Είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό ανθρώπων με προβλήματα στην μέση.
Προσωπικά έχω χρόνιο θέμα με δισκοκήλες αλλά δεν είναι συνεχές για μήνες,
,2 φορές με έχουν πάει ξάπλα σε νοσοκομείο για ενέσεις. Αλλες φορές έκανα ενέσεις κοκταιηλ στο σπίτι (BTW οι ενέσεις του νοσοκομείου έχουν άμεσο αποτέλεσμα τουλάχιστον σε μένα).

Η επιλογή γιατρού θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί κάποιοι προτρέπουν τους ασθενείς να κάνουν χειρουργείο χωρίς να χρειάζεται..

Κάποια στιγμή που έφτασα σε σημείο να κουτσαινω πήγα σε νευροχειρούργο και με έστειλε να κάνω μαγνητική.
Η πρώτη διάγνωση από το εργαστηριακό κέντρο ήταν δυσοίωνη. Όμως οταν πήγα την μαγνητική στον νευροχειρούργο μου είπε (και μου έδειξε) ότι υπήρχε φλεγμονή στις κηλες η οποία πίεζε κάποιο/α νεύρα και επηρεαζαν το πόδι.Μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν οι κηλες είχαν φτάσει στο σημείο που τελικά ήταν οι φλεγμονές (σύμφωνα με την πρώτη διάγνωση στο κέντρο..) θα τον παρακαλούσα να μου κόψει το πόδι για να απαλλαγω από τον πόνο.
Τελικά το πήγα συντηρητικά (αντιφλεγμονωδη για λίγες μέρες) και σιγά σιγά ηρέμησα.

Πιστεύω η κάθε περίπτωση ασθενή είναι διαφορετική αλλά 2 σημεία που αναφέρθηκαν παραπάνω λειτούργησαν και σε μένα.
1.Ασκησεις McKenzie, δεν ασχολήθηκα πολύ αλλά όταν έκανα αυτό ένιωθα άμεση ανακούφιση χωρίς χάπια κλπ.
https://youtu.be/wBOp-ugJbTQ
2.Σωστό στρώμα, όταν κοιμάμαι σε καναπέ, κρεββάτι εξοχικού κλπ φτηνά στρώματα την επόμενη μέρα νιώθω μικρόενοχλήσεις, αν δε επιμένω να κοιμάμαι καθημερινά σε τέτοια στρώματα οι ενοχλήσεις εντείνονται.

Ελπίζω να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου γιατί όντως είναι πολύ ενοχλητικό για την καλή ποιότητα ζωής.