Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Στα χαρτιά που υπέγραψες μήπως πήρε το μάτι σου και μια δήλωση ότι έχει το δικαίωμα να σε επισκέπτεται κάθε δεύτερο ΣΚ για να βλέπει μήπως έκανες καμιά γραντζουνιά ή την παραμελείς για να πράξει ανάλογα;

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος


    Σημερα περασα απ΄το παιδι για να παρω και την προικα της μηχανης μιας και οπως ειπα δεν ημουν παρων στη μεταβιβαση. Εφυγα φορτωμενος... Εχουμε και λεμε:

    Σχαρα givi, μαμα πατακια (φοραει aftermarket μεταλλικα), κουκουλα, λουκετο δισκου, λουκετο για δευτερο κρανος στο πλαι, τριτο κλειδι που μου ειπε το ειχε κανει παραγγελια να το εχει γιατι κανουν δυο μηνες να ερθουν απο Ταϊβαν (?), μπουκαλακι με το χρωμα της μηχανης (το ειχε παρει για να καλυψει μια γραντζουνια), εξτρα μπαταριες για το χειριστηριο του συναγερμου, τις μαμα λαμπες, manual, service book, service manual (μου το εστειλε σε pdf αυτο), το τηλεφωνο του ηλεκτρολογου που περασε συναγερμο και λαμπες επειδη εχουν εγγυηση μηπως τον χρειαστω κατι, την αποδειξη απο τα λαστιχα που εβαλε τον προηγουμενο μηνα... Δεν ξερω αν ξεχναω κατι.

    Πηγα για πεντε λεπτα και μου μιλουσε παλι για κανα εικοσαλεπτο να μου εξηγει το καθε τι. Το παλικαρι ειναι σε δικια του κατηγορια πραγματικα, ο καλυτερος πωλητης που εχω πετυχει.
    απλα αγαπουσε το μηχανάκι του. δεν ειναι λιγοι αυτοι, απλα υπαρχουν αρκετά περισσότεροι που δεν ειναι έτσι.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καλοβολτο να είναι...

    Είχα το θέμα σου σαν μπούσουλα, γιατί σκέφτομαι αντικατάσταση του σκουτερ που έχω με κάτι μεγαλύτερο, και ήθελα να δω τι θα προταθεί και που θα καταλήξεις..

  4. #124
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Με γεια σου Πετρο και καλή αρχή ! Κατι μου λέει οτι θα δουμε φώτο στο Ρυσιο με γονατο κάτω

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Για πείτε λίγο, από ζελατίνα τι απ τα δύο θα προτιμούσατε;

    https://www.car.gr/parts/view/928636...xct-125-300-13

    https://www.car.gr/parts/view/173415...gh-light-smoke

    Προς την πρώτη τείνω, απλά δεν τη γνωρίζω καθόλου ως εταιρεία και δεν ξέρω τι να περιμένω από ποιότητα. Είναι μεγαλύτερη απ την ermax, οπότε λογικά και καλύτερη προστασία.

    Επίσης επειδή δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλο θώρακα, σε αέρα τι γίνεται; Νιώθεις καπετάνιος σε φουρτούνα;

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Γνωστή εταιρεία καλά προϊόντα αλλά αν εισαι κατω απο 185 δεν βρίσκω νόημα να βάλεις αυτό το θηριο.

  7. #127
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Γνωστή εταιρεία καλά προϊόντα αλλά αν εισαι κατω απο 185 δεν βρίσκω νόημα να βάλεις αυτό το θηριο.
    Βασίλη είμαι όντως 1,90. Πέρα απ την εμφάνιση τι αλλά αρνητικά έχει τόσο μεγάλη ζελατίνα;

  8. #128
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    εναλλακτική ιδέα:

    θεωρώ θα ήταν καλύτερα ζελατίνα διαιρούμενη σε δύο τμήματα με μεταβαλλόμενο ύψος ούτως ώστε μετά απο το τρίμηνο κρύου στη θεσσαλονίκη να αφαιρείς την μία και να απολαμβάνεις επαφή με περιβάλουν και αφετέρου να μη βλέπεις μέσα απο παρπριζ

    τύπου
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζελατινα-af260-dl650-v-strom-suzuki-givi_217.jpg 
Προβολές:	285 
Μέγεθος:	28,7 KB 
ID:	431226
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζελατινα-af318-για-sw-t-09-11-honda-givi_236.jpg 
Προβολές:	283 
Μέγεθος:	22,0 KB 
ID:	431227
    https://motoline.gr/%CE%B5%CE%BE%CE%...-09-honda-givi
    η να κατασκευάσεις μια σε συνεργασία με μαγαζί με plexiglass
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #129
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βασίλη είμαι όντως 1,90. Πέρα απ την εμφάνιση τι αλλά αρνητικά έχει τόσο μεγάλη ζελατίνα;
    δεν ειχα τοσο μεγάλη ποτε σε σκουτερ. ουτε σε μηχανη βασικα. ευτυχως δεν το ετρωγα ολο το φαι μου
    στον κοντρα αερα θα εχεις σιγουρα λιγο μεγαλυτερη κατανάλωση. τωρα για κουνημα νομιζω δεν θα ειναι τοσο μεγαλο θεμα. ο θορυβος ισως να ειναι ενοχλητικος. παντα βεβαια μπορεις να παρεις μια μεγάλη ζελατίνα αλλα με ψαξιμο στην αγορά για το ποια εχει την πιο ευκολη τοποθέτηση ωστε να την αφαιρεις οταν δεν την εχεις πραγματικα αναγκη και να βαζεις την μαμα. βεβαια στα σκουτερ ολες συνηθως ειναι 4-5 βιδες απο μπροστα.

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δε θα εχεις θεμα, βαλτην αφοβα.
    Η Fabbri ειναι γνωστη εταιρεια με ποιοτικες ζελατινες, οχι τοσο γνωστη βεβαια στην Ελλαδα...

    Μην βαλεις "προεκταση". Στροβιλιζει αρκετα τον αερα απο πισω της με αποτελεσμα στα πολλα νερα να μην υπαρχει δυνατη ροη αερα και να γεμιζεις σταγονες που δεν φευγουν απο τη ζελατινα του κρανους.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Προσωπικά θα έβαζα ποδιά πρώτα.

  12. #132
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος


    Σημερα περασα απ΄το παιδι για να παρω και την προικα της μηχανης μιας και οπως ειπα δεν ημουν παρων στη μεταβιβαση. Εφυγα φορτωμενος... Εχουμε και λεμε:

    Σχαρα givi, μαμα πατακια (φοραει aftermarket μεταλλικα), κουκουλα, λουκετο δισκου, λουκετο για δευτερο κρανος στο πλαι, τριτο κλειδι που μου ειπε το ειχε κανει παραγγελια να το εχει γιατι κανουν δυο μηνες να ερθουν απο Ταϊβαν (?), μπουκαλακι με το χρωμα της μηχανης (το ειχε παρει για να καλυψει μια γραντζουνια), εξτρα μπαταριες για το χειριστηριο του συναγερμου, τις μαμα λαμπες, manual, service book, service manual (μου το εστειλε σε pdf αυτο), το τηλεφωνο του ηλεκτρολογου που περασε συναγερμο και λαμπες επειδη εχουν εγγυηση μηπως τον χρειαστω κατι, την αποδειξη απο τα λαστιχα που εβαλε τον προηγουμενο μηνα... Δεν ξερω αν ξεχναω κατι.

    Πηγα για πεντε λεπτα και μου μιλουσε παλι για κανα εικοσαλεπτο να μου εξηγει το καθε τι. Το παλικαρι ειναι σε δικια του κατηγορια πραγματικα, ο καλυτερος πωλητης που εχω πετυχει.
    Κάτι τέτοιοι χαλάνε την πιάτσα, ακούς McGyver;

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για πείτε λίγο, από ζελατίνα τι απ τα δύο θα προτιμούσατε;

    https://www.car.gr/parts/view/928636...xct-125-300-13

    https://www.car.gr/parts/view/173415...gh-light-smoke

    Προς την πρώτη τείνω, απλά δεν τη γνωρίζω καθόλου ως εταιρεία και δεν ξέρω τι να περιμένω από ποιότητα. Είναι μεγαλύτερη απ την ermax, οπότε λογικά και καλύτερη προστασία.

    Επίσης επειδή δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλο θώρακα, σε αέρα τι γίνεται; Νιώθεις καπετάνιος σε φουρτούνα;
    Σχετικά με τις ζελατίνες που έχεις βάλει τα λινκ, θα έβαζα την δεύτερη καθαρά για αισθητικούς λόγους. Ζελατίνες κατάρτια δεν μου αρέσουν , αυτή που έχει ήδη πάνω δεν σε καλύπτει?

    Γενικότερα, μια νορμάλ ζελατίνα θα κάνει πιστεύω την δουλειά της, έγω έχω την γνήσια της piaggio και είμαι ευχαριστήμενος. Δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις όμως, τα χλμ που κάνω είναι αστικά, ΕΟ κάνω λίγα κάθε μήνα(50-100) και κινούμαι με 100-120χλμ οπότε και δεν βρίσκω κάτι να με ενοχλεί. Κόβει αρκετό αέρα από το στήθος (φαντάσου το καλοκαίρι την αφαιρώ για να περνάει αέρας από το μπουφάν), βέβαια στο beverly κάθεσαι πιο χωστά και τα μούτρα του είναι πιο ψηλά απ' ότι στα σπορ σκουτεράκια σαν το δικό σου.
    Για μένα, όσο αστείο και αν σου φανεί, θα πρέπει τον χειμώνα να επενδύσεις σε μια κουβέρτα τύπου tucano urbano, θα δεις μεγάλη διαφορά στην άνεση και ζεστασιά, μαζί με τις χούφτες, κινούμαι πολύ πιο ευχάριστα στα κρύα! Το μόνο που ενοχλεί με την χρήση της είναι η δυσκολία να βάλεις βενζίνη και για εμάς τους ψηλούς, το στρίμωγμα στα γόνατα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  14. #134
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ευχαριστώ Γιώργο. Κουβέρτα θα αγοραστεί ούτως ή άλλως , απλά νομίζω πως δεν έχει έρθει η ώρα από πλευράς καιρού.

    Η μαμά ζελατίνα μου στέλνει όλο τον αέρα στο κεφάλι, σε βαθμό που ήταν πολύ πιο θορυβώδες το ταξίδι σε σχέση με το γυμνό. Γι' αυτό και μπήκα στη διαδικασία να κοιτάξω για ζελατίνα. Οπότε πρωταρχικός σκοπός είναι να κόψω λίγο αέρα απ το κράνος, γι'αυτό και κοίταξα για την πιο ψηλή.

    Το κακό είναι πως αν και ίδιου ύψους κάνεις μάλλον διαφορετική χρήση. Εγώ θα οδηγώ 90% αυτοκινητόδρομο.

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Έχε το νου ότι μια πολύ ψηλή ζελατίνα μπορεί να γίνει ενοχλητική και από θέμα ορατότητας αλλά και στροβιλισμών. Πάντως, το θέμα ανεμοκάλυψης είναι και αρκετά προσωπικό για τον καθένα (ανάλογα δηλαδή την χρήση, τις προηγούμενες μοτό που συγκρίνει, τις ανοχές/αντοχές του καθενός, το κράνος που φοράει), έχω συναντήσει άπειρες συζητήσεις σε φόρουμ που οι απόψεις διίστανται αρκετά. Δυστυχώς, θα πας ψαχτά νομίζω, στο χωριό μου το λέμε και trial and error
    Επιμένω λοιπόν στην ermax, μου φαίνεται πιο όμορφη ενώ έχει και αρκετό πλάτος ώστε να προστατεύει και ώμους κτλ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 16:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 08:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 16:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 09:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF