Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Λάστιχα για NC

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678

    Λάστιχα για NC

    Καλησπέρα σύντροχοι!

    Είμαι σε αναζήτηση νέου πατούμενου για το NC Μου.
    Μετά από προτροπή του Billy είχα πάει στα BRIDGESTONE SCRAMBLER AX41S που δεν ειχα κανένα παράπονο σε χώμα (και σε σκληρό χώμα) και σε βρεγμένο και στο στεγνό.
    Ωστόσο περίπου στα 9-10000 χλμ (σε λιγοτερο από ενα χρόνο 11 μηνες αν θυμαμαι είναι σε κακή κατάσταση. Οσο δεν έχει βροχές κ τέτοια δεν με απασχολεί πολυ, αλλά έρχεται χειμώνας και το μηχανάκι ως μοναδική επιλογή μεταφοράς δεν με γεμίζει εμπιστοσύνη με αυτά που φοράω όπως είναι. Οπότε ψάχνω. Τι θέλω?
    Απόδοση στο βρεγμένο,
    Ισως μεγαλύτερη αντοχή από το ΑΧ41s αλλά σε τελική δε με νοιάζει τόσο (εννοώ υπολογίζω πάντα ένα σετ ελαστικων τον χρόνο ακόμα και να μη χρειάζεται)
    Επειδή δε με βλέπω να πατάω αμεσα χώμα πάλι (εως το καλόκαίρι ας πούμε) σκεφτόμουν πιο πολύ ενα ελαστικό δρόμου 100%.

    PILOT ROAD 5 MICHELIN (ως εξέλιξη του 4 αλλά πιο ακριβό)
    PILOT ROAD 4 MICHELIN (τα είχα στο cbr μου άρεσαν ήταν πολύ τίμια και τα ξανασκέφτομαι)
    BRIDGESTONE SCRAMBLER AX41S (αν δεν βρεθεί κάτι δεν με ενοχλεί να τα ξαναβάλω, εκτός του ότι θα ήθενα να δω το NC και με λάστιχα δρόμου)
    Κάποια δική σας επιλογή. Ανοιχτός σε θέμα μάρκας δεν έχω κολλήματα. Αλλά ει δυνατόν να μην είναι πολύ ακριβο. Ας βάλουμε αν μαξ στα 280

    Δυνητικά κάνω αρκετά χιλιόμετρα μηνιαίως (δεν λέω ημερήσια γιατι μια μερα μπορει να κάνω 20 και μια αλλη 150) σχεδόν ολα μεσα στην αθήνα.
    Αν βγαίνω οικονομικά εχω σκοπό να το σκάω και σκ (όχι για τα βουνά όπως ο Μπίλυς!!)
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Το PILOT ROAD 4 Michelin το φόραγε το tracer από το εργοστάσιο. Έκανα σε 12 μήνες 12.500 χιλιόμετρα. Δεν με προβλημάτισε ποτέ.
    Έβαλα το 5 και η μόνη διαφορά που πρόλαβα να δω (γιατί το μοτορι κλάπηκε) ήταν ότι επειδή είχε σε μικρότερη πλαϊνή επιφάνεια την μαλακή γόμα, είχαν επεκτείνει τις μοίρες που είχε την σκληρή γόμα, έδινε κάποια ελαφρά χαζά γλιστρηματα. Εμένα μου άρεσε γιατί πλάσαρες λίγο την μηχανή .
    Τώρα έβαλα στο dtm τα bridgestone t32. Μια εβδομάδα αλλά δείχνει πολύ σπορ για τουριστικό και το λέω θετικά. Ζεσταίνετε άμεσος και έχει κοφτερη κορώνα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Μιας και έγινα και εγώ κάτοχος ενός NC και μετά από αυτά που έχω διαβάσει πήγα και εγώ στα Bridgestone AX41S.
    Η λογική μου ήταν η εξής, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στη πόλη και ήθελα ένα ελαστικό που να είναι παντώς καιρού και να ζεστένεται γρήγορα.

    Στη δική σου περίπτωση και αφού τα δοκίμασες ήδη τα AX41S, θα σου πρότινα να δεις τα Road 5 που ήταν και σε εμένα η δεύτερη επιλογή μου.
    Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως τα Michelin θα σου κρατήσουν αρκετά περισσότερο.

    Μέσα στην πόλη, τι κατανάλωση σου δίνει? Αν θυμάμαι καλά και εσύ το Manual έχεις. Σωστά?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Τα dunlop meridian βγαίνουν για το nc; Είχα δοκιμάσει τους προκατόχους του (trailmax και trailsmart) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Εξαιρετικό κράτημα στην άσφαλτο αλλά τελειώνουν γρήγορα. Στο wheel city που ρώτησα μου είπαν ότι το meridian είναι ακόμα πιο στριφτερό απ τα 2 προηγούμενα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Τα Pilot Road 5 είναι εξαιρετικά, εγώ τα καταευχαριστιέμαι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Γενικά ακούω θετικά σχόλια για τα pilot road 5.Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως οτι είναι ένα τουριστικό λάστιχο,άντε πες sport touring με ότι συνεπάγεται αυτό.

    Προσωπικά τα ΑΧ41s δεν τα δουλεύω εδώ και κανα χρόνο γιατί παρόλο που ήταν κορυφαία σε κράτημα και γρήγορο ζέσταμα,όπως και σε σένα δε άντεχαν στη χρήση που κάνω.Για να φανταστείς δηλαδή το μπροστά στις 7.000km ήταν σλικ και στις 7500 έβγαζε λινά.Πολύ πολύ μαλακά.Αλλά για πόλη ότι πρέπει.


    Τώρα έχω το νέο Dunlop Mutant μπροστά το οποίο υποτίθεται οτι το έβγαλαν και για κράτημα στο βρεγμένο.Όσες φορές βρήκα βρεγμένο οδόστρωμα μια χαρά μου δούλεψε δεν έχω παράπονο.Έχει σχεδόν 3πλάσια αντοχή απο το AX41s σίγουρα όμως αυτό έχει και ένα τίμημα δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μιας και έγινα και εγώ κάτοχος ενός NC και μετά από αυτά που έχω διαβάσει πήγα και εγώ στα Bridgestone AX41S.
    Η λογική μου ήταν η εξής, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στη πόλη και ήθελα ένα ελαστικό που να είναι παντώς καιρού και να ζεστένεται γρήγορα.

    Στη δική σου περίπτωση και αφού τα δοκίμασες ήδη τα AX41S, θα σου πρότινα να δεις τα Road 5 που ήταν και σε εμένα η δεύτερη επιλογή μου.
    Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως τα Michelin θα σου κρατήσουν αρκετά περισσότερο.

    Μέσα στην πόλη, τι κατανάλωση σου δίνει? Αν θυμάμαι καλά και εσύ το Manual έχεις. Σωστά?
    Καλημέρα! Ναι το αυτόματο έχω! Κατανάλωση 4.2 μέσο όρο. Με min 3.7 και max 5.3 μέσα σε πόλη πάντα.
    Όσο για το λάστιχο ναι αυτό είναι το σκεπτικό μου. Να το δοκιμάσω και το 5. Προς τα κει με κόβω αν και αυτό με τα χαζογλιστρηματακια που αναφέρει ο φίλος Μάκης με προβληματισε λίγο. Με το σκεπτικό χαζά στην αρχή λίγο πιο χαζά μετά γ@μ0 το σπίτι τους αργότερα..

    Billy με προβληματίζεις. Λες είναι σπορ Τούρινγκ με ότι συνεπάγεται αυτό. Δηλαδή??

    Gio-rgos το στριφτερο δε μου λέει πολλά πράματα με την έννοια ότι δεν πάω να το ξεφτίλισω στους επαρχιακούς ούτε ξύνω αγκώνες.

    Αυτό το mutant θα το τσεκαρω σε λίγο που θα παω δουλειά.

    Πάνω κάτω όμως η από όσα βλέπω έως τώρα παίζουνε η ξανά στο Ax η στο Παιλοτ 5 η αν βγαίνουμε στο mutant.

    Επίσης έχει κανενας να προτείνει κάποιον λαστιχα? Εγώ πήγαινω στον γνωστό στην Μιχαλακοπούλου.(δε θυμάμαι τι παίζει με τις επωνυμίες στο φόρουμ γι'αυτό χαχαχαχα)


    Ps ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Και σένα Θωμά που δε σε ανέφερα από πάνω
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 17/09/2021 στις 08:14.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #8
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Ζαννή στοιχεία 14 μηνών για τις Βενζίνες. Από την πρώτη μερα εως σήμερα. 17500 χιλιόμετρα. Ώρε, αν δεν είχαμε καραντίνες πόσα θα έκανα????????

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210917_080800.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	82,1 KB 
ID:	430688
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ειμαστε 3 μηχανακια με mutant στην Σαλονικη και οι 3 εχουμε την ιδια αποψη οτι το λαστιχο γ@μαει

    Εχει αποδειξει την αξια του σε πιεση σε ασφαλτινο κομματι, φορτωμένο δικαβαλο σε χωματινες τυπου πέρασμα Καλιακούδας προς Πάντα Βρέχει, γύρο Πελοποννήσου φορτωμενο δικαβαλο και κατι λασπες και γρασιδια που παει ενας ημιτρελος εδω πανω.

    Μενει να δουμε ποσα κμ θα βγαλει μεχρι να παραδωσει πνευμα αλλα προς το παρον δεν βρισκω λογο να βαλω αλλο λαστιχο.

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μιας και έγινα και εγώ κάτοχος ενός NC και μετά από αυτά που έχω διαβάσει πήγα και εγώ στα Bridgestone AX41S.
    Η λογική μου ήταν η εξής, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω μέσα στη πόλη και ήθελα ένα ελαστικό που να είναι παντώς καιρού και να ζεστένεται γρήγορα.

    Στη δική σου περίπτωση και αφού τα δοκίμασες ήδη τα AX41S, θα σου πρότινα να δεις τα Road 5 που ήταν και σε εμένα η δεύτερη επιλογή μου.
    Με αυτόν τον τρόπο θα ξέρεις τι ακριβώς σου ταιριάζει. Σίγουρα πάντως τα Michelin θα σου κρατήσουν αρκετά περισσότερο.

    Μέσα στην πόλη, τι κατανάλωση σου δίνει? Αν θυμάμαι καλά και εσύ το Manual έχεις. Σωστά?
    Παρεμπιπτόντως καλοταξιδο!!!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Καλημέρα και ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Πολύ ωραίο αυτό που λες, ωστόσο τουλάχιστον για τον επόμενο καιρό η χρήση θα είναι αποκλειστικά δρόμος. Ούτε βουνά λαγκάδια ούτε τίποτα. Αξίζει να δωθουν όσα χρήματα έχει για την αξιοποίηση του μόνο στους δρόμους της Αθήνας άντε και καμιά εκδρομή που δε θα έχει χώμα? Εννοώ με απλούστερα λόγια, ναι είναι εξαιρετικό και σε εμπιστεύομαι. Αξίζει ομως να το βάλω για τη χρήση που το θέλω? Αν κάνει και για λάστιχο πόλης (δεν ξέρω πως αλλιώς να το χαρακτηρίσω) να το δω πιο σθεναρά. Αν το χαραμίσω να πάω στην πεπατημένη.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Καλημέρα Νίκο. Με το προφίλ χρήσης που αναφέρεις, εγώ θα έβαζα τα bridgestone S21. Για χρήση πόλης και καμια εκδρομή στο τόσο είναι ταμάμ. Ζεσταίνονται γρήγορα, είναι καλά στο βρεγμένο και στο επαρχιακό τα ευχαριστιέσαι. 10-12000 θα σου βγάλουν. Τιμή κανά 50ρι κάτω από το ταβάνι σου. Εαν παίζεις μπάλα σε εθνικές με μεγάλες ταχύτητες ή φορτωμένος για μεγάλα διαστήματα θα σου τετραγωνίσει γρήγορα, είναι μαλακό.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Συμφωνω με τον απο πανω

    Για λαστιχο πολης μονο κατι θα ζεσταθει αμεσα και τα S της bridgestone ειναι μια καλη επιλογη

  14. #14
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Η ένσταση μου για τα 21 είναι ότι θεωρητικά είναι για σούπερ σπορτ μηχανές η κάνω λάθος? Τα είχα στο cbr για λίγο πριν το πουλήσω.

    Κατά τα λοιπά δεν έχω θέμα!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  15. #15
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Θα συμφωνήσω με τον Billy για τα Mutant αν και τώρα έχει αλλάξει το μοντέλο σε σχέση με αυτό που είχα.
    Τα Mutant τα είχα φορέσει στο XT 2 φορές και και μου είχαν βγάλει κοντά 12K km το κάθε ζευγάρι. Και τα άλλαζα λόγω διετίας . Σχετικά σκληρό ελαστικό, καλό στη βροχή αλλά στην στεγνή κακή άσφαλτο ο πίσω τροχός έφευγε εύκολα.
    Τα AX41S φαίνονται πολύ πιο μαλακά και έχουν δυο γόμες. Μόλις έκανα 1000km μαζί τους και είμαι πολύ ευχαριστημένος και το traction δεν έχει επέμβει καθόλου ενώ με τα προηγούμενα ήταν λες κι έκανε υπερωρίες. (πιέσεις 34-38) Τώρα αν όντως μου βγάλουν μόνο 7K km, μάλλον θα δοκιμάσω κάτι άλλο μετά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΛαστιΧα Για Supersport
    από tzanismille στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 17:19
  2. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 11:05
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 16:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF