Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Συγκολλητικό Σωλήνων αρδευσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152

    Συγκολλητικό Σωλήνων αρδευσης

    Καλησπέρα. Ψάχνω συγκολλητικό σωλήνων άρδευσης. Ειδικότερα για τα ενώσω λάστιχο ποτίσματος μαρουλιού διατομής φ63 έως φ110. Έχω δει μερικά άλλα είναι εξωτερικό από Κίνα και δεν λέει αυτή την εποχή αγορές από Κίνα. Προσπαθώ να βρω Ευρώπη αλλά έχω βρει μόνο 2 και είναι πανάκριβα γιατί πουλάνε πατέντα. Αν έχετε κάποιον Ελλάδα που μπορεί να έχει ή να φέρει θα με βοηθούσε πολύ. Εννοείται ψάχνω για χειροκίνητες λειτουργίες του τραπεζιού και όχι με υδραυλική λειτουργία για να μείνει χαμηλά το κόστος. Ευχαριστω

  2. #2
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Πάρε hss και ρώτα αν μπορείς να το νοικιάσεις αν δε θες να αγοράσεις.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Εκεί που βρίσκομαι δεν έχει τέτοιου είδους κατάστημα και είμαι στην άκρη του Θεού. Σε ευχαριστώ παντως

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Στή θέση σου θα ρώταγα σε εμπόρους ειδών άρδευσης, ύδρευσης, (palaplast χρυσαφίδης..

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Θα πάρω αύριο κιολας

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Ρακόρ σύνδεσης χρειάζεσαι. Το ζητάς έτσι ακριβώς για ο,τι διάμετρο έχεις ανάγκη. Σε εμπόρους ειδών άρδευσης όπως σου είπαν και πιο πάνω!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Φίλε μου εννοείται τα ξέρω τα ρακόρ αλλά προορίζονται για άλλη χρήση όταν απλά μεταφέρεις νερό. Είναι όμως για καρούλι που σημαίνει θέλει τρελή αντοχή στην έλξη και μηδενικό προφίλ γιατί θα δημιουργεί αγκυριο μέσα στο χωράφι.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Πάντως αν είναι πολυαιθυλένιο επειδή έχω βάλει σε δίκτυα ύδρευσης είναι δύσκολο στην κόλληση με ρακέτα
    και χρειάζεται αρκετή προπόνηση, βέβαια βάζαμε μεγάλες διατομές, αλλά με αυτή την εντύπωση έχω μείνει.
    Ήταν πολύ συνηθισμένο να βγάλει διαρροές, σε σημείο να προτιμούμε τις ηλεκτρομούφες παρά το μεγαλύτερο κόστος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Ηλεκτομουφα δεν θέλεις; αν έχω καταλάβει κάλα η σωλήνα σου δεν είναι ppr πράσινη είναι καρούλι μαυρό ( μπλε . Αυτή δεν κολλάει με ρακέτα , που είναι φθηνή.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάντως αν είναι πολυαιθυλένιο επειδή έχω βάλει σε δίκτυα ύδρευσης είναι δύσκολο στην κόλληση με ρακέτα
    και χρειάζεται αρκετή προπόνηση, βέβαια βάζαμε μεγάλες διατομές, αλλά με αυτή την εντύπωση έχω μείνει.
    Ήταν πολύ συνηθισμένο να βγάλει διαρροές, σε σημείο να προτιμούμε τις ηλεκτρομούφες παρά το μεγαλύτερο κόστος.
    Το πολυαιθυλενιο οντως το προτιμουν με ηλεκτρομουφες, αλλα βγαινει πανακριβο. Μονο η ppr εχει σιγουρη σιγκολληση με butt welding (που λενε στο χωριο).
    Παντως δεν εχω καταλαβει τι ειναι οι σωληνες αρδευσης.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Στην ουσία οι το λάστιχο άρδευσης για καρούλι είναι ένα μαύρο απλό λάστιχο και διαφέρει από το ύδρευσης στο ότι είναι πολύ πιο χοντρά τα τοιχώματα του για να μπορεί να κάνει και έλξη και να αντέχει στην τριβή με το έδαφος χωράφι. Τα κολλανε κανονικά με ρακέτα αλλά θέλει σφιγκτήρες για ευθυγράμμιση και ξύρισμα να είναι εντελώς λείες και πρόσωπο οι δύο επιφάνειες. Μετά το ζεσταμα υπάρχει ενα χειροκινητο σύστημα σαν το σεπορτ του τορνου που τα φέρνει κοντά με πίεση και κόλλανε

  12. #12
    Αυτοί οι σωλήνες δεν είναι αποκλειστικά άρδευσης. Είναι πολυαιθυλένιο 6-10-16 ατμοσφαιρων (ανάλογα την χρήση).
    Εάν σε βολεύει με ηλεκτρομουφες, νοίκιασε ένα μηχανημα. Θεωρώ ότι θα βρεις εύκολα.
    Ποια περιοχή είσαι;

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Καλά σίγουρα δεν είναι αποκλειστική χρήση για αρδευση. Υπάρχουν και αλλες εφαρμογές που κανουν. Σίγρι Λέσβου βρισκομαι. Άκρη Θεού αρχές Αλλάχ. Για 10 ατμοσφαιρών θελω. Θα κοιτάξω και ηλεκτρομουφα να δω τι παίζει.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Καλά σίγουρα δεν είναι αποκλειστική χρήση για αρδευση. Υπάρχουν και αλλες εφαρμογές που κανουν. Σίγρι Λέσβου βρισκομαι. Άκρη Θεού αρχές Αλλάχ. Για 10 ατμοσφαιρών θελω. Θα κοιτάξω και ηλεκτρομουφα να δω τι παίζει.
    Τυχαια το βρηκα. Ριξε μια ματια

    https://www.work-shop.gr/site/produc...09406&extLang=
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF