Σελίδα 3 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Κάτι δεν έχω καταλαβει καλα.
    Λέτε κάποιοι ότι είναι καλυτερα να πάει σε xmax, Honda, απριλια ή μπεβερλι του 11-12-13-14 φαντάζομαι από το να πάει να πάρει ο άνθρωπος ένα sym hd300 ας πούμε του 19-20; Στα ίδια λεφτά;
    Καταλαβα καλα;;;

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το SR δεν το εχω οδηγήσει παιδιά, αλλά αν προχωρώντας μένει όντως στις επιλογές πιστεύω πως ο Βαγγέλης (pew) θα μου το δώσει μια γύρα.

    Scooter γενικά εχω οδηγήσει κάποια (xmax250, sh300, Beverly 250, sym xciting και kymco downtown 300), αλλά να πω την αλήθεια όλα το ίδιο άθλια μου είχαν φανεί. Αυτό που σίγουρα με χάλασε περισσότερο είναι το ίσιο πάτωμα (πχ sh300) αλλά μάλλον είναι επειδή απέχει ακόμα πιο πολύ από μοτοσυκλέτα που έχω συνηθίσει.

    Θα πρέπει να τα δω ξανά με ψύχραιμο μάτι και με βάση τη λογική. Αλλά ρε γμτ αυτά τα sym και kymco ειδικά με χαλάνε πολύ στο μάτι. Και είμαι άνθρωπος που γενικά δε δίνω βάση στην εμφάνιση.

  3. #33
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Κάτι δεν έχω καταλαβει καλα.
    Λέτε κάποιοι ότι είναι καλυτερα να πάει σε xmax, Honda, απριλια ή μπεβερλι του 11-12-13-14 φαντάζομαι από το να πάει να πάρει ο άνθρωπος ένα sym hd300 ας πούμε του 19-20; Στα ίδια λεφτά;
    Καταλαβα καλα;;;
    Ναι, γιατί όπως αναφέρθηκε πιο πρίν,τα κορεάτικα σκούτερ
    έχουν την τάση να "γερνανε" απότομα.
    Π.χ. το δικό μου xmax είναι μοντέλο του 08 και δεν τυχαίνει και τις καλύτερης περιποίησης στο αισθητικό κομμάτι από μεριάς μου, (πλύσιμο- σκίαση) παρόλα αυτά όταν το πλένω είναι σαν καινούργιο κάτι που δεν βλέπω στα κορεάτικα που τα πλαστικά τους θολώνουν και κιτρινίζουν.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κανε μια βολτιτσα κ παρε μερικα βολτα κ θα καταλαβεις μονος σου.
    Θεωρω οτι ολοι καταλαβαινουμε πως κανενα σκουτερ δεν μπορει να συγκριθει με μια μοτοσυκλετα (απο ενα σημειο κ μετα βεβαια γιατι κ εκει υπαρχουν εκτρωματα οδηγικα κ μη).
    Δες τι θα σου κανει την δουλεια σου με το σκεπτικο ποσα χλμ θα γραφεις με αυτο καθημερινα.

    ABS (απαραιτητως) κ εξτρα το τραξιο.
    Τωρα ο καθενας αλλο οδηγει αλλο του αρεσει...ετσι δεν θα βγαλεις ακρη.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ποια είναι τα κορεάτικα scooters;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ποια είναι τα κορεάτικα scooters;
    https://www.hyundai.gr/i-hyundai-par...onomia-20chlm/
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #37
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Ποια είναι τα κορεάτικα scooters;
    Τι Κορέα τι Ταϊβάν.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    μην βγαλεις το σιτικομ απο την αναζήτηση σου. Ισως να μην εχει τον πουλμουρ σχεδιασμο των (αισθητα) ακριβοτερων ανταγωνιστων του αλλα την αποστολή του την εκληρώνει με πολυ ανεση.

    Κανω commuting αλλα και κοντινες εξορμησεις 200-250 χλμ ευκολα και ανελπιστα ξεκουραστα.

    το πηρα καινουργιο περυσι πριν το σταματησει η sym.

    μισώ τα σκουτερ αλλα στη παρούσα φαση οι συνθηκες μου επέβαλλαν την πώληση της μοτο μου και την κίνηση καθημερινά με κατι οικονομικό, ασφαλές και οσο το δυνατόν αξιόπιστο με τα λεφτά που ειχα διαθέσιμα (3-4 χιλιαρικα δλδ)

    το μηχανάκι έχει καλά φρένα, μεταλλικά σωληνάκια μπρος πισω, μοτέρ που δεν καιει σταγόνα λάδι (κύλινδρο νικασιλ απο την μανα του) άριστα φώτα, άνετη σελα με χώρο για ενα φουλ φεις απο κάτω και περίσσευμα για αδιάβροχα, λουκέτο κτλ. επίσης χώρο ανάμεσα στα πόδια για τσάντα, εχει πάρα πολυ κάλυψη απο νερά και αέρα, 16αρηδες τροχούς και για σκούτερ όχι κακές αναρτήσεις (τώρα που έστρωσαν).

    Συμβιβασμοί γίνονται στο κουστούμι του που δεν ειναι και πρώτης τάξεως πλαστικό, αλλά και σε άλλες πιο ακριβες εταιρείες δεν βλεπω και χαώδεις διαφορές...το σκουτερ αμα το χεις πεταμένο μέσα στον ήλιο και τις βροχες μια χαρα χάλια βλεπω οτι γίνονται όλα τα παλιότερα.

    προσωπικά το χω σε κλειστο χωρο, το πλενω μόνος μου αραιά και παντα χωρίς πιεστικά και απο την αρχη περνάω τα πλαστικά του με προστατευτικά και ολα καλα μεχρι τωρα μετα απο ενάμιση χρόνο. Επίσης δεν τρίζει τιποτα πάνω του.

    Σέρβις έχω κανει δυο μεχρι τωρα στα 7.000χλμ που εχω διανύσει, δλδ λαδια και σφιξιματα, έξοδα...20 ευρω εκαστο, κι αυτο λογω εγγυησης αλλιως θα το κανα μονος μου ακομα φθηνοτερα.

    ντεποζιτο 10 λιτρων βγαζει 250 χιλιομετρα ανετα.

    Οταν αγορασα επαιζε καινουργιο στα ιδια λεφτα και το hd300..πιο φρεσκο σχεδιαστικα με το ιδιο μοτερ, αλλα οχι τοσο καλο σε καλυψη απο αερα, νερα κτλ οποτε πηγα στο σιτι.

    παίζουν καλές επιλογές απο 2.500 χιλιάρικα μέχρι 3+ στα μεταχειρο.

    μιλαω για την τελευταια εκδοχή του σιτικομ με abs, ψεκασμο euro4
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  9. #39
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Όταν ένας μοτοσυκλετιστής θέλει να αγοράσει σκούτερ και να μειώσει μακροπρόθεσμα τα έξοδα του πρέπει να βλέπει μόνον τα πρακτικά θέματα.
    Άρα, το να ανεβαίνεις και να κατεβαίνεις άνετα. Να μη σε διαλύει στις λακούβες των πόλεων, άρα μεγάλους τροχούς. Να φορτώνεται εύκολα με πράγματα και αν χρειαστεί να μεταφέρει περίεργα αντικείμενα. Να είναι αξιόπιστο και να έχει σχετικά εύκολη μεταπώληση.
    Αν έχει όλα αυτά τα πράγματα, κάνουν τόσο εύκολη τη ζωή που δύσκολα κανείς θα ασχοληθεί με το εμφανισιακό. Προσωπικά ούτε το θέμα του στησίματος δε θα με ενδιέφερε, αν με ενδιέφερε θα έμενα με τη μηχανή ή ΚΑΙ με τη μηχανή. Σε σκούτερ το ABS το θεωρώ απαραίτητο γιατί πολλές φορές η ευκολία στην οδήγηση τους... μας οδηγεί σε ακραίες καταστάσεις.

    Η εμπειρία μου προέρχεται από X-MAX 250 (πρώτης γενιάς, το είχα πάρει καινούριο) και PCX 125 (το είχα πάρει μεταχειρισμένο). Στη πρώτη περίπτωση έδωσα βαρύτητα στους χώρους, στη δεύτερη στην οικονομία καθώς το χρησιμοποιούσα ως Courier κάνοντας 120 χλμ καθημερινά εντός Αττικής.

    Αν θα έπρεπε να συστήσω κάτι αυτό θα ήταν SH150 ή SH300 (αναλόγως αν θα ήθελα να κάνω και λίγο μεγαλύτερες αποστάσεις για μπάνια το καλοκαίρι).
    Όμως οι συστάσεις δεν έχουν νόημα. Ο υποψήφιος πρέπει να ξέρει πολύ καλά και να εξαντλήσει κάθε ιδέα ως προς τη χρήση. Τότε νομίζω θα αποφασίσει ορθά μόνος του.

    ptc ελπίζω να καταλαβαίνεις το πνεύμα μου.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να πω την αλήθεια έχω μια κρυφή ελπίδα πως κάτι σαν το sr μπορεί να μου καλύψει και ένα μικρό μέρος των άλλων αναγκών πέρα απ τη καθημερινή μετακίνηση. Μια ελαφρώς σβέλτη βόλτα πχ. Αλλιώς αν πω τα παρατάω όλα, πλέον μόνο με νοιάζει να πηγαίνω δουλειά σχολή ναι, πάμε για κάτι πιο κλασικό. Κοροϊδεύω τον εαυτό μου λέτε;

    Το sh βλέπω κυριαρχεί στις προτάσεις. Σίγουρα θα κοιτούσα μόνο το 300, έχω ζήσει τον περιφερειακό με μηχανάκι με λιγότερα από 20 άλογα και δεν είναι κάτι που το θέλω ξανά. Το οποίο βέβαια σημαίνει πως πάμε σε αρκετά πιο παλιά μοντέλα. Οπότε λογικό είναι να σκεφτείς γιατί να μην πάρεις το σχεδόν καινούριο ταϊβανέζο, όπως λέει κι ο Γιώργος. Δεν είναι ότι μου αρέσει κιόλας το sh, το αντίθετο.

  11. #41
    Έχοντας το Beverly 350 για ένα εξάμηνο. Ένα θα σου πω. Σαν την Μηχανή δεν έχει. Σε όλα κερδιζει η μηχανή. Μα σε όλα πλην της ελαφριάς οικονομίας. Που αν μιλάμε για μηχανάκι 200-400 κυβικών παίζει ούτε εκεί.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Έχοντας το Beverly 350 για ένα εξάμηνο. Ένα θα σου πω. Σαν την Μηχανή δεν έχει. Σε όλα κερδιζει η μηχανή. Μα σε όλα πλην της ελαφριάς οικονομίας. Που αν μιλάμε για μηχανάκι 200-400 κυβικών παίζει ούτε εκεί.
    θα δείτε που στο τέλος σε NC θα καταλήξει
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #43
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Άμα μάθεις στην πρακτικότητα του σκούτερ θα αλλάξεις γνώμη για αυτά.θα μιλήσω για αυτό που έχω τώρα.Απριλια σκαραβεος 200 dual map. 16αρηδες τροχοί,επίπεδο πάτωμα(πολύ πρακτικό)κουβαλάς πράγματα ανάμεσα στα πόδια σου,αποθηκευτικός χώρος κάτω από την σέλλα(δεν χωρά φουλ φεις κράνος όμως)πρακτικό πολύ σου λύνει τα χέρια,σταθερό,πολύ γρήγορο λόγω 19 ίππων από 180 κυβικά,με δύο επικεφαλης εκκεντροφορους και καπέλοτα(ρύθμιση βαλβίδων μετά τα 60000 χλμ κατά τον μάστορα της Απρίλια),δεν βρέχεσαι,δεν λερώνεσαι,δεν ρυθμίζεις-τεντωνεις αλυσιδες θα το λατρέψεις για την πρακτικότητα του σιγά σιγά,πολύ καλά φρένα ( cbs) και μια χαρά κράτημα για σκούτερ δεν με έχει προβληματίσει ποτέ.Καιει με μένα που είμαι όσο 3 κοπέλες μαζί σε βάρος,από 2,70 έως 3,50 λίτρα ανά 100 χλμ με τέρμα γκάζι.Τελικη ταχύτητα σε ελαφρά κατηφόρα στην εθνική μετρημένη με gps 132χλμ/ώρα.Με κάποιον ελαφρύτερο αναβάτη θα καίει λιγωτερο και θα τρέχει περισσότερο.Τα 100 χλμ /ώρα τα έχει από στάση για πλάκα,από κει και πάνω επιβραδύνεται ο ρυθμός.Αναμενομενο όπως όλα τα σκούτερ μέχρι 200 κυβικά.Το βρίσκεις μτχ από 900 ευρώ μέχρι 1800 αναλόγως καταστάσεως.Αριστο μέχρι στιγμής Μ έχει βολεψει πολύ.Πιστευω να βοήθησα.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Πόσες μηχανές έχεις; (αν θυμάμαι καλά κάπου είχα διάβασει ότι έχεις 2-3).
    Αν ισχύει το παραπάνω, μπορείς να τα πουλήσεις όλα και να πάρεις ένα καλομεταχειρισμένο Integra. Θα κάνεις και οικονομία καυσίμου - συντήρησης και θα έχεις και μιά κάποια ψιλο(ψευδαί)σθηση μηχανής. Όταν θα τελειώσεις τις σπουδές σου και θέλεις και μπορείς το πουλάς και παίρνεις κάτι άλλο.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Γιωργο αυτη τη στιγμη εχω μονο το Ζ250SL. Στο παρελθον ειχα βρεθει με 2 μηχανες για καποια διαστηματα, αλλα οχι τωρα. Οποτε το κεφαλαιο ειναι αυτο ουσιαστικα και με μια μικρη ενεση της ταξης των 500€ να παμε μεχρι τα 3000. Η σχολη θα μου στοιχισει συνολικα 15600 στα επομενα τρια χρονια οποτε δεν ειναι καιρος για ανοιγματα...

    Σας ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη, διαβαζω ολα οσα γραφονται με προσοχη.

Σελίδα 3 από 19 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 17:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 09:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 17:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF