Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Εξοπλισμός για γυμνή μηχανή(κράνος,μπουφάν,γάντια)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125

    Εξοπλισμός για γυμνή μηχανή(κράνος,μπουφάν,γάντια)

    Καλησπέρα παιδιά,αγόρασα αυτές τις μέρες ένα μτ 03 και θέλω να πάρω εξοπλισμό.Για κράνος έχω ήδη το hjc c70 που το φοράω στο παπί για το ντελίβερι αλλά πιστεύω πως δεν μου κάνει για αυτή την μηχανή και με ανοιχτούς αεραγωγούς και ζελατίνα έχει θόρυβο στα 80 χλμ(πιο πάνω δεν το έχω πάει οπότε δεν ξέρω).Κοίταγα το shoei nxr,agv k6,arai δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι καλό για naked.Μπάτζετ για το κράνος είναι από 300-500 άντε μαξ 550.
    Μετά θέλω να αγοράσω μπουφάν χειμωνιάτικο αδιάβροχο το οποίο μάλλον θα το φοράω και μέχρι απρίλη(αν βγάλω την επένδυση).Δεν έχω ιδέα από μπουφάν.Κοίταγα κάποια που είναι σαν πόλης με κουκούλα κλπ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν καλή προστασία.Δεν με νοιάζει πολύ το να φαίνεται ότι είναι μπουφάν μηχανής(μέχρι ενός ορίου)με νοιάζει να έχει καλή προστασία σε ώμους,αγκώνες και πλάτη είδα πως πάει έξτρα.Οποιαδήποτε καθόδηγηση είναι ευπρόσδεκτη.Μπάτζετ από 200-400 ευρώ.
    Ύστερα θέλω να πάρω και χειμωνιάτικα γάντια,αδιάβροχα,κοκκάλινα μπάτζετ μέχρι 100 ευρώ.
    Σόρρυ για την έκθεση και ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα! Υπάρχουν αρκετά παρόμοια θέματα, ρίξε μια ματιά ενδεικτικά εδώ .
    Τα χρήματα που διαθέτεις είναι μια χαρά...θα πρότεινα μάλιστα να εξοικονομήσεις και ένα ποσό από αυτά για μπότες
    Αν μένεις Αττική, κάνε μια βόλτα από τα μοτομάγαζα στην Καλλιρρόης να δοκιμάσεις κράνη και μπουφάν.
    Ως γενική συμβουλή θα πρότεινα να επιλέξεις επώνυμες μάρκες(όχι απαραίτητα ακριβές) και ως προς το κράνος,το πιο σημαντικό κομμάτι του εξοπλσμού, να είναι full face και να σου εφαρμόζει σωστά, χωρίς να σε ενοχλεί.Σ'αυτό θα σε βοηθήσει ο υπάλληλος του καταστήματος που θα επιλέξεις.

  3. #3
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Τα χρήματα που διαθέτεις είναι αρκετά για κάτι καλό.

    Για κράνη μην κολλάς στις μάρκες αλλά να προσέξεις την καλή εφαρμογή. Πολύ καλά κράνη -αν σου κάθονται τα HJC- είναι τα RPHA-11 και 70.

    Πάρε και ένα καλό μποτάκι για να προστατεύεις πόδια/αστράγαλο.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Είδα "εξοπλισμός για γυμνή" μπήκα και ..

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Κατ' αρχάς, μπράβο για την επένδυση που κάνεις. Πρώτα αγοράζουμε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό και μετά βλέπουμε τι ποσό διαθέτουμε για μοτοσυκλέτα.

    Πέρα από τις μπότες ή τα μποτάκια, χρειάζεσαι και παντελόνι με προστασίες. Τα χρήματα που διαθέτεις, επαρκούν για όλα. Επιπλέον θα χρειαστείς, του χρόνου, καλοκαιρινό εξοπλισμό.

    Ως προς το μπουφάν, να είναι κάτω από τη μέση, διότι τα μεσάτα δεν σε καλύπτουν καλά στις μονοψήφιες θερμοκρασίες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είδα "εξοπλισμός για γυμνή" μπήκα και ..

    χαχαχαχ έλα μωρέ το έγραψα λόγω του παραπάνω αέρα,έλλειψη φέρινγκ και πιο πολύ για τον θόρυβο με το κράνος.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς, μπράβο για την επένδυση που κάνεις. Πρώτα αγοράζουμε πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό και μετά βλέπουμε τι ποσό διαθέτουμε για μοτοσυκλέτα.

    Πέρα από τις μπότες ή τα μποτάκια, χρειάζεσαι και παντελόνι με προστασίες. Τα χρήματα που διαθέτεις, επαρκούν για όλα. Επιπλέον θα χρειαστείς, του χρόνου, καλοκαιρινό εξοπλισμό.

    Ως προς το μπουφάν, να είναι κάτω από τη μέση, διότι τα μεσάτα δεν σε καλύπτουν καλά στις μονοψήφιες θερμοκρασίες.
    καλοκαιρινό μπουφάν θα πάρω από του χρόνου για να έχω καταφέρει να μαζέψω και λεφτά.Εχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο ή εταιρία για τα μπουφάν;Μποτάκια και παντελόνι δεν ξέρω ακόμα αν θα πάρω και τα αφήνω για λίγο αργότερα.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχ έλα μωρέ το έγραψα λόγω του παραπάνω αέρα,έλλειψη φέρινγκ και πιο πολύ για τον θόρυβο με το κράνος.
    Ναι ρε συ, πεθαίνω να τρολαρω τον κόσμο, μην μασάς.
    Καλοφόρετα, καλές βόλτες και πάντα όρθιος!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε συ, πεθαίνω να τρολαρω τον κόσμο, μην μασάς.
    Καλοφόρετα, καλές βόλτες και πάντα όρθιος!
    ευχαριστώ πολύ φίλε,πάντα όρθιοι όλοι μας!
    Ωστόσο έχεις να προτείνεις και εσύ τίποτα γιατί ψάχνω και άκρη δεν βρίσκω..

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ πολύ φίλε,πάντα όρθιοι όλοι μας!
    Ωστόσο έχεις να προτείνεις και εσύ τίποτα γιατί ψάχνω και άκρη δεν βρίσκω..
    Ότι είπαν και οι άλλοι... Ειδικά το κράνος είναι πονεμένη ιστορία, ένα κράνος τέλειο για κάποιον, για άλλον μπορεί να αποβεί εφιάλτης... Ψάξιμο καλό, δοκιμές και Άγιος ο κύριος.
    Μην βιαστείς, κάνε καλή έρευνα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Ένας Παπασταύρου bazzar η κάπως έτσι δεν είναι που έχει τα πάντα από dainese;; Επίσης εναλλακτικές μάρκες αφού μάλλον δεν πας σε λύσεις τύπου nordkapp είναι η revit και η macna. Για μπουφάν, μποτάκια μιλάω.

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,αγόρασα αυτές τις μέρες ένα μτ 03 και θέλω να πάρω εξοπλισμό.Για κράνος έχω ήδη το hjc c70 που το φοράω στο παπί για το ντελίβερι αλλά πιστεύω πως δεν μου κάνει για αυτή την μηχανή και με ανοιχτούς αεραγωγούς και ζελατίνα έχει θόρυβο στα 80 χλμ(πιο πάνω δεν το έχω πάει οπότε δεν ξέρω).Κοίταγα το shoei nxr,agv k6,arai δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι καλό για naked.Μπάτζετ για το κράνος είναι από 300-500 άντε μαξ 550.
    Μετά θέλω να αγοράσω μπουφάν χειμωνιάτικο αδιάβροχο το οποίο μάλλον θα το φοράω και μέχρι απρίλη(αν βγάλω την επένδυση).Δεν έχω ιδέα από μπουφάν.Κοίταγα κάποια που είναι σαν πόλης με κουκούλα κλπ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχουν καλή προστασία.Δεν με νοιάζει πολύ το να φαίνεται ότι είναι μπουφάν μηχανής(μέχρι ενός ορίου)με νοιάζει να έχει καλή προστασία σε ώμους,αγκώνες και πλάτη είδα πως πάει έξτρα.Οποιαδήποτε καθόδηγηση είναι ευπρόσδεκτη.Μπάτζετ από 200-400 ευρώ.
    Ύστερα θέλω να πάρω και χειμωνιάτικα γάντια,αδιάβροχα,κοκκάλινα μπάτζετ μέχρι 100 ευρώ.
    Σόρρυ για την έκθεση και ευχαριστώ προκαταβολικά.
    To nxr είναι μια χαρά κράνος γενικά. Ασχέτως κατηγορίας μηχανής. Αν σε παίρνει οικονομικά & σου ταιριάζει απο εφαρμογή, δε θα χασεις με Σοει.
    Μετά πλέον και τα HJC εχουν ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια.στα γράψανε τα μοντέλα που αξίζει να κοιτάξεις.

    Μπουφάν, προτείνω και εγω κάτι 3/4 για μεγαλύτερη κάλυψη στη μέση σε σχέση με τα κοντύτερα μεσάτα.
    Ενδεικτικά μερικές μάρκες πρώτης γραμμής, αξιοπρεπείς και πασίγνωστες Bering,Scott, Rev'it,Dainese,Alpinestars,Held

    Στην ενότητα για προστατευτικό εξοπλισμό θα βρεις αμέτρητα θρεντ να σου λύσουν απορίες και να σε μπάσουν στο νόημα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Έχει βγει τώρα και το NXR 2, μπορεί να πετύχεις και καλύτερες τιμές στο πρώτο που συνεχίζει να είναι ένα πολύ καλό κράνος. Το είχα σε γυμνό για 5 χρόνια πριν αντικατασταθεί και δεν είχα κανένα μεγάλο παράπονο.

    Άντε με το καλό να ευχαριστηθείς τη μηχανή σου. Και θα δεις ποσό πιο ωραία θα νιώθεις φορώντας όλο σου τον εξοπλισμό και βγαίνοντας για βόλτα!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    φίλε καλησπέρα, θα σου πω για μπουφάν.

    Επειδή βλέπω οτι δεν σε ενδιαφέρει το κλασικό κόψιμο μοτοσυκλετάδικου τζακετ θα σου πρότεινα να τσεκαρεις αυτό που έφερα πρόσφατα απέξω

    https://www.xlmoto.eu/mc-gear/motorc...pid-PM-0095690

    πολύ καλο με επένδυση απο μέσα και μαλακές προστασίες σε ώμους πλάτη αγκώνες. Η επένδυση από μέσα (μόνιμη) κλείνει αν θες με δεύτερο φερμουάρ για τα πολλά κρύα.

    Ειναι αρκετά καλής ποιότητας για τα λεφτα του και μπορεί να φοριέται καθημερινά στη δουλειά, βόλτα κτλ χωρις να φαίνεσαι λες και είσαι ο ρομποκοπ.

    Η γούνα στην κουκούλα αφαιρείται πανεύκολα, κουμπώνει με κλιπς.
    Το νούμερο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (φοράω λαρτζ, πήρα λαρτζ μου κατσε τέλεια.)
    εγω το τσίμπησα σε καλύτερη τιμη απο αυτή που βλέπεις γιατι έτρεχε μια έκπτωση μέσα στον Αύγουστο 50% σχεδόν σε ολα τα τζάκετ αλλά και τώρα μια χαρά τιμη εχει. Από κάποια τιμή και πάνω στέλνει με δωρεάν μεταφορικά το σαϊτ. Είναι πολυ αξιόπιστο και εχω πάρει αρκετα πράγματα στο παρελθόν απο αυτούς και θα ξαναπάρω σίγουρα και στο μέλλον.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    φίλε καλησπέρα, θα σου πω για μπουφάν.

    Επειδή βλέπω οτι δεν σε ενδιαφέρει το κλασικό κόψιμο μοτοσυκλετάδικου τζακετ θα σου πρότεινα να τσεκαρεις αυτό που έφερα πρόσφατα απέξω

    https://www.xlmoto.eu/mc-gear/motorc...pid-PM-0095690

    πολύ καλο με επένδυση απο μέσα και μαλακές προστασίες σε ώμους πλάτη αγκώνες. Η επένδυση από μέσα (μόνιμη) κλείνει αν θες με δεύτερο φερμουάρ για τα πολλά κρύα.

    Ειναι αρκετά καλής ποιότητας για τα λεφτα του και μπορεί να φοριέται καθημερινά στη δουλειά, βόλτα κτλ χωρις να φαίνεσαι λες και είσαι ο ρομποκοπ.

    Η γούνα στην κουκούλα αφαιρείται πανεύκολα, κουμπώνει με κλιπς.
    Το νούμερο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα (φοράω λαρτζ, πήρα λαρτζ μου κατσε τέλεια.)
    εγω το τσίμπησα σε καλύτερη τιμη απο αυτή που βλέπεις γιατι έτρεχε μια έκπτωση μέσα στον Αύγουστο 50% σχεδόν σε ολα τα τζάκετ αλλά και τώρα μια χαρά τιμη εχει. Από κάποια τιμή και πάνω στέλνει με δωρεάν μεταφορικά το σαϊτ. Είναι πολυ αξιόπιστο και εχω πάρει αρκετα πράγματα στο παρελθόν απο αυτούς και θα ξαναπάρω σίγουρα και στο μέλλον.
    τι προστατευτικό πλάτης παίρνει ?

    έχω level 2 για Nordkap Metropolis , το οποίο είναι πολύ καλό αλλά είχα μια πτώση με αυτό (προστάτεψε πολύ καλά) και ψάχνω για αντικαταστάτη πλέον

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος, μπουφάν & γάντια για xr125
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2009, 22:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF