Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αύξηση λίτρων.............και όχι τιμής

  1. #1

    Αύξηση λίτρων.............και όχι τιμής

    Καλημερούδια σε όλους/ες.
    Σήμερα σταμάτησα σε βενζινάδικο να γεμίσω το Παπάκι μου βενζίνη (HONDA ASTREA SUPRA). Τα τελευταία 22 χρόνια που το έχω, γεμίζω το ντεπόζιτο από 3,7 λίτρα σε καλό βενζινάδικο έως και 3,90 λίτρα και εννοώ γέμισμα μέχρι την μπάρα του σημείου πλήρωσης. Από εκεί και πέρα χωράει άλλα 0.25 λίτρα μέχρι να ξεχειλίσει, το έχω τεστάρει με δοσομετρητή. Συμπέρασμα το μάξιμουμ
    που μπορεί να χωρέσει είναι 4.20 λίτρα από τελείως κενό.............Έχοντας λοιπόν υπόλειμμα βενζίνης (περίπου 100-200mL) γέμισα το ντεπόζιτο και προς μεγάλη μου έκπληξη πήρε μέσα 4.98 λίτρα.........άρα συνολικά χώρεσε 5.2 λίτρα ( το άτιμο, φαγανό σαν κι εμένα κατάντησε.)Δεν είπα τίποτα εκείνη την ώρα,αλλά κοιτάζοντας σε διπλανή αντλία είδα ένα κύριο με ένα αυτοκίνητο Honda civic που φώναζε ότι το ντεπόζιτο του χωράει 32 λίτρα και του είχαν βάλει 37. Πλήρωσα και έφυγα. Πήγα στο υπουργείο ανάπτυξης και έκανα ανώνυμη καταγγελία κατέθεσα και φωτοτυπία απόδειξης και τον τύπο της μηχανής μου βάσει στοιχείων Αντιπροσωπείας Honda Αstrea supra 1999 με ρεζερβουάρ 4 λίτρων. Πρέπει να κλέβει κοντά 140-180 ml στο λίτρο χονδρικά. Να δούμε που θα βγει.
    έχω κρατήσει και την απόδειξη από την αντλία.....
    Προσοχή λοιπόν.............
    Καλές διαδρομές
    Π Α Ν Τ Α Ο Ρ Θ Ι Ο Ι!!!!!!!!!
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την εξέλιξη της καταγγελίας...

    Περιοχή / εταιρεία βενζινάδικου ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ξέρω ότι απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ αλλά καλό θα ήταν να μπορούσες να πεις ποιό βενζινάδικο ήταν.
    Επραξες πολύ καλά. Αν καναμε όλοι κάτι τέτοιο αυτοί οι διάφοροι τύποι δε θα είχαν @@να κάνουν μ@λακιες!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Σε συναντήσεις μας ή σε μοτοβόλτα θα το πω, για ευνόητους λόγους και λόγω ανώνυμης καταγγελίας δε μπορώ να γράψω κάτι, περιοχή μόνο Μαρούσι......
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PacMan Προβολή μηνύματος
    Σε συναντήσεις μας ή σε μοτοβόλτα θα το πω, για ευνόητους λόγους και λόγω ανώνυμης καταγγελίας δε μπορώ να γράψω κάτι, περιοχή μόνο Μαρούσι......
    Και εγώ θα απέφευγα μια τέτοια ανάρτηση. Ωστόσο το να πεις ένα βενζινάδικο τάδε εταιρείας στην τάδε περιοχή δεν θα είχε κάποιο αρνητικό αποτέλεσμα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #6
    Σε παρόμοια περίπτωση και με επώνυμη καταγγελία πήρα απάντηση μετά από κανά τρίμηνο ότι ελέγχθηκε και όλα καλώς.
    Εδώ και μερικούς μήνες πάντως, το πρατήριο αυτό έχει αλλάξει εταιρικό σήμα (κάποιο που δεν έχω ξαναδεί), κατι που ίσως έχει σχέση με απατεωνιές του παρελθόντος.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Δεν γνωρίζω αν υπάρχει μέλος με νομικές γνώσεις που διαβάζει το νήμα, αλλά σε κάθε περίπτωση,
    αν ο Κος με το Σιβίκ επέλεγε μια στάση του τύπου:
    " Με καλή πίστη δέχομαι ότι προσήλθα στο κατάστημα σας χωρίς καθόλου καύσιμο,
    με δεδομένο ότι ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου μου προσδιορίζει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ στα 32 λίτρα
    και όπως καταγραφέται στο service book δεν έχει γίνει οποιαδήποτε μετατροπή σε αυτό, ούτε μεταβάλλονται τα χαρακτηριστικά του προϊόντος του χρόνου,
    αποδέχομαι να καταβάλλω το κόστος για 32 λίτρα καυσίμου "
    Και επιμείνει σε αυτή τη στάση, ποια τα ενδεχόμενα εξέλιξης της κατάστασης ;;;
    /// Β

  8. #8
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωρίζω αν υπάρχει μέλος με νομικές γνώσεις που διαβάζει το νήμα, αλλά σε κάθε περίπτωση,
    αν ο Κος με το Σιβίκ επέλεγε μια στάση του τύπου:
    " Με καλή πίστη δέχομαι ότι προσήλθα στο κατάστημα σας χωρίς καθόλου καύσιμο,
    με δεδομένο ότι ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου μου προσδιορίζει στα τεχνικά χαρακτηριστικά του την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ στα 32 λίτρα
    και όπως καταγραφέται στο service book δεν έχει γίνει οποιαδήποτε μετατροπή σε αυτό, ούτε μεταβάλλονται τα χαρακτηριστικά του προϊόντος του χρόνου,
    αποδέχομαι να καταβάλλω το κόστος για 32 λίτρα καυσίμου "
    Και επιμείνει σε αυτή τη στάση, ποια τα ενδεχόμενα εξέλιξης της κατάστασης ;;;
    /// Β
    Αν όλα αυτά τα πει στο Βενζινάδικο , τίποτα. Μια επιχείρηση που συνειδητά κλέβει με πατέντες θεωρείς ότι θα έχει την στοιχειώδη ηθική να αποδεχτεί τέτοιο ''λάθος'' και πόσω μάλλον να τον αφήσει να πληρώσει τα σωστά λίτρα?
    Αν είναι γαιδούρια , δυστυχώς μόνο με καταγγελίες και κινήσεις που θα τους βλάψουν το κέρδος καταλαβαίνουν.
    Στο νομικό κομμάτι , η στάση του Pacman είναι η καλύτερη, καθώς σε περίπτωση μήνυσης που δεν θα μπορούσε να αποδείξει τα λεγόμενα του , θα βρίσκονταν μπλεγμένος και με την απειλή να τον μηνύσουν αυτοί για ψευδή καταμήνυση και συκοφαντική δυσφήμιση.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.093
    Έχω ακούσει περιπτώσεις που ο βενζινάς κάνει δώρο το γέμισμα, ή έστω μια πολύ γεναια έκπτωση στο τελικό ποσό. Ο πιο ασφαλής τρόπος να γλυτώσει την καταγγελία εξαγοράζοντας εσένα.
    Εσύ φεύγεις ικανοποιημένος αλλά το πρόβλημα διαιωνίζεται.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ένας άλλος τρόπος που μπορεί να κάνεις δουλειά και να προστατεύσεις και άλλους ανθρώπους είναι η αξιολόγηση στο Γκουγκλ.
    Πρόσφατα πήγα με την οικογένεια σε μια ταβέρνα πού είχα πολύ κακή εμπειρία. Αδικαιολόγητα πολλά λεφτά και έφυγα νηστικός. Όταν πήγα μέσα να μου δικαιολογήσει τα χρήματα στράβωσε πάρα πολύ και πέταξε το δίσκο κάτω και πήρε το κομπιουτεράκι. Τελικά αποδείχθηκε ότιείχε κάνει λάθος 5,50 ευρώ από το λογαριασμό και φυσικά δε πήρα ούτε συγγνώμη ούτε απόδειξη. Τον ευχαρίστησα ευγενικά ενώ αυτός δε μού είπε ούτε γειά και πήγα σπίτι και του έκανα μια παρα πολυ κακή αξιολόγηση και δεν εξεπλάγην καθόλου όταν είδα ότι παραπάνω από τις μισές αξιολογήσεις ειταν αρνητικές. Δυστυχώς έπρεπε να ψαχτω πιο νωρίς!
    Τελευταία τροποποίηση από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ; 17/09/2021 στις 04:56.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  2. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 00:19
  3. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 18:29
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 11:13
  5. Moto-Gp (Qatar)...Σάββατο και όχι Κυριακή ο αγώνας...
    από Stomu Yamashta στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2004, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF