Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Βοήθεια για νέα σύνδεση Adsl

  1. #1

    Βοήθεια για νέα σύνδεση Adsl

    Παίδες δώστε μου τα φώτα σας pleeeease: Πρίν από 10 ημέρες έκανα αίτηση για μία νέα σύνδεση adsl 512 στην Hellas on Line (το γνωστό πακέτο 6 μήνες+6 δώρο) αφού συμπλήρωσα τα έντυπα και κατέθεσα στον λογαριασμό τους το ποσόν της συνδρομής μετά απο 5-6 ημέρες μου στείλανε το modem/rooter και μετα απο άλλες 5-6 ημέρες ενεργοποιήθηκε η σύνδεση! Ε και τι με αυτό θα μου πείτε; Έλα όμως που και στην ταχύτητα σύνδεσης (κάτω δεξιά στο taskbar)και στην καρτέλλα adsl accounts/connection speed του modem γράφει 384(!!!).Επικοινωνία με τον τεχνικό της HoL απέδειξε ότι τα έιχα sett-αρει όλα καλά και ότι ενώ εγώ έβλεπα 384 αυτοί βλέπουν 512! Το να μου έχει ξεφύγει κάτι δεν το αποκλείω εντελώς αλλά με δεύτερη επικοινωνία με την HoL μου είπαν ότι μάλλον φταίει ο ΟΤΕ γιατί αυτοί κάναν αίτηση για 512.Ο Οτε με την σειρά του το καταχώρησε σαν βλάβη (μετα απο δικό μου τηλέφωνο) και έριξε ευθήνες στην HoL .Και τώρα εγώ έχω πληρώσει συνδρομή για 512 και τρέχω σε 384 Απο δική σας εμπειρία (άν έχετε-η έχετε ακούσει) ποιόν ζαλίζω στα τηλέφωνα; Για θέμα διαφοράς χρημάτων για τις ημέρες που έχω λιγότερη ταχύτητα απο αυτήν που πλήρωσα λέτε να με αποζημειώσει η HoL? Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος εγώ; Να σημειώσω ότι η γραμμή του τηλεφώνου μου ήταν απλή και έτσι δηλώθηκε στην αίτηση πρός την HoL.Αν την έχει κάνει ο ΟΤΕ την μαγκιά (ξέρω-ξέρω σκάσε και κολύμπα).Υποθέτω ότι αν υπήρχε περίπτωση να μήν καλύπτει το δίκτιο της περιοχής μου (Κάντζα-Γλυκά Νερά) μεγάλη ταχύτητα θα είχα ενημερωθεί απο τον Provider.Συγγνώμη αν σας ζάλισα αλλά δέν ξέρω τι να κάνω.Κάθε άποψη θα βοηθήσει.Thanks guys!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    To na vreis pios akrivos fteei einai malon apithano.Eite i HOL eipe lathos ston OTE eitai o OTE eno enimerothike gia 512 evale 384.Ypeythini pantos einai i HOL,kai kanonika prepei na se xreosei gia 384 gia oso diastima exeis tetoia taxitita.Na to zitiseis o idios,min perimeneis apo monoi toys.Pantos min trelenesai den yparxei kai megali diafora meta3i 384-512.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  3. #3
    είπα μήπως....αλλά δεν... Το avatar του/της Pokermon
    Εγγραφή
    07/04/2005
    Μηνύματα
    1.255
    epeidh etrexa kai den eftana peripu 2 mhnes me ton ote kai dsl enoeite oti tha apethseis kai apo tus 2 na se xreosun gia oso diasthma syndeese me thn taxythta pu mpeneis kai oxi me ayth pu zhthses.....pigene kaloy kakoy sto plhsiestero katasthma tu ote kai zhta na kaneis ena egrafo san katagelia gia to olo thema.....tha epikinonhsune mazi su aytoi otan to tsekarune gia tis xreoseis.....ego etsi ekana kai eno arxika mu eixe xreothei to dhmino.....meta mu to aferesane apoe peomeno logarismo.....mhn epanapavese omos.....psajto kala kai zalise tus.....mexri na pareis ayto pu thes....kathe mera thls.....
    @ Pokerland

  4. #4
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Σίγουρα θα πάω στον ΟΤΕ για εξηγήσεις και να συμπληρώσω ένα έγγραφο και σίγουρα θα τους ταράξω αμφότερους στα τηλεφωνήματα μέχρι να ξεκαθαρίσω το θέμα.Οχι τίποτε άλλο γιατί απο ένα σημείο και μετά η ΗοL έβγαλε την ουρά της απέξω...Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

  5. #5

    EETT

    apeuthinsou ston EETT

    http://www.eett.gr/gr_pages/index2n.htm

    kai paratirise pos tha arxisoun na trexoun i HOL kai OTE gia to provlima sou!

    episis, lave ipopsin oti ta logia ksexniountai, kane tin epikoinonia pros tous parapano eggrafos kai good luck!
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  6. #6
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    κάνε και ένα τεστάκι πρώτα να βεβαιωθείς.

    www.abeltronica.com/PagRec/uk/01/


    για πες και τι σου βγάζει
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  7. #7

    Aristo....

    to link gia speed check . Oraios o Boneppeler .
    Kata pasa pithanothta to lathos egine apo HOL giati aytoi kanoun thn aitisi gia thn grammi . Den apokleio pos to exei kanei o OTE .
    Zhta apo thn HOL na sou steiloun antigrafo ths aithshs gia na sigoureuteis . Vevaia boroun na kanoun lamogia kai na sto steiloun sosta .
    Auto pou xero pantos einai oti sto Ellada ean theleis na kaneis kati kanto monos sou gia na exeis to kefali sou yshxo .
    Kali epityxia .
    Parepiptontos emena to test mou evgale 372 / 10.72 kai exo HOL 512 .

  8. #8
    Ιδιοκτήτης της γραμμής adsl είναι η hol και η επικοινωνία με τον ΟΤΕ υπάρχει περίπτωση να "κολλήσει" διότι δεν είσαι ο περι ου ο λόγος. Εφόσον αγόρασες πακέτο με συνδρομή + γραμμή, αποκλειστικός υπεύθυνος (για σένα) είναι ο isp (=hol), είτε έκαναν λάθος στην αίτηση για τον ΟΤΕ, είτε έκανε λάθος ο ΟΤΕ, είτε, είτε είτε, είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ υπεύθυνοι.

    επί τη ευκαιρία (αντιγραφή από εξειδικευμένο site):

    ADSL σε πακέτο

    Πλεονεκτήματα


    1) Συχνά περιλαμβάνουν το κόστος ενεργοποίησης της γραμμής (42 ευρώ) το οποίο και γλυτώνει όποιος τα επιλέξει.

    2) Συνήθως έχουν δελεαστική τιμή. Μερικές φορές η τιμή τους είναι λίγο χαμηλότερη από την αντίστοιχη μίας κανονικής συνδρομής και του αντίστοιχου παγίου της γραμμής ADSL του ΟΤΕ.

    3) Περιλαμβάνουν ένα απλό modem (όσο πιο απλό γίνεται), του οποίου το κόστος (περί τα 45 ευρώ) γλυτώνετε.

    4) Μερικές φορές τα βρίσκετε σε κουτιά στα καταστήματα, οπότε έχετε κατευθείαν τον εξοπλισμό στο σπίτι σας.

    5) Κάποια από αυτά (π.χ. FORTHnet adsl in a box) δεν απαιτούν η τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ να είναι στο όνομά σας. Επομένως αν δεν συμφωνεί η μαμά ή ο σπιτονοικοκύρης, μπορεί να μη μάθει και ποτέ ότι έχετε γραμμή ADSL. Δεν χρειάζεται δηλαδή η συγκατάθεση του ατόμου στου οποίου το όνομα είναι η γραμμή. Αυτό δεν ισχύει για όλα τα πακέτα.


    Μειονεκτήματα


    1) Με εξαίρεση το OTE Conn-X και το OTEnet OnDSL Kit, σε όλα τα πακέτα ο δικαιούχος της γραμμής ADSL είναι ο πάροχος του πακέτου. Αυτό είναι σοβαρότατο μειονέκτημα. Το αναλύω παρακάτω.

    1α. Όταν τελειώσει η συνδρομή σας (συνήθως είναι τρίμηνη, εξάμηνη, δωδεκάμηνη), δεν μπορείτε να αλλάξετε ISP. Πρέπει είτε να ανανεώσετε το συμβόλαιο στον αρχικό ISP, είτε να κάνετε αίτηση διακοπής της γραμμής και να περιμένετε να αποδεσμευτεί η γραμμή. Κατόπιν να κάνετε νέα αίτηση γραμμής στον ΟΤΕ (ή μέσω ενός πακέτου) και να περιμένετε να ενεργοποιηθεί, εφόσον υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στο DSLAM σας.

    1β. Αν κάτι δεν πάει καλά με το DSLAM σας και την ταχύτητα που εξαρτάται από αυτό, σύμφωνα με την εμπειρία μου και τα όσα διαβάζω στο forum, ο ISP που σας δίνει το πακέτο ρίχνει τις ευθύνες στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ στον ISP. Γίνεστε δηλαδή μπαλάκι.

    Το πρόβλημα είναι ακόμα χειρότερο, διότι η γραμμή δεν είναι στο όνομά σας και δεν μπορείτε να κάνετε καταγγελία στον ΟΤΕ, οπότε σας γράφει κανονικά. Οι ISP δεν κάνουν κάτι ουσιαστικό, οπότε είστε στο έλεος του ΟΤΕ (αφού οι γραμμές ADSL ανήκουν σχεδόν αποκλειστικά σε αυτόν). Επομένως είναι λάθος να βάζετε έναν μεσάζοντα στην παροχή γραμμής (τον ISP δηλαδή), ο οποίος στα προβλήματα που παρουσιάζονται όχι απλά σηκώνει τα χέρια ψηλά, αλλά σας εμποδίζει (επειδή έχει τη γραμμή στο όνομά του) να επιλύσετε τα ουκ ολίγα παρουσιαζόμενα προβλήματα.

    Όταν οι ISP ωριμάσουν και αρχίσουν να αναλαμβάνουν την ευθύνη του τελικού προϊόντος που διαθέτουν στην αγορά, τότε ίσως συμφέρουν τέτοια πακέτα. Μέχρι τότε καλό είναι να κρατάτε αποστάσεις.


    2) Αφού αγοράσετε το ADSL σε πακέτο, καλείστε να συμπληρώσετε τη σχετική αίτηση για την ενεργοποίηση της γραμμής, την οποία ο ISP θα στείλει στον ΟΤΕ. Μετά από κάποιες μέρες ο ΟΤΕ θα την ενεργοποιήσει. Μετά από ακόμα μερικές μέρες ο ISP θα επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ και θα μάθει ότι ενεργοποιήθηκε η γραμμή και μετά από ξανά μερικές μέρες θα επικοινωνήσει ο ISP μαζί σας για να σας δώσει κωδικούς. Καθ' όλη τη διαδικασία αυτή εσείς δεν θα μπορείτε να βλέπετε την πρόοδο ενεργοποίησης της γραμμής σας (ενώ αν είχατε κάνει αίτηση μόνοι σας στο 134 θα μπορούσατε). Επίσης περιμένετε μία έως δύο εβδομάδες παραπάνω (σε σχέση με το να παίρνατε μόνοι σας τη γραμμή), προκειμένου να επικοινωνήσουν μεταξύ τους ο ISP με τον ΟΤΕ και αντίστροφα.


    3) Το modem που περιέχουν τα πακέτα είναι ό,τι πιο απλό κυκλοφορεί. Είναι USB με όλα τα μειονεκτήματα που σημαίνει αυτό όσον αφορά τις δυνατότητες. Δεν επιτρέπει πολλά connections στα p2p (άρα χαμηλές ταχύτητες), δεν έχει firewall, δεν μπορείτε να κάνετε routing, κολλάει, κάνει, δείχνει... Χάλια μαύρα. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι το κρατάνε πολύ λίγο καιρό, άρα αναγκάζονται να πληρώσουν ούτως ή άλλως για να έχουν ένα αξιοπρεπές ethernet modem/router. Είναι απλώς ικανοποιητικό για όσους δεν έχουν πολλές απαιτήσεις από τη σύνδεση στο internet (αυτοί όμως βάζουν ADSL;!;!).

    Με 60 ευρώ (με τον Φ.Π.Α.) μπορείτε πάρετε ένα modem/router U.S.Robotics 9105, το οποίο είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί μέχρι 200 ευρώ (μαζί με το U.S.Robotics 9106) και να μην έχετε περιορισμούς στη σύνδεσή σας.


    4) Είστε δεσμευμένοι σε έναν ISP, με αποτέλεσμα να μην μπορείτε να εκμεταλευτείτε τις προσφορές (σε τιμές και νέες υπηρεσίες) που έχουν κατά καιρούς οι άλλοι ISP (φτάνουν μέχρι 50% έκτπωση). Κατ' ανάλογο τρόπο, αν o ISP σας γεμίσει χρήστες και δεν παρέχει ικανοποιητικό bandwidth, δεν θα μπορείτε να αλλάξετε ISP, διότι το κόστος θα είναι μεγάλο: Θα πρέπει να μείνετε 10 έως 30 μέρες (χρονικό διάστημα διακοπής υπάρχουσας γραμμής και ενεργοποίησης νέας) χωρίς ADSL. Μάλιστα κάτι τέτοιο θα είναι εφικτό μόνο εφόσον είστε τυχεροί και το DSLAM σας έχει διαθέσιμες θύρες. Αυτό δεν το κάνει κανένας που έχει συνηθίσει την ADSL, γι' αυτό εκεί ποντάρουν οι ISP με τα πακέτα τους. Ξέρουν ότι όποιος πάει σε αυτούς, δύσκολα θα αλλάξει ISP. Όποιος πάρει λοιπόν το πακέτο, παίρνει το ρίσκο των ενδεχόμενων μελλοντικών προβλημάτων στον ISP και της απώλειας των προσφορών.

    Αν αξιοποιείτε τις οικονομικές προσφορές των ISP κερδίζετε πολύ περισσότερα από τα 1-5 ευρώ το μήνα που νομίζετε ότι κερδίζετε με το "ADSL σε πακέτο", συνεπώς βγάζετε με το παραπάνω την αξία του τέλους ενεργοποίησης της γραμμής ADSL του ΟΤΕ και του modem που αγοράσατε με δικά σας έξοδα.

    Επομένως το "ADSL σε πακέτο" είναι μεσοπρόθεσμα ακριβότερο από το να έχετε ξεχωριστά τη γραμμή ADSL του ΟΤΕ και τη συνδρομή στον ISP. Με άλλα λόγια, σε λίγους μήνες θα έχετε βγάλει τα χρήματά σας.


    Σημαντικό:

    Μερικές εταιρείες που διαθέτουν "ADSL σε πακέτο" διατείνονται ότι μπορούν να σας ενεργοποιήσουν τη γραμμή, ακόμα κι αν η ΟΤΕ Α.Ε. δεν έχει διαθέσιμες πόρτες στο DSLAM της περιοχής σας. Αυτό δεν είναι εφικτό. Πρόκειται για προσπάθεια εξαπάτησης των εν δυνάμει χρηστών ADSL, ώστε να κερδίσουν πελάτες. Αν κάνετε αναζήτηση στο forum θα δείτε τέτοιες περιπτώσεις χρηστών, που εξαπατήθηκαν με τον τρόπο αυτό, αγόρασαν το πακέτο της εταιρείας και περίμεναν αρκετό καιρό την εγκατάσταση νέου εξοπλισμού στον ΟΤΕ, όπως και οι υπόλοιποι που είχαν κάνει αίτηση κατευθείαν στο 134 (μάλιστα όσοι έκαναν αίτηση για γραμμή στο 134 περίμεναν λιγότερο καιρό).



    Συμπεράσματα


    Τι πρέπει να κάνει λοιπόν ο επίδοξος αγοραστής σύνδεσης ADSL;

    Απλά να πάρει τηλέφωνο στο 134, και να ζητήσει γραμμή ADSL. Βέβαια, όπως και στην περίπτωση των πακέτων, να δηλώσει ότι θα κάνει την απλούστατη διαδικασία της σύνδεσης του splitter μόνος του (το δίνει δωρεάν ο ΟΤΕ), ώστε να γλυτώσει τα 50 ευρώ περίπου που χρεώνει ο ΟΤΕ για τα 5 λεπτά που κάνει ο τεχνικός να συνδέσει το splitter και το modem.

    Με τον τρόπο αυτό θα χρειαστεί να περιμένει μόνο 3-15 μέρες (περίπου), δηλαδή μία έως δύο εβδομάδες λιγότερο από το χρόνο που θα έκανε αν είχε πάρει "ADSL σε πακέτο".

    Θα μπορεί να τηλεφωνεί στο 134 για να μαθαίνει την πορεία της σύνδεσής του (στην περίπτωση των "ADSL σε πακέτο" δεν σου λένε), ώστε να μετριάζει την αγωνία του (όλοι έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο και ξέρουμε).

    Αφού ενεργοποιηθεί η γραμμή του, μπορεί να αγοράσει τον εξοπλισμό του, να προμηθευτεί από τον ΟΤΕ το φίλτρο ή splitter (το στέλνουν αν θέλετε δωρεάν με courier) και να αγοράσει την πιο συμφέρουσα συνδρομή από όποιον ISP θέλει (ενεργοποιείται σε λίγες ώρες η συνδρομή στον ISP).

    Αυτή την εποχή μάλιστα (Μάρτιος 2005) το κόστος της ADSL περιορίζεται ακόμα περισσότερο, καθότι ο ΟΤΕ δίνει δωρεάν με κάθε νέα γραμμή ένα ethernet modem/router intracom jetspeed 520 (ή 520i για τις ADSL over ISDN). Είναι απλό έως μέτριο modem/router, αλλά σαφώς καλύτερο από τα υποτυπώδη modem που δίνουν στα "ADSL σε κούτα".

  9. #9
    Σας βάζω κι ένα πίνακα των dslams (θέσεις/διαθέσιμες/μη διαθέσιμες) ανά περιοχή, μήπως χρειαστεί.

    Ενημέρωση έως 29/11/2005
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  10. #10
    THANK YOU!!! πάω καρφί σπίτι να δοκιμάσω το test της ταχύτητας.Παιδιά είσαστε όλοι υπέροχοι.Πολύ σας αγαπώ! Τώρα που ξέρω δύο πραγματάκια παραπάνω θα κάνω τα κουμάντα μου αύριο το πρωί (επικοινωνία με ΕΕΤΤ-βόλτα απο ΟΤΕ κλπ).Δέν θα τους περάσει έτσι αν έχουν κάνει λαλακία.

  11. #11
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888

    Re: Aristo....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stsiatsikas
    to link gia speed check . Oraios o Boneppeler .
    Kata pasa pithanothta to lathos egine apo HOL giati aytoi kanoun thn aitisi gia thn grammi . Den apokleio pos to exei kanei o OTE .
    Zhta apo thn HOL na sou steiloun antigrafo ths aithshs gia na sigoureuteis . Vevaia boroun na kanoun lamogia kai na sto steiloun sosta .
    Auto pou xero pantos einai oti sto Ellada ean theleis na kaneis kati kanto monos sou gia na exeis to kefali sou yshxo .
    Kali epityxia .
    Parepiptontos emena to test mou evgale 372 / 10.72 kai exo HOL 512 .
    Έβαλες πως η σύνδεση σου είναι στην Ελλάδα φαντάζομαι.

    Αν και σήμερα που το έβαλα μου έβγαλε κι εμένα μικρή ταχύτητα.

    421/103 με vivodi 512/128

    Το μεγαλύτερο που έχω δει ήταν 523/135

    Συνήθως όμως μου βγάζει 475-490/115-128
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  12. #12
    Μόλις το έκανα 313,20 γκρρρρρρ!Ρε τα μ*****α της λάσπης! Τώρα που είμαι σίγουρος θα λάβω μέτρα.

  13. #13
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    Αρχικά δημιουργήθηκε από morpheus
    Ιδιοκτήτης της γραμμής adsl είναι η hol και η επικοινωνία με τον ΟΤΕ υπάρχει .........................................................
    .....................................
    ........................... καθότι ο ΟΤΕ δίνει δωρεάν με κάθε νέα γραμμή ένα ethernet modem/router intracom jetspeed 520 (ή 520i για τις ADSL over ISDN). Είναι απλό έως μέτριο modem/router, αλλά σαφώς καλύτερο από τα υποτυπώδη modem που δίνουν στα "ADSL σε κούτα".

    Morphea με το excelοχαρτο με εστειλες για βρουβες.

    Αλλα το κειμενακι (καλο θα ηταν να βαλεις και το "εξειδικευμένο site") είναι λίγο μπάχαλο. Προσπαθει να συμβουλεψει (απο καποιον που φανερα ξέρει) αλλα όχι με τον σωστο τρόπο που ξερει καποιος εκ των έσω.
    Απ΄τους δυο μας ποταμούς
    θα γευτεί μια νύχτα η έρημος καρπούς.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
    Morphea με το excelοχαρτο με εστειλες για βρουβες.

    Αλλα το κειμενακι (καλο θα ηταν να βαλεις και το "εξειδικευμένο site") είναι λίγο μπάχαλο. Προσπαθει να συμβουλεψει (απο καποιον που φανερα ξέρει) αλλα όχι με τον σωστο τρόπο που ξερει καποιος εκ των έσω.
    Σωστός, παράληψή μου που δεν έβαλα το site από την αρχή. Πάντως εγώ το κείμενο το ακολούθησα πιστά (τυφλά) και μέχρι τώρα δεν έχασα..

    το site είναι αυτό:

    ADSLGR

  15. #15
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Λοιπον:

    Η ταχυτητα που ειναι καθορισμενη στη dslam σου ειναι 384 αδιαμφησβητητα τωρα το οτι η hol σε βλεπει 512 το βλεπει μεσα απο το συστημα της που σε βλεπει σαν πελατη.Δεν μπορει να πιστοποιησει οτι τρεχεις με αλλη ταχυτητα.

    Ο οτε εκανε την ρυθμιση τωρα ποιος φταει ακριβως ειναι ενα αλλο θεμα...εσυ δεν ξερεις κανεναν αλλον εκτος απο την hol εφοσον αυτη ειναι ο παροχος και αυτη παραγγειλε την συνδεση...οποιος και να φταει πραγματικα εσυ απευθυνεσαι στη hol!!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για Adsl συνδεση
    από p@nos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2007, 18:53
  2. Βοήθεια για εντελώς άπειρη νέα
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 17:11
  3. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  4. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF