Σελίδα 12 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #166
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και τα λάδια μου φαίνονται πολύ ακριβά.Τι είναι racing και έχουν 16 ευρώ? Έλεος κάπου δηλαδή.

    Ο ιμάντας πράγματι είναι απίστευτα ακριβός. Το ερώτημα είναι, στα πόσα χιλιόμετρα πας για προληπτική αλλαγή? Θυμάμαι σε Nexus στα 10.000km ήταν όριο και έπρεπε να τον αλλάξεις.
    Οι τιμές είναι όντως αυτές, φαίνονται και στο λινκ που έβαλε ο Βασίλης. Ο ιμάντας των 180€ είναι για 20000. Υπάρχει και στα 130€ για 10000.

  2. #167
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Κανας αφτερμαρκεταδικος με σημαντική διαφορα στη τιμη και αντοχής συναμα δε βρίσκεται?

  3. #168
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Καλά τα 180€ για τον ιμάντα είναι βιασμός.
    Απορώ που λένε κ για 10Κ με 130€. Δεν είναι στάνταρ πότε αλλάζεται?
    Στο Beverly 350 βαριά 100€. Για 20Κ πάντα εννοείται. Αυτό είναι το μεγάλο service.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλά τα 180€ για τον ιμάντα είναι βιασμός.
    Απορώ που λένε κ για 10Κ με 130€. Δεν είναι στάνταρ πότε αλλάζεται?
    Στο Beverly 350 βαριά 100€. Για 20Κ πάντα εννοείται. Αυτό είναι το μεγάλο service.
    υπαρχουν και εμποριου αρκετα καλοι αλλα μικρη διαφορά χρημάτων. ο ιμαντας κρατάει άνετα 25-30κ (όσο μια αλυσιδα με γρανάζια) αν εισαι σε λογικό βαρος 70-80 κιλα και χωρις να ζοριζεις στην επιταχυνση. εγω θα τον τσέκαρα στις 20 και δεν θα τον άλλαζα πριν τι 30 αν δεν ειχε καθόλου φθορα.

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    παιρνετε σκουτερ και δινετε 100 και 200 ευρω για εναν ιμαντα;
    καθε 20000χλμ;
    αληθεια τωρα;

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    υπαρχουν και εμποριου αρκετα καλοι αλλα μικρη διαφορά χρημάτων. ο ιμαντας κρατάει άνετα 25-30κ (όσο μια αλυσιδα με γρανάζια) αν εισαι σε λογικό βαρος 70-80 κιλα και χωρις να ζοριζεις στην επιταχυνση. εγω θα τον τσέκαρα στις 20 και δεν θα τον άλλαζα πριν τι 30 αν δεν ειχε καθόλου φθορα.
    Αυτό είναι μια λογική προσέγγιση. Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τον παλιό που αλλάχτηκε δεν είδα κανένα σημάδι φθοράς.

    Εδώ μπαίνει και ένα άλλο θέμα συζήτησης, το κατά πόσο επηρεάζει η χρήση τις ανάγκες συντήρησης. Η χρήση που κάνω (και θα κάνω) εγώ στο μηχανάκι είναι πολύ ήπια. Στα 19 χλμ της διαδρομής που κάνω τα 17 είναι αυτοκινητόδρομος και έχω μετρημένες εκκινήσεις. Τρία φανάρια και είμαι περιφερειακό. 99,9% μόνος (80 κιλά) και το μηχανάκι το δουλεύω στα 110 χαω που είναι κάπου στις 6000 και κάτι ψιλά στροφές. Κοινώς είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις ηπιότερη χρήση. Τα δικά μου 20Κ δεν έχουν καμία σχέση με τα 20Κ κάποιου που κινείται μέσα στην πόλη. Αυτό δε θα ήταν λογικό να αντικατοπτρίζεται και στις ανάγκες συντήρησης; Μήπως θα έπρεπε να επιμηκύνω κατά ένα μικρό ποσοστό τα προγραμματισμένα διαστήματα συντήρησης;

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι μια λογική προσέγγιση. Η αλήθεια είναι ότι βλέποντας τον παλιό που αλλάχτηκε δεν είδα κανένα σημάδι φθοράς.

    Εδώ μπαίνει και ένα άλλο θέμα συζήτησης, το κατά πόσο επηρεάζει η χρήση τις ανάγκες συντήρησης. Η χρήση που κάνω (και θα κάνω) εγώ στο μηχανάκι είναι πολύ ήπια. Στα 19 χλμ της διαδρομής που κάνω τα 17 είναι αυτοκινητόδρομος και έχω μετρημένες εκκινήσεις. Τρία φανάρια και είμαι περιφερειακό. 99,9% μόνος (80 κιλά) και το μηχανάκι το δουλεύω στα 110 χαω που είναι κάπου στις 6000 και κάτι ψιλά στροφές. Κοινώς είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις ηπιότερη χρήση. Τα δικά μου 20Κ δεν έχουν καμία σχέση με τα 20Κ κάποιου που κινείται μέσα στην πόλη. Αυτό δε θα ήταν λογικό να αντικατοπτρίζεται και στις ανάγκες συντήρησης; Μήπως θα έπρεπε να επιμηκύνω κατά ένα μικρό ποσοστό τα προγραμματισμένα διαστήματα συντήρησης;
    η εταιρία δεν μπορει να ξερει τι κάνεις. οπως με τα λαδια λεει χ χλμ ετσι και με τον ιμαντα. γεγονος ειναι οτι ΔΕΝ θες να σου κοψει ιμαντα οποτε οι περισσοτεροι χρηστες σκουτερ που φυσικα κινουνται πολη και δικαβαλο συχνα τον αλλάζουν οταν τους λεει ο μαστορας. εσυ οχι, δεν πρεπει να αλλάζεις καθε 20κ. η κύρια φθορά του ιμαντα ειναι το βάρος του αναβάτη και οι εκκινησεις. οι ιμαντες πλεον βεβαια δεν κοβονται, ειναι απιθανο. επισης δεν ειναι ιμαντας κινησης μοτοσυκλέτας να εχει φθορα απο ήλιο και σκονη κτλ. τα χρονια δηλαδη δεν κανουν μεγάλη διαφορά.

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Στο Sh ,που με έκπληξη διαπιστώνω ότι έχει φτηνότερο ιμάντα, το περιθώριο φθοράς του αν θυμάμαι καλά ,είναι μισό χιλιοστό στο πλάτος.
    Οι ιμάντες στα σκούτερ στενεύουν γιατί ακουμπάνε μόνο στο πλάι, οπότε φαντάζομαι ότι επηρεάζεται μόνο η σχέση μετάδοσης.
    Στο δικό μου έχω πάει και μέχρι 25κ από τα προβλεπόμενα 20κ από αμέλεια, αλλά ουσιαστικά δεν κερδίζεις τίποτα, έναν ιμάντα στα 100κ που πιθανόν να τα πληρώνεις σε επιπλέον βενζίνη.

  9. #174
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    υπαρχουν και εμποριου αρκετα καλοι αλλα μικρη διαφορά χρημάτων. ο ιμαντας κρατάει άνετα 25-30κ (όσο μια αλυσιδα με γρανάζια) αν εισαι σε λογικό βαρος 70-80 κιλα και χωρις να ζοριζεις στην επιταχυνση. εγω θα τον τσέκαρα στις 20 και δεν θα τον άλλαζα πριν τι 30 αν δεν ειχε καθόλου φθορα.
    Έχω κόψει ιμάντες των 10Κ τουλάχιστον 2Κ πριν την αλλαγή όπως κ τον 20αρι. Αν τον πιέζεις ΔΕΝ τον αφήνεις πάνω από το όριο. Αν πας πολύ ήπια είσαι οκ να πάρεις κ ένα 20% έξτρα.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #175
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Έχω κόψει ιμάντες των 10Κ τουλάχιστον 2Κ πριν την αλλαγή όπως κ τον 20αρι. Αν τον πιέζεις ΔΕΝ τον αφήνεις πάνω από το όριο. Αν πας πολύ ήπια είσαι οκ να πάρεις κ ένα 20% έξτρα.
    Καλά, όπως σε έχω δει να το πηγαίνεις, όταν ξεκινάς το πρωί βιαστικά για τη δουλειά, αμφιβάλλω αν συνειδητοποιείς ότι έχεις καβαλήσει το Beverly και όχι το GSX-R 1000.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/12/2021 στις 19:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Έχω κόψει ιμάντες των 10Κ τουλάχιστον 2Κ πριν την αλλαγή όπως κ τον 20αρι. Αν τον πιέζεις ΔΕΝ τον αφήνεις πάνω από το όριο. Αν πας πολύ ήπια είσαι οκ να πάρεις κ ένα 20% έξτρα.
    Ακριβως αυτο!

    Και οι 5 ιμαντες που εχω αλλαξει με τα ιδια μου τα χερακια, μετα απο πολυ ζορι και οδηγηση σαν κανιβαλος, εβγαιναν σχεδον out of spec μετρωντας πλατος συμφωνα με το manual.
    Ο τελευταιος εφαγε ΠΟΛΥ περισσοτερο ζορι απο καθε αλλη φορα και οταν τον αλλαξα στις 15000 οπως και καθε φορα, βγηκε σε αθλια κατασταση, με 2-3 καλα κομματια να λειπουν απο την εξωτερικη του πλευρα!
    Στο δε οδηγικο feeling, ειχα χασει αρκετα, με πιο "ατσαλη" συμπεριφορα στο on-off γκαζιου και 1000rpm παραπανω σε πορεια με 120 τα τελευταια 500-600χλμ.

    Ηταν ενα κλικ πριν "κοπει" τελειως καθως τα πλαϊνα λινα του, ειχαν κανει φτερα!

    Με οδηγηση σαν κανιβαλος, ποτε δεν τον εχω κοψει, αλλα ημουν οριακα.
    Πιστευω πως το safety margin τους εχει οριστει με αρκετη ακριβεια με γνωμονα το worst case scenario!

    Η μεταδοση δεν ειναι κατι που το ελεγχεις οπτικα ευκολα, ουτε την ανοιγεις για πλακα καθε 5000χλμ ας πουμε.
    Ο κατασκευαστης θετει ενα οριο και πορευεσαι εχοντας σχηματισει εικονα μετα απο 2-3 αλλαγες αναλογα πως το κυκλοφορεις.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #177
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλά, όπως σε έχω δει να το πηγαίνεις, όταν ξεκινάς το πρωί βιαστικά για τη δουλειά, αμφιβάλλω αν συνειδητοποιείς ότι έχεις καβαλήσει το Beverly και όχι το GSX-R 1000.

    Τι να κάνω συνήθειες είναι αυτές...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ακριβως αυτο!

    Και οι 5 ιμαντες που εχω αλλαξει με τα ιδια μου τα χερακια, μετα απο πολυ ζορι και οδηγηση σαν κανιβαλος, εβγαιναν σχεδον out of spec μετρωντας πλατος συμφωνα με το manual.
    Ο τελευταιος εφαγε ΠΟΛΥ περισσοτερο ζορι απο καθε αλλη φορα και οταν τον αλλαξα στις 15000 οπως και καθε φορα, βγηκε σε αθλια κατασταση, με 2-3 καλα κομματια να λειπουν απο την εξωτερικη του πλευρα!
    Στο δε οδηγικο feeling, ειχα χασει αρκετα, με πιο "ατσαλη" συμπεριφορα στο on-off γκαζιου και 1000rpm παραπανω σε πορεια με 120 τα τελευταια 500-600χλμ.

    Ηταν ενα κλικ πριν "κοπει" τελειως καθως τα πλαϊνα λινα του, ειχαν κανει φτερα!

    Με οδηγηση σαν κανιβαλος, ποτε δεν τον εχω κοψει, αλλα ημουν οριακα.
    Πιστευω πως το safety margin τους εχει οριστει με αρκετη ακριβεια με γνωμονα το worst case scenario!

    Η μεταδοση δεν ειναι κατι που το ελεγχεις οπτικα ευκολα, ουτε την ανοιγεις για πλακα καθε 5000χλμ ας πουμε.
    Ο κατασκευαστης θετει ενα οριο και πορευεσαι εχοντας σχηματισει εικονα μετα απο 2-3 αλλαγες αναλογα πως το κυκλοφορεις.
    Έτσι είναι.
    Δεν ξέρεις πως κ που θα κοπεί κ μπορεί να κάτσει άσχημη φάση.
    Εγώ συνήθως βλέπω τα μαλλιά που βγαίνουν από την τρυπουλα στο καπάκι της μετάδοσης κ ξέρω ότι πλησιάζουμε στο πανηγύρι.
    Όλα αυτά αν είσαι κανίβαλος.
    Οι νορμάλ οδηγοί 20αριζουν για πλάκα.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #178
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    ναι αλλα τα σκουτερ δεν τα σχεδιασανε για καγκουροέλληνες. δειτε ενα βιντεο παρουσιασης σκουτερ απο ιταλια. τζεκ κρανακι, πισω το γκομενετο, 20χλμ μαξ στην πολη με 50χλμ σε autostrada...

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα τα σκουτερ δεν τα σχεδιασανε για καγκουροέλληνες. δειτε ενα βιντεο παρουσιασης σκουτερ απο ιταλια. τζεκ κρανακι, πισω το γκομενετο, 20χλμ μαξ στην πολη με 50χλμ σε autostrada...
    Μέχρι να πας στην Ιταλία και να δεις πως τα πάνε τα ιταλακια..

  15. #180
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Μέχρι να πας στην Ιταλία και να δεις πως τα πάνε τα ιταλακια..
    ιμαντοκαύτες και αυτοι?

Σελίδα 12 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 27891011121314151617 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 16:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 08:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 16:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF