολεμικού Ναυτικού εδώ και 21 χρόνια και έχω δουλέψει και στο συνεργείο αυτοκινήτων του πατέρα μου πιο πιτσιρικάς γι'αυτό και γνωρίζω πράγματα και είμαι λίγο πιο ευαίσθητος σε κάποια θέματα όπως είναι τα λάδια. Αν αυτό ενόχλησε ζητάω συγγνώμη αλλά νομίζω εξέφρασα ταπεινά τις απόψεις μου. Συγγνώμη και πάλι αν ενοχλήθηκες, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Καλή καρδιά.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    964
    Σορρυ κιόλας..

    21 χρόνια μηχανικός, με προϋπηρεσία σε συνεργείο αυτοκινήτων και ρωτάς για το αν πρέπει να βάλεις 10-30W ή 10-40W στο παπί?

    Η απάντηση είναι απλή και στην έχουν πεί.

    Βάλε 10-30, μετά βάλε 10-40 και κρίνε απο τον ήχο και τις αλλαγές ταχυτήτων τι κάθεται καλύτερα στο μοτέρ σου.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125
    από kotsos.b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2017, 12:49
  2. "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125
    από gory στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 15:52
  3. Αλλαγή γραναζιών σε CBF 125.
    από kiiraklis94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 18:27
  4. CBF-125 λάδια..
    από skoudouflis88 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 17:16
  5. Καλύτερα λάστιχα σε Cbf-125 !
    από arazw.ara.zw στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF