Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: Δυνατο ματζουνι για πλύσιμο

  1. #31
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Οκ τότε.

  2. #32
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Τρίτη σελίδα και δεν του έχει πει κανένας ότι μηχανή και πιεστικό δεν είναι καλοί φίλοι;
    Βασιλη_κ6 βρες χρήση για το καινούριο σου απόκτημα σε κάτι άλλο.
    Στο μηχανάκι κουβά, χλιαρό προς ζεστό νεράκι, σφουγγάρι, απορρυπαντικο και υπομονή.
    Σε ξεραμένα λάδια πχ στη γλυστρα, βάλε παραφίνη ασουμε.

    Αν απλά σε τρώει ο καημός της απόκτησης πλυστικου, πιο πολύ ζημιά μυρίζει παρά σωστό καθάρισμα.
    +1 για το πλυντήριο. (Τι λέω θε μου)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τρίτη σελίδα και δεν του έχει πει κανένας ότι μηχανή και πιεστικό δεν είναι καλοί φίλοι;
    Βασιλη_κ6 βρες χρήση για το καινούριο σου απόκτημα σε κάτι άλλο.
    Στο μηχανάκι κουβά, χλιαρό προς ζεστό νεράκι, σφουγγάρι, απορρυπαντικο και υπομονή.
    Σε ξεραμένα λάδια πχ στη γλυστρα, βάλε παραφίνη ασουμε.

    Αν απλά σε τρώει ο καημός της απόκτησης πλυστικου, πιο πολύ ζημιά μυρίζει παρά σωστό καθάρισμα.
    +1 για το πλυντήριο. (Τι λέω θε μου)
    το πλυστικο το εχω χρονια απλα το εχω βγαλει 5 φορες. το εκανα με το χερι συνηθως γιατι βαριομουν να το συνδεσω και να το βγαζω απο την αποθηκη. το πλυστικο αμα ξερεις ποση αποσταση να κρατας αναλογα το σημειο που βαρας ειναι μια χαρα. αλλωστε δεν εχω και κανενα μηχανακι που θα παθει κατι παραπανω απο οτι εχει ηδη

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    5 λεπτα παραφινελαιο, 2-3 λεπτα muc off και μετα ξεπλυμα. δεν ετριψα με το χερι τιποτα. βγηκε το 30-40% της βρόμας.
    το παραφινελαιο θελει σιγουρα χέρι, χερι εκει μεσα δεν μπαινει. το muc off βγαζει πολύ ομορφα την βρομα αλλα δεν κανει τιποτα για τα λάδια.
    θα παιξει δευτερος γύρος ομως, αυτος ηταν για τα χοντρα. αποψη μου, δεν αξιζει τον κοπο, αν εχετε πλυντηριο που δεν θα σας χαλασει το μηχανακι καλυτερα εκει. εγω τωρα που εδωσα τοσα λεφτα για τα ματζουνια θα τα κανω μονος μου. την βρομα απο λαδια και σπρευ αλυσιδας που μαζευει η μηχανη δεν την σπαει τίποτα καλυτερα απο το wd40. ακριβο αλλα δυνατο. ακομη και το απλο wd40, οχι το degreaser κανει πολύ καλη δουλεια. βεβαια δεν πρεπει να πεσει σε τακακια, δισκους και αλυσιδα.

    σημαντικο επισης ειναι οτι γινανε τα παντα μπ%@$*λο στην αυλη, κάτι που ειναι μεγάλο συν του πλυντηριου.

    Θα συνεχισω με αυτα να καθαρισουν τα μηχανάκια καλα και μετα θα τα κραταω καθαρα με το Muc off. χωρις να τα αφησω πάλι να γεμισουν λαδια παντου. αυτο ειναι το σημαντικο βασικα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Το παραφινέλαιο είναι πολύ ήπιο. Θέλει πολύ περισσότερο χρόνο. Μπορείς να το αφήσεις ακόμη και ώρες, χωρίς πρόβλημα.

    Υπομονή.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Οκ θα το αφήσω στο δευτερο πλυσιμο μια ωρα να πιασει καλα.

  7. #37
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    το παραφινέλαιο το βάζω σε ένα πλαστικό ποτήρι και με ένα πινέλο το πασαλείβω οπού θέλω τρίβοντας και λίγο την βρωμιά. ύστερα πλένω το πάνω μέρος της μηχανής και αφού ξεπλύνω ,ξανά με το πινέλο περνάω μια γρήγορη. ύστερα μια παχιά σαπουνάδα και αντίο βρόμα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    το παραφινέλαιο το βάζω σε ένα πλαστικό ποτήρι και με ένα πινέλο το πασαλείβω οπού θέλω τρίβοντας και λίγο την βρωμιά. ύστερα πλένω το πάνω μέρος της μηχανής και αφού ξεπλύνω ,ξανά με το πινέλο περνάω μια γρήγορη. ύστερα μια παχιά σαπουνάδα και αντίο βρόμα.
    κεντρο τροχου πισω (ακτίνες που δεν μπαινει ευκολα χερι), κατω απο το μοτερ, γραναζι εμπρός και τα γυρω γυρω, αμορτισερ ψηλα και χαμηλα.
    αυτα τα σημεια εκτος του οτι δεν χωραει ευκολα χερι δεν τα επιασε οπως θα περιμενα. αναγκαστικα θα παιξει δευτερος γυρος με κάποιο σφουγγαρι με προεκταση σαν αυτο που εχουν για τα πιατα. προφανως δεν φταιει το παραφινελαιο που δεν εχω πλυνει τη μηχανη (σοβαρα) πανω απο 2 χρόνια... Και ίσως αυτα τα σημεια πάνω απο 4.

    ξερω ξερω...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    στο βιλαμπαχο ακομα τριβουν...

    τωρα που σχεδον τελειωσα με το extreme makeover εχω να πω τα εξης:
    το παραφινελαιο ειναι χρησιμο, κυριως επειδη δεν σου χαλαει τιποτα. ακριβο βεβαια αλλα κανει ωραια δουλεια κυριως αν θες να βγαλεις λιγα πραγματα και οχι τα τερατα που ειχα εγω. Σε ενα μηχανακι μου επεσε στα τακακια βεβαια αλλα ηταν δικο μου λαθος, το πληρωσα με εξτρα βγαλσιμο τακακιων για καθαρισμα. Το Muc off ειναι απλα ενα σαπουνακι, δεν κανει τιποτα φοβερο και σιγουρα ειναι πολυ ακριβο για αυτα που προσφερει. το κλασσικο fairy δεν το πιανει κανενα μακ οφφ... μπουγαδιτσα, σφουγγος, τριψε τριψε, ετοιμος. Ο βασιλιάς βέβαια ειναι το wd40 fast acting degreaser. Σημερα το εβαλα πρωτη φορα, μαζι με τη βροχη για να μην πληρωνω και νερο. ολα τα σφαζει, δεν μασαει πουθενα. δεν παιζει να μην εχω ενα πλεον στην αποθηκη μου, το αγαπησα. Προφανως ειναι μονο για γρασα, μαυριλες κτλ, οχι για πλυσιμο.

    Μου έμεινε πλέον ενα περασμα με venol σε κατι τελικα, εβαψα και κατι κομματια, ντιπαρα μερικα ακομα, εφτιαξα πολλα που ειχα καιρο στην λιστα μου και τωρα αγοράζω αυτοκολλητα να γουσταρω.

    πι ες. οι ζαντες στο στρομ που γραφει τα περισσοτερα χλμ ειχαν πανω 10 (ΔΕΚΑ) παλιες ξεραμενες λωριδες κολλας απο αντιβαρα ελαστικων. ναι, τοσο καιρο δεν ειχα ασχοληθει να πλυνω σοβαρα μηχανη.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    To WD40 fast είναι κατάλληλο για τα μηχανάκια που έχουν και πλαστικά καλώδια, κονέκτορες κτλ? Με έψησες...

    ΠΣ: Βάλε καμιά φωτό να θαυμάσουμε το Εργαλείο
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το υγρό απορρυπαντικό πιάτων για πλύσιμο στο χέρι, είναι πολύ ήπιο. Σαφώς καλύτερο είναι το απορρυπαντικό-σκόνη ρούχων για πλύσιμο στο χέρι, κάνει θαύματα με το γράσο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/10/2021 στις 09:08.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Εγω του συμπεριφερομαι οπως τη βενζινη. Ριχνω, τριβω το σημειο και πλενω με καθαρο νερο εντος 2 λεπτων. Βεβαια δεν εχεις πλαστικα εκει που το ριχνεις αυτο. Κυριως ειναι για καρτερ, γυρω απο το εμπρος γραναζι, το σταντ, την πισω ζαντα και οπου εχεις γρασα. Δεν νομιζω να χαλααει κατι με ενα ψεκασμα το χρονο. Δεν θες παραπανω, αν φυγουν τα πολλα μετα το σαπουνι σε κραταει καθαρο.

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καθαρίζω αλυσίδα μηχανής και ποδηλάτου με σαπούνι-σκόνη για πλύσιμο ρούχων στο χέρι. 35.000 km έχει η αλυσίδα και φαίνεται μια χαρά.

    Καλύτερη δουλειά σε αλυσίδα ποδηλάτου, κάνει το πετρέλαιο. Αυτή όμως δεν έχει o-rings, σε αντίθετη με τις αλυσίδες μοτοσυκλετών, τα οποία χαλάνε με το πετρέλαιο. Τελικά το γύρισα σε σαπούνι ρούχων, διότι το πετρέλαιο θέλει επιπλέον δουλειά για ξέπλυμα με σαπούνι και μετά με νερό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καθαρίζω αλυσίδα μηχανής και ποδηλάτου με σαπούνι-σκόνη για πλύσιμο ρούχων στο χέρι. 35.000 km έχει η αλυσίδα και φαίνεται μια χαρά.

    Καλύτερη δουλειά σε αλυσίδα ποδηλάτου, κάνει το πετρέλαιο. Αυτή όμως δεν έχει o-rings, σε αντίθετη με τις αλυσίδες μοτοσυκλετών, τα οποία χαλάνε με το πετρέλαιο. Τελικά το γύρισα σε σαπούνι ρούχων, διότι το πετρέλαιο θέλει επιπλέον δουλειά για ξέπλυμα με σαπούνι και μετά με νερό.
    παλια και εγω με ρολ/ομο σκόνη έπλενα. πλεον το υγρο φερυ βαζω παντου, ειναι πιο ευκολο και δεν παιζει να αρπαξει κανενα κοκκο το σφουγγαρι να γδαρεις τιποτα, ειναι και πιο δυνατο. αν αφησεις ομως τα γρασα κατω στη μηχανη να κανουν παρτυ και πλενεις μονο τα πολλα οπως εκανα εγω (πλαστικα, τεποζιτο κτλ) μετα θελεις κατι σαν το wd να τα σπασει ολα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το υγρό απορρυπαντικό πιάτων για πλύσιμο στο χέρι, είναι πολύ ήπιο. Σαφώς καλύτερο είναι το απορρυπαντικό-σκόνη ρούχων για πλύσιμο στο χέρι, κάνει θαύματα με το γράσο.
    Λάβετε υπόψιν ότι περιέχει αλάτι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πιεστικο για πλυσιμο μηχανης
    από OzZzZzY στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2014, 15:19
  2. Υπάρχει λύση για πλύσιμο κ συντήρηση;
    από xapos_kil στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 13:00
  3. Που Πατε Για ... Πλυσιμο ????
    από Spike στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 20:26
  4. ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΟΥ?
    από necromayhem στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2006, 11:11
  5. ΟΔΗΓΙΕς ΓΙΑ πλυσιμο Ζ...
    από BAD BOY στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 17:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF