Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Sym Symphony ST 125 LC ABS vs Piaggio Medley 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2021
    Μηνύματα
    1

    Sym Symphony ST 125 LC ABS vs Piaggio Medley 125

    Καλησπέρα σε όλους,

    Πρόκειται να πάρω δίπλωμα για μέχρι 125. Θέλω να πάρω scooter για μετακίνηση στη δουλειά. Με ενδιαφέρει να έχει ABS και χώρο. Έχω καταλήξει ανάμεσα στα 2 παρακάτω σκουτεράκια:

    Sym Symphony ST 125 LC ABS - (2645 ευρώ) https://sym.gr/model/symphony-st1-25-lc/

    Piaggio Medley 125 - (3210 ευρώ) https://www.piaggio.com/gr_EL/models...125-4s4v-2021/

    Δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα τους. Και τα δύο είναι πολύ κοντά σε τεχνικά χαρακτηριστικά (ABS μπρος πίσω, υδρόψυκτα, παρόμια ισχύς, Euro-5 και τα δύο, κλπ.). Από τη μία το Medley έχει αρκετά περισσότερο χώρο κάτω απο τη σέλα (+ χωράει το full face κάτω οπότε εξοικονομώ την αγορά της βαλίτσας πίσω) και μπροστά στο ντολαπάκι, και ίσως θεωρείτε "καλύτερη ποιότητα" γενικά λόγω μάρκας. Από την άλλη το Symphony είναι 500 ευρώ κάτω, έχει κάποια έξτρα συστήματα για ασφάλεια στην οδήγηση (το ALEH που αποσβένει την ανύψωση του αναβάτη στις απότομες επιταχύνσεις), όμως δεν χωράει full face κάτω απο τη σέλα οπότε αγοράζω βαλίτσα και πάμε σε πιο μικρή διαφορά στη τιμή (κάπου 100-150 για τη βαλίτσα).

    Είμαι αρχάριος στις μοτοσυκλέτες, έχω οδηγίσει παπί 100στάρι μερικές φορές αλλά μέχρι εκεί. Σημείωση ότι είμαι 186 100κιλά, αν και απ'ότι φαίνεται οι διαστάσεις των σκούτερ αυτών είναι πολύ κοντινές.

    Οποιοδήποτε σχόλιο ή άποψη είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Εφόσον είσαι ανάμεσα στα 2, θα πρότεινα το medley λόγω καλύτερης απτής ποιότητας, χώρου κάτω από τη σέλα, καλύτερης μεταπωλητικής αξίας και αραιότερων διαστημάτων σέρβις (το μεγάλο με ιμάντα είναι στα 20κ)

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή δεν γνωρίζω από scooter δεν είχα ποτέ, έδωσα το παπι γιατί έκανα μια μεγάλη απόσταση κάθε μέρα και με κουράζε αρκετά.
    Έκλεισα λοιπόν το sym που αναφέρεται παραπάνω το υγροψυκτο με το abs διότι είχε μόλις 100 ευρω διαφορά από το αεροψυκτο χωρίς abs,
    Το ερώτημα μου ειναι θα δω σημαντική διαφορά στην άνεση στο δρόμο με το scooter σε σχέση με το παπι στην διαδρομη Ποσειδώνος και Κηφισό που κάνω καθημερινά?, διότι το παπι 125 ήταν έπιανε τα χλμ που έπρεπε αλλά είχε πολύ τρέμουλο

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα, επειδή δεν γνωρίζω από scooter δεν είχα ποτέ, έδωσα το παπι γιατί έκανα μια μεγάλη απόσταση κάθε μέρα και με κουράζε αρκετά.
    Έκλεισα λοιπόν το sym που αναφέρεται παραπάνω το υγροψυκτο με το abs διότι είχε μόλις 100 ευρω διαφορά από το αεροψυκτο χωρίς abs,
    Το ερώτημα μου ειναι θα δω σημαντική διαφορά στην άνεση στο δρόμο με το scooter σε σχέση με το παπι στην διαδρομη Ποσειδώνος και Κηφισό που κάνω καθημερινά?, διότι το παπι 125 ήταν έπιανε τα χλμ που έπρεπε αλλά είχε πολύ τρέμουλο
    αυτα τα ρωτανε ΠΡΙΝ το κλεισεις.θα εισαι καλυτερα με το σκουτερ απ το παπι.και μονο οτι δεν αλλαζεις ταχυτητες ειναι μεγαλο προσον.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Επισης για όποιον αφορά το κατάστημα που το έκλεισα ήταν το μοναδικό από όσα ρώτησα το οποίο μου έκανε άτοκες πραγματικές δόσεις στην πιστωτική κάρτα, οι υπόλοιποι που ρώτησα ενώ στο car έγραφαν άτοκες δόσεις στο τέλος μου έλεγαν όλοι ότι αυτό το έκαναν παλια πριν αυξηθούν τα επιτόκια και πως τώρα θα έχει περιπου 4% προσαύξηση και πως δεν μπορούν να το δώσουν στην τιμή της προσφοράς.

Παρόμοια θέματα

  1. Piaggio medley s 125 special edition vs honda pcx 125 2019
    από Pitog7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2019, 23:26
  2. Piaggio Medley 125 vs Honda pcx 125
    από Pitog7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2019, 08:43
  3. Piaggio medley 125
    από georgako στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2018, 07:12
  4. Yamaha nmax 155 vs Sym symphony 200i abs
    από gpan22 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 17:10
  5. SYM Symphony ST 200
    από Bob_o_mastoras στο forum SYM
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2016, 23:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF