Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Επιλογή μηχανής για νέο οδηγό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2021
    Μηνύματα
    10

    Επιλογή μηχανής για νέο οδηγό

    Καλημέρα!
    Νέος στο φόρουμ και στο χώρο της μηχανής γενικότερα!
    Πήρα πριν ένα μήνα το δίπλωμα (Α) και ψάχνομαι για αγορά μηχανής.
    Είμαι 33 (αισίως) χρόνων, 1,87, 80 κιλά.
    Δεν οδηγούσα ποτέ μηχανή, κατέχω και οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια.
    Επειδή όμως η μηχανή ήταν πάντα απωθημένο, έφτασε η ώρα!
    Η χρήση που θέλω είναι μετακινήσεις εντός Αθήνας,βόλτες γύρω από την Αττική και καμια χαλαρή εκδρομή μέχρι 100-150km.
    Κοιτάω για on off λόγω ύψους.
    Budget 3000-4000€.
    Διάβασα αρκετά θέματα στο φόρουμ αλλά ακόμα είμαι μπερδεμένος.
    Κοίταζα μερικά μεταχειρισμένα όπως vstrom 650 , versys 650, f650gs, transalp 650 αλλά με φοβιζαν τα πολλά χλμ και τι αμαρτίες μπορεί να κουβαλάνε.
    Από την άλλη καινούριo voge 300ds όπου έχεις ήσυχο το κεφάλι σου αλλά πολλοί μου λένε ότι θα το βαρεθω και δεν θα τραβάει με ένα δεύτερο άτομο για να κινηθείς με ασφάλεια και άνεση για μια χαλαρή εκδρομή.
    Η ιδανική λύση σκέφτομαι οτι θα ήταν ένα versys x 300 αλλά είδα λίγα σε αγγελίες και βγαίνουν εκτός budget.
    Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας!
    Συγγνώμη για το σεντόνι..
    Τελευταία τροποποίηση από poseidon88; 16/09/2021 στις 10:05.

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.826
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από poseidon88 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα!
    Νέος στο φόρουμ και στο χώρο της μηχανής γενικότερα!
    Πήρα πριν ένα μήνα το δίπλωμα (Α) και ψάχνονται για αγορά μηχανής.
    Είμαι 33 (αισίως) χρόνων, 1,87, 80 κιλά.
    Δεν οδηγούσα ποτέ μηχανή, κατέχω και οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια.
    Επειδή όμως η μηχανή ήταν πάντα απωθημένο, έφτασε η ώρα!
    Η χρήση που θέλω είναι μετακινήσεις εντός Αθήνας,βόλτες γύρω από την Αττική και καμια χαλαρή εκδρομή μέχρι 100-150km.
    Κοιτάω για on off λόγω ύψους.
    Budget 3000-4000€.
    Διάβασα αρκετά θέματα στο φόρουμ αλλά ακόμα είμαι μπερδεμένος.
    Κοίταζα μερικά μεταχειρισμένα όπως vstrom 650 , versys 650, f650gs, transalp 650 αλλά με φοβιζαν τα πολλά χλμ και τι αμαρτίες μπορεί να κουβαλάνε.
    Από την άλλη καινούριo voge 300ds όπου έχεις ήσυχο το κεφάλι σου αλλά πολλοί μου λένε ότι θα το βαρεθω και δεν θα τραβάει με ένα δεύτερο άτομο για να κινηθείς με ασφάλεια και άνεση για μια χαλαρή εκδρομή.
    Η ιδανική λύση σκέφτομαι οτι θα ήταν ένα versys x 300 αλλά είδα λίγα σε αγγελίες και βγαίνουν εκτός budget.
    Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας!
    Συγγνώμη για το σεντόνι..
    Το Transalp το 700 το έχεις τσεκάρει?
    Είναι μέσα στο Budget σου ,είναι σαφώς καλύτερο σε ότι αφορά την σύγκριση με τον προκάτοχο του(XLV650) , πάει και σε πατημένο δρόμο, είναι πιο καλοζυγισμένο και μαζεμένο από τα Vstorm(2005-2012) και σίγουρα πιο αξιόπιστο από τα Versys (2008-2012) έχει ΑΒS (που είναι αναγκαίο για νέο ειδικά οδηγό) , είναι άνετο και στο δικαβάλλο και πας και το ταξίδι σου χαλαρός !
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το Transalp το 700 το έχεις τσεκάρει?
    Είναι μέσα στο Budget σου ,είναι σαφώς καλύτερο σε ότι αφορά την σύγκριση με τον προκάτοχο του(XLV650) , πάει και σε πατημένο δρόμο, είναι πιο καλοζυγισμένο και μαζεμένο από τα Vstorm(2005-2012) και σίγουρα πιο αξιόπιστο από τα Versys (2008-2012) έχει ΑΒS (που είναι αναγκαίο για νέο ειδικά οδηγό) , είναι άνετο και στο δικαβάλλο και πας και το ταξίδι σου χαλαρός !
    Σ'ευχαριστω για την απάντηση!
    Πέτυχες τα δύο λάθη μου στο πρώτο μήνυμα..
    Όντως,κοιτάζω μόνο μοντέλα με ABS λόγω απειρίας.
    Δεύτερον,εννοούσα το 700αρι transalp,όχι το 650.
    Όσα βρίσκω όμως στα μοντέλα που ανέφερα είναι είτε με πολλά χλμ, είτε εκτός budget..

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.826
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από poseidon88 Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστω για την απάντηση!
    Πέτυχες τα δύο λάθη μου στο πρώτο μήνυμα..
    Όντως,κοιτάζω μόνο μοντέλα με ABS λόγω απειρίας.
    Δεύτερον,εννοούσα το 700αρι transalp,όχι το 650.
    Όσα βρίσκω όμως στα μοντέλα που ανέφερα είναι είτε με πολλά χλμ, είτε εκτός budget..
    Περίμενε Οκτώβρη θα πέσουν οι τιμές και θα πουλιούνται περισσότερες.
    Είναι πολύ καλό μηχανάκι για αυτό που θες .
    Εγώ την δική μου την αγόρασα τον Οκτώβρη του 2020 με 27.000χλμ σε τέλεια κατάσταση στα 3600..
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #5
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.091
    Είναι όμως το βαρύτερο της τριάδας (κοντά 230kg), με την μικρότερη απόδοση και 5τάχυτο..

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2021
    Μηνύματα
    10
    Αυτό με τον Οκτώβριο όντως ισχύει,όσο χαλάει ο καιρός θα εμφανίζονται ευκαιρίες λογικά..
    Άρα θεωρείτε καλύτερο το transalp από το versys;Για τα μικρά πιστεύτε θα τα βαρεθω όντως τόσο γρήγορα όσο μου λένε;
    Το σκεφτόμουν για μια πιο ομαλή είσοδο στο χώρο της μοτοσυκλέτας και από θέμα ασφάλειας και απόκτηση πείρας..
    Να πω ότι μ'ενδιαφερει απλά να εχει μια αξιοπρεπή ροπή για μια ασφαλή προσπεραση, μια ανηφόρα και μια κοντινή εκδρομή με την κοπελιά..
    Η ηλικία μου αλλά και όσα έχω δει λόγω δουλειάς (ορθοπαιδικός) δεν συμβαδίζουν με γκάζια και τρέλες..

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.826
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από poseidon88 Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τον Οκτώβριο όντως ισχύει,όσο χαλάει ο καιρός θα εμφανίζονται ευκαιρίες λογικά..
    Άρα θεωρείτε καλύτερο το transalp από το versys;Για τα μικρά πιστεύτε θα τα βαρεθω όντως τόσο γρήγορα όσο μου λένε;
    Το σκεφτόμουν για μια πιο ομαλή είσοδο στο χώρο της μοτοσυκλέτας και από θέμα ασφάλειας και απόκτηση πείρας..
    Να πω ότι μ'ενδιαφερει απλά να εχει μια αξιοπρεπή ροπή για μια ασφαλή προσπεραση, μια ανηφόρα και μια κοντινή εκδρομή με την κοπελιά..
    Η ηλικία μου αλλά και όσα έχω δει λόγω δουλειάς (ορθοπαιδικός) δεν συμβαδίζουν με γκάζια και τρέλες..
    Είναι όντως βαρύ 220 KG με υγρά , είναι εύκολο στο γκάζι του καθώς δεν έχει άκυρα ξεσπάσματα κλπ, την ροπή την έχει (νομίζω) στις μεσαίες προς υψηλές.
    Για μένα (εξού και η επιλογή μου) είναι μια από τις καλύτερες επιλογές σε μεταχειρισμένα.
    Αν μιλάγαμε για καινούρια αλλάζει εντελώς η κουβέντα ( και το Budget σου) .
    Αν η χρήση είναι για μέσα στην πόλη και για ταξίδι , να πατάς και κανένα χαλαρό χωματόδρομο είναι πολύ καλή επιλογή το TA700.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.281
    Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε αυτή την κούκλα

    Ταιριάζει και το στάτους της σε γιατρούς και δικηγόρους
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.188
    90 άλογα και χωρίς abs?
    Ριψοκίνδυνο σε βρίσκω νεαρέ!

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.826
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε αυτή την κούκλα

    Ταιριάζει και το στάτους της σε γιατρούς και δικηγόρους
    Αν είχε ABS θα ήμουν σε ψάξιμο τώρα...μην μου λες τέτοια όμως.

    ΑΚΥΡΟ
    η διαφορά στις τιμές με ξεπερνάει !
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...umph-tiger-800
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Είναι όντως βαρύ 220 KG με υγρά , είναι εύκολο στο γκάζι του καθώς δεν έχει άκυρα ξεσπάσματα κλπ, την ροπή την έχει (νομίζω) στις μεσαίες προς υψηλές.
    Για μένα (εξού και η επιλογή μου) είναι μια από τις καλύτερες επιλογές σε μεταχειρισμένα.
    Αν μιλάγαμε για καινούρια αλλάζει εντελώς η κουβέντα ( και το Budget σου) .
    Αν η χρήση είναι για μέσα στην πόλη και για ταξίδι , να πατάς και κανένα χαλαρό χωματόδρομο είναι πολύ καλή επιλογή το TA700.
    Κατάλαβα..Ευχαριστώ!

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά θα έριχνα μια ματιά και σε αυτή την κούκλα

    Ταιριάζει και το στάτους της σε γιατρούς και δικηγόρους
    Υπέροχη!
    Αλλά οχι abs + νέος οδηγός, δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα!

  13. #13
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.091
    Κανένα ΧΤ660; Και αργότερα βλέπεις

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...i=1&st=private

    Ή ένα Pegaso 650 ίσως;

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το Transalp το 700 το έχεις τσεκάρει?
    Συγγνωμη λιγο για το off topic, αλλα εχω μια απορια. Επειδη βλεπω οτι συνεχεια προτεινεις το TA700 σε αντιστοιχα θεματα, ενω θυμαμαι οτι εισαι νεος αναβατης και αυτη ειναι η πρωτη σου μηχανη. Εχεις εμπειρια με τις υπολοιπες μηχανες της κατηγοριας; Εννοω εχεις οδηγησει V-Strom, Versys, FG650, κτλ ωστε να μπορεις να κανεις μια συγκριση με τη δικια σου; Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση η επιμονη σου ,καθως απο την εμπειρια μου ειναι απο τις χειροτερες (οδηγικα) επιλογες στην κατηγορια. Εχει κι αυτη τα καλα της βεβαια, αλλα εχει και καποια σημαντικα μειονεκτηματα. Αυτο αλλωστε επιβεβαιωνεται κι απ΄τις μικρες πωλησεις που εκανε το μοντελο ως καινουριο (παρα το ιστορικο ονομα που του εδινε μεγαλο αβαντζο), αλλα και απο τη μικρη της ζητηση ως μεταχειρισμενο.

    Προς τον νηματοθετη, ενα προσεγμενο εμπορικο μονοκυλινδρο οπως το ΧΤ660 που αναφερθηκε θα ηταν καλη κινηση για να μπεις στο χωρο και να δεις σιγα σιγα τι σου αρεσει.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.826
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Συγγνωμη λιγο για το off topic, αλλα εχω μια απορια. Επειδη βλεπω οτι συνεχεια προτεινεις το TA700 σε αντιστοιχα θεματα, ενω θυμαμαι οτι εισαι νεος αναβατης και αυτη ειναι η πρωτη σου μηχανη. Εχεις εμπειρια με τις υπολοιπες μηχανες της κατηγοριας; Εννοω εχεις οδηγησει V-Strom, Versys, FG650, κτλ ωστε να μπορεις να κανεις μια συγκριση με τη δικια σου; Μου κανει πολυ μεγαλη εντυπωση η επιμονη σου ,καθως απο την εμπειρια μου ειναι απο τις χειροτερες (οδηγικα) επιλογες στην κατηγορια. Εχει κι αυτη τα καλα της βεβαια, αλλα εχει και καποια σημαντικα μειονεκτηματα. Αυτο αλλωστε επιβεβαιωνεται κι απ΄τις μικρες πωλησεις που εκανε το μοντελο ως καινουριο (παρα το ιστορικο ονομα που του εδινε μεγαλο αβαντζο), αλλα και απο τη μικρη της ζητηση ως μεταχειρισμενο.

    Προς τον νηματοθετη, ενα προσεγμενο εμπορικο μονοκυλινδρο οπως το ΧΤ660 που αναφερθηκε θα ηταν καλη κινηση για να μπεις στο χωρο και να δεις σιγα σιγα τι σου αρεσει.
    Δεν έψαχνα εξ αρχής για Transalp , Υπάρχει το νήμα που φαίνεται τι έψαχνα στην ίδια στήλη.
    Δοκίμασα πολλά Versys (φαίνεται στο νήμα μου και τα προβλήματα που αντιμετώπισα με την βλάβη στον εγκέφαλο για το ABS του πίσω τροχού και το θέμα με τα μοτερ τους) , δεν κοίταξα ποτέ BMW λόγω κόστους συντήρησης και έχω οδηγήσει ειδικά φέτος , 2-3 διαφορετικά V-strom σε μοτοβόλτες , και το 650 και το 1000 και το 300 το καινούριο.
    Αν εξαιρέσεις το καινούριο 300ρι τα V-strom μου φάνηκαν πολύ ογκώδη και καθόλου βολικά στην πολή , ενώ στην εθνική και σε ταχύτητες πάνω από 120 εξαιρετικά πιο άνετα από το δικό μου. Αλλά η άποψη μου είναι ότι για πιο ολοκληρωμένο μηχανάκι πας στο Ta700. (σχετικά με το να το χρησιμοποιείς για τα πάντα)
    Τώρα οι πωλήσεις τι σχέση έχουν με την προσωπική μου άποψη δεν ξέρω. Πάντως πολλοί δεν το αγόρασαν λόγω τιμής και λόγω ότι είχαν πάρει το 650 που έγινε επανασχεδιασμός το 2006. +ότι το στρώμα έδινε περισσότερους ίππους που κυκλοφόρησε τότε.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Μηχανής για νέο οδηγό
    από CorpseAlive στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 181
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2022, 12:09
  2. Βοήθεια επιλογής μηχανής για νέο οδηγό
    από rorsach1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2019, 10:42
  3. Επιλογή μηχανής για νέο, τι πρωτοτυπο θέμα
    από Tyle στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2018, 16:07
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF