Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Εξοπλισμός για γυμνή μηχανή(κράνος,μπουφάν,γάντια)

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    τελικά πήρα το κράνος shoei gt air II και τα γάντια five boxer wp.
    Το μόνο που μου έμεινε για αγορά είναι το μπουφάν στο οποίο μάλλον θα πάω για dainese ή nordcode πόλης.
    Πολύ καλό, τα έσκασες γερά. Εγώ λέω να πάω για το nxr.

    Γάντια και εγώ five έχω (δεν θυμάμαι μοντέλο) και είναι καλά σε ποιότητα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό, τα έσκασες γερά. Εγώ λέω να πάω για το nxr.

    Γάντια και εγώ five έχω (δεν θυμάμαι μοντέλο) και είναι καλά σε ποιότητα.
    Tο nxr και το nxr 2 με ενοχλούσαν τα μαξιλαράκια στα αφτιά,μου τα πόναγε και δεν μου κάθονταν καθόλου καλά.Τα arai καθόντουσαν πολύ καλά αλλά ξέφευγε πολύ το μπάτζετ και τα ένιωθα βαριά στο κεφάλι-λαιμό.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς, μπράβο για την επένδυση που κάνεις. Πρώτα αγοράζουμε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό και μετά βλέπουμε τι ποσό διαθέτουμε για μοτοσυκλέτα..
    Εσύ έτσι έκανες?
    Πρώτα πήρες γάντια κράνη κλπ και μετά πήρες μηχανάκι?

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εσύ έτσι έκανες?
    Πρώτα πήρες γάντια κράνη κλπ και μετά πήρες μηχανάκι?
    Προφανώς. Τα μαθήματα οδήγησης τα έκανα με δικό μου πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό.

    Αργότερα συμπλήρωσα τον εξοπλισμό μου με γάντια για περισσότερο κρύο, καλοκαιρινό μπουφάν, αδιάβροχα, επιπλέον παντελόνια και jacket.


    Αν το πάει κανείς αντίστροφα, πιθανότατα θα οδηγήσει για κάποιο χρονικό διάστημα με ελλιπή εξοπλισμό. Είτε επειδή δεν του έμειναν χρήματα για να τον αγοράσει, είτε γιατί δεν βρήκε ακόμα το χρόνο να πάει για τα απαραίτητα ψώνια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/10/2021 στις 11:07.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παντου αναποδος ο Νεοσσος.
    Που ζεις ρε στην Ελβετια...?
    Ride(s) the wind of change...

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    UPDATE:
    Έχοντας αρκετές μέρες το shoei gt air 2 μπορώ να πω πως προφανώς είναι καλύτερο σε θόρυβο,είναι σταθερό σε υψηλές ταχύτητες από το hjc c70 που είχα.Επειδή είχα για λίγες μέρες το scorpion exo r1 air πριν το αλλάξω για το shoei γιατί με πόναγε στο μέτωπο,μπορώ να πω πως το scorpion ήταν πιο αθόρυβο στα 130+ και είχες καλύτερη οπτική όταν γύρναγες πχ κλπ.
    Τα γάντια έφαγαν καταιγίδα για 10 λεπτά και βροχή για άλλα 15,δεν πέρασε σταγόνα μέσα και δεν με δυσκόλεψαν στην οδήγηση που είχαν βραχεί.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παιδιά παρατήρησα πως μετά τα 95-100 χλμ αν γυρίσω πλάι ή πίσω για να δω νιώθω το κράνος να κουνιέται λίγο και να μην είναι τελείως σταθερό.Σε ευθεία όσα και χλμ να πάω δεν το νιώθω να κουνιέται κάθεται κανονικά,ξέρει κανείς τι παίζει;

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16
    καλησπερα παιδια . ειμαι σε αναζητηση για εξοπλισμο μηχανης . ημουν ετοιμος να παρω nxr 2, αλλα μολις δοκιμασα ενα στο νουμερο μου , ηταν υπερβολικα σφιχτο. τελικα δεν το αγορασα . τι προτεινετε? να δοκιμασω πιο μεγαλο νουμερο ή να παω σε αλλο μοντελο κρανους? (budget για κρανος ειναι εκει γυρω μεχρι 450). πηγα στο Nxr 2 επειδη ειναι καινουριο κρανος, περναει καινουριες πιστοποιησεις . γενικα ημουν αναμεσα στον προκατοχο του, gt air 2 και Agv k6.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά παρατήρησα πως μετά τα 95-100 χλμ αν γυρίσω πλάι ή πίσω για να δω νιώθω το κράνος να κουνιέται λίγο και να μην είναι τελείως σταθερό.Σε ευθεία όσα και χλμ να πάω δεν το νιώθω να κουνιέται κάθεται κανονικά,ξέρει κανείς τι παίζει;
    Καλιο αργά παρά ποτέ. Μπας και το πήρες μεγάλο;

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Πιο μεγάλο νούμερο κράνος γιατί να πάρεις; Να μπαίνει και να βγαίνει πιο εύκολα; Δεν θα σου κάνει το καλούπι του,δες για άλλο

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex_kon Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια . ειμαι σε αναζητηση για εξοπλισμο μηχανης . ημουν ετοιμος να παρω nxr 2, αλλα μολις δοκιμασα ενα στο νουμερο μου , ηταν υπερβολικα σφιχτο. τελικα δεν το αγορασα . τι προτεινετε? να δοκιμασω πιο μεγαλο νουμερο ή να παω σε αλλο μοντελο κρανους? (budget για κρανος ειναι εκει γυρω μεχρι 450). πηγα στο Nxr 2 επειδη ειναι καινουριο κρανος, περναει καινουριες πιστοποιησεις . γενικα ημουν αναμεσα στον προκατοχο του, gt air 2 και Agv k6.
    Δοκίμασες και το αμέσως μεγαλύτερο μέγεθος? Αν είσαι μεταξύ 2 μεγεθών, μπορείς να επιλέξεις παχύτερα ή λεπτότερα μαξιλαράκια ώστε να σου ταιριάξει καλύτερα το κράνος, εκεί που το δοκίμασες δεν στο είπανε? Το gt air 2 δεν είναι ο προκάτοχος του nxr,υπάρχει gt air (1) όπως και nxr (1). Φυσικά και μπορεί να μην σου κάθεται σωστά το συγκεκριμένο κράνος όμως, στη θέση σου θα έκανα κι άλλες δοκιμές, δυστυχώς μέσω πληκτρολογίου κανείς δεν μπορεί να σου προτίνει μέγεθος.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    962
    [σπαστικός mode on]
    δεν είπε οτι το gt air 1 είναι ο προκάτοχος του nxr

    Είπε οτι ήταν ανάμεσα στο προκάτοχο του (μιλώντας για nxr 2 , εννοεί προφανώς nxr 1) ,έπειτα τα gt air 2 και k6

    3 κράνη δηλαδή

    [/off]

    φχαριστώ

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    274
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex_kon Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδια . ειμαι σε αναζητηση για εξοπλισμο μηχανης . ημουν ετοιμος να παρω nxr 2, αλλα μολις δοκιμασα ενα στο νουμερο μου , ηταν υπερβολικα σφιχτο. τελικα δεν το αγορασα . τι προτεινετε? να δοκιμασω πιο μεγαλο νουμερο ή να παω σε αλλο μοντελο κρανους? (budget για κρανος ειναι εκει γυρω μεχρι 450). πηγα στο Nxr 2 επειδη ειναι καινουριο κρανος, περναει καινουριες πιστοποιησεις . γενικα ημουν αναμεσα στον προκατοχο του, gt air 2 και Agv k6.
    χαχα και εγω οταν εψαχνα για κρανος ημουν αναμεσα στα ιδια. GT Air 2 δεν το επελεξα λογω κουμπωματος, K6 επειδη ηταν πολυ κοντα το σαγονι οποτε κατεληξα NXR. Σαν καινουργιο το ενιωθα σφιχτο αλλα οχι υπερβολικα. Δεν ηταν δυσαρεστο. Με τον καιρο εστρωσε το εσωτερικο και επαψε να μου κανει αισθηση. Γενικα τα κρανη πρεπει να ειναι σφιχτα αλλα οκ αν δυσκολευεσαι πολυ να το βαλεις και να το βγαλεις ισως ειναι λαθος το νουμερο. Αν δεν υπαρχει τετοια δυσκολια νομιζω εισαι οκ και απλα θελουν λιγο χρονο να προσαρμοστουν τα μαξιλαρακια στο κεφαλι σου.

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    16
    ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια. Κατεληξα σε nxr 2, καλοκαιρινο μπουφαν. τωρα μενει το 2κυκλο...και τι να παρω?χαχαχα

  15. #45
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    ΚΤΜ.
    porca miseria.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος, μπουφάν & γάντια για xr125
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 22:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF