Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

    Λοιπον... Εχω παρει μια σημαντικη αποφαση αυτες τις μερες, να ξεκινησω σπουδες παραλληλα με τη δουλεια μου. Τι σημαινει αυτο πρακτικα. Μια ή δυο μετακινησεις την ημερα των 40χλμ (20+20) -οποτε μινιμουμ 40χλμ, και κανα δυο φορες τη βδομαδα 80χλμ- καθως σχολη και δουλεια ειναι στην αλλη ακρη της πολης. Να μετακομισω δε θελω καθως μενω σε ιδιοκτητο σπιτι. Θελω να χρησιμοποιω οσο γινεται μηχανη και για λογους οικονομιας καυσιμου αλλα κυριως οικονομιας χρονου. Δε με παιρνει να μπλεκω στην κινηση του περιφερειακου οποτε εχει υποψια ψιχαλας και παιρνει ολη η πολη το αμαξι. Επισης το αμαξι το χρειαζεται και η γυναικα καποιες φορες οποτε οσο λιγοτερο το χρειαζομαι τοσο το καλυτερο.

    Τα εβαλα κατω και το σκεφτηκα λοιπον. Οσο και αν τα σιχαινομαι, η λογικη λεει να παω σε σκουτερ. Χρονος για πιστες δε θα υπαρχει ετσι κι αλλιως, προστασια απο λασπονερα και κρυο ειναι must. Θελω κατι μινιμουμ 250 κυβικα, οσο το δυνατο να θυμιζει μηχανη στην οδηγηση (να εχει μεγαλες ροδες, σχετικα κανονικο πλαισιο, ανθρωπινες αναρτησεις). Οι χωροι δεν ειναι τοσο θεμα, ενα κρανος κατω απο το καθισμα και μια μεγαλη μπαγκαζιερα με καλυπτουν. ABS ειναι επιθυμητο αλλα οχι απαραιτητο, αφου δε θα κινουμαι εντος πολης αλλα κυριως περιφερειακο Θεσσαλονικης. Το να ειναι εντιεμπορικο το θεωρω πελονεκτημα αφου θα παρκαρω στο δρομο. Το Ζ υπολογιζω να το δωσω καπου στα δυομιση χιλιαρικα, οποτε ενα μπατζετ στα 3000€ μπορω να διαθεσω. Ιδανικα θα ηθελα ενα Integra 700 αλλα εκει ξεφευγω στα λεφτα. Και καθως τα διδακτρα της σχολης ειναι γερο ποσο δε θελω να κανω παραπανω ανοιγματα.

    Ευχαριστω προκαταβολικα για οποια βοηθεια.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Xmax 250 - 2015-2016...ψαχτο...ίσως πας στα 3500 αλλά θα γίνει δουλίτσα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...8-honda-nc-700 πολλά Km!

    Για εμένα αξίζει να πας στο https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-honda-nc700x από πολλές απόψεις.

    Ασφάλεια, αξιοπιστία, μεγάλο βεληνεκές αποστάσεων, κλπ, όλα αυτά μεταφράζονται σε εξοικονόμηση χρήματος και χρόνου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Μια χαρά τα σκέφτηκες, είναι ιδανική λύση για τη χρήση που θα κάνεις.
    Με budget τρια χιλιάρικα, θα επέλεγα Beverly 350 ή αν βρεις κάποιο SH 300.

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Για προστασια απο λασπονερα, κρυο (εως ενα σημειο) πας για σκουτερ κανονικοτατο.
    Τωρα θες κατι μαντζοβολο κ σπιρτοζικο (Beverly 350/Sh300) η σε βαρκα φαση (Kymco/Sym κ λιγο απο X Max)?
    Βρισκεις με λιγο ψαξιμο απο ιδιωτες...
    Να εχει ABS κ μη σου πω κ τραξιο.
    Εχετε κ κατι δρομους εκει πανω δραμα...


    Υ.Γ Εγω τα τελευταια 4 χρονια με το 350 στις βροχες με συνδυασμο τραξιο κ καλο λαστιχο εριχνα κ στον Βερμιουλεν αμα λαχει.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να πω παιδια πως τα 3000 ειναι οντως ταβανι. Αν μπορουσα να παω παραπανω θα επαιρνα το Ιντεγκρα χωρις σκεψη και δε θα ανοιγα καν το νημα. Αλλα τα διδακτρα μου ειναι 5200 το ετος, οποτε πρεπει να σφιξουν οι κωλοι.

    Οπως λεει ο doctor θελω προστασια απο νερο, οποτε σκουτερ μονο. Δεν μπορω να βαζω και να βγαζω αδιαβροχα 4 φορες τη μερα, θα σπασουν τα νευρα μου. Αν γινεται το θελω οσο το δυνατον λιγοτερο μπανιεροειδες....

    Το beverly 350 δειχνει πολυ ωραιο και με λιγο ψαξιμο απο ιδιωτη πιστευω ειναι εντος μπατζετ.

    Κατι 300αρια ιταλικα που ηταν και λιγο "σπορ"; Nexus και ενα αντιστοιχο της Aprilia. Λενε τπτ αυτα ή μακρια κι αγαπημενοι;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    sh300
    δές να έχει επισκευαστεί η πίσω μετάδοση με τα γρανάζια/άξονα/ρουλεμάν και να μήν καίει πολύ λάδι. Και να μήν χάνει λάδια απο καμιά τρόμπα ψυκτικού!

    άπαιχτο οδικά με τους μεγάλους τροχούς και το πλαίσιο του
    φρενάρες και καίει 3.5-4.0

    επίσης τα σερβις είναι παιχνιδάκι

    beverly με τίποτα για μένα
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορω να βαζω και να βγαζω αδιαβροχα 4 φορες τη μερα, θα σπασουν τα νευρα μου. Αν γινεται το θελω οσο το δυνατον λιγοτερο μπανιεροειδες....
    Με το σκούτερ βρέχεσαι κανονικότατα παντού. Είναι υπερεκτιμημένη η άποψη για προστασία από τη βροχή. (δεν λέω για νερά στο δρόμο, αλλά για βροχή από τον ουρανό..)

    Ωστόσο, αν μιλάμε για την όποια κάλυψη η μπανιεροειδή φόρμα είναι αυτή που την προσφέρει.

    Επειδή ο περιφερειακός είναι καρμανιόλα - ειδικά το πρωί - σίγουρα το καλύτερο λάστιχο και μεγάλους τροχούς.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με το σκούτερ βρέχεσαι κανονικότατα παντού. Είναι υπερεκτιμημένη η άποψη για προστασία από τη βροχή. (δεν λέω για νερά στο δρόμο, αλλά για βροχή από τον ουρανό..) .
    Εγω Πανο λεω για νερα απ΄το δρομο. Αλλο να εχει βραχει απ΄τη βροχη το τζιν σου (που με μια κουβερτα στα ποδια ισως κι αυτο να σωθει ως ενα σημειο) και αλλο να εχεις λουστει με ο,τι λασπη, λαδι, κτλ εχει ο δρομος. Το πρωτο ειναι νερο, θα στεγνωσει το παντελονι σε μιση ωρα και εισαι κομπλε, με το δευτερο τι κανεις.

    Πλην βαριας βροχης νομιζω στο σκουτερ θα την παλευω μονο με το πανω αδιαβροχο. Αν εχω λαθος εντυπωση ας με διορθωσουν οι κατοχοι.

    edit: Οταν λεω για αδιαβροχο μιλαω για παντελονι, που εχει τη μανουρα του στο βαλε βγαλε. Το πανω δε με απασχολει, το χειμωνα το φοραω πολλες φορες κι ας μη βρεχει μονο για την αντιανεμικη προστασια του.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 30/09/2021 στις 14:24.

  10. #10
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Για πολυ βροχη θες αδιαβροχο σιγουρα. Σε πολλους η κουβερτα κανει δουλεια στα ποδια αλλα στο σωμα θελεις το αδιαβροχο.
    Η ζελατινα παντως κοβει παρα πολυ κρυο κ βροχη.
    SH αν βρεις κανα καλο που να μην εχει αλλαξει αυτα τα λιγα που λεει ο karateo προχωρα...
    Εμενα προσωπικα η θεση οδηγησης στο SH δεν με βολεψε σε σχεση με το beverly.
    Το Nexus εχει 15αρι μπροστα αν θυμαμαι καλα.

    Για εμενα περα απο το ABS pου δεν πρεπει καν να το συζητας αν θα το εχει η οχι κοιτα να εχεις κ τραξιο.
    Θα με θυμηθεις στις βροχες οταν ανοιγεις γκαζι υπο κλιση...
    Ride(s) the wind of change...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    25χλμ σε καταρακτώδη βροχή με το SH Και είχα βραχεί ελάχιστα στα μπούτια όσο κατέβαζε το μπουφάν μόνο
    βέβαια ήμουν συνέχεια σε κίνηση και δεν σταματούσα πχ σε φανάρια
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εγω Πανο λεω για νερα απ΄το δρομο. Αλλο να εχει βραχει απ΄τη βροχη το τζιν σου (που με μια κουβερτα στα ποδια ισως κι αυτο να σωθει ως ενα σημειο) και αλλο να εχεις λουστει με ο,τι λασπη, λαδι, κτλ εχει ο δρομος. Το πρωτο ειναι νερο, θα στεγνωσει το παντελονι σε μιση ωρα και εισαι κομπλε, με το δευτερο τι κανεις.

    Πλην βαριας βροχης νομιζω στο σκουτερ θα την παλευω μονο με το πανω αδιαβροχο. Αν εχω λαθος εντυπωση ας με διορθωσουν οι κατοχοι.

    edit: Οταν λεω για αδιαβροχο μιλαω για παντελονι, που εχει τη μανουρα του στο βαλε βγαλε. Το πανω δε με απασχολει, το χειμωνα το φοραω πολλες φορες κι ας μη βρεχει μονο για την αντιανεμικη προστασια του.
    Η κουβερτα κοβει κρυο και βροχη. Σε συνδυασμο με ζελατινη ψηλη θα εισαι αρκετα προστατευμενος. Ομως αν κανεις τοσο μεγαλες διαδρομες μπορει να φυγεις με ψιχαλα και να βρει κατακλυσμος στον δρομο. Εκει μονο με κουβερτα την πατησες.

    Θα ελεγα κι εγω για SH αλλα αν δοκιμασεις την μεταδοση του Beverly 350 μαλλον θα γλυκαθεις. Το οποιο πρεπει να εχει καλυτερη προστασια απο αερα επειδη σε βαζει πιο πισω. ΜΕ το SH θα κουτουλας στην ζελατινα.

    Α και δεν υπαρχει τροπος να τσεκαρεις αν καιει λαδια. Οταν φτασει να μυριζει ζεστο η να καπνιζει, καιει ΠΟΛΥ!

  13. #13
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κατι 300αρια ιταλικα που ηταν και λιγο "σπορ"; Nexus και ενα αντιστοιχο της Aprilia. Λενε τπτ αυτα ή μακρια κι αγαπημενοι;
    Της Aprilia είναι το Atlantic, είχα το 250, και τώρα έχω το 300αρί!
    Πρακτικά, πήρα το ίδιο μότο 2 φορές, οπότε είμαι κάπως προκατειλημμένος

    Πολύ βολικό μηχανάκι, πολλοί χώροι (σε συνδυασμό με μπαγκαζιέρα 48λ, τύφλα να'χει το αυτοκίνητο, παώ σουπερ μάρκετ κανονικότατα).
    Ωραίο γκαζάκι (για τα δεδομένα και τα κυβικά) και πολύ καλή συμπεριφορά, με ωραία, φρέσκα λαστιχάκια στρίβεις πολύ ωραία!!

    Στα πολύ θετικά του για εμένα η 2η θέση που έχει για τα πόδια μπροστά (εκεί τα βάζω συνέχεια)!

    Είναι αρκετά βαρύ και δίνει μια κάποια καλύτερη αίσθηση, αλλά παραμένει "σκουτεράκι" κατά τα λοιπά (έχει όλη την ευκολία).
    Καίει ~13€ για 200 χλμ (κάπου στα 4λτ/100χλμ χοντρικά), λαστιχάκια ~100€ για 2γομα.

    Από σκουτερ είχα παλιότερα και το SH150, αλλά δε με ενθουσίαζε, σαν παπάκι ήταν (έχει και αυτό τα θετικά του βέβαια).
    Γενικά από μεγαλύτερα μηχανάκια προέρχομαι και εγώ, παπάκι πήρα πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια σε "μεγάλες".
    Το συγκεκριμένο σκουτερ το έχω ευχαριστηθεί πολύ (εξ ου και το πήρα και 2η φορά πρακτικά), και για την καθημερινότητα το προτίμησα έναντι της κούκλας trident που είχα...!


    υ.γ: α! πρέπει να βρέχει δυνατά και να ακινητοποιηθείς αρκετή ώρα για να βραχούν τα πόδια σου!
    Βέβαια, πάντα θα σε βρέξει διερχόμενο όχημα, οπότε εγώ αδιάβροχο παντελόνι φοράω αν βρέχει ήδη ή είναι σίγουρο ότι θα με πιάσει στο δρόμο
    Τελευταία τροποποίηση από kachius; 30/09/2021 στις 15:02.
    Ξέρω από βέσπα!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Α και δεν υπαρχει τροπος να τσεκαρεις αν καιει λαδια. Οταν φτασει να μυριζει ζεστο η να καπνιζει, καιει ΠΟΛΥ!
    Αν ξεβιδώσει την εξάτμιση να δεί στην έξοδο του κινητήρα δεν φαίνεται? Δε γνωρίζω απλά ρωτάω. Και δε ξέρω αν μπορεί να φανεί αν είναι 100ml/1000χλμ ή 500ml/1000χλμ!

    Εγώ είμαι 1.90 και είχαν την puig sport και δεν κουτουλούσα. Αν μπεί κουβέρτα και ένα μπουφάν που κάπως να δένονται με χριτς χρατς δεν θα μπαίνει σταγόνα και κατακλυσμό να κάνει.


    Βέβαια στο MT07 στα 120-140 ένιωθα ότι έτρωγα λιγότερο αέρα στο κράνος!

    Μέ ξεχνάτε το ίσιο πάτωμα του SH που είναι φανταστικό.
    Θέμα είναι όντως η θέση οδήγησης. Δε ξέρω αν σε κανένα moto-k μπορούν να κάνουν τίποτα.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν ξεβιδώσει την εξάτμιση να δεί στην έξοδο του κινητήρα δεν φαίνεται? Δε γνωρίζω απλά ρωτάω. Και δε ξέρω αν μπορεί να φανεί αν είναι 100ml/1000χλμ ή 500ml/1000χλμ!

    Εγώ είμαι 1.90 και είχαν την puig sport και δεν κουτουλούσα. Αν μπεί κουβέρτα και ένα μπουφάν που κάπως να δένονται με χριτς χρατς δεν θα μπαίνει σταγόνα και κατακλυσμό να κάνει.


    Βέβαια στο MT07 στα 120-140 ένιωθα ότι έτρωγα λιγότερο αέρα στο κράνος!

    Μέ ξεχνάτε το ίσιο πάτωμα του SH που είναι φανταστικό.
    Θέμα είναι όντως η θέση οδήγησης. Δε ξέρω αν σε κανένα moto-k μπορούν να κάνουν τίποτα.
    Δεν νομιζω να δεχθει κατοχος να γινει κατι τετοιο, ουτε αγοραστης να το πληρωσει.


    Δεν ξερω για puig κλπ, μιλαω για την εργοστασιακη που βαζει ο Σ. Εκανα βολτα ενα φιλου και εκτος του οτι δεν οδηγεις με ανοιχτη ζελατινα γιατι σχεδον ακουμπαει, στο φρεναρισμα κοπανας πανω της. ΟΚ μαθαινεις να το αντιμετωπιζεις, αλλα δεν ειναι ωραιο.

    Α, το καλο στο SH ειναι οτι παιρνει χουφτες για το κρυο.

Σελίδα 1 από 19 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 17:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 09:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 17:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF