Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Κήλη στη μέση

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690

    Κήλη στη μέση

    Καλησπέρα παιδιά μετα απο πολυ καιρο. Περναω αμεσως στο ψητο.
    Εδω και 1 χρονο ταλαιπωρουμε με μια κηλη χαμηλα στη μεση. Η κηλη πιεζει νευρο με αποτελεσμα εκτος απο τον πονο πισω στη μεση να εχω εντονο πονο στη βουβωνικη χωρα.
    Η αισθηση ειναι σαν αυτη που νοιωθει καποιος οταν φαει κλωτσια στα @@@@@.

    Πηγα τον περασμενο οκτωβρη εκανα μαγνητικη και μετα απευθειας σε ορθοπεδικο.
    Μου εγραψε φυσικοθεραπειες. Τις εκανα ειδα μια μικρη βελτιωση αλλα ο πονος παρεμεινε στη βουβωνικη με μικροτερη ενταση.
    εκανα ενδυναμωση κορμου με ασκησεις, ο πονος εκει.εκανα περπατημα ο πονος εκει. εχασα κιλα ο πονος εκει.
    Υπνος με μαξιλαρι κατω απο τα γονατα βοηθησε λιγο στο να μην ξυπναω εντελως χαλια το πρωι.

    Μετα απο 5 μηνες ξαναπω στον ορθοπεδικο μου λεει μηπως εχεις βουβωνοκηλη,κανω εξετασεις δεν εχω.
    Μου λεει να σου γραψω κορτιζονη,λεω δε θελω γιατι δεν μου εξηγει κιολας πως θα λειτουργησει η κορτιζονη.
    Παω κανω βελονισμο,νοιωθω καλυτερα για μερικες μερες και μετα παλι πονος.

    Στο μεταξυ νοιωθω ενοχλησεις ποτε στο γονατο,ποτε στη γαμπα,ποτε μεχρι τον αστραγαλο,ποτε στα οπισθια οπου δυσκολευομαι ακομα και να κατσω
    Ξανακανω φυσικοθεραπειες ενω ταυτοχρονα κανω ενδυναμωση κορμου και περπατημα, ο πονος εκει.
    Η φυσικοθεραπευτρια μου λεει ασε για λιγο την ενδυναμωση και κανε μονο περπατημα, ο πονος εκει.
    το καλοκαιρι κολυμπαω καθημερινα επι ενα μηνα + περπατημα, ο πονος εκει.
    Πριν 2-3 βδομαδες σταματαει ξαφνικα ο πονος στη βουβωνικη αριστερα που ποναγα και τωρα εχω ακριβως τον ιδιο πονο δεξια στη βουβωνικη.

    Οπως καταλαβαινεται ειμαι στα προθυρα νευρικης κρισης. Δεν μπορω να κατσω πολυ ωρα,δεν μπορω να σταθω ορθιος και ακινητος για πανω απο 20 λεπτα μετα ποναω.Μηχανη την εχω πουλησει δεν εχω ξαναπαρει (κατι που ποναει επισης) και πραγματικα
    δεν ξερω τι να κανω. Νοιωθω σαν αμεα.

    Για βοηθηστε βρε παιδια μπας και βγαλω καμια ακρη. Καποιος που εχει περασει παρομοια φαση? συμβουλες?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αδελφέ μην ζητάς διάγνωση σε φόρουμ... Ταλαιπωρείσαι το καταλαβαίνω, αλλά η λύση σου δεν είναι εδώ...
    Πήγαινε με τις εξετάσεις σου και σε 1-2 άλλους γιατρούς και διασταύρωσε το τι θα σου πουν...
    Αν όντως το πρόβλημα είναι από κήλη πιθανόν τελικά καμία συντηρητική θεραπεία να μην λειτουργήσει και να πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο χειρουργικής αφαίρεσης...
    Αυτά όμως θα τα συζητήσεις με τους ειδικούς. Περαστικά σου εύχομαι...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 10/09/2021 στις 11:12.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αδελφέ μην ζητάς διάγνωση σε φόρουμ... Ταλαιπωριέσαι το καταλαβαίνω αλλά η λύση σου δεν είναι εδώ... Πήγαινε με τις εξετάσεις σου και σε 1-2 άλλους γιατρούς και διασταύρωσε το τι θα σου πουν...
    Καλησπερα! Δεν ζηταω διαγνωση.Γνωριζω τι εχω. Απλα ρωταω αν καποιος εχει περασει κατι παρομοιο να μου πει μια γνωμη παραπανω. Τι βοηθησε εκεινον,τι δαφορετικο εκανε κλπ.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Παθών το 2015. Μου πέρασε με 7 ημέρες κορτιζόνη και ένα μήνα φυσιοθεραπεία για να επανέλθει το κουλο δεξί μου πόδι. Έκτοτε προσέχω πως σηκώνω βάρη, πώς σκύβω, μπαινοβγαίνω από το αυτοκίνητο μέχρι και το πώς χ@ζω. Ενοχλήσεις έχω ακόμα αλλά όταν την ακούσω, ξεκουράζω τη μέση μου αμέσως. Κάνω εντουρο και τραιαλ, στηριζόμενος στα πόδια αποφεύγοντας την φόρτιση της μέσης.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.807
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά μετα απο πολυ καιρο. Περναω αμεσως στο ψητο.
    Εδω και 1 χρονο ταλαιπωρουμε με μια κηλη χαμηλα στη μεση. Η κηλη πιεζει νευρο με αποτελεσμα εκτος απο τον πονο πισω στη μεση να εχω εντονο πονο στη βουβωνικη χωρα.
    Η αισθηση ειναι σαν αυτη που νοιωθει καποιος οταν φαει κλωτσια στα @@@@@.

    Πηγα τον περασμενο οκτωβρη εκανα μαγνητικη και μετα απευθειας σε ορθοπεδικο.
    Μου εγραψε φυσικοθεραπειες. Τις εκανα ειδα μια μικρη βελτιωση αλλα ο πονος παρεμεινε στη βουβωνικη με μικροτερη ενταση.
    εκανα ενδυναμωση κορμου με ασκησεις, ο πονος εκει.εκανα περπατημα ο πονος εκει. εχασα κιλα ο πονος εκει.
    Υπνος με μαξιλαρι κατω απο τα γονατα βοηθησε λιγο στο να μην ξυπναω εντελως χαλια το πρωι.

    Μετα απο 5 μηνες ξαναπω στον ορθοπεδικο μου λεει μηπως εχεις βουβωνοκηλη,κανω εξετασεις δεν εχω.
    Μου λεει να σου γραψω κορτιζονη,λεω δε θελω γιατι δεν μου εξηγει κιολας πως θα λειτουργησει η κορτιζονη.
    Παω κανω βελονισμο,νοιωθω καλυτερα για μερικες μερες και μετα παλι πονος.

    Στο μεταξυ νοιωθω ενοχλησεις ποτε στο γονατο,ποτε στη γαμπα,ποτε μεχρι τον αστραγαλο,ποτε στα οπισθια οπου δυσκολευομαι ακομα και να κατσω
    Ξανακανω φυσικοθεραπειες ενω ταυτοχρονα κανω ενδυναμωση κορμου και περπατημα, ο πονος εκει.
    Η φυσικοθεραπευτρια μου λεει ασε για λιγο την ενδυναμωση και κανε μονο περπατημα, ο πονος εκει.
    το καλοκαιρι κολυμπαω καθημερινα επι ενα μηνα + περπατημα, ο πονος εκει.
    Πριν 2-3 βδομαδες σταματαει ξαφνικα ο πονος στη βουβωνικη αριστερα που ποναγα και τωρα εχω ακριβως τον ιδιο πονο δεξια στη βουβωνικη.

    Οπως καταλαβαινεται ειμαι στα προθυρα νευρικης κρισης. Δεν μπορω να κατσω πολυ ωρα,δεν μπορω να σταθω ορθιος και ακινητος για πανω απο 20 λεπτα μετα ποναω.Μηχανη την εχω πουλησει δεν εχω ξαναπαρει (κατι που ποναει επισης) και πραγματικα
    δεν ξερω τι να κανω. Νοιωθω σαν αμεα.

    Για βοηθηστε βρε παιδια μπας και βγαλω καμια ακρη. Καποιος που εχει περασει παρομοια φαση? συμβουλες?
    Εξαιρετικός Ορθοπεδικός είναι ο Διευθυντής Ορθοπεδικής του Ιατρικού Αμαρουσίου, ο ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗΣ . Αφού ταλαιπωρείσαι τόσο , είναι κρίμα να μην το ψάξεις όσο το δυνατόν περισσότερο.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #6
    Η δισκοκήλη προκαλεί ισχυαλγία. Πόνος στο νεύρο που κατεβαίνει στο πόδι, στη γάμπα, μέχρι κάτω. Ασκήσεις mckenzie που χαλαρώνουν τον πόνο κι επαναφέρουν τους σπονδύλους στη φυσική τους θέση.
    Τα συμπτώματα στη βουβωνική χώρα υποδεικνύουν βουβωνοκήλη, σοβαρή μάλιστα, αλλά λες οτι το τσέκαρες.

    Σε κάθε περίπτωση οπωσδήποτε σε κάποιον σοβαρό γιατρό. Δε δικαιολογείται τόσος καιρός χωρίς αποτελέσματα

    Φυσικά όταν ηρεμήσεις, σωστή ενδυνάμωση και προσοχή στις κινήσεις που κάνεις που αφορούν τη μέση
    just ride...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα! Δεν ζηταω διαγνωση.Γνωριζω τι εχω. Απλα ρωταω αν καποιος εχει περασει κατι παρομοιο να μου πει μια γνωμη παραπανω. Τι βοηθησε εκεινον,τι δαφορετικο εκανε κλπ.
    Η κήλη στην πληθώρα των περιπτώσεων περνάει απο μόνη της,με σωστή σταση σωματος στην καρέκλα και σωστη ενδυνάμωση.
    Για να το πώ πολύ μπακαλίστικα αυτο που πιέζει το νέυρο μαζευεται και δεν το πιέζει πια οποτε σταματανε και τα συμπτώματα.
    Ολά αυτά που περιγράφεις για ενοχλήσεις στην γαμπα και στο γονατο μπορει να μην οφειλονται απαραιτητα στη κηλη.
    Μπορει να ειναι κατι αλλο νευρικής φυσεως που σχετιζεται με την σπονδυλική στηλη η κατι αλλο.
    Οπως ειπε και ο απο πανω μονο καποιος γιατρος μπορει να σε βοηθησει ο οποιος θα γνωριζει και το ιστορικο σου.
    Οσο για την κορτιζονη,λογικα στην εδωσε γιατι ειναι ανοσοκατασταλτικο και αντιμετωπιζει αμεσα τις φλεγμονες και αρα και τον πονο.
    Περαστικά ευχομαι και σιδερενιος γνωριζω απο πονους στη μεση λογω τραυματισμών που ειχα απο βαρη.

  8. #8
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Εγώ και πολλοί δικοί μου (η σύζυγος, ο πατέρας μου, μητέρα φίλης κτλ) έχουμε κυριολεκτικά βρει την υγειά μας με τον Γιάννη : https://www.facebook.com/Dr-%CE%99%C...3733851055614/

    Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
    Ασχέτως αν θα πας σε αυτόν ή όχι, εφόσον εδώ και πολλούς μήνες δε βρίσκει λύση (βασικά, δε βρίσκει καν το πρόβλημα καταλαβαίνω) θα έλεγα σίγουρα να επισκευτείς (και) άλλον ορθοπεδικό!

    Περαστικά!!
    Ξέρω από βέσπα!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παθούσα η γυναίκα μου. Ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ με δισκοκήλη. Όταν την πρωτοέπιασε είχε τρελούς πόνους στο πόδι σε σημείο να μη μπορεί να περπατήσει. Συμβουλεύτηκε τότε έναν ορθοπεδικό και έναν νευροχειρουργό. Ο ορθοπεδικός της σύστησε φυσικοθεραπείες και παυσίπονες ενέσεις σε συνδυασμό με κορτιζόνη. Αντίθετα, ο νευροχειρουργός της είπε ότι δεν πρόκειται να θεραπευθεί αν δεν χειρουργηθεί. Τελικά προτίμησε τη γνώμη του ορθοπεδικού.

    Συνέπεσε, και φύγαμε εξωτερικό εκείνη την περίοδο. Μετά, λοιπόν, από 6 μήνες όπου κατά καιρούς είχε ελαφριά ενόχληση, την πιάνει πάλι έντονος πόνος καθώς και μούδιασμα. Στο εξωτερικό δεν είχαμε την ιατρική βοήθεια που έπρεπε και όταν λοιπόν επιστρέψαμε, ξαναπήγε σε άλλον ορθοπεδικό και της είπε τις ίδιες παπάντζες (κατά τη γνώμη μου).

    Τελικά αποφασίσαμε και πήγαμε σε νευροχειρουργό ο οποίο, μόλις είδε την αξονική τομογραφία μας είπε χαρακτηριστικά ¨Σε άλλα κράτη αν δε σου πρόετειναν να χειρουργηθείς με τέτοια κήλη θα ήταν υπόλογοι νομικά¨

    Εν κατακλείδι, χειρουργήθηκε και βρήκε την υγειά της. Αποκατάσταση είχε άμεση.

    Αυτά από εμένα. Γνώμη μου, ρώτησε και κάποιον νευροχειρουργό σπονδυλικής στήλης.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Εγω θα πώ πάρε μηχανάκι αφου πονάς που πονάς τουλαχιστον να περνάς καλά!
    Μήπως με την ενδυνάμωση το έχεις παρακάνει , όλα αυτά θέλουν να το πάς χαλαρά.
    Σίγουρα γνώμη και απο άλλους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #11
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Πρέπει να πας σε νευροχειρουργό για να πάρεις και από εκεί μια γνώμη. 99% θα σε βάλει να βγάλεις μια μαγνητική πρώτα. Και μην ανησυχείς, δεν είναι πάντα η πρώτη επιλογή το χειρουργείο. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να πας. Θα έπρεπε να στο προτείνει και ο ορθοπεδικός.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 10/09/2021 στις 22:35.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    δεν εχω καποιον νευροχειρουργο να σου συστησω ,
    αλλα πρεπει να βρεις καποιον που πρωτα να ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μετα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ,οποτε αν ξερουν καποιον τετοιον οι φιλοι εδω ας του στειλουν μηνυμα με ονομα τηλ κλπ -περαστικα σου φιλε

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Θα ψαξω να βρω εναν καλο νευροχειρουργο να παω. Να δω τι θα μου πει και βλεποντας και κανοντας.
    Αν καποιος εχει εμπειρια απο συγκεκριμενο νευροχειρουργο ή ορθοπεδικο που τον βοηθησε σε αντιστοιχο προβλημα ας μου στειλει ενα p.m.
    Ελπιζω να βρεθει μια ακρη γιατι εμαι 42 χρονων και αυτη τη στιγμη νοιωθω 72.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Έχε υπόψιν ότι υπάρχουν και ειδικευμένοι χειροπρακτικοί όταν θα έχεις καλή εικόνα από ειδικευμένους γιατρούς και ακτινογραφίες.
    Μετατοπίζουν τις κήλες μακριά από τα νεύρα και διευκολύνουν την σταδιακή απορρόφηση τους.
    Αν δεν μπορούν να επέμβουν στο λένε οι ίδιοι εξηγώντας σου γιατί.

    Αντίστοιχος αφάρμακος μου έφτιαξε την μέση σε 6 μήνες (εγώ δεν είχα θέμα από το πρώτο 15θημερο).
    Πιο πρόσφατα πολύ κοντινοί μου με κήλες προσπάθησαν να αποφύγουν επέμβαση και είναι ακόμα μια χαρά.
    Οι κήλες μειώνονται και επιστρέφουν όσο γίνεται στο αρχικό σχήμα.

    Αργούν να επανέλθουν αλλά ήταν και οι δύο σε πολύ άσχημη (κρεβατωμένοι) κατάσταση και έχουν και αλλεργία στην γυμναστική.
    Κάνεις μερικές θεραπείες και μετά ο γιατρός σου λέει ότι πρέπει να αφήσει το σώμα να καρπωθεί τα οφέλη αυτών πριν συνεχίσει.
    Αυτό μπορεί να είναι 6 μηνες, μπορεί και χρόνο αν είσαι σε καλή κατάσταση.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να ελέγξεις το στρώμα που κοιμάσαι. Αν είναι πολυ μαλακό ή πολυ σκληρό, όταν κοιμάσαι η σπονδυλική σου στήλη είναι στραβή με αποτέλεσμα η δισκοκήλη να πιέζεται και να πονάς. Έτσι ενώ παίρνεις χάπια, κάνεις ασκήσεις ο πόνος δεν φευγει.
    Αγόρασε ένα ορθοπεδικό στρώμα.
    Εγώ έχω τέσσερις Δισκοκηλες. Παλιά πονούσα συνέχεια. Όταν αγόρασα ορθοπεδικό στρώμα ο πονος με έπιανε 1-2 φορές το χρόνο, για λίγες μέρες.
    Προσπάθησε όταν κοιμάσαι (πολυ δυσκολο στην αρχή) να μην παιρνεις την "στάση του εμβρύου" , να καμπουριαζεις πολυ δηλαδή. Γιατί πάλι η σπονδυλική σου στήλη είναι υπερβολικά στραβή και πιέζεις την δισκοκήλη.
    Πίστεψέ με η σωστή θέση στον υπνο έχει μεγάλη σημασία.
    Κάνε για αρχή αυτά τα δυο μαζί με κανένα χάπι (αφου συμβουλευτεις κανένα γιατρό ότι κάνει για σενα) (Norgesic, Mesulid) πριν κοιμηθείς και μετά βλέπεις.
    Ελπίζω να βοήθησα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόνος στη μέση σε παπι (crypton x)
    από Emacd στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2021, 08:39
  2. πιο moto guzzi κοπηκε στη μεση ???
    από nikos force στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2010, 12:52
  3. 'Ελκονται τα ετερώνημα? Η μηχανή στη μέση.....
    από onar στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2008, 14:46
  4. Αναδιάταξη συνόρων και σταθεροποίηση στη Μέση Ανατολή
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 19:46
  5. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF