Σελίδα 19 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 285

Θέμα: Going to the dark side. Αγορα σκουτερ (εκει καταντησαμε)...

  1. #271
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Μάλλον έλλειψη χώρου λόγω dct,και η αντλία νερού στη κεφαλή δε είναι σε αυτά;

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με μπέρδεψε λίγο το λινκ γιατί μιλάει για μονοκύλινδρο.

    Δλδ η Honda έβαλε έναν αντικραδασμικο αντί για δύο που θα κάναν καλύτερη δουλειά στην εξάλειψη των δονήσεων; Σχετίζεται αυτό κάπως με το ότι είναι 270°;

    Η Honda έβαλε έναν αντικραδασμικό στο 700 και στο 750 έβαλε και 2ο για ακόμα πιο smooth λειτουργία (που ισχύει και στην πράξη για οποιον οδηγήσει και τα δύο). Βέβαια τα μειονεκτήματα του 750 τα έχω ξαναπεί, έπρεπε να κρατήσουν τον κυβισμό στα 670cc. Δεν υπήρχε κανένας λόγος για αύξηση κυβισμού και κατανάλωσης σε μια κατηγορία που ούτως ή άλλως το NC παίζει μόνο του (προς τα κάτω ).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #273
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Υποψιάζομαι ότι το εμπορικό τμήμα ζήτησε αυξημένη ιπποδύναμη για να πουλήσει περισσότερο.

    Εδώ και δεκαετίες μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου για την αξία των πολλών ίππων. Δύσκολα αλλάζει η μάζα των καταναλωτών για να καταλάβει τα προτερήματα του συγκεκριμένου κινητήρα. Κάπως έτσι χαντακώθηκε και το πανέμορφο FMX.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υποψιάζομαι ότι το εμπορικό τμήμα ζήτησε αυξημένη ιπποδύναμη για να πουλήσει περισσότερο.

    Εδώ και δεκαετίες μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου για την αξία των πολλών ίππων. Δύσκολα αλλάζει η μάζα των καταναλωτών για να καταλάβει τα προτερήματα του συγκεκριμένου κινητήρα. Κάπως έτσι χαντακώθηκε και το πανέμορφο FMX.

    Δε νομίζω γιατί απο 52 πήγε 55 και πάλι ήταν πολύ αργό για αυτά τα κυβικά. Που δεν πρέπει να κρίνεται βάσει κυβικών βέβαια η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα αλλά λέμε...

    Ίσως ήθελαν να το διαχωρίσουν πιο ξεκάθαρα απο το CB500X. Mόνο αυτό έχει λογική.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #275
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υποψιάζομαι ότι το εμπορικό τμήμα ζήτησε αυξημένη ιπποδύναμη για να πουλήσει περισσότερο.

    Εδώ και δεκαετίες μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου για την αξία των πολλών ίππων. Δύσκολα αλλάζει η μάζα των καταναλωτών για να καταλάβει τα προτερήματα του συγκεκριμένου κινητήρα. Κάπως έτσι χαντακώθηκε και το πανέμορφο FMX.
    Αυξανουν ολοι τα κυβικα λιγω euro5. Μεσαία κυβικα πλέον ειναι τα 900-1000. Οι μεγαλες πάνε στα 1200-1300

  6. #276
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάπως έτσι χαντακώθηκε και το πανέμορφο FMX.
    Όχι γιατί ήταν 165κιλά άδειο, 5 τάχυτο, 30 σκάρτα άλογα, κινητήρα της δεκαετίας του 80, πιο ψόφιο από τον προκάτοχο του;
    Έμοιαζε με supermoto αλλά δεν ήταν και ακόμα και η honda δήλωνε πως δεν είναι supermoto, αλλά funbike. WTF?
    Δεν μιλάμε καν για το τι έβγαζε ο ανταγωνισμός τότε.

    Καλά τώρα η ομορφιά...(beauty is in the eye of the beholder)...
    Προσωπικά μου φαίνεται άσχημο, πέρα από σχεδιαστικά "ασυνεπές".
    Βέβαια σε θρεντ για integra είμαστε, οπότε όλα τα άλλα λογικό να φαίνονται όμορφα.

  7. #277
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    1000 χλμ σε μισό μήνα.

    Και κατά τ'άλλα κάνουμε οικονομία σε καύσιμο λόγω μικρής κατανάλωσης...

  8. #278
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    1000 χλμ σε μισό μήνα.

    Και κατά τ'άλλα κάνουμε οικονομία σε καύσιμο λόγω μικρής κατανάλωσης...

    Ακριβώς αυτό! Πριν πάρω το NC έκανα καμια 20αρια χιλιάδες ετησίως στο R1. Και με το NC τα πρώτα χρόνια έγραφα 55.000km μέσο όρο το χρόνο! Βέβαια είχα να κάνω πολλά πράγματα που δε μπορούσα να κάνω με το R1 τότε και απλά περίμενα. Η δίκαιη σύγκριση φυσικά γίνεται στα ίδια km!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #279
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Κλείσαμε μισό χρόνο με 8000 χλμ μέχρι τώρα. Άλλαξα μια λάμπα θέσεως πίσω και ένα απ τα λαστιχοπαξίμαδα που κρατάνε τη ζελατίνα. Το δεύτερο μάλλον χάλασε από δικό μου λάθος, όταν έβαλα την aftermarket ζελατίνα είχα σφίξει τέρμα τις βίδες γιατί δεν ήξερα.

    Το χειμώνα έχει ανέβει η κατανάλωση στα ~4,3. Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο η πραγματικά τεράστια ζελατίνα με το έξτρα φρύδι. Η πλήρης ανεμοκάλυψη όμως (ειδικά για το ύψος μου) είναι άλλη φάση και δεν την αλλάζω με τίποτα. Με χαμηλότερες ταχύτητες (μέχρι 110) η κατανάλωση πέφτει αισθητά, οπότε ο ένοχος είναι όντως ο πυκνός κρύος αέρας σε συνδυασμό με τη μεγάλη επιφάνεια της πρόσοψης.

    Είναι απλά η καλύτερη μηχανή που είχα ποτέ στη κατοχή μου. Δεν υπήρξε ξανά εργαλείο που να μου καλύπτει σε τέτοιο βαθμό τις τρέχουσες ανάγκες μου. Έχω σταματήσει να χαζεύω αγγελίες στο car και είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει.

  10. #280
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ένας εσύ και ένας ο billy και όλοι θα κοιτάμε για honda στο τέλος.

  11. #281
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό! Πριν πάρω το NC έκανα καμια 20αρια χιλιάδες ετησίως στο R1. Και με το NC τα πρώτα χρόνια έγραφα 55.000km μέσο όρο το χρόνο! Βέβαια είχα να κάνω πολλά πράγματα που δε μπορούσα να κάνω με το R1 τότε και απλά περίμενα. Η δίκαιη σύγκριση φυσικά γίνεται στα ίδια km!
    Να ξέρεις πως με αυτά που διαβάζω από σένα για το NC αντί για downsizing θα το πάω σε upsizing...

  12. #282
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κλείσαμε μισό χρόνο με 8000 χλμ μέχρι τώρα. Άλλαξα μια λάμπα θέσεως πίσω και ένα απ τα λαστιχοπαξίμαδα που κρατάνε τη ζελατίνα. Το δεύτερο μάλλον χάλασε από δικό μου λάθος, όταν έβαλα την aftermarket ζελατίνα είχα σφίξει τέρμα τις βίδες γιατί δεν ήξερα.

    Το χειμώνα έχει ανέβει η κατανάλωση στα ~4,3. Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο η πραγματικά τεράστια ζελατίνα με το έξτρα φρύδι. Η πλήρης ανεμοκάλυψη όμως (ειδικά για το ύψος μου) είναι άλλη φάση και δεν την αλλάζω με τίποτα. Με χαμηλότερες ταχύτητες (μέχρι 110) η κατανάλωση πέφτει αισθητά, οπότε ο ένοχος είναι όντως ο πυκνός κρύος αέρας σε συνδυασμό με τη μεγάλη επιφάνεια της πρόσοψης.

    Είναι απλά η καλύτερη μηχανή που είχα ποτέ στη κατοχή μου. Δεν υπήρξε ξανά εργαλείο που να μου καλύπτει σε τέτοιο βαθμό τις τρέχουσες ανάγκες μου. Έχω σταματήσει να χαζεύω αγγελίες στο car και είναι πρώτη φορά που μου συμβαίνει.
    Φαντάζει αστείο σε όσους δεν το έχουν ζήσει αυτό το μηχανάκι αλλά συμφωνώ απόλυτα. Βέβαια πάντα μιλάμε να είσαι συνειδητοποιημένος και χορτασμένος απο γκάζια. Και εσύ έχεις περάσει απο διάφορα δυνατά μηχανάκια, έκανες τον κύκλο σου. Αν το έπαιρνες για 1η-3η μηχανή θα το είχες δώσει στον χρόνο πάνω και πολύ λέω. Όλα παίζουν τον ρόλο τους. Εύχομαι να συνεχίσεις να έχεις piece of mind!!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ένας εσύ και ένας ο billy και όλοι θα κοιτάμε για honda στο τέλος.

    Όλοι στη φτερούγα θα καταλήξετε, δε γλιτώνετε!!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις πως με αυτά που διαβάζω από σένα για το NC αντί για downsizing θα το πάω σε upsizing...

    Πάντα πρέπει να αξιολογείς τις ανάγκες σου και να επιλέγεις βάσει αυτών (όταν είσαι νέος επιλέγεις με καύλα και καλά κάνεις). Αν ξέρεις τι θες και τι παίρνεις, το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι μανούλα καημένη. Αν ψάχνεις άλλα πράγματα που δε μπορεί να στα δώσει θα το βαρεθείς γρήγορα.

    Εγώ μάλλον θα έκανα ότι κάνω και με άλλα μηχανάκια της κατηγορίας. Τώρα το πόσο θα άντεχαν και πόσες φορές θα έμενα πάνω στα βουνά είναι ένα άλλο θέμα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #283
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πάντα πρέπει να αξιολογείς τις ανάγκες σου και να επιλέγεις βάσει αυτών (όταν είσαι νέος επιλέγεις με καύλα και καλά κάνεις). Αν ξέρεις τι θες και τι παίρνεις, το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι μανούλα καημένη. Αν ψάχνεις άλλα πράγματα που δε μπορεί να στα δώσει θα το βαρεθείς γρήγορα.

    Εγώ μάλλον θα έκανα ότι κάνω και με άλλα μηχανάκια της κατηγορίας. Τώρα το πόσο θα άντεχαν και πόσες φορές θα έμενα πάνω στα βουνά είναι ένα άλλο θέμα!

    Κοίτα έχοντας κάνει όλους σχεδόν τους μοτοσυκλετιστικούς κύκλους στην ζωή μου, ξέρω πως όταν η Honda σχεδίαζε το τελευταίο NC750X είχε κάτι σαν εμένα στο μυαλό της. Κολλάει απόλυτα με όσα κάνω και θέλω.
    Αν δεν είχα το κόλλημα τελευταία να πηγαίνω προς τα κάτω στα κυβικά αντί προς τα πάνω νομίζω θα ήταν εύκολα η επόμενη μου. Ειδικά με το DCT gearbox.

    Για την ώρα είμαι σε φάση περισυλλογής, έρευνας, σκέψης, δοκιμών. Όταν έρθει η ώρα να φύγει το CB500X μου θα έχει βγει και η τελική απόφαση.

  14. #284
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Κοίτα έχοντας κάνει όλους σχεδόν τους μοτοσυκλετιστικούς κύκλους στην ζωή μου, ξέρω πως όταν η Honda σχεδίαζε το τελευταίο NC750X είχε κάτι σαν εμένα στο μυαλό της. Κολλάει απόλυτα με όσα κάνω και θέλω.
    Αν δεν είχα το κόλλημα τελευταία να πηγαίνω προς τα κάτω στα κυβικά αντί προς τα πάνω νομίζω θα ήταν εύκολα η επόμενη μου. Ειδικά με το DCT gearbox.

    Για την ώρα είμαι σε φάση περισυλλογής, έρευνας, σκέψης, δοκιμών. Όταν έρθει η ώρα να φύγει το CB500X μου θα έχει βγει και η τελική απόφαση.

    Αν τελικά πας σε DCT και έχεις μπάτζετ, πήγαινε σε NC750 απο 2016 και μετά γιατί έχει βελτιώσεις.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #285
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αν τελικά πας σε DCT και έχεις μπάτζετ, πήγαινε σε NC750 απο 2016 και μετά γιατί έχει βελτιώσεις.
    Σε ευχαριστώ. Αν πάω θα είναι μόνο για καινούργιο. Έχω μεγαλώσει πια αρκετά για να έχω χρόνο/ενέργεια για ατελείωτη αναζήτηση καλού μεταχειρισμένου.

Σελίδα 19 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819

Παρόμοια θέματα

  1. Welcome To The ''Titanium'' Side Of The ''Force''
    από manhunter στο forum Suzuki Hayabusa
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 17:08
  2. the other side
    από tatoo23 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2008, 09:55
  3. πεντελη-υμηττος1-4-07 the dirt side..
    από taxydromos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 17:39
  4. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 10:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF