Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Εμπλοκή σε τροχαίο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    37

    Εμπλοκή σε τροχαίο

    Καλησπέρα,
    Πριν λίγες μέρες είχα ένα τροχαίο ατύχημα, ένας μπάρμπας πήγε να στρίψει παράνομα στον μονόδρομο που κινούμουν, στην προσπάθειά μου να τον αποφύγω έχασα τον έλεγχο της μηχανής και έπεσα με αποτέλεσμα να σπάσω το χέρι μου, χωρίς όμως να υπάρχει επαφή των δύο οχημάτων. Ο μπάρμπας έκανε θετική δήλωση ότι ευθύνεται για το τροχαίο. Η μηχανή πήγε σε συνεργείο και πήγε πραγματογνόμονας της ασφαληστικής του. Σε επικοινωνία που είχα με την ασφαλιστική του μου είπαν ότι όταν τελειώσω με την αποθεραπεία μου να τους στείλω αποδείξεις ιατρικών εξόδων, επισκευής της μηχανής κλπ αλλά επειδή δεν υπήρχε επαφή των οχημάτων έχω συνυπαιτιότητα και θα αποζημειωθώ στο μισό.

    Διαβάζοντας αρκετά θέματα εδώ μέσα είδα ότι δεν υπάρχει συνυπαιτιότητα και αν το κυνηγήσεις με δικηγόρο παίρνεις όλη την αποζημείωση που δικαιούσαι.
    Γενικά πως προτείνεται να κινηθώ; Να δω αρχικά τι θα μου πουν ακριβώς για αποζημείωση, να επικοινωνήσω με τη νομική προστασία της ασφαλιστικής ή να πάω σε δικηγόρο που ασχολείται με τροχαία;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Δικηγόρο κατευθείαν.
    Η ασφαλιστική θα σου κάνει την μικρότερη δυνατή προσφορά για την μηχανή αλλά και τις σωματικές σου βλάβες.Μην μιλήσεις καν μαζί τους.
    Ο δικηγόρος θα σε κατευθύνει τι χαρτιά να προσκομίσεις καθώς και ζημιές στον εξοπλισμό,ρούχα-κράνος κλπ.Ελπίζω να φορούσες κράνος ε?
    Επίσης ρώτησέ τον από την αρχή για την αμοιβή του,συνήθως πάνε με ποσοστό 20% αλλά αν το ποσό της αποζημιώσεως είναι μικρό ελαττώνουν και την αμοιβή.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Εμένα προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θα πάρεις κ τα μισά εφόσον δεν υπήρχε επαφή.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Η μη επαφή δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να προκληθεί ατύχημα και χωρίς επαφή. Κάνει, όμως, τα πράγματα πιο δύσκολο να αποδειχθούν. Το ότι υπάρχει θετική δήλωση είναι μια πολύ καλή αρχή. Μην τους χαριστείς.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    824
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Εμένα προσωπικά μου κάνει εντύπωση που θα πάρεις κ τα μισά εφόσον δεν υπήρχε επαφή.
    Γουατ?

    Κανονικοτατα αποζημιωνεσαι το φουλ ποσο.Δικηγορο και βαλε μεσα και ιατρικα και ψυχικες οδυνες και τα παντα.
    Τυπας με εκλεισε στη Μεσογειων και επεσα χωρις επαφη και σηκωθηκε και εφυγε.Μου εδωσαν τη πινακιδα μαρτυρες πηγα δικαστηριο και αποζημιωθηκα κανονικοτατα το φουλ ποσο και παραπανω.
    Οποτε μη τους χαριζετε τιποτα,ποσω μαλλον οταν εκανε και θετικη δηλωση ο αλλος.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    σε προσφατο συμβαν που ειχα τον απριλιο, αποζημιωθηκα πληρως και με το παραπανω
    χωρις να βαλω δικηγορο η αλλον διαμεσολαβητη.. ολα τα εκανα μοναχος μου, και οι διεκπαιρεωτες της ασφαλιστικης ηταν πληρως συνεργασιμοι..

    προφανως η ασφαλιστικη του 'αντιδικου" σου κοιτα να σε ριξει για να γλυτωσει φραγκα..

  7. #7
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Μην τους χαρίζεστε.
    Πληρώνονται για να αποζημιώνουν.
    Τα περί μη επαφής είναι παπαρια.
    Ρίχνουν άδεια για να δουν πόσα μπορούν να γλιτώσουν.
    Greek insurance.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    37
    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια... Το θέμα πως να το χειριστώ.. Να επικοινωνήσω με τη νομική προστασία της ασφαληστικής μου ή να βρω μόνος δικηγόρο;
    @mikes αν δεν γίνομαι αδιάκριτος για τον τραυματιστό περίπου τι αποζημείωση σου πρότειναν; αν θες στείλε και πμ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η μη επαφή δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να προκληθεί ατύχημα και χωρίς επαφή. Κάνει, όμως, τα πράγματα πιο δύσκολο να αποδειχθούν. Το ότι υπάρχει θετική δήλωση είναι μια πολύ καλή αρχή. Μην τους χαριστείς.
    Η μη επαφή στο 90% των περιπτώσεων σημαίνει κομπίνα, σημαίνει έπεσα μόνος μου και έβαλα γνωστό να μου κάνει δήλωση, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχω ακούσει τόσα χρόνια. Το κορυφαίο είναι ότι μοτοσυκλέτα πήρε κλειστά την στροφή, βρήκε με το μαρσπιέ του συνοδηγού τον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου και στη συνέχεια το αυτοκίνητο βγήκε εκτός δρόμου.
    Όμως συνυπαιτιότητα πρώτη φορά ακούω. Συνήθως βγάζουν το λάδι μέχρι να επιβεβαιώσουν το αληθινό συμβάν και μετά όλα προχωράνε ομαλά. Άποψή μου είναι να το αφήσεις στον ασφαλιστή σου να το χειριστεί από τη στιγμή που έχεις νομική....άν δεν σου δώσει ικανοποιητική λύση απευθύνεσαι σε δικό σου δικηγόρο. Έτσι κ' αλλιώς όλα της αποζημίωσης ξεκινάνε μόλις τελειώσεις τα έξοδα και καταθέσεις αίτηση
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.808
    Μάζεψε αποδείξεις. Πάρε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αναρρωτική.
    Φωτογράφησε τα προσωπικά σου αντικείμενα.
    Ζήτα αντίγραφο του ΔΟΤΑ από την αρμόδια τροχαία που επιλήφθηκε το ατύχημα.
    Φωτογράφησε τα τραύματα σου.
    Ζήτα γνωματεύσεις από τους θεράποντες ιατρούς σου.
    Αντίγραφο της πραγματογνωμοσύνης για την μηχανή σου.
    Πρόσεξε την κατάθεση σου στην τροχαία, λογικά θα ερωτηθείς αν επιθυμείς ποινική δίωξη του παππού. Για εμένα ζήτα την και αν αποζημιωθείς ανακάλεσε την.


    Αυτά για αρχή.
    Καλή ανάρρωση.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  11. #11
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    κατ αρχην περαστικα σου φιλε, ευχομαι γρηγορη αναρρωση.
    τωρα για τα υπολοιπα οσο και αν με καλυψαν οι υπολοιποι θα σου πω το εξης...βαστα να μην μπλεχτεις καπου..οπουδηποτε , απο το οποιο να διεκδηκεις κατι.... εισαι αυτος που μονιμα θα τρεχεις χωρις βεβαιο και αμεσο αποτελεσμα....δεν τα βαφω μαυρα απλα το συστημα ειναι ετσι που ο υπαιτιος κανει μια δηλωση και ξεμπερδευει , δεν ασχολειται ποτε ξανα. εσυ μπαινεις σε εναν στιβο και κανεις γυρους μεχρι την τελεσιδικη αποφαση. θεωρω και εγω οτι ο δικηγορος ειναι μονοδρομος. ευχομαι να αναρρωσεις πληρως, να ξεμπλεξεις, να αποζημιωθεις στο επακρο και να ξανακαβαλησεις συντομα
    ..without engineers, science is just philosophy..

  12. #12
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    δεν τα βαφω μαυρα απλα το συστημα ειναι ετσι που ο υπαιτιος κανει μια δηλωση και ξεμπερδευει , δεν ασχολειται ποτε ξανα
    Ε και τι θα έπρεπε να κάνει δηλαδή ;

    Είπε ο άνθρωπος "φταίω", από κει και πέρα τι παραπάνω ευθύνη να πάρει ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #13
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ε και τι θα έπρεπε να κάνει δηλαδή ;

    Είπε ο άνθρωπος "φταίω", από κει και πέρα τι παραπάνω ευθύνη να πάρει ;
    τι δεν καταλαβες? το γεγονος? το τρεξιμο που ερχεται? δεν μιλησα για τριτους μονο για τον παθων
    ..without engineers, science is just philosophy..

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.808
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    κατ αρχην περαστικα σου φιλε, ευχομαι γρηγορη αναρρωση.
    τωρα για τα υπολοιπα οσο και αν με καλυψαν οι υπολοιποι θα σου πω το εξης...βαστα να μην μπλεχτεις καπου..οπουδηποτε , απο το οποιο να διεκδηκεις κατι.... εισαι αυτος που μονιμα θα τρεχεις χωρις βεβαιο και αμεσο αποτελεσμα....δεν τα βαφω μαυρα απλα το συστημα ειναι ετσι που ο υπαιτιος κανει μια δηλωση και ξεμπερδευει , δεν ασχολειται ποτε ξανα. εσυ μπαινεις σε εναν στιβο και κανεις γυρους μεχρι την τελεσιδικη αποφαση. θεωρω και εγω οτι ο δικηγορος ειναι μονοδρομος. ευχομαι να αναρρωσεις πληρως, να ξεμπλεξεις, να αποζημιωθεις στο επακρο και να ξανακαβαλησεις συντομα
    Η διαφορά του να το κυνηγήσει κάποιος μόνος και του να το πάει με δικηγόρο, όταν εμπλέκεται και σωματική βλάβη , είναι στα διαφορετικά κονδύλια που θα ζητήσει ο ένας και ο άλλος.
    Τώρα τα κόστη ανά συνάδελφο διαφέρουν, επίσης και κάθε περίπτωση διαφέρει. Δεν αξιζει να εμπλακεί δικηγόρος σε κάθε περίπτωση αλλά σίγουρα κάνε ότι σου έγραψα παραπάνω. Είναι τα βασικά , είτε πας σε συνάδελφο δικηγόρο είτε όχι καλό ειναι να τα έχεις.
    Γενικά τεράστια προσοχή στο τι υπογράφεις, τι θα καταθέσεις , τι θα παραλάβεις κλπ κλπ.
    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο κάποιοι τα παρουσιάζουν.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Ο μπαρμπας πηρε αναποδα τον μονοδρομο. Ο πανικος σε εκανε να πεσεις. Το παραδεχθηκε...το διατυπωσε το δηλωσε...τελος!!!
    Δηλαδη που να φταις εσυ?
    Ενταξει γνωστο το κολπακι των ασφαλιστικων.
    Εφοσον δηλωσε οτι εκανε παρανομο ελιγμο...καμμια ευθυνη δικη σου και ας λενε οτι θελουν.
    Δεν γραφεις αν ηρθε τροχαια...
    Αν ηρθε περνεις αντιγραφο απο το βιβλιο συμβαντων και μετα στρεφεσαι κατα της ασφαλιστικης.
    Δεν θα φτασεις εκει αλλα θελουν κι αυτοι να παιξουν με τα νευρα σου ωστε να δωσουν οσο το δυνατον λιγοτερα.

    Σε παρομοια φαση εμενα το 2012 οταν επεσα επειδη μια πιτσιρικα νομιζε οτι στριβει παντου αριστερα...εσφαξε το κοκκινο στο Χιλτον για να περασει απεναντι προς Καραβελ.
    Επαφη δεν υπηρχε αλλα επεσα με κανα 80αρια...εσπασα σκαφοειδες δεξιου χεριου.
    Με αποζημειωσαν κανονικα.Δεν εβαλα τραυματισμο γιατι αρχικα δεν φανηκε στην ακτινογραφια.
    Μετα υπερκοστολογησα τα ανταλλακτικα οποτε μια και το αυτο.

    Μη μασησεις...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όσα πρέπει να ξέρετε αν εμπλακείτε σε τροχαίο ατύχημα
    από fantacid στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2022, 16:23
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 22:04
  3. O Ζεύκας ενεπλάκη σε τροχαίο...
    από McGyver στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 16:29
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 06:53
  5. Τραγικός θάνατος αστυνομικού σε τροχαίο
    από vaskunito στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2006, 18:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF