Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 62

Θέμα: Λάδια σε cbf 125!!!

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Εγω θα λεγα να βάλεις έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.
    Ασε τον κατασευαστή και αν δεν κάνεις πολλά χιλιάμετρα το χειμώνα ,θα σε βγάλει μερικές ωραιότατες σαλάτες.
    Εσύ για stand up comedy κάνεις, έχεις φοβερό χιούμορ 5χρονου....

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Συγχώρεσέ με αλλά δεν είχα ποτέ ανάλογη εμπειρία σε μηχανάκια και λόγω της ιδιαιτερότητας ότι το ίδιο λάδι είναι και για το σασμάν γι'αυτό και είπα καλύτερα να ρωτήσω γιατί πολλοί είναι κάθετοι για ότι λέει το manual και μερικοί κάθετοι για 10-40w .... Τρέχα γυρευε δλδ...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Στη μηχανή στα καράβια, η στο συνεργείο του πατέρα, πάτε με οδηγίες κατασκευαστή, η εμπειρικά?

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ μου ούτε κι εγώ έχω καμία διάθεση για μανούρα και νομίζω ήμουν απολύτως σοβαρός σε όσα έγραψα χωρίς να προσβάλλω κανέναν αλλά θεώρησα λίγο ειρωνική την απάντησή σου γι'αυτό και σου απάντησα έτσι. Είμαι μηχανικός αξιωματικός του πολεμικού Ναυτικού εδώ και 21 χρόνια και έχω δουλέψει και στο συνεργείο αυτοκινήτων του πατέρα μου πιο πιτσιρικάς γι'αυτό και γνωρίζω πράγματα και είμαι λίγο πιο ευαίσθητος σε κάποια θέματα όπως είναι τα λάδια. Αν αυτό ενόχλησε ζητάω συγγνώμη αλλά νομίζω εξέφρασα ταπεινά τις απόψεις μου. Συγγνώμη και πάλι αν ενοχλήθηκες, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Καλή καρδιά.
    Διαβαζοντας το παραπανω, πιστευω πως ΔΕΝ θα επρεπε να ρωτας για το τι λαδια να βαλεις.
    Εκτος και αν αραδιαζεις παπατζιλικια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Στη μηχανή στα καράβια, η στο συνεργείο του πατέρα, πάτε με οδηγίες κατασκευαστή, η εμπειρικά?
    Στο δευτερο ριχνω το στοιχημα μου!
    Φαντασου καταστασεις....
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Στη μηχανή στα καράβια, η στο συνεργείο του πατέρα, πάτε με οδηγίες κατασκευαστή, η εμπειρικά?
    Πάντα by the book πάμε αλλά εδώ βλέπω η πλειοψηφία πάει εμπειρικά.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Απάντησα παραπάνω στο σχόλιό σου, ανέτρεξε στα προηγούμενα σχόλια.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας,με βοηθήσατε αρκετά και ελπίζω να βοηθηθεί ακόμη περισσότερος κόσμος από αυτό το thread. Καλή συνέχεια σε όλους,εις το επανιδείν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Συγχώρεσέ με αλλά δεν είχα ποτέ ανάλογη εμπειρία σε μηχανάκια και λόγω της ιδιαιτερότητας ότι το ίδιο λάδι είναι και για το σασμάν γι'αυτό και είπα καλύτερα να ρωτήσω γιατί πολλοί είναι κάθετοι για ότι λέει το manual και μερικοί κάθετοι για 10-40w .... Τρέχα γυρευε δλδ...
    Και όλα τα μηχανάκια δουλεύουν μια χαρά.
    Ούτε αυτά με το 10-30 χαλάσανε ούτε αυτά με 10-40.χαλάσανε.
    Συχνό έλεγχο στη στάθμη να δείς μήπως στο καίει αλλαγές στην ώρα τους και είσαι μια χαρά.
    Δεν χρειάζεται τόσο ψάξιμο.
    Ουσιαστικά δεν χρειάζεται καθόλου ψάξιμο.
    Να έχει λάδι.

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παρε ενα 10-30W και ενα 10-40W, ανακατεψε τα καλα να βγει 10-35W, βαλτο στο μηχανακι και πορευσου εν ειρήνη..

    Υ.Γ.
    Δεν κανω καθόλου πλακα, ειδικα με ατομα που μπαινουν με τον τσαμπουκα του απαιτούντος τεκμηριωμενες απαντήσεις σε επεα πτερόεντα τρίτων, εν ειδη χρεους απο τους υπόλοιπους..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα 10-30W και ενα 10-40W, ανακατεψε τα καλα να βγει 10-35W, βαλτο στο μηχανακι και πορευσου εν ειρήνη..

    Υ.Γ.
    Δεν κανω καθόλου πλακα, ειδικα με ατομα που μπαινουν με τον τσαμπουκα του απαιτούντος τεκμηριωμενες απαντήσεις σε επεα πτερόεντα τρίτων, εν ειδη χρεους απο τους υπόλοιπους..
    Ξεχασες να αναφερεις πως προκειται για 50/50 μειξη!!
    Μη βγει κανα 10W-37,8 και δεν προλαβαινεις τις αγωγες!!

    (Τοσο τις δικαστικες αλλα και τις φαρμακευτικες με οσα ακομα εχεις να διαβασεις εδω μεσα!!)

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Παρε ενα 10-30W και ενα 10-40W, ανακατεψε τα καλα να βγει 10-35W, βαλτο στο μηχανακι και πορευσου εν ειρήνη..

    Υ.Γ.
    Δεν κανω καθόλου πλακα, ειδικα με ατομα που μπαινουν με τον τσαμπουκα του απαιτούντος τεκμηριωμενες απαντήσεις σε επεα πτερόεντα τρίτων, εν ειδη χρεους απο τους υπόλοιπους..
    Καθόλου με τσαμπουκά και καθόλου απαίτηση. Η απαίτησή μου ήταν απλά να μη μπει ο κάθε "γνώστης του πληκτρολογίου" να δώσει απάντηση. Γι'αυτό και ζήτησα εμπεριστατωμένες απόψεις και όχι γενικόλογα. Καλή σου μέρα.

  12. #42
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Καθόλου με τσαμπουκά και καθόλου απαίτηση. Η απαίτησή μου ήταν απλά να μη μπει ο κάθε "γνώστης του πληκτρολογίου" να δώσει απάντηση. Γι'αυτό και ζήτησα εμπεριστατωμένες απόψεις και όχι γενικόλογα. Καλή σου μέρα.
    Η εμπεριστατωμένη άποψη είναι ότι για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν παίζει κανέναν ρόλο είτε βάλεις 10/30 είτε 10/40, και στην εξέφρασαν μια ντουζίνα άνθρωποι

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Έτσι και βάζεις 10/30 το καλοκαίρι και του κάνεις κανονική/έντονη χρήση θα ψάχνεις για γρανάζια και φουρκέτες κάποια στιγμή.

    Και ποτέ δε ξεχνάμε:Αυτοί που γράφουν τα βιβλιαράκια των αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών δε θέλουν να κρατήσεις το απόκτημα σου 15 -20 χρόνια χωρίς βλάβη στο δρόμο.

    Εργοστάσια είναι, μηχανάκια και ανταλλακτικά πουλάνε,τη τσέπη τους κοιτάνε,κοίτα και συ τη δική σου .

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Έτσι και βάζεις 10/30 το καλοκαίρι και του κάνεις κανονική/έντονη χρήση θα ψάχνεις για γρανάζια και φουρκέτες κάποια στιγμή.

    Και ποτέ δε ξεχνάμε:Αυτοί που γράφουν τα βιβλιαράκια των αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών δε θέλουν να κρατήσεις το απόκτημα σου 15 -20 χρόνια χωρίς βλάβη στο δρόμο.

    Εργοστάσια είναι, μηχανάκια και ανταλλακτικά πουλάνε,τη τσέπη τους κοιτάνε,κοίτα και συ τη δική σου .
    Μηχανολογος μηχανικος, με ειδικοτητα στα παραγωγα πετρελαιου και την χρηση τους λογικα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Anyway...ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή. Από κει και πέρα εγώ ήθελα απλά να δω οι περισσότεροι κάτοχοι της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας τι λάδια χρησιμοποιούν. Άλλοι πάνε by the book και οι υπόλοιποι εμπειρικά...
    Πιστεύω πάντως πως το συγκεκριμένο μοτέρ αν του βάζεις καλό λάδι με τακτικές αλλαγές όπως προβλέπεται (ανεξαρτήτως αν είναι 10-30w ή 10-40w) πολύ απλά δε σπάει δε χαλάει.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125
    από kotsos.b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2017, 12:49
  2. "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125
    από gory στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 15:52
  3. Αλλαγή γραναζιών σε CBF 125.
    από kiiraklis94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 18:27
  4. CBF-125 λάδια..
    από skoudouflis88 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 17:16
  5. Καλύτερα λάστιχα σε Cbf-125 !
    από arazw.ara.zw στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF