Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 67

Θέμα: Φθηνά αδιάβροχα μποτάκια μοτό;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    637
    Σε casual αδιάβροχο μποτάκι οι τιμές ξεκινάνε από 100€ και πάνω, δυστυχώς είναι ακριβά,και εγώ λιγουρευομαι κάποια άλλα το σκέφτομαι πολύ στα 150€

  2. #17

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Τον νου σου, μερικά "αδιάβροχα" είναι αδιάβροχα μόνο ως marketing term, απλά επειδή πληρούν το ελάχιστο όριο αδιαβροχοποίησης. Σπατάλησε λίγο χρόνο και δες πόσο όντως αδιάβροχη είναι η εκάστοτε επωνυμία αδιάβροχης τεχνολογίας της κάθε εταιρείας. Εγώ στα ελάχιστα χιλιόμετρα που κάνω με βροχή βάζω κάτι πάμφθηνες γαλότσες, μια φορά έχουν πάρει νερό που μ'είχε πιάσει γερή μπόρα, και πάλι όχι αρκετό για να βραχούν πολύ τα πόδια μου.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Στην αγγλικη γλωσσα υπαρχουν οι οροι waterproof και water resistant.Το πρωτο σημαινει αδιαβροχο,το δευτερο οτι εχει μια αντισταση στο νερο,υδροαπωθητικο δλδ αλλα οχι αδιαβροχο.Εμεις εδω τα λεμε ολα αδιαβροχα αν δουμε εναν απο τους δυο αυτους ορους..

  5. #20
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    https://www.skroutz.gr/s/8247004/Ric...-4KAL100.html



    Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει πολύ, καθώς τα είχα πάρει για καθημερινά στη δουλειά και τελικά μετά από λίγο καιρό άλλαξα δουλειά, και στη καινούργια είχε και έχει “dress code”, με αποτέλεσμα τέτοια αξεσουάρ να μην παίζουν
    Όσες φορές τα είχα βάλει με βροχή δεν είχα θέμα πάντως
    Τελευταία τροποποίηση από AristidisZ; 03/10/2021 στις 23:29.

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #21
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Στην αγγλικη γλωσσα υπαρχουν οι οροι waterproof και water resistant.Το πρωτο σημαινει αδιαβροχο,το δευτερο οτι εχει μια αντισταση στο νερο,υδροαπωθητικο δλδ αλλα οχι αδιαβροχο.Εμεις εδω τα λεμε ολα αδιαβροχα αν δουμε εναν απο τους δυο αυτους ορους..
    https://www.youtube.com/watch?v=crb9LY_wIfc&t=93s
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Σε casual αδιάβροχο μποτάκι οι τιμές ξεκινάνε από 100€ και πάνω, δυστυχώς είναι ακριβά,και εγώ λιγουρευομαι κάποια άλλα το σκέφτομαι πολύ στα 150€
    Κοιτάζω και εγώ καφέ άρβυλα να είναι λίγο ψηλά και είδα καλές τιμές στα commanchero που ξέρω την ποιότητα τους και μια σχετικά νέα βιοτεχνία την bit bull.

    Για δερμάτινα που θα συντηρώ την αδιαβροχοποίηση φαίνονται πολύ άρτια σε σχέση με άρβυλα που είχα πολλά χρόνια.

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Θεώρησα τα περί γαλότσας... τρολάρισμα! Προστασία από βροχή αλλά όχι από πτώση λόγω βροχής;
    Αδιάβροχη 100% αλλά με τιμή κάτω από 100 ευρώ;

    Όταν έχουμε απαιτήσεις να προστατεύουμε τον εαυτό μας από καιρικές συνθήκες, πτώσεις κτλ (μοτοσυκλέτες οδηγούμε) δεν πρέπει να υπάρχουν συμβιβασμοί. Δε λέω να πηγαίνουμε στο πάνω-πάνω ράφι αλλά κάπου στο μεσαίο ράφι είναι θεμιτές επιλογές. Από εκεί μέχρι τις γαλότσες όμως...

    Το παλικάρι πρέπει να μπει στη ζώνη των 150 ευρώ αν θέλει να βρει κάτι αξιοπρεπές σε μποτάκι. Από εκεί και πέρα πρέπει να σκεφθεί πόσο κοστολογεί τα πόδια του σε περίπτωση πτώσης. Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν καμία αξία μέχρι να πάθεις για να μάθεις.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Ζητησε οικονομικο αδιαβροχο για το πηγαινε ελα στην δουλεια..Οχι για βολτες 150 χιλιομετρων..Ουτε πιστευω οτι ολοι μας φοραμε μοτοσυκλετιστικες μποτες-μποτακια καθε φορα που καβαλαμε..

  10. #25
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ζητησε οικονομικο αδιαβροχο για το πηγαινε ελα στην δουλεια..Οχι για βολτες 150 χιλιομετρων..Ουτε πιστευω οτι ολοι μας φοραμε μοτοσυκλετιστικες μποτες-μποτακια καθε φορα που καβαλαμε..
    Αν δε φοράμε, κακώς. Όπως είπα, πρέπει να πάθεις για να μάθεις μέχρι τότε... σε δικαιολογώ γιατί ούτε εγώ αποτελούσα εξαίρεση.

    EDIT: Δεν είναι απαραίτητο να είναι μπότες, αλλά έστω και ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΟ μποτάκι (που είναι πολύ πιο εύκολο στη καθημερινή χρήση) πρέπει να φοράμε.
    Γαλότσες είναι σίγουρο πως ΔΕΝ πρέπει να φοράμε.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 09/10/2021 στις 17:57.

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Η καθημερινή χρήση σε πόλη είναι εκείνη που εγκυμονεί τους περισσότερους κινδύνους. Διότι είναι πολλά τα οχήματα που συναντάς, πυκνή κυκλοφορία με κόσμο που οδηγεί υπό πίεση χρόνου, νυσταγμένοι, εκνευρισμένοι, καιρικές συνθήκες ό,τι τύχει και κυρίως πολύς χρόνος, αν το δεις αθροιστικά μέσα στο μήνα. Οπότε εκεί είναι που πρέπει να ξεβολευτείς και να ντυθείς πλήρως και όχι μόνο στην "καλή τη βόλτα της Κυριακής".

    Το έγραψε ο SFT δύο φορές, δυστυχώς αξιολογούμε καλύτερα τις καταστάσεις μόνο αφού μας τύχει η στραβή. Διαφορετικά δεν μπαίνεις στα έξοδα ή στον καθημερινό κόπο να ντύνεσαι πλήρως πάντοτε, διότι συνηθίζεις στην ιδέα ότι δεν συμβαίνει κάτι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    εγω λεω μην αγοράζεις κατι που πρεπει να φοράς αν δεν το φοράς. καλυτερα ενα σοβαρο σκληρο μποτάκι που θα το φορεσεις παρα ενα ακαμπτο μποτακι μηχανης να καθεται. οποιος μπορει να φοράει τη σωστη προστασια το κανει. οποιος δεν θα την φορεσει ας φορεσει κατι κοντα σε αυτη.

  13. #28
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Μποτα συγκριτικά με κρανος τζακετ γαντια, μια φορα θα αγορασεις, μη τσιγκουνευτεις παρε την καλυτερη
    Μιλαω εκ πείρας σημερα θα αγοραζα αυτη:
    https://www.dainese.com/us/en/motorb...01795213.html#

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    637
    Just for info
    Σε πτώση που είχα πριν κάτι μήνες,πίεσα σε γνωστή μου διαδρομή, φορώντας μπότες μηχανής με καλή προστασία,ίσως όχι την καλύτερη,την έβγαλα με βαρύ διάστρεμμα που μετά απο 6μηνες δεν έχει επανέλθει πλήρως.

  15. #30
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Φθηνά αδιάβροχα παπούτσια που μπορούν να παράσχουν καποια προστασία σε πτώση είναι τα μποτάκια εργασίας. Κάτι S3 του εικοσάρικου από το Lidl που έχω για πρόχειρα αντέχουν αρκετό βρέξιμο πριν μπάσουν (πεζός, όχι πάνω σε μοτο), S4 και S5 είναι θεωρητικά 100% αδιάβροχα.

    Σε ορειβατικό υπάρχει το Mc Kinley Toronto Mid Aquamax που για τα πολύ λίγα λεφτά του είναι εντυπωσιακά αδιάβροχο (και πολύ άνετο, ελαφρύ παπούτσι), αλλά δε νομίζω ότι θα αντέξει το συνεχές κατάβρεγμα που τρώνε τα μαρσπιέ - ούτε το λεβιέ ταχυτήτων.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα αδιαβροχα μποτακια
    από veloujr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2014, 18:50
  2. αδιαβροχα μποτακια
    από the who στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 13:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF