Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Μηχανάκι για κούριερ βιβλιων.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10

    Μηχανάκι για κούριερ βιβλιων.

    Καλησπερα σας. Καθως οι εποχες αλλαζουν καποια ερωτηματα παντα μενουν και οι απαντησεις τους ειναι ακομα πολλες.
    Θα ηθελα τα φωτα σας και τις γνωσεις σας, αλλα ας εξηγηθω πρωτα.

    Δουλευω ως κουριερ σε εκδοτικο οικο, που σημαινει οτι κουβαλαω βιβλια, δηλαδη χαρτι. Η επιχειρηση ειχε 2 παπια. Ενα montenas kristarr 125 και ενα Honda innova injection. Περυσι αλλαξανε ευτυχως το montenas και μου εδωσαν ενα σκουτερ... Sym symphony cargo 125. Βριζω καθε μερα οταν ανεβαινω, οι σπονδυλοι μου το ιδιο. Γενικα η αποψη μου για τα σκουτερ δεν ειναι καλη. Πιο συγκεκριμενα με εκνευριζει οσο δεν παει η θεση οδηγησης,( σαν να καθεσαι σε τουαλετα με τιμονι), δεν αισθανομαι οτι εχω τον απολυτο ελεγχο γιατι μου λειπουν οι ταχυτητες, διοτι οταν εχεις βαρος νιωθεις μια ανασφαλεια σε καποιες καταστασεις. Δεν εχει την ευεληξια ενως παπιου σε καμια περιπτωση, αλλα βαζεις βαρος και δεν καταλαβαινεις διαφορα. (Θα μου πειτε λογικο, αφου ζυγιζει περισσοτερο απο ενα παπι). Τελος παντων.. Σημερα μου ειπαν οτι θα αντικαταστησουν και το innova, το οποιο πραγματικα το εχω εκτιμησει οσο δεν παει. Ψαχνω απεγνωσμενα να τους πω να αγορασουν παπι που να ειναι για αυτη την δουλεια, διοτι ο υπευθυνος θα αποφασισει και σαν τετοιος που ειναι δεν εχει ιδεα πως ειναι να κανεις 100 χιλιομετρα την μερα φωρτομενος σαν το μουλαρι, αλλα φυσικα εχει αποψη επι του θεματος και απαιτει κατι επαγγελματικο, ( οπως καλη ωρα το sym). To θεμα ειναι οι βασεις στα παπια, δεν αντεχουν πολυ καιρο με τετοια βαρυ οποτε δεν εχω και πολλα επιχειρηματα πανω σε αυτο. Εσεις τι λετε; Υπαρχει κανεας συναδελφος εδω;

    ΥΓ. Οι αλλοι συναδελφοι που βρισκω εξω εχουν ολοι παπια αλλα ευτυχως οχι τετοιο υπευθυνο.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Καλησπέρα,
    Θεωρω δεδομένο ότι όταν αναφέρεσαι στις "βάσεις των παπιών που δεν αντέχουν πολύ καιρό τόσο φόρτωμα" ότι μιλάς πάντα για σχάρα ΜΕ αντιρίδες (παράδειγμα τυχαίο)

    Αλλιώς τότε ναι, η σχάρα σκέτη έχει κάποιο όριο στο πόση κατάχρηση μπορεί να αντέξει (λογικό).
    Σε αντίθεση με σενα, θεωρώ τα ινοβα κάκιστα μηχανάκια, ειδικά για χρήση επαγγελματική με πολύ χιλιόμετρο και φόρτωμα.
    Παπί για σκληρή χρήση, δοκιμασμένο για δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα με απροβλημάτιστη χρήση είναι το κρυπτον-χ. Μόνο που πλέον έχει σταματήσει να παράγεται.
    Με ψάξιμο ίσως βρεθεί κανενα καινούριο αλλά οι επιτήδειοι τα πουλάνε ακριβότερα απο όσο στοίχιζαν όσο παραγόταν.

    Οι άλλοι συνάδελφοι σου με τα παπάκια τι λύσεις έχουν επιλέξει;
    Η αλήθεια είναι ότι αν δεν το θωρακίσεις κάπως το παπι, απο το εργοστάσιο έρχεται με σχετικά περιορισμένες δυνατότητες για φόρτωμα.
    Και δεν μιλάω μόνο για τη σχάρα.
    Μιλάω και για το υπόλοιπο στήσιμο (φρένα,αναρτήσεις,αντοχές μετάλλων,κλπ).
    Για πόσο φορτίο μιλάμε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Το παπί πρέπει να λυθεί στο πίσω μέρος και να κανιβαλιστεί για να αντέχει.Πρέπει να κολληθούν μασίφ λάμες στον σκελετό(σε σχήμα βάσης) και ίσως να χρειαστεί κάποια ενίσχυση,εννοείται να γίνει μονόσελο ώστε να μη βγαίνει πολύ πίσω το βάρος με σχάρα κλπ.Επιπρόσθετα θα μπουν και 2 μασίφ αντιρίδες ώστε η βάση να έχει έξτρα σημείο στήριξης.Αυτές θα βιδωθούν στις βάσεις των πίσω μαρσπιέ και πάνω θα κολληθούν.

    Αυτό πρέπει να γίνει σε κάποιον σιδερά που κάνει κολλήσεις.Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να κουβαλάει πάρα πολλά κιλά για δεκαετίες.

    Το πρόβλημα σε αυτήν τη λύση προφανώς είναι οτι δεν είναι το μηχανάκι δικό σου ώστε να επιληφθείς εσύ επι του θέματος.Μάλλον δύσκολα θα πάρει μια τέτοια απόφαση ο υπεύθυνος αλλά σίγουρα αν μίλαγες με το αφεντικό ίσως σκεφτεί οτι θα γλιτώσει την αγορά ενός νέου οχήματος.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Το Super Cub μου ήρθε στο μυαλό. Ίσως η σχάρα του αντέχει. Αλλά είναι πανάκριβο..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda_super_cub_c125_7.jpg 
Προβολές:	306 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	430804

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Ρίξε μια ματιά και στο Liberty Delivery με διπλή σχάρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    modenas cargo, sym combiz, daytona cargo.
    Το χαρτί έχει μεγάλο βάρος. Ένα κουτί Α4 είναι πάνω από 10 κιλά.
    Δεν είναι πράγματα που τα κουβαλάς στη σκάρα στο μηχανάκι.
    Η σκούτερ με πάτωμα ή πατέντα μονόσελο παπί

  7. #7
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα και δε θυμάμαι δυστυχώς και πώς τα λένε ούτε πόσο κάνουν.
    Το λέω μήπως θυμάται κάποιος άλλος
    Παλιότερα (15 συν χρόνια πίσω) θυμάμαι τρίκιλα με τις δύο ρόδες πίσω και το πίσω ήταν σαν καρότσα.
    Ουσιαστικά για βιβλία και γενικά βαριά πράγματα είναι ό,τι πρέπει.
    Δεν ήταν ιδιαίτερα φαρδύ

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Καλησπερα. Οι αλλοι συναδελφοι εχουν παπια με σχαρες και αντιριδες.. αλλα μπαινουν στο κοπο να τα επισκευαζουν οταν χρειαζεται.. Ο υπεθυνος σε μας ειναι επι του θεματος.. και ειναι κλασσικος αυγολεμονος.. θελει κατι επαγγελματικο.. ασχετα αν βολευει ή οχι.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Το θεμα ειναι οτι δεν αρκει να βρω κατι που να αντεχει το βαρος μονο.. Να μπορω να οδηγω και σχετικα ανετα πολλα χιλιομετρα.. βγαινω εθνικη καθε μερα σχεδον.. Με το σκουτερ υποφερω.. Ναι μεν μονοσελο κλπ.. αλλα καθε λακουβα ειναι μια τσιμπια στην σπονδιλικη μου στηλη... Δεν υποφερετε αυτο. Οποτε νομιζω ειναι μονοδρομος η διαδικασια της σοβαρης μετατροπης σε παπι...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα και δε θυμάμαι δυστυχώς και πώς τα λένε ούτε πόσο κάνουν.
    Το λέω μήπως θυμάται κάποιος άλλος
    Παλιότερα (15 συν χρόνια πίσω) θυμάμαι τρίκιλα με τις δύο ρόδες πίσω και το πίσω ήταν σαν καρότσα.
    Ουσιαστικά για βιβλία και γενικά βαριά πράγματα είναι ό,τι πρέπει.
    Δεν ήταν ιδιαίτερα φαρδύ
    Honda gyro up
    καλη φαση

  11. #11
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisrodolivos Προβολή μηνύματος
    Honda gyro up
    Ναι αυτό εννοούσα, υπάρχει άραγε κάτι αντίστοιχο;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Honda gyro up το χρησιμοποιούν συνήθως για φιάλες υγραερίου που αλλάζουν στα μαγαζιά επί.ενως αντέχει πολύ βάρος. 50 δίχρονα κυβικά μόνο μεταχειρισμένο. Η piagio επίσης έχει βγάλει ένα τριτροχο για βάρος πίσω 60 κιλά και μπροστά αλλά 20 αλλά μου φαίνεται ότι έχει γύρω στα 7000 ευρώ. Επίσης έχει και gps για να ελέγχει το αφεντικο που βρίσκεσαι. Ακόμη μια λύση που μπορεί να έρθει Ελλάδα είναι της Χόντα το trailbike125 έχει μεγάλη σχάρα 20 κιλά .

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpakaftias Προβολή μηνύματος
    Το θεμα ειναι οτι δεν αρκει να βρω κατι που να αντεχει το βαρος μονο.. Να μπορω να οδηγω και σχετικα ανετα πολλα χιλιομετρα.. βγαινω εθνικη καθε μερα σχεδον.. Με το σκουτερ υποφερω.. Ναι μεν μονοσελο κλπ.. αλλα καθε λακουβα ειναι μια τσιμπια στην σπονδιλικη μου στηλη... Δεν υποφερετε αυτο. Οποτε νομιζω ειναι μονοδρομος η διαδικασια της σοβαρης μετατροπης σε παπι...
    Εχεις μπλέξει με άσχετο δυστυχώς.Μήπως να εισηγηθείς αλλαγή πίσω αναρτήσεων στο σκούτερ?Η συμπεριφορά στις λακκούβες μου δείχνει οτι φοράει τις εργοστασιακές ακόμα οι οποίες είναι για τα σκουπίδια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2013
    Μηνύματα
    10
    Ναι εργοστασιακες εχει.. αλλα νομιζω σχεδιαστικα εχει προβλημα... Εχω πεσει με τα μουτρα στο ψαξιμο..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Daytona DY125 μονόσελο 1700€, τίμιο για επαγγελματικό εργαλείο. Δες και το keeway target 125. Εκεί δεν ξέρω αν βγαίνει εργοστασιακό μονόσελο ή χρειάζεται κοπτοραπτική. Πάντως το μηχανάκι αξίζει για χιλιόμετρα και είναι φθηνότερο από το daytona οπότε περισσεύουν χρήματα για τον σιδερά.
    Επίσης μπορεί τον υπεύθυνο να τον ενδιαφέρουν και η καινούργια μόδα με τα ηλεκτρικά που έχουν βγει τώρα τελευταία, σαν αυτό.
    Καλά χιλιόμετρα και τριπλή προσοχή πλέον, ο κόσμος στους δρόμους έχει τρελαθεί!
    Όλα είναι δρόμος

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μηχανακι για αποσυρση?
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2007, 17:36
  2. Το απολυτο μηχανακι για να φαινεστε το βραδυ!
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2006, 09:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF