Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Yamaha mt-07 για δίπλωμα Α2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2018
    Μηνύματα
    16

    Yamaha mt-07 για δίπλωμα Α2

    Καλησπέρα φίλοι!
    Έβγαλα επιτέλους το Α2 και ψάχνω κάποια naked να πάρω σύντομα (τα παπιά δε τα μπορώ καθόλου). Μου χει κάτσει στο μυαλό το mt07, και βγαίνει και για Α2, αλλά επειδή θα είναι το πρώτο (έχω πάρα πολύ μικρή εμπειρία με οποιαδήποτε μηχανή) και σχεδόν 700cc δεν ξέρω αν θα είναι κατάλληλο για να με μάθει ή πόσο επικύνδυνο μπορεί να γίνει για αρχάριο οδηγό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κάποιο αρνητικό πάνω της πέραν του ότι θα πρέπει να την πάρω κούτα για να είναι νόμιμο Α2. Εσείς τι άποψη έχετε;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrhstakhs1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλοι!
    Έβγαλα επιτέλους το Α2 και ψάχνω κάποια naked να πάρω σύντομα (τα παπιά δε τα μπορώ καθόλου). Μου χει κάτσει στο μυαλό το mt07, και βγαίνει και για Α2, αλλά επειδή θα είναι το πρώτο (έχω πάρα πολύ μικρή εμπειρία με οποιαδήποτε μηχανή) και σχεδόν 700cc δεν ξέρω αν θα είναι κατάλληλο για να με μάθει ή πόσο επικύνδυνο μπορεί να γίνει για αρχάριο οδηγό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κάποιο αρνητικό πάνω της πέραν του ότι θα πρέπει να την πάρω κούτα για να είναι νόμιμο Α2. Εσείς τι άποψη έχετε;

    Ευχαριστώ
    Να δώσεις 7000 ευρώ για να πάρεις φιμωμένο μηχανάκι?
    Εχει ενα κάρο 300αρια και 400 αρια που μπορουν να σε καλύψουν που ειναι και μετάχειρα.
    Οταν με το καλο βγάλεις το Α παιρνεις το mt07 που λαχταράς.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Γιατί μετά δεν παίρνει πρόγραμμα για να γίνει 75 άλογα;;

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Να δώσεις 7000 ευρώ για να πάρεις φιμωμένο μηχανάκι?
    Εχει ενα κάρο 300αρια και 400 αρια που μπορουν να σε καλύψουν που ειναι και μετάχειρα.
    Οταν με το καλο βγάλεις το Α παιρνεις το mt07 που λαχταράς.
    Φιμωμένο το αγοράζω αλλά όταν βγάλω το Α, αν θυμάμαι καλά, αλλάζω φίλτρο αέρα και ρυθμίζω την γκαζιέρα να ανοίγει στο μέγιστο. Η ερώτησή μου δεν ήταν για το κόστος (που αν πάρω κάποιο 300ρι και μετα το 07 θα βγεί πιο ακριβό από το 07 και αλλαγή των δύο σε 2-3 χρόνια) αλλά από θέμα οδηγικής συμπεριφοράς. Πιστεύεις ότι είναι υπερβολή το 07 για αρχή ή ότι είναι ακριβό;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xrhstakhs1 Προβολή μηνύματος
    Φιμωμένο το αγοράζω αλλά όταν βγάλω το Α, αν θυμάμαι καλά, αλλάζω φίλτρο αέρα και ρυθμίζω την γκαζιέρα να ανοίγει στο μέγιστο. Η ερώτησή μου δεν ήταν για το κόστος (που αν πάρω κάποιο 300ρι και μετα το 07 θα βγεί πιο ακριβό από το 07 και αλλαγή των δύο σε 2-3 χρόνια) αλλά από θέμα οδηγικής συμπεριφοράς. Πιστεύεις ότι είναι υπερβολή το 07 για αρχή ή ότι είναι ακριβό;
    Το μηχανάκι ρε φιλε δεν ειναι επένδυση.
    Δεν προκειται σε 3 χρονια να ανέβει η αξια του.
    Γιατι να πάρεις κάτι που δεν μπορεις να το αξιοποιήσεις πλήρως?
    Σε 3 χρόνια να χαμε να λέγαμε.Αν είναι η πρώτη σου μηχανή η λογική λέει να πας
    σε κάτι μικρό και μετάχειρο.
    Τώρα αν θες να το πάρεις πάρτο.Ευκολο μηχανάκι ειναι δεν ειναι κάτι τραγικό αλλα για μένα
    φιμωμένο δεν αξίζει.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι ρε φιλε δεν ειναι επένδυση.
    Δεν προκειται σε 3 χρονια να ανέβει η αξια του.
    Γιατι να πάρεις κάτι που δεν μπορεις να το αξιοποιήσεις πλήρως?
    Σε 3 χρόνια να χαμε να λέγαμε.Αν είναι η πρώτη σου μηχανή η λογική λέει να πας
    σε κάτι μικρό και μετάχειρο.
    Τώρα αν θες να το πάρεις πάρτο.Ευκολο μηχανάκι ειναι δεν ειναι κάτι τραγικό αλλα για μένα
    φιμωμένο δεν αξίζει.
    Προφανώς είναι και επένδυση όταν δεν γεννάω λεφτά :')
    Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να πάρω τώρα το 07 και με το Α να το ξεφιμώσω, να γίνει όπως πρέπει να είναι. Η διαφορά από όσο ξέρω είναι μεγάλη οπότε με το ίδιο μηχανάκι βγάζω περισσότερα χρόνια εφόσον το αντέχει.
    Τελευταία τροποποίηση από xrhstakhs1; 11/09/2021 στις 23:03.

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Αν έχεις τα μυαλά στο κεφάλι σου και είσαι προσεκτικός αυτό το μηχανάκι θα σε βολέψει πολύ.
    Όταν αργότερα μεγαλώσεις το δίπλωμά σου τότε το ξεφιμώνεις και είσαι οκ.
    Από μένα πάρτο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Συμφωνώ με τον Karellen!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Πρωην κάτοχος.

    Αν το θέλεις και ισχύει οτι ξεφιμώνεται, τότε παρτο.
    Το μηχανάκι θα σε βολέψει, είναι πολύ εύκολο και ελαφρύ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    975
    με την προυπόθεση να είναι φιμωμένο , ναι

    δίχως περιοριστή δεν θα το συνιστούσα σε αρχάριο για 1η μηχανή

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.727
    Μια χαρά αγορά μου φαίνεται. Αν κοιτάς για καινούριο πήγαινε κατευθείαν στο 07 που θα σε καλύψει και αργότερα. Το είχε πάρει φίλος στην έκδοση Α2 και το είχε "ανοίξει" αργότερα. Αν θυμάμαι καλά στην άδεια μένει Α2, δλδ δεν υπάρχει επίσημα η διαδικασία του ανοίγματος που να αλλάζει και την άδεια. Εφόσον θα γίνει η μετατροπή αφού έχεις βγάλει το Α δε βλέπω κανένα πρόβλημα.

    Δεν αποκλείεται να βρεις και μεταχειρισμένο Α2 πάντως, υπάρχουν κατά καιρούς αγγελίες. Κι ο φίλος μου ως Α2 το έδωσε (αν και ανοιγμένο).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παντως ένα ευλογο ερώτημα ειναι ,τι εμποδιζει το φιλο το να ξεφιμώσει το μηχανάκι στο τρίμηνο.?
    Θελει τρελή εγκράτεια να περιμένεις 3 χρονια οταν θεωρεις οτι του χεις παρει τον αερα στο τριμηνο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Παντως ένα ευλογο ερώτημα ειναι ,τι εμποδιζει το φιλο το να ξεφιμώσει το μηχανάκι στο τρίμηνο.?
    Θελει τρελή εγκράτεια να περιμένεις 3 χρονια οταν θεωρεις οτι του χεις παρει τον αερα στο τριμηνο
    Και το πρακτικό ερώτημα είναι, τι γίνεται σε κάποιον έλεγχο; Πως καταλαβαίνει το όργανο αν είναι φιμωμενο ή όχι; Αλλάζει η άδεια; Το αναφέρει ο ptc αλλά μου φαίνεται πολύ χύμα η φάση από το υπουργείο..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.727
    https://youtu.be/NWuWSTHtWM8

    Με λίγα λόγια η Yamaha έχει βάλει διαφορετικά κολάρα εισαγωγής και άλλη χαρτογράφηση για να το κάνει πιο ψόφιο. Τα αλλάζεις αυτά σε όποια Yamaha θες και το μηχανάκι είναι πλέον κανονικό. Το όργανο σε έναν έλεγχο στο δρόμο φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει τίποτα πρακτικά, δείχνεις τα χαρτιά σου και συνεχίζεις τη βόλτα σου.

    Ακόμα και ένα rc390 με φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση τυπικά είναι ακατάλληλο για Α2, καθώς το εργοστασιακό μηχανάκι είναι από πλευράς επιδόσεων στα όρια του διπλώματος. Δύο άλογα παραπάνω να βγάλει τυπικά έχει γίνει ακατάλληλο για Α2. Πρακτικά όμως μας νοιάζει τι γράφει η άδεια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/NWuWSTHtWM8

    Με λίγα λόγια η Yamaha έχει βάλει διαφορετικά κολάρα εισαγωγής και άλλη χαρτογράφηση για να το κάνει πιο ψόφιο. Τα αλλάζεις αυτά σε όποια Yamaha θες και το μηχανάκι είναι πλέον κανονικό. Το όργανο σε έναν έλεγχο στο δρόμο φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει τίποτα πρακτικά, δείχνεις τα χαρτιά σου και συνεχίζεις τη βόλτα σου.

    Ακόμα και ένα rc390 με φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση τυπικά είναι ακατάλληλο για Α2, καθώς το εργοστασιακό μηχανάκι είναι από πλευράς επιδόσεων στα όρια του διπλώματος. Δύο άλογα παραπάνω να βγάλει τυπικά έχει γίνει ακατάλληλο για Α2. Πρακτικά όμως μας νοιάζει τι γράφει η άδεια.
    Υπάρχει όμως yamaha που θα κάνει αυτή τη δουλειά σε κάτοχο διπλώματος Α2;;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07
    από el_hymador στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 1773
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2024, 21:44
  2. Yamaha MT-07 vs Yamaha MT-09
    από νεοσσός στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2021, 13:55
  3. Ducati Monster 696 h Yamaha MT 07
    από gr3y_hat στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2018, 12:59
  4. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-07(Α)
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2014, 09:44
  5. Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07
    από MikeMT στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2014, 20:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF