Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Λιβαδάκι(1873m)-Ντουρντουβανα-Χελμος 19-9-2021

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μπράβο σας.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Τι θέα εκεί στα 2300+...
    Πράγματι!


    Βασίλη, άλλαξες λάστιχα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    γιατί έμεινε έκπληκτος ο φίλος δεν ήξερε οτι είσαι γνήσιο σκυλί του (βουνο-)πολέμου!!


    είναι φοβερό πως ξεπερνάς όλες τις δυσκολίες με ιδιαίτερα εύκολο και φουλ προσαρμοστικό τρόπο.
    Εγώ όμως ως μηχανάκιας και υπο το μάτι του μηχανικού, θα ήθελα να είχα ένα γκαράζ να σου υποστηρίζω / προετοιμάζω το μηχανάκι για τα απαιτητικά χωμάτινα χλμ
    Αν και οι 17ριδες είναι η πιο ταιριαστοί εικόνα στα μάτια μου(επειδή μου αρέσουν τα supermoto look), για την αναβάθμιση σε πιο ικανό και ξεκούραστο χωματερό, μια προσθήκη μπροστινού usd (απο άλλο μοντέλο ίδιου μήκους ανάρτησης και συνολικού ύψους για να μη χαλάσει εντελώς η γεωμετρία) και με 19" τροχό με προσαρμογή πολλών διαφορετικών οφάδικων ελαστικών, όπως και φουλ ρυθμιζόμενο οφάφικο αμορτισερ θα είχε πολύ ενδιαφέρον

    Για το μπροστινό (εναλλακτικά cheapest way) θα δοκίμαζα στον 17ρι λάστιχο 120/90 (απο πισινό εντουράδικο) με την ανάλογη προσθήκη αποστατών για το μπροστινό φτερό

    και μια προσθήκη στρόφιγγας να μπορεί να κατεβαίνει κάτω η τζαμαρία(αλα piaggio) που μου έβαλες!


    αλλά ξέρω επειδή είσαι rock θα τα αφήσεις ως έχει!!
    και στα επόμενα
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #19
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.090
    Μπράβο, βολτάρα!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πράγματι!


    Βασίλη, άλλαξες λάστιχα;


    Ένα πίσω χρειαζόμουν μόνο και έβαλα ξανά το ίδιο,επειδή ο Οκτώβρης προβλέπεται ξηρός.Μετά θα ξαναμπεί τακούνι για τα δύσκολα χειμερινά χώματα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    γιατί έμεινε έκπληκτος ο φίλος δεν ήξερε οτι είσαι γνήσιο σκυλί του (βουνο-)πολέμου!!


    είναι φοβερό πως ξεπερνάς όλες τις δυσκολίες με ιδιαίτερα εύκολο και φουλ προσαρμοστικό τρόπο.
    Εγώ όμως ως μηχανάκιας και υπο το μάτι του μηχανικού, θα ήθελα να είχα ένα γκαράζ να σου υποστηρίζω / προετοιμάζω το μηχανάκι για τα απαιτητικά χωμάτινα χλμ
    Αν και οι 17ριδες είναι η πιο ταιριαστοί εικόνα στα μάτια μου(επειδή μου αρέσουν τα supermoto look), για την αναβάθμιση σε πιο ικανό και ξεκούραστο χωματερό, μια προσθήκη μπροστινού usd (απο άλλο μοντέλο ίδιου μήκους ανάρτησης και συνολικού ύψους για να μη χαλάσει εντελώς η γεωμετρία) και με 19" τροχό με προσαρμογή πολλών διαφορετικών οφάδικων ελαστικών, όπως και φουλ ρυθμιζόμενο οφάφικο αμορτισερ θα είχε πολύ ενδιαφέρον

    Για το μπροστινό (εναλλακτικά cheapest way) θα δοκίμαζα στον 17ρι λάστιχο 120/90 (απο πισινό εντουράδικο) με την ανάλογη προσθήκη αποστατών για το μπροστινό φτερό

    και μια προσθήκη στρόφιγγας να μπορεί να κατεβαίνει κάτω η τζαμαρία(αλα piaggio) που μου έβαλες!


    αλλά ξέρω επειδή είσαι rock θα τα αφήσεις ως έχει!!
    και στα επόμενα


    Υπάρχουν λύσεις με πατέντες και μόντες ώστε να γίνει πιο χωμάτινο το μηχανάκι όπως είπες αλλά γενικά είμαι της άποψης οτι αν φτάσεις να κάνεις τόσες μετατροπές είναι προτιμότερο να αγοράσεις κάτι έτοιμο για αυτή τη δουλειά.

    Το NC είναι αυτό που είναι και ότι και να του κάνεις δεν πρόκειται να γίνει Τενερέ ούτε Africa.Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για μένα είναι η ανθεκτικότητα του με τόση ''μη ενδεδειγμένη χρήση'' σε όλα τα περιφερειακά του. Γράφω τόσα χιλιόμετρα τόσα χρόνια μην αλλάζοντας σχεδόν τίποτα απο αυτά που πίστευα ότι θα άλλαζα συνεχώς με τόσο ξύλο στο χώμα.

    Για το αν με κουράζει σε σπαστήρια?Σίγουρα συγκριτικά με τα πιο χωμάτινα μηχανάκια.Αλλά ποτέ δεν το είδα έτσι.Η εξόρμηση για μένα είναι χαρά και η κούραση μέσα στο παιχνίδι.


    Κάποια στιγμή αν βγει κάτι πιο χωμάτινο που με ενδιαφέρει θα πάω και σε αυτήν την κατηγορία.Μέχρι σήμερα υπάρχουν αξιόλογα μοντέλα απο διάφορες εταιρείες,κανένα όμως δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θέλω εγω για τη χρήση που κάνω.Όλα έχουν πολλά δυνατά σημεία αλλά και πολλά αδύναμα που θέλουν και αυτά πατέντες και μετατροπές ώστε να με υπηρετήσουν όπως πρέπει.Όσο λοιπόν το NC είναι ακούραστο θα με υπηρετεί μέχρι να μου κάνει κάτι κλικ!


    Σε ευχαριστώ φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Motoshow & electric bikes festival, 15-19/9/2021, Μαρίνα Φλοίσβου
    από lleonidas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2021, 19:54
  2. 19/9/2021 ολοι στον αλιμο ...
    από alexis72 στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2021, 20:44
  3. Streetαδικη Βολτουλα Για 19/12 ???
    από Tigas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 11:40
  4. Κυριακάτικη εκδρομή...19/12
    από athfot στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 17:15
  5. 19-8 τσιπουραδικο ν. φιλαδελφεια...
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2004, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF