Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: SYM CRUISYM α - 1 ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΕΑ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603

    SYM CRUISYM α - 1 ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΕΑ

    Εκλεισα και εγω λοιπον ενα χρονο με το SYM CRUISYM α και ειπα να σας γραψω μερικες εμπειριες μου.

    Ο λογος που το προτιμησα λοιπον ηταν οτι πριν απο αυτο ειχα το SYM 250GTS για 6 χρονια περιπου και μου ειχε βγει πολυ καλο. Με τα προβλεπομενα service και τα παντα στην ωρα τους (καθε 3000κμ λαδια παντα, εβγαλε το θηριο 192.000κμ και ακομα συνεχιζει ( το εχω χαρισει στον κουμπαρο μου που εχει συνεργειο και το εχει σαν μηχανακι για τους πελατες του).
    Μου ειχε βγει πολυ καλο ( με μοναδικο παραπονο την φθορα στα πλαστικα του, αλλα αυτο ηταν γιατι και τον τελευταιο καιρο δεν το προσεχα καθολου), οικονομικο ( 3.5λιτρα ανα 100κμ), και με μεγαλο ντεποζιτο το οποιο ειναι κατι που αποζητουσα, μιας και επειδη κανω περιπου 120 κμ την ημερα δεν μπορουσα να σταματαω σε βενζιναδικο καθε 2.5 μερες περιπου!

    Επίσης επειδη μενω Σαρωνιδα και κανω ενα μεγαλο μερος των χιλιομετρων μου εκτος αστικου ιστου, ηθελα κατι πιο αναπαυτικο και "καρεκλατο" απο την ορθια θεση που εχει πχ το Beverly.

    Για ολους αυτους τους λογους λοιπον προτιμησα τον αντικαταστατη του, να το παρω "κουτα" και να μην παω σε κατι μεγαλυτερο ( σκεφτομουνα το MAXSYM να σας πω την αληθεια).

    Εχουμε και λεμε λοιπον :
    Μετα απο ενα χρονο ακριβως και 24.500κμ εχουμε και λεμε :
    εγινε αλλαγη λαδιων στα 500κμ - 1000κμ-3000κμ και μετα καθε 3000κμ
    Ιμαντας στα 12.000, και την επομενη εβδομαδα ξανα αλλαζεται. ΑΝ δεν εχει μεγαλη φθορα την επομενη φορα θα ανοιχτει σε 15.000κμ που αλλαζα και παλιοτερα λογο του οτι οπως ανεφερα τα μισα χλμ μου ειναι εκτος Αθηνων δεν εχει μεγαλη φθορα).
    Προς μεγαλη μου χαρα η καταναλωση εμεινε στα 3.5 λιτρα/100κμ. Αυτο σημαινει οτι γεμιζοντας καλα το ντεποζιτο μεχρι πανω-πανω ( και οχι εκει που σκαει η αντλια), επισκεφτομαι το πρατηριο καθε φορα που θα φτασω τα περιπου 330κμ στο κοντερ ( δεν χρησιμοποιω το δειχτη βενζινης, γιατι οπως στο προηγουμενο δεν ηταν ακριβης!).
    Οι ταχυτητες που κινουμε ειναι normal, χωρις μεγαλες πιεσεις και στον ανοιχτο δρομο παω περιπου 90-110max μεγιστη ταχυτητα. Ο λογος ειναι οτι προτιστως με ενδιαφερει η οικονομια και η αυτονομια.

    Το μηχανακι στον δρομο ειναι υποδειγματικο, μαλακο, βολικο, και ευκολοδηγητο. Πολυ καλη προστασια απο την βροχη και με εβγαλε ασπροπροσωπο ολο τον χειμωνα σε ολες τις καιρικες συνθηκες.
    Το μοναδικο του προβλημα που τα εχουν ολα της κατηγοριας του, ειναι οι μικρες του ροδες, που καθε ανωμαλια του δρομου παιρναει στο τιμονι. Ειδικα για τον πισω ειναι προβλημα.

    Ο πισω παντως καθεται ανετα και ξεκουραστα, και ο χωρος του κατω απο την σελα εναι πολυ καλος και μεγαλος.
    Οπως και ο χωρος στα ποδια του οδηγου.

    Η ποιοτητα του κατασκευης ειναι πολυ καλη, αν και ειναι καινουργιο ακομα και δεν μπορει να βγουν συμπερασματα ακομα.

    Γενικα, αν με παει οπως το προηγουμενο, νομιζω οτι θα με δικαιωσει σαν επιλογη.

    Αυτα...οτιδηποτε αλλο θελετε ρωτατε !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Θέλω να μου πεις ποσο σου κοστισαν συνολο οι επισκέψεις στα συνεργεια μεχρι τις 24κ. επειδη τοσα κανω το χρονο γιαυτο ρωταω.

  3. #3
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Ανά 5Κ δεν θέλει λάδια κ ανά 15Κ ιμάντα?
    Πως κ τα έκανες νωρίτερα?

    Χαζευα αυτό...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2023-06-01-18-22-56-279_com.google.android.apps.docs.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	443789
    Ride(s) the wind of change...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Θέλω να μου πεις ποσο σου κοστισαν συνολο οι επισκέψεις στα συνεργεια μεχρι τις 24κ. επειδη τοσα κανω το χρονο γιαυτο ρωταω.

    Καλησπερα,

    Δεν μπορω να σου απαντησω γιατι τα service τα κανει ο κουμπαρος μου, οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εχω εργατικα, εχω αλλες τιμες, κτλ..... οποτε δεν τα κοιταω καν !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ανά 5Κ δεν θέλει λάδια κ ανά 15Κ ιμάντα?
    Πως κ τα έκανες νωρίτερα?

    Χαζευα αυτό...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2023-06-01-18-22-56-279_com.google.android.apps.docs.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	443789
    ναι.....αλλα ολα τα χρονια στα σκουτερ αλλαζα παντα καθε 3000κμ.
    οπως και οπως εγραψα στην αρχη αλλαξα και στα 500κμ και στα 1000κμ και μετα στα 3000κμ.
    Προτιμαω να ακουω τον ανθρωπο που τον γνωριζω 35 χρονια τωρα, και μου εχει συντηρησει ολα μου τα μηχανακια.
    οπως εγραψα και πιο πανω, ουτως ή αλλως δεν πληρωνω τις κανονικες τιμες.......

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Καταρχήν καλοτάξιδο και να το ευχαριστηθείς.
    Είναι μηχάνημα προστασίας απο καιρικές συνθήκες , οικονομικά και γρήγορα θα σε πάει παντού.
    Επειδή πολλά έχουν ακουστεί για τα κόστη των σκούτερ τα χλμ που ζητάνε αλλαγή σε ιμάντες ( εκτός του kymco downtown ) να σημειώσω οτι βοηθάω ενα φίλο με sym citycom με 130000 χλμ στα σέρβις.
    Ο τελευταίος ιμάντας bando που αλλάξαμε είχε 48000 χλμ επάνω. Είχε ρηγματώσεις και είχε χάσει 2 χιλ σε φάρδος αλλά δεν είχε γίνει φυτίλια.
    Φαντάστείτε τώρα το κόστος να αλλάζεις κάθε 12000 που ζήταγε ο κατασκευαστής.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    ναι.....αλλα ολα τα χρονια στα σκουτερ αλλαζα παντα καθε 3000κμ.
    οπως και οπως εγραψα στην αρχη αλλαξα και στα 500κμ και στα 1000κμ και μετα στα 3000κμ.
    Προτιμαω να ακουω τον ανθρωπο που τον γνωριζω 35 χρονια τωρα, και μου εχει συντηρησει ολα μου τα μηχανακια.
    οπως εγραψα και πιο πανω, ουτως ή αλλως δεν πληρωνω τις κανονικες τιμες.......
    Σιγουρα το αν εχεις δικο σου ανθρωπο κ μειωνεις τα κοστη δεν το συζηταμε.
    Απλα ρωτησα βλεποντας τι λεει ο κατασκευαστης.
    Μακαρι να συνεχισει απροβληματιστο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν καλοτάξιδο και να το ευχαριστηθείς.
    Είναι μηχάνημα προστασίας απο καιρικές συνθήκες , οικονομικά και γρήγορα θα σε πάει παντού.
    Επειδή πολλά έχουν ακουστεί για τα κόστη των σκούτερ τα χλμ που ζητάνε αλλαγή σε ιμάντες ( εκτός του kymco downtown ) να σημειώσω οτι βοηθάω ενα φίλο με sym citycom με 130000 χλμ στα σέρβις.
    Ο τελευταίος ιμάντας bando που αλλάξαμε είχε 48000 χλμ επάνω. Είχε ρηγματώσεις και είχε χάσει 2 χιλ σε φάρδος αλλά δεν είχε γίνει φυτίλια.
    Φαντάστείτε τώρα το κόστος να αλλάζεις κάθε 12000 που ζήταγε ο κατασκευαστής.
    Δεν ειναι ετσι ακριβως.
    Παιζει μεγαλο ρολο η χρηση.
    Εγω ποτε δεν εχω καταφερει να κρατησω ιμαντα παραπανω απο 17500 χλμ.
    Βγαινουν οριακα πριν κοπουν κ εχω κοψει στο παρελθον 2 φορες πριν τις 10Κ που ηταν το οριο για αλλαγη.
    Μεχρι κ στο bev 350 τωρα αλλαξα στις 16800 για να μην με αφησει μετα απο 500-1000χλμ.

    Προφανως εχω δοκιμασει κ αλλους κατασκευαστες περα απο OEM.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Γενικα με τον ιμαντα παιζουν μεγαλο ρολο οι συνθηκες που γινονται τα χιλιομετρα.
    Εγω απο τα 120 την ημερα τα 60 ειναι ρολαριστα, απο την Βουλα μεχρι την Σαρωνιδα. Τα υπολοιπα ειναι λεωφορο Βουλιαγμενης και καποια στην κινηση του κεντρου.
    Με το προηγουμενο SYM ειχα φτασει στα 18500κμ, και δεν ειχε γινει φυτιλια, αλλα δεν θα μου εβγαζε και αλλα 3000κμ που θα εκανα μεχρι το επομενο service.

    Τωρα στα 12000 που το αλλαξα, με εβγαζε μεχρι τα 15000, αλλα αφου το ειχε ανοιξει ο κουμπαρος του ειπα να τον αλλαξει.....ασε που ειναι ακομα καινουργιο και "καινουργιο κοσκινακι μου....."
    Θα το δω σιγα-σιγα στα 15000κμ, και την επομενη φορα μετα απο 18000..... αλλα νομιζω μεχρι εκει θα το αφησω.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 247
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2012, 07:12
  2. Νέο FZ6 στην παρέα...
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 13:40
  3. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 15:30
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF