Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Λάδια σε cbf 125!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29

    Λάδια σε cbf 125!!!

    Χαιρετώ την ομάδα. Είμαι νέο μέλος και νέος κάτοχος ενός cbf 125 του 2017. Θέλω για αρχή να του κάνω ένα service για να ξέρω τι μου γίνεται και επειδή είμαι λίγο σχολαστικός με τα λάδια θα ήθελα τη γνώμη σας καθότι διάφοροι φίλοι με μπέρδεψαν. Το εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας αναγράφει ξεκάθαρα για λάδι 10-30w όμως πολλοί γνωστοί μου λένε ότι στην Ελλάδα καλύτερα θα ήταν να του έβαζα 10-40w λόγω αυξημένων θερμοκρασιών.
    Όσο για τη μάρκα δεν το πολυσυζητάω... ξεκάθαρα θα πάω σε Redline. Θα χαρώ πολύ να δω τις απόψεις σας εφόσον είναι τεκμηριωμένες και όχι κάτι απαντήσεις που βλέπω μερικές φορές του στυλ "εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια λάδι για τηγανιτές πατάτες και δεν καίει σταγόνα και δουλεύει και αθόρυβα το μοτέρ"

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Καλώς ήρθες στην ομάδα και καλή διαμονή.
    Ό,τι λέει το μάνιουαλ θα βάλεις για αρχή και στην επόμενη αλλαγή μπορείς να πειραματιστείς και να βάλεις 10 sae παραπάνω (10-40w πχ). Μόνο εσύ θα διαπιστώσεις την αλλαγή στη λειτουργία του μοτέρ σου και κανένας άλλος για τον απλούστατο λόγο ότι και οι γνώμες είναι υποκειμενικές αλλά και τα μηχανάκια των άλλων διαφορετικά,δεν υπάρχει γενικός κανόνας γι αυτά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
    Το θέμα είναι ποιό είναι το σωστό για το μοτέρ και πως θα διατηρηθεί μακροχρόνια αξιόπιστο και όχι πως το ακούω εγώ. Έτσι κι αλλιώς διάφορα στον ήχο από 10-30w σε 10-40w δεν θα υπάρχει και αν υπάρχει θα είναι αμελητέα σε επίπεδο να μην το καταλαβαίνεις καν. Αυτή είναι η άποψη μου.
    Καλή σου μέρα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Καλημερα. Αν θες μην ανοιγεις πολλα διαφορετικα θεματα (και ξεθαβεις παλαιοτερα) για το ιδιο πραγμα. μαζεψε τα ολα σε ενα.

    Σχετικα με την ερωτηση σου δεν ειναι λογικο η απαντηση να ειναι "οτι λεει το μανιουαλ"?? (ευχομαι να μην αρχισουμε παλι τα: ενας θειος μου ομως βαζει σαλαμουρα και μου ειπε για Ελλαδα ειναι μια χαρα σωστο).

    Τελος, αν εχεις ηδη αποψη οπως λες οτι τα λαδια θα εχουν αμελητεα μονο διαφορα στον ηχο (που δεν ειναι ετσι προφανως), τοτε δεν εχεις λογο να παρεις αποψεις. Αλλωστε 99% αλλα ακους εσυ και αλλα καποιος αλλος.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Οτι λεει το manual
    Αλλωστε γιατι να βαλεις 40αρι σεπτεμβριο μηνα...

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου.
    Το θέμα είναι ποιό είναι το σωστό για το μοτέρ και πως θα διατηρηθεί μακροχρόνια αξιόπιστο και όχι πως το ακούω εγώ.Το σωστό είναι αυτό που λέει το manual.Δεν είναι μόνο πως το ακούς το κάθε λάδι αλλά και πως το νιώθεις,ναι,μπορείς να το καταλάβεις σε πολλά σημεία: μαλακότερο κούμπωμα στις ταχύτητες-πιο ήσυχη λειτουργία του μοτέρ και διάφορα άλλα.Όλα αυτά συνηγορούν ότι ένα λιπαντικό μπορεί να είναι καλύτερο από ένα άλλο στη δική σου μηχανή. Έτσι κι αλλιώς διάφορα στον ήχο από 10-30w σε 10-40w δεν θα υπάρχει και αν υπάρχει θα είναι αμελητέα σε επίπεδο να μην το καταλαβαίνεις καν. Αυτή είναι η άποψη μου.Μερικές φορές υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις μάρκες λαδιών ακόμα και σε ίδιο ιξώδες! Δοκιμασμένο πολλάκις σε δικές μου μοτοσυκλέτες και σε μεγαλύτερα κυβικά.
    Καλή σου μέρα.
    Σου απαντάω πιο πάνω με κόκκινα.
    Επίσης κάτι άλλο: Η συνηθισμένη ρήση μεταξύ φίλων "εγώ βάζω το τάδε λάδι και 5 χρόνια τώρα το μηχανάκι δεν έχει πάθει τίποτα,βάλε το ίδιο κι εσύ" δεν είναι απόλυτα αωστή,θα μπορούσε κάλλιστα να βάζει μια άλλη μάρκα ή ένα ελαφρώς διαφορετικό ιξώδες και πάλι το μηχανάκι του να είναι ΟΚ.Οι ανοχές στα μηχανικά μέρη ενός μοτέρ είναι αρκετά μεγάλες ώστε να μην διαφαίνονται διαφορές μεταξύ 2 λιπαντικών.
    Άλλωστε τα λάδια είναι τόσο υποκειμενικά όσο τα ελαστικά,άλλοι ορκίζονται στο όνομά τους και τα ίδια άλλοι τα καταρρακώνουν.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Άρα σύμφωνα με την απάντησή σου βάζεις 30αρι τον χειμώνα και 40αρι το καλοκαίρι ή σταθερά ότι λέει το εγχειρίδιο για 30αρι.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Σταθερά ότι λέει το εγχειρίδιο.
    Συν τοις άλλοις το "χειμώνα και καλοκαίρι" είναι εντελώς άτοπο. 1) στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσο μεγάλες θερμοκρασιακές αποκλίσεις ώστε να επιβάλλεται η εναλλαγή ιξώδους και 2) είναι φύσει αδύνατον να συμπίπτει η αλλαγή λαδιών με την αλλαγή των εποχών,το χειμώνα κάνουμε λιγότερα χιλιόμετρα και μπορεί κάλλιστα να φτάσει καλοκαίρι και τα υπάρχοντα λάδια στο μοτέρ να είναι με μόλις 1.000-2.000 χλμ.Τι θα κάνεις θα τα πετάξεις?

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Σύμφωνα με τα λεγόμενά σας δλδ χειμώνα καλοκαίρι βάζουμε 10-30w όπως λέει το εγχειρίδιο. Συγγνώμη για τις απορίες μου αλλά είμαι ευαίσθητος στο θέμα λάδι και ψάχνω την ιδανικότερη λύση.
    Τα αναφέρω αυτά γιατί κάποιος μου έλεγε ότι αυτά τα μηχανάκια έχουν εγχειρίδιο ίδιο για όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και ότι εμείς με θερμότερο κλίμα θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε 10-40w. Επί αυτού ποιά είναι η απάντησή σας;
    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και για τις απόψεις σας

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Γιατί; Τι έχει το τηγανόλαδο;



    Ότι είπαν οι από πάνω.
    Καλή διαμονή και από μένα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Βάλε ότι λέει το Μάνουαλι
    κάτι παραπάνω ξέρει η Χόντα απ' τον μάστρο μητσο,ο οποίο
    ς ξέρει μόνο αυτό που του λέει η τσέπη του.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Θα χαρώ πολύ να δω τις απόψεις σας εφόσον είναι τεκμηριωμένες
    Και εμεις θα χαιρόμασταν πολυ να σου τις "δειχναμε", εφόσον οι παρακατω δικες σου αποψεις ήταν επισης τεκμηριωμενες..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Το εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας αναγράφει ξεκάθαρα για λάδι 10-30w όμως πολλοί γνωστοί μου λένε ότι στην Ελλάδα καλύτερα θα ήταν να του έβαζα 10-40w λόγω αυξημένων θερμοκρασιών.
    Όσο για τη μάρκα δεν το πολυσυζητάω... ξεκάθαρα θα πάω σε Redline.
    Υ.Γ.
    Μιλάμε για μοτερ 88 άλογων στο λιτρο, ναι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Και 5 άλογα στο λίτρο να ήταν πάλι redline θα έβαζα,το ξέρω υπερβολή αλλά στο θέμα λάδι το ψειρίζω λίγο η αλήθεια είναι.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/09/2021
    Μηνύματα
    29
    Και εμεις θα χαιρόμασταν πολυ να σου τις "δειχναμε", εφόσον οι παρακατω δικες σου αποψεις ήταν επισης τεκμηριωμενες..



    Οι απόψεις που ανέφερα δεν είναι δικές μου, απλά γνώμες άλλων ατόμων προς εμένα τον άσχετο σε μηχανάκια καθώς ειναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι λίγο άσχετος. Μου ανέφεραν λοιπόν για το Ελληνικό κλίμα ότι είναι πιο θερμό από την υπόλοιπη Ευρώπη οπότε και θα ήταν καλύτερα το 10-40w. Το λες και τεκμηριωμένη άποψη.

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raftako13 Προβολή μηνύματος
    Και εμεις θα χαιρόμασταν πολυ να σου τις "δειχναμε", εφόσον οι παρακατω δικες σου αποψεις ήταν επισης τεκμηριωμενες..



    Οι απόψεις που ανέφερα δεν είναι δικές μου, απλά γνώμες άλλων ατόμων προς εμένα τον άσχετο σε μηχανάκια καθώς ειναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι λίγο άσχετος. Μου ανέφεραν λοιπόν για το Ελληνικό κλίμα ότι είναι πιο θερμό από την υπόλοιπη Ευρώπη οπότε και θα ήταν καλύτερα το 10-40w. Το λες και τεκμηριωμένη άποψη.
    Η μόνη τεκμηριωμένη άποψη είναι η άποψη του κατασκευαστή.ΤΕΛΟΣ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενδεχόμενο χτύπημα μπιελας σε cbf 125
    από kotsos.b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2017, 12:49
  2. "Τίναγμα" κατά την πορεία σε cbf 125
    από gory στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2016, 15:52
  3. Αλλαγή γραναζιών σε CBF 125.
    από kiiraklis94 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 18:27
  4. CBF-125 λάδια..
    από skoudouflis88 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 17:16
  5. Καλύτερα λάστιχα σε Cbf-125 !
    από arazw.ara.zw στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2010, 20:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF