Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Συμφωνία Yamaha, KTM, Honda, Piaggio για κατασκευή μπαταριών ενιαίου τύπου

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    Συμφωνία Yamaha, KTM, Honda, Piaggio για κατασκευή μπαταριών ενιαίου τύπου

    Μετά το προσύμφωνο του Μαρτίου, ιδρύεται και επίσημα το Swappable Batteries Motorcycle Consortium (SBMC) .

    Η συμφωνία έχει στόχο την προώθηση της χρήσης ελαφρών ηλεκτρικών οχημάτων όπως scooters και μοτοποδήλατα, τρίτροχα και τετράτροχα οχήματα, όπως και στην βιώσιμη διαχείριση των μπαταριών σε συμφωνία με τις πολιτικές προστασίας του περιβάλλοντος ανά τον κόσμο. Σύμφωνα με τα 4 βήματα του project που ανακοινώθηκαν, το τελευταίο προβλέπει τα εξής:
    -Την ανάπτυξη κοινών προδιαγραφών για τα συστήματα εναλλάξιμων μπαταριών.
    -Την επιβεβαίωση της δυνατότητας κοινής χρήσης των μπαταριών και των συστημάτων.
    -Την καταχώρηση και την προώθηση της κοινής προδιαγραφής στους Ευρωπαϊκούς και παγκόσμιους οργανισμούς τυποποίησης.
    -Την επέκταση του νέου συστήματος σε εφαρμογή παγκοσμίου επιπέδου.
    Πρακτικά, το αποτέλεσμα αυτής της κοινοπραξίας θα είναι η κατάργηση του «συνόρου» των διαφορετικών συστημάτων μπαταριών, που ακόμα αποτελεί μείζον ζήτημα στη διάδοση της ηλεκτροκίνησης. Αν και πολλοί κατασκευαστές ακολουθούν την λύση αυτή, η οποία αυξάνει κατά πολύ την ευχρηστία των ηλεκτροκίνητων δικύκλων, οι μπαταρίες των μοντέλων είναι στις περισσότερες περιπτώσεις ασύμβατες μεταξύ τους. Μέρος της συμφωνίας αποτελεί και η αύξηση των προσφερόμενων σταθμών επαναφόρτισης στις διάφορες χώρες.

    Η νέα αυτή συμφωνία λοιπόν θα υιοθετήσει έναν μόνο τύπο, για χρήση σε όλα τα μοντέλα των εταιρειών, που θα εμπίπτουν με την κοινοπραξία. Η δυναμική μιας παγκόσμιας συμφωνίας μεταξύ κολοσσών αναμένεται να ασκήσει πίεση και προς τις άλλες εταιρείες, με τελικό στόχο την υιοθέτηση ενός και μόνο συστήματος εναλλάξιμων μπαταριών, κάτι που θα κάνει πιο αποτελεσματική την ευρύτερη διάδοση τους.


    Πηγή

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    "ενιαίες" μπαταρίες και την χρήση των, την είδα στην Ταϊβάν το 2019.
    Έμεινα μαλάκας.... Παντού στην taoyan (φαντάζομαι και στην υπόλοιπη χώρα) υπάρχουν σταθμοί φόρτισης (δωρεάν, παρακαλώ...) Και εκεί που πηγαίνεις Καμαρωτος με το σκούτερ σου, σταματάς σε κάποιον, βγάζεις μπαταρία, (η οποία είναι σε μορφή κασέτας) την χώνεις σε άδεια θέση και σου πετάει μια έτοιμη φορτισμένη, παίρνεις, βάζεις και συνεχίζεις τον δρόμο σου....
    Ανάθεμα αν το δούμε ποτέ εδώ.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Γνωρίζουμε περίπου την πυκνότητα ενέργειας σε τέτοια εναλλάξιμα συστήματα; Πολύ χονδρικά, πόσα κιλά μπαταρίας πρέπει να κουβαλήσει κάποιος στο σταθμό φόρτισης για να βγάλει 100 χιλιόμετρα αυτονομίας;

    Στα ηλεκτρικά ποδήλατα, αν θυμάμαι καλά, μπαταρίες βάρους 10 κιλών, δίνουν 50 χιλιόμετρα αυτονομία, αν δεν κάνεις πετάλι. Στις πιο ενεργοβόρες μοτοσυκλέτες, λόγω βάρους και αεροδυναμικής τριβής, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να φορτώσεις-ξεφορτώσεις 40 κιλά μπαταριών για να βγάλεις 100 χιλιόμετρα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα αρέσει σε πολλούς τέτοιο χαμαλίκι κάθε 1-2 μέρες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζουμε περίπου την πυκνότητα ενέργειας σε τέτοια εναλλάξιμα συστήματα; Πολύ χονδρικά, πόσα κιλά μπαταρίας πρέπει να κουβαλήσει κάποιος στο σταθμό φόρτισης για να βγάλει 100 χιλιόμετρα αυτονομίας;

    Στα ηλεκτρικά ποδήλατα, αν θυμάμαι καλά, μπαταρίες βάρους 10 κιλών, δίνουν 50 χιλιόμετρα αυτονομία, αν δεν κάνεις πετάλι. Στις πιο ενεργοβόρες μοτοσυκλέτες, λόγω βάρους και αεροδυναμικής τριβής, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να φορτώσεις-ξεφορτώσεις 40 κιλά μπαταριών για να βγάλεις 100 χιλιόμετρα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα αρέσει σε πολλούς τέτοιο χαμαλίκι κάθε 1-2 μέρες.
    για σκουτερ 100χλμ αυτονομία με σουπερ οικονομική οδηγηση η μπαταρια εχει βαρος 35-45 κιλά. κάποια σκουτερ εχουν ροδακια στην μπαταρια για αυτο το λογο. εναλλάξιμες θα βάζουν 2 η 3 η 4 ωστε να ειναι ευκολο να τις βγαλεις. προσπαθουν να ζυγιζουν 7-9 κιλα η κάθε μοναδα. ενα σκουτερ 50cc σε ηλεκτρικο δηλαδη θα εχει μια μπαταρια, 100cc 2 μπαταριες κτλ. αυτονομία πολύ χαμηλη αλλα θα εχει χωρο για εξτρα μπαταριες. το συνολο παντως σε βαρος για μια ικανοποιητική αυτονομια θα ειναι πανω απο 30κιλα σε καθε περιπτωση. για μοτοσυκλετα πας στα 60+ kg

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Βοwleno θα γίνει και εδώ, με την μόνη διαφορά ότι θα πληρώνουμε! Δεν ξέρουν αυτοί, είναι άγριοι και απολίτιστοι!
    Ενώ εμείς, ευρωπαίοι (ή ευρωπεη?) !

    Καλό είναι που συμφωνήσανε οι κατασκευαστές σε ενιαίο μοντέλο, δίνει μια λύση στο θέμα της αυτονομίας.

    Απο κει και πέρα η συζήτηση ηλεκτροκίνητα οχήματα σηκώνει πολύ συζήτηση και δεν ξέρω αν είναι της παρούσης.
    Ωστόσο σε κάτι fb group γίνεται μαδομ@υνι μεταξύ υπέρμαχων και πολέμιων του εξηλεκτρισμου της αυτοκίνησης(πιάνει και τα δίτροχα ο όρος)

Παρόμοια θέματα

  1. KTM DUKE 390 ή HONDA CB500F για αρχάριο;
    από Koleas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2014, 15:26
  2. Συμβουλές για κατασκευή ζελατίνας
    από zanny στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2007, 18:54
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF