Σελίδα 10 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #136
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Αρχίζει και μου θυμίζει η φάση, τον παππού με τη Vespa, με τη τζαμαρία μπροστά με τους υαλοκαθαριστήρες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0027930_fabbri-vespa-px-80-89.jpeg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	41,7 KB 
ID:	431233
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #137
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Το χειρότερο είναι που δεν ειχαν παρμπρίζ και πετάγανε τα σίδερα κατά πάνω μόνα τους.

  3. #138
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για πείτε λίγο, από ζελατίνα τι απ τα δύο θα προτιμούσατε;

    https://www.car.gr/parts/view/928636...xct-125-300-13

    https://www.car.gr/parts/view/173415...gh-light-smoke

    Προς την πρώτη τείνω, απλά δεν τη γνωρίζω καθόλου ως εταιρεία και δεν ξέρω τι να περιμένω από ποιότητα. Είναι μεγαλύτερη απ την ermax, οπότε λογικά και καλύτερη προστασία.

    Επίσης επειδή δεν είχα ποτέ τόσο μεγάλο θώρακα, σε αέρα τι γίνεται; Νιώθεις καπετάνιος σε φουρτούνα;
    Σαν την πρώτη είχε και το δικό μου όταν το πήρα. Για εμένα παραήταν μεγάλη, χωρίς ιδιαίτερο όφελος.
    Στο 1,82 δεν κατάλαβα να με καλύπτει περισσότερο από την (εξίσου μεγάλη γενικά) μαμά. Αρκετή φασαρία και ήθελε λίγο σκύψιμο ή πιο "περίεργη" στάση για να μπεις "από κάτω" από τη ροή.

    Επιπλέον, οι χούφτες που κάνει εμένα δε με εξυπηρετούσαν καθόλου! Πολύ ζέστη!! Αυτό βέβαια μπορεί να το βρει θετικό άλλος.
    Εγώ τη βγάζω το χειμώνα με τα καλοκαιρινά γάντια χωρίς άλλη προστασία και αυτή η ζελατίνα όπως και κάτι χούφτες που είχα σε ενα ΚΛΕ παλιά δεν τα άντεχα.
    Χειμερινά γάντια θα βάλω κάτω από 8-10 βαθμούς το χειμώνα, αλλά πχ το καλοκαίρι θα ζορίσει τους πάντες.
    Είναι πραγματικά σα χούφτες, αν είχες παλιότερα σε κάποιο on-off.

    Τέλος, στην περίεργη κουρμπα που κάνει στις χούφτες, έσπασε (!) το καλοκαίρι πέφτοντας σε λακούβα (υπερβολικά βαθιά μεν, "απλά' πέρασα από μια λακούβα "μεταλλικό καπακι" δε). ΟΚ, σίγουρα ήταν υπερβολή κτλ και δε σημαίνει ότι θα σπάσουν όλες τους τύπου, αλλά ίσως ήταν και κάποια ένδειξη κόπωσης στα σημεία αυτά (Givi ήταν η δική μου btw)
    Ξέρω από βέσπα!

  4. #139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Σαν την πρώτη είχε και το δικό μου όταν το πήρα. Για εμένα παραήταν μεγάλη, χωρίς ιδιαίτερο όφελος.
    Στο 1,82 δεν κατάλαβα να με καλύπτει περισσότερο από την (εξίσου μεγάλη γενικά) μαμά. Αρκετή φασαρία και ήθελε λίγο σκύψιμο ή πιο "περίεργη" στάση για να μπεις "από κάτω" από τη ροή.

    Επιπλέον, οι χούφτες που κάνει εμένα δε με εξυπηρετούσαν καθόλου! Πολύ ζέστη!! Αυτό βέβαια μπορεί να το βρει θετικό άλλος.
    Εγώ τη βγάζω το χειμώνα με τα καλοκαιρινά γάντια χωρίς άλλη προστασία και αυτή η ζελατίνα όπως και κάτι χούφτες που είχα σε ενα ΚΛΕ παλιά δεν τα άντεχα.
    Χειμερινά γάντια θα βάλω κάτω από 8-10 βαθμούς το χειμώνα, αλλά πχ το καλοκαίρι θα ζορίσει τους πάντες.
    Είναι πραγματικά σα χούφτες, αν είχες παλιότερα σε κάποιο on-off.

    Τέλος, στην περίεργη κουρμπα που κάνει στις χούφτες, έσπασε (!) το καλοκαίρι πέφτοντας σε λακούβα (υπερβολικά βαθιά μεν, "απλά' πέρασα από μια λακούβα "μεταλλικό καπακι" δε). ΟΚ, σίγουρα ήταν υπερβολή κτλ και δε σημαίνει ότι θα σπάσουν όλες τους τύπου, αλλά ίσως ήταν και κάποια ένδειξη κόπωσης στα σημεία αυτά (Givi ήταν η δική μου btw)
    ολες οι ζελατινες τυπου τζαμαρια εχουν πολύ βαρος και σπανε στις βιδες και στις ενωσεις.

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να κάνω μια ενημέρωση για τη συμβίωση. Το μηχανάκι δεν το έχω ούτε μήνα και έχω ήδη φορτώσει σχεδόν 1300 χλμ. Με έχει βολέψει απίστευτα και πλέον δε μου περνάει απ το μυαλό να πάρω το αμάξι ό,τι καιρό κι αν έχει. Μου πήρε καμία δεκαριά μέρες να συνηθίσω τη διαφορετική στάση σώματος και την έλλειψη στήριξης στα γόνατα αλλά πλέον όλα καλά και σ'αυτό το κομμάτι. Καρεκλοπόδαρα δεν έχω πετύχει αλλά σε κανονική βροχή μόνο με το πάνω αδιάβροχο δεν κατάλαβα τίποτα. Έφτασα στη σχολή κύριος, σκούπησα το κράνος και μπήκα για μάθημα σα να είχα βγει απ το αυτοκίνητο.

    Στο θέμα ζελατίνα, μιας και οι απόψεις ήταν ανάμικτες, είπα να πάω σε μια μέση λύση και τελικά πήρα αυτή της Givi. Το πλάτος της και τα εξογκώματα στο πλάι δημιουργούν μια ας πούμε "φούσκα" γύρω απ το σώμα, όπου πραγματικά δεν καταλαβαίνεις καθόλου ότι κινείσαι με κάμποσα χιλιόμετρα. Το κράνος είναι εκτεθειμένο από το σαγόνι και πάνω - οπότε υπάρχει αεροδυναμικός θόρυβος- αλλά αυτό σημαίνει και ότι δε βλέπεις μέσα απ το τζαμί. Πετυχημένη αγορά που σίγουρα χρειαζόταν.

    Από κατανάλωση παίζω στα 3,7-4. Η ζελατίνα ανέβασε όντως την κατανάλωση ελαφρώς, όχι μόνο λόγω αντίστασης αλλά και επειδή με αυτήν παρατηρώ ότι κινούμαι πιο γρήγορα από πριν μιας και δεν καταλαβαίνω για πότε μαζεύω χιλιόμετρα. Δευτέρα παραλαμβάνω και την κουβέρτα, αν και ο καιρός προς το παρόν δεν την κάνει απαραίτητη. Θα τη βάλω όταν πέσει λίγο ακόμα η θερμοκρασία.

    Δεν είναι υπερβολή να πω πως πλέον δεν μπορώ να φανταστώ την καθημερινότητά μου χωρίς αυτό το εργαλείο. Μακάρι να βγει και αξιόπιστο γιατί τα χιλιόμετρα θα είναι μπόλικα.

  6. #141
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Αν συμβαίνει και στη Θεσσαλονίκη αυτό που συμβαίνει εδώ σε μας από το Σεπτέμβρη και ένθεν, τότε εννοείται ότι θα σε βολεύει το μικρό μηχανάκι!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #142
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αν συμβαίνει και στη Θεσσαλονίκη αυτό που συμβαίνει εδώ σε μας από το Σεπτέμβρη και ένθεν, τότε εννοείται ότι θα σε βολεύει το μικρό μηχανάκι!
    Η κίνηση είναι σε απίστευτα επίπεδα πλέον. Μου θυμίζει φάση εορτών που όλοι βγαίνουν για ψώνια. Μακάριοι όσοι εργάζονται από το σπίτι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #143
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Έχει όντως ξεφύγει το θέμα. Χθες πηγαίνοντας στη δουλειά είχε κίνηση σταμάτα-ξεκίνα στον περιφερειακό στην ανηφόρα του Παπαγεωργίου. Από περιέργεια όταν έφτασα στο μαγαζί έβαλα στο maps να δω πόσο χρόνο έδινε με αμάξι για τη διαδρομή που έκανα. 38' έβγαλε, ενώ χωρίς κίνηση είναι 20-21'. Κατακόκκινη η μισή διαδρομή. Φυσικά εγώ έφτασα στον κανονικό χρόνο λόγω διήθησης.

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Τι να λέμε είμαστε ευλογηγένοι,με το ανάλογο τίμημα πάντα(κίνδυνος τραυματισμού και έκθεση σε καιρικά φαινόμενα).Πολύ καλό νέο που σε βόλεψε.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #145
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Και μια φωτογραφία απ την τελική μορφή. Έτοιμοι για πολλά χιλιόμετρα. Μαζί και με το τζάκετ που πήρα πραγματικά δεν καταλαβαίνω Χριστό, δεν είχα φανταστεί πόσο προστατευμένος μπορείς να είσαι στο σωστό εργαλείο και με τον ανάλογο εξοπλισμό. Έβαλα τελικά και φρυδάκι, το οποίο κάνει μεγάλη διαφορά στο θόρυβο αφού στέλνει τον αέρα πάνω απ το κράνος ακόμα και στην χαμηλή θέση που το έχω. Εντυπωσιασμένος κι απ τη κουβέρτα (η tucano urbano το κατέχει το αντικείμενο). Μπήκε τέλος και η σχάρα που μου ειχε δώσει ο πωλητής και κουμπωσα την 39αρα shad που είχα. Έχω μέσα αδιάβροχο και χταπόδι και γενικά βρίσκεται για καμία έκτακτη ανάγκη.

    Η κατανάλωση έχει σταθεροποιηθεί στο 3,9. Με καλό γέμισμα πάω βενζινάδικο στα 250-270 χλμ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211114_110218.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	108,2 KB 
ID:	432089

    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

  11. #146
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έχω μέσα αδιάβροχο και χταπόδι και γενικά βρίσκεται για καμία έκτακτη ανάγκη.
    Έκτακτη ανάγκη εννοείς αν βρέξει πολύ και πεινάσεις, ε;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/11/2021 στις 15:11.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #147
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ωραιο το εκανες μοιάζει με GT και η μπαγαζιερα ταίριαξε χρωματικά

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Αν φουσκώσεις τα μπαλονάκια στην κουβέρτα γίνεται πολύ ευκολότερο το έμπα έβγα.
    Καλές βόλτες.

  14. #149
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μεγειά σου, καλόβολτο, νομίζω θα το καταχαρείς για τη χρήση που το θέλεις. Και μετά θα αφήσεις τα "καταντήσαμε" για τους άλλους που δεν έχουν ιδέα.
    You're welcome!



    Πανέμορφο είναι, καλοτάξιδο!
    Life begins at 45°.

  15. #150
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ΚΈβαλα τελικά και φρυδάκι, το οποίο κάνει μεγάλη διαφορά στο θόρυβο αφού στέλνει τον αέρα πάνω απ το κράνος ακόμα και στην χαμηλή θέση που το έχω.
    Τί φρύδι πήρες, για πες!
    Πόσο είχε (νομίζω κανά 80άρι περίπου) και μπήκε εύκολα (πρέπει να κάνεις τρύπες.

    Άλλαξα και εγώ ζελατίνα μιας και η τεράστια givi είχε σπάσει, έβαλα μια mra σε μέγεθος μαμάς, αλλά έχει πολύ φασαρία τελικά (καμμία σχέση με τη givi),
    οπότε σκέφτομαι είτε να πάρω πάλι την τεράστια είτε τα φρυδάκια (αλλά δεν τους είχα εμπιστοσύνη ότι δουλεύουν)
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 10 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 17:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 09:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 17:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF