Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Αξίζει;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2021
    Μηνύματα
    14

    Αξίζει;

    Αξίζει να στείλω στον μηχανικό μου να τσεκάρει ένα ΧΤ 125 Χ με 100.000χλμ; Ή θα είναι μάπα σταντέ; Το δίνει 650 ευρώ το παλικάρι. Είμαι 18 δεν έχω άλλη μηχανή, έχω βγάλει δίπλωμα και έχω μαζέψει 1300 ευρώ για να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Αν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί όχι; Η τιμή είναι καλή, σχετικά πάντα με την κατάσταση του.
    Με αυτά τα λεφτά ούτε παπι δεν...
    Το πολύ να χρειαστεί ρεκτιφιέ, πιστόνι τσιμούχες κλπ με μικρό σχετικά κόστος και θα έχεις νέο μοτέρ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lansking Προβολή μηνύματος
    Αξίζει να στείλω στον μηχανικό μου να τσεκάρει ένα ΧΤ 125 Χ με 100.000χλμ; Ή θα είναι μάπα σταντέ; Το δίνει 650 ευρώ το παλικάρι. Είμαι 18 δεν έχω άλλη μηχανή, έχω βγάλει δίπλωμα και έχω μαζέψει 1300 ευρώ για να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι.
    125cc με 100000 χλμ όσο καλά και να χει συντηρηθεί είναι κοντά στα τελειώματά του· με τα 1300€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο μεταχειρισμένο παπί και να κάνεις όσα θα κανες με το χτάκι.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    125cc με 100000 χλμ όσο καλά και να χει συντηρηθεί είναι κοντά στα τελειώματά του· με τα 1300€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο μεταχειρισμένο παπί και να κάνεις όσα θα κανες με το χτάκι.
    Διαφωνώ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν είναι σε καλή κατάσταση, γιατί όχι; Η τιμή είναι καλή, σχετικά πάντα με την κατάσταση του.
    Με αυτά τα λεφτά ούτε παπι δεν...
    Το πολύ να χρειαστεί ρεκτιφιέ, πιστόνι τσιμούχες κλπ με μικρό σχετικά κόστος και θα έχεις νέο μοτέρ
    Συμφωνώ!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εξαρτάται..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Αν αξιζει για αγορα δεν ξερω ,αλλα σιγουρα αξιζει να στηλεις καποιον να το δει αν και εφοσον εισαι υποψυφιος αγοραστης που θελει να αγορασει και το σκεφτεται σοβαρα.
    Τωρα τι θα σου πει ο μηχανικος ειναι αλλο θεμα .
    Μετα θα δεις αν αξιζει η οχι η αγορα του .
    Μπορει δηλ να θελει με το καλημερα πολλα λ7 για να ερθει στα ισα του ή απο την αλλη να ειναι καλοσυντηρημενο σενιο .

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    100.000 χλμ για ένα 125άρι είναι πάρα πολλά και επειδή 99% δεν είναι εκδρομικά πάει να πει ότι είναι σκισμένο στην πόλη.
    Μην τσιγκουνεύεσαι τα λεφτά δώσε 300-400€ παραπάνω και πάρε ένα πιο αξιοπρεπές.

    Εδιτ: το βρήκα το δικό σου στο καρ,είναι όντως ταλαιπωρημένο.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    125cc με 100000 χλμ όσο καλά και να χει συντηρηθεί είναι κοντά στα τελειώματά του· με τα 1300€ που διαθέτεις μπορείς να πάρεις ένα ωραιότατο μεταχειρισμένο παπί και να κάνεις όσα θα κανες με το χτάκι.
    Να κάνεις με το παπί όσα θα έκανες με το ΧΤ; Μην τρελαθούμε κιόλας, έτσι; Το ένα είναι... Παπί με ότι συνεπάγεται, το άλλο είναι μοτοσυκλέτα κανονική έστω μικρή. Με 650 που αναφέρει μόνο διαλυμένο παπί παίρνεις. Εγώ θα το έπαιρνα αν μου έλεγε ο μηχανικός ότι με άλλα 300-350 γίνεται σένιο. Με ένα χιλιάρικο έχω μοτοσυκλέτα με "φρέσκο" μοτέρ και τα ρέστα κρανος, σουβλάκια, βενζίνες, ότι γουστάρει το παλικάρι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Με τα λεφτα που εχεις μαζεψει το κανεις καινουριο
    Καλυτερο απο καθε παπι και δεν κλεβεται τοσο
    Βεβαιωσου οτι ειναι ισιο
    Εγω θα το κοιταγα αν ειχα μαστορα εμπιστοσυνης

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να κάνεις με το παπί όσα θα έκανες με το ΧΤ; Μην τρελαθούμε κιόλας, έτσι; Το ένα είναι... Παπί με ότι συνεπάγεται, το άλλο είναι μοτοσυκλέτα κανονική έστω μικρή. Με 650 που αναφέρει μόνο διαλυμένο παπί παίρνεις. Εγώ θα το έπαιρνα αν μου έλεγε ο μηχανικός ότι με άλλα 300-350 γίνεται σένιο. Με ένα χιλιάρικο έχω μοτοσυκλέτα με "φρέσκο" μοτέρ και τα ρέστα κρανος, σουβλάκια, βενζίνες, ότι γουστάρει το παλικάρι...
    Μη σου πω ότι με το παπί θα κάνει περισσότερα απ ότι με το χτ· το χτ με τα 125 ταλαιπωρημένα κυβικούλια των εκατό χιλιάδων χιλιομέτρων έτσι;
    Αυτό τώρα που κάποιοι προτείνουν ελαφρά τη καρδία "έλα μωρέ πάρτο και σιγά, τι θα θέλει; το πολύ πολύ ένα ρεκτιφιεδάκι κει πέρα, ένα πιστονακι, μερικές φλατζούλες κι έχεις καινούριο μοτέρ με λεφτά ψίχουλα.." λες κι όλα αυτά είναι στραγάλια, τι να πω ρε παίδες; Συμβουλεύετε έναν νέοεισερχόμενο στο χώρο, που θέλει κάτι οικονομικό, με μηδαμινές γνώσεις, να πα να μπλέξει μ ένα χρέπι, μ έναν μηχανικό που κατά πάσα πιθανότητα θα τον γδύσει μ όλα αυτά τα ρεκτιφιεδάκια και τα πιστονάκια, με τελικό αποτέλεσμα εργασίας αμφίβολο και, εν τέλει, μ ένα μηχανάκι που χει φάει τα ψωμιά του..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Εγώ να σου πω πως εκτός των χρημάτων που θα δώσεις για service και επισκευή μοτέρ, θα χρειαστεί επίσης και επισκευή - αλλαγή :

    1. Φρένα (δισκόπλακες - τακάκια - υγρά φρένων)
    2. Ρουλεμάν τιμονιού
    3. Ρουλεμάν τροχών
    4. Λάστιχα
    5. Αλυσιδογράναζα
    6. Σέλα

    και όταν θα δεις ότι χρειάζεται και σε άλλα επισκευή θα στεναχωρηθείς και θα έχεις δώσει και έναν σκασμό λεφτά!


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Με 650 παιρνεις παπι με τα ίδια χλμ. Οπότε αρχικά, σε ακαδημαικό επίπεδο κι εγω θα επέλεγα το χτ γιατί είναι μοτοσυκλετάκι.

    Αρχικά θα κοίταζα τα περιφερειακά του. Δηλ να μη θέλει ένα σκασμό μαζέματα που ανεβάζουν το κόστος. Αυτά φαίνονται και με γυμνό μάτι υποθέτω, πόσο μαλλον του μηχανικού. Πλαστικά, ηλεκτρικά, αναρτήσεις. Οπότε το μόνο ερωτηματικό θα ήταν ο κινητήρας. Στη χειρότερη περίπτωση να χρειαστεί άνοιγμα φαντάζομαι το κόστος θα είναι μικρό, 300? 400 ευρω? Κι αυτή ειναι μια εκτίμηση που μπορεί να κάνει ο μηχανικός, ανταλλακτικά τόσο, δουλειά τόσο, συνολικά κάπου τόσο. Όσο το συνολικό κόστος μένει κάτω απο χιλιάρικο το βρίσκω καλό ντηλ, αρκεί όπως είπα τα περιφερειακά του να είναι καλά.

    Στην καλύτερη να συνεχίζει να δουλεύει και όσο πάει. Τότε το ντηλ αποδεικνύεται ακόμα καλύτερο. Αλλά είναι λαχείο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    με τα λεφτα που διαθετει σε μεταχειρισμενο θα παει.....
    δεν ειναι κακο να παρει κατι σε τιμη χωμα και να το στησει απ την αρχη

  14. #14
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Σε YBR 125 θα πήγαινες; Με 1.300€ που διαθέτεις κάτι θα υπάρχει..

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.011
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Μη σου πω ότι με το παπί θα κάνει περισσότερα απ ότι με το χτ· το χτ με τα 125 ταλαιπωρημένα κυβικούλια των εκατό χιλιάδων χιλιομέτρων έτσι;
    Αυτό τώρα που κάποιοι προτείνουν ελαφρά τη καρδία "έλα μωρέ πάρτο και σιγά, τι θα θέλει; το πολύ πολύ ένα ρεκτιφιεδάκι κει πέρα, ένα πιστονακι, μερικές φλατζούλες κι έχεις καινούριο μοτέρ με λεφτά ψίχουλα.." λες κι όλα αυτά είναι στραγάλια, τι να πω ρε παίδες; Συμβουλεύετε έναν νέοεισερχόμενο στο χώρο, που θέλει κάτι οικονομικό, με μηδαμινές γνώσεις, να πα να μπλέξει μ ένα χρέπι, μ έναν μηχανικό που κατά πάσα πιθανότητα θα τον γδύσει μ όλα αυτά τα ρεκτιφιεδάκια και τα πιστονάκια, με τελικό αποτέλεσμα εργασίας αμφίβολο και, εν τέλει, μ ένα μηχανάκι που χει φάει τα ψωμιά του..
    Όπως τα είπες είναι,βαρέλι δίχως πατο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit 400 Razorback(αξιζει να τι δειτε)
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 00:21
  2. Επιδαυρος..τελικα αξιζει;
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 16:37
  3. Αξιζει !!!!! Δειτε Το !!!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 08:36
  4. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 19:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF