Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Τα nexus είναι αρκετά παλιά πλέον νομίζω καλύτερα sr max για πιο καινούριο. Έχει ο Morx από το forum αν δεν κάνω λάθος.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Τα nexus είναι αρκετά παλιά πλέον νομίζω καλύτερα sr max για πιο καινούριο. Έχει ο Morx από το forum αν δεν κάνω λάθος.
    Μπράβο, αυτό ήταν το Aprilia που θυμόμουν. Μου αρέσει πολύ το σουλούπι του αν και δεν παίζει abs σ'αυτά. Θα εναι και αντικλεπτικό από μόνο του πάντως λογικά.

    Το Atlantic που αναφέρθηκε το βλέπω να έχει πολύ μικρά ροδάκια, που είναι κάτι που θέλω να το αποφύγω.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Ωραίος τίτλος, το "καταντήσαμε".
    Καλό και το 300αρι σκούτερ για αυτές τις δουλειές, υπολογίζεις ένα έξοδο για tucano urbano ποδίτσα και χουφτίτσες https://www.e-moto.gr/el/10344_0_%CE...362x-R362X.htm
    και είσαι κύριος (χωρίς μηχανή όμως).

  4. #19
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.801
    Θα σου προτεινα το sh300...Μια φορα το ειχα οδηγησει και με τις 16αρες ζαντες μου φανηκε πολυ ασφαλες...(ιδιαιτερα περνωντας πανω απο ''σαμαρακια'')
    Απο εκκινηση μια χαρα παει
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Beverly, τίμιο, αξιόπιστο, ΦΘΗΝΗ συντήρηση. Σκάρτα 4lt/100km, καλοί χώροι.
    Yamaha xmax, πλέον αρκετά ακριβό, αισθητά ακριβότερη συντήρηση. Περίπου 4lt/100km επίσης, καλοί χώροι.
    Τα είχα /έχω και τα δύο.

    Γενικότερα, ίσως με τα γιαπωνέζικα να έχεις ακριβότερη συντήρηση. Καλές περιπτώσεις και τα κορεατικά, όμως ότι έχω δει μέχρι στιγμής παλιώνει άσχημα, δεν ξέρω αν αξίζει δηλαδή η διαφορά σε τιμή στο βάθος χρόνου.

    Όμως, επειδή ψάχνεις με συγκεκριμένο μπάτζετ:
    Ότι βρεις πιο καινούργιο (χρονολογικά και χιλιομετρικά) στο μπάτζετ που διαθέτεις, με abs.

    Τώρα, για οδική συμπεριφορά, γκάζι κτλ, προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο, δεν είναι αυτό που κοιτάω σε σκούτερ.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Πετρο νομιζω ειχαμε ξανακανει την κουβεντα.
    Απο Επταπυργιο παω Βουλγαρη απο τοτε που μετακομισα θεσσαλονικη, μεσω περιφερειακου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Δ-Π για τη δουλεια μου.
    Αμαξι παιρνω μονο αν σηκωθω και ηδη εξω ριχνει καρεκλοποδαρα και δεν ειμαι σε mood να βραχω. Σπανια δηλαδη!

    Δε θα σου πω παραπανω, αλλα μονο αυτο:

    ΠΑΡΕ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ!
    Ολος να εισαι πισω απο τη ζελατινα; Ακομα καλυτερα!


    Το εχεις δει το δικο μου, δεν με αγγιζει ο αερας.
    Εαν με τη μηχανη βγαινω στους 5 βαθμους με 99,99% υγρασια & χειμερινα μουδιαζοντας ολοκληρος στα 2 πρωτα χιλιομετρα, με το σκουτερ ειμαι σε 4 εποχων, ελαφρυ γαντακι απο κατω κοντομανικος και φτανω Καβαλα αν θελησω χωρις η μυξα να ποτισει το κρανος!
    Δεν συζηταω για τα ποδια.... δεν συζηταω που το νερο απλα δεν με αγγιζει απο το κρανος και κατω.

    Θα φας τετοιο παλουκι απο σπρει βρωμονερων και το ξερεις, οταν βρεχει.
    Οταν δεν βρεχει και εχει ψοφοκρυο, ειναι μεγαλη υποθεση να μην σε αγγιζει κατα μετωπο ο αερας!


    Υ.Γ. Ηθελα να το αλλαξω με καποιο συγχρονο (nexus εχω, SR Max whatever!) καθως κλεινει 6ετια!
    Ο ΜΟΝΟΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ λογος που δεν το αλλαζω, ειναι γιατι δεν συμπαθω τα Sym/Kymco.
    Μονο αυτα τα ρημαδια μπορουν να καλυψουν χερια ποδια κορμο οπως αυτο!
    Ηθελα το καινουριο BV400 ... αλλα η τιμη του ειναι αντε γεια. Ομοιως και το Xmax 300.
    Με οποιοδηποτε απο τα παραπανω δυο, ειναι μεγαλη η παραχωρηση που θα πρεπει να κανω ως προς την προστασια απο τα καιρικα.
    Εχω κατεβασει την αγγελια εδω και κανα μηνα. Εχω 76000χλμ και πραγματικα οταν και αν βροντηξει, το φτιαχνω και συνεχιζω.

    Αν σου αρεσει το Sr Max, μπορω να σε βοηθησω να διαλεξεις ενα ανταξιο των χρηματων.
    Ειναι αξιοπιστο μεχρι αηδιας και προσωπικα θα το προτεινα αν ειναι προσεγμενο και 1ο χερι!
    Τελευταία τροποποίηση από Pew; 30/09/2021 στις 20:42.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #22
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πετρο νομιζω ειχαμε ξανακανει την κουβεντα.
    Απο Επταπυργιο παω Βουλγαρη απο τοτε που μετακομισα θεσσαλονικη, μεσω περιφερειακου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Δ-Π για τη δουλεια μου.
    Αμαξι παιρνω μονο αν σηκωθω και ηδη εξω ριχνει καρεκλοποδαρα και δεν ειμαι σε mood να βραχω. Σπανια δηλαδη!

    Δε θα σου πω παραπανω, αλλα μονο αυτο:

    ΠΑΡΕ, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΜΟΚΑΛΥΨΗ!
    Ολος να εισαι πισω απο τη ζελατινα; Ακομα καλυτερα!


    Το εχεις δει το δικο μου, δεν με αγγιζει ο αερας.
    Εαν με τη μηχανη βγαινω στους 5 βαθμους με 99,99% υγρασια & χειμερινα μουδιαζοντας ολοκληρος στα 2 πρωτα χιλιομετρα, με το σκουτερ ειμαι σε 4 εποχων, ελαφρυ γαντακι απο κατω κοντομανικος και φτανω Καβαλα αν θελησω χωρις η μυξα να ποτισει το κρανος!
    Δεν συζηταω για τα ποδια.... δεν συζηταω που το νερο απλα δεν με αγγιζει απο το κρανος και κατω.

    Θα φας τετοιο παλουκι απο σπρει βρωμονερων και το ξερεις, οταν βρεχει.
    Οταν δεν βρεχει και εχει ψοφοκρυο, ειναι μεγαλη υποθεση να μην σε αγγιζει κατα μετωπο ο αερας!


    Υ.Γ. Ηθελα να το αλλαξω με καποιο συγχρονο (nexus εχω, SR Max whatever!) καθως κλεινει 6ετια!
    Ο ΜΟΝΟΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ λογος που δεν το αλλαζω, ειναι γιατι δεν συμπαθω τα Sym/Kymco.
    Μονο αυτα τα ρημαδια μπορουν να καλυψουν χερια ποδια κορμο οπως αυτο!
    Ηθελα το καινουριο BV400 ... αλλα η τιμη του ειναι αντε γεια. Ομοιως και το Xmax 300.
    Με οποιοδηποτε απο τα παραπανω δυο, ειναι μεγαλη η παραχωρηση που θα πρεπει να κανω ως προς την προστασια απο τα καιρικα.
    Εχω κατεβασει την αγγελια εδω και κανα μηνα. Εχω 76000χλμ και πραγματικα οταν και αν βροντηξει, το φτιαχνω και συνεχιζω.

    Αν σου αρεσει το Sr Max, μπορω να σε βοηθησω να διαλεξεις ενα ανταξιο των χρηματων.
    Ειναι αξιοπιστο μεχρι αηδιας και προσωπικα θα το προτεινα αν ειναι προσεγμενο και 1ο χερι!
    Ποιο είναι αυτό το σκούτερ που έχεις? Να το κάνουμε εικόνα κ εμείς.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ποιο είναι αυτό το σκούτερ που έχεις? Να το κάνουμε εικόνα κ εμείς.
    Aprilia Sr300 ... rebadged Gilera Nexus 300 στην ουσια.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να πω ότι από πλευράς εμφάνισης είναι το μόνο που μου κάνει κάτι το sr.

    Βέβαια η λογική λέει αυτό που είπε ο ψηλός πιο πάνω. Ό,τι πιο καινούριο σηκώνει το μπάτζετ.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να πω ότι από πλευράς εμφάνισης είναι το μόνο που μου κάνει κάτι το sr.

    Βέβαια η λογική λέει αυτό που είπε ο ψηλός πιο πάνω. Ό,τι πιο καινούριο σηκώνει το μπάτζετ.
    Τα έχεις οδηγήσει αυτά τα Sr ή Nexus?
    Δεν έχουν καλούς χώρους, ούτε στη ποδιά, ούτε κάτω από τη σέλα. Επίσης, η θέση οδήγησης θυμίζει περισσότερο μηχανή (μοταρντ) παρά σκούτερ, με ότι αυτό συνεπάγεται σε θετικά και αρνητικά.

    Φωτό χειμερινής διαβίωσης ( το προηγούμενο γαϊδουράκι, τώρα έχω το ίδιο με ΑΒS)

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Φωτό
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20200114_153038_copy_1004x752.jpg‎  
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #27
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Μπορει να ειναι σκουτερ με οτι συνεπαγεται αυτο...αλλα οταν μιλαμε για το μεσο που κανεις καθημερινα τα πιο πολλα χλμ αν δεν σε νοιαζει το στησιμο/οδηγηση τι αλλο να σε νοιαξει?
    Αν ειναι να παρεις ενα σκουτερ που δεν οδηγειται με κινδυνο να φας τα μουτρα σου δεν αξιζει.
    Οποτε οδηγεις 3-4 κ διαμορφωνεις αποψη.
    Εγω ας πουμε στο Nexus δεν κουμπωσα ποτε. Δεν θα μπορουσα ποτε να το εχω για commuter. Ενιωθα οτι το μπροστινο ειναι αλλου γι αλλου.
    Εχω κ το κακο πως το σκουτερ το παω καπως γοργα βεβαια...αλλος μπορει να παει τσου κου τσου κου ( ) κ να μην τον ενδιαφερει.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Να πω και εγω την γνωμη μου ....
    SYM GTS 250 εχω....
    120κμ την ημερα συνολικα.....
    με βροχη-κρυο-αερα......
    176.000κμ συνολικα στο κοντερ.... ( στο προ-τελευταιο ΚΤΕΟ δεν με πιστεψαν, και μου εγραψαν οτι τα γυρισα......ενω τους εδειχνα το sevice book οτι το προσεχω σχολαστικα !! )
    καταναλωση με τον ρυθμο που οδηγαω 3.5lt/100κμ.
    καλη καλυψη απο τον αερα-βροχη εχω...ειμαι ομως και ενα τερας 1.70 !!!!

    ειμαι σε φαση να το αλλαξω τωρα......ψαχνω για Cruisym 300....που βασικα ειναι σχεδον το ιδιο πιο καινουργιο.....

    αυτα

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  14. #29
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μπορει να ειναι σκουτερ με οτι συνεπαγεται αυτο...αλλα οταν μιλαμε για το μεσο που κανεις καθημερινα τα πιο πολλα χλμ αν δεν σε νοιαζει το στησιμο/οδηγηση τι αλλο να σε νοιαξει?
    Αν ειναι να παρεις ενα σκουτερ που δεν οδηγειται με κινδυνο να φας τα μουτρα σου δεν αξιζει.
    Οποτε οδηγεις 3-4 κ διαμορφωνεις αποψη.
    Εγω ας πουμε στο Nexus δεν κουμπωσα ποτε. Δεν θα μπορουσα ποτε να το εχω για commuter. Ενιωθα οτι το μπροστινο ειναι αλλου γι αλλου.
    Εχω κ το κακο πως το σκουτερ το παω καπως γοργα βεβαια...αλλος μπορει να παει τσου κου τσου κου ( ) κ να μην τον ενδιαφερει.
    Σωστό, θα πρέπει να οδηγήσεις κάποια να δεις πως σου φαίνεται εσένα.
    Το κακό με τα σκούτερ όταν δεν έχεις εμπειρία μαζί τους, παρά μόνο με "κλασσικές" μοτοσυκλέτες, είναι ότι είσαι αλλού για αλλού.
    Εμένα τουλάχιστον πήρε αρκετό καιρό να συνηθίσω τη θέση οδήγησης (βασικά, την έλλειψη μοτοσυκλέτας ανάμεσα στα πόδια σου!), οπότε δε θα καταλάβεις και πολλά.
    Αλλά συγκριτικά μεταξύ αυτών που θα δοκιμάσεις, θα έχεις ένα μέτρο.
    Ξέρω από βέσπα!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cornell
    Εγγραφή
    16/05/2010
    Μηνύματα
    112
    Κάτοχος sr max 300.
    Το μόνο κοινό που έχει με scooter είναι η αυτόματη μετάδοση.
    Sport οδηγική συμπεριφορά με τάση να βουτάει το μπροστινό στις στροφές.
    Πιο ψηλό σε σχέση με τον ανταγωνισμό, οι καθρέφτες θέλουν προσοχή γιατί βρίσκουν στα αυτοκίνητα καθώς κάνεις διήθηση.
    Φρένα καλά με σωληνάκια υψηλής, abs όμως δεν έχει.
    Κατανάλωση 3.5l περίπου.
    Κάτω από την σέλα χωράει ενα full face κράνος.
    Θέση οδήγησης όρθια και ελαφρώς μπροστά.

Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 17:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 09:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 17:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF