Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Αγορά VSTROM 650 10'

  1. #16
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καλά το πηρες τοις μετρητοις. χάνουν τελος παντων αρκετά τα πρωτα χρόνια. κάποια χάνουν οντως ακομη και τη μιση αξια. τα περισσοτερα οχι τοσο, υπερεβαλλα.
    Παλιά χάναν, πλέον μηχανάκια 1-2 έτους πωλούνται σχεδόν στο 90% της αξίας καινούργιου

    Στο λέω γιατί έψαχνα και εγώ CB500X ΜΥ 19 (στις αρχές του 21), και κάτω από 6 δεν έβρισκα ούτε ένα, τη στιγμή που κούτα το πήρα 6700€

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2021
    Μηνύματα
    3
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταρχήν συμφωνώ στα περισσότερα που γράφετε. 9600 ή 9200 για το καινούργιο δεν τα έδινα. 7500 που έκαναν τα τότε μηχανάκια, ναί για μία τέτοια διαφορά τα έδινα. Ναι ξέρω το καινούργιο είναι πάντα καινούργιο, και καλό να θεωρείς το μεταχειρισμένο, ότι είναι το μηχανάκι, και τον καλύτερο μάστορα να πάρεις μαζί σου, κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Επομένως ξέρω έτσι κ αλλιώς ότι είναι ρίσκο, όπως ρίσκο ήταν και τότε που πήρα το transalp απο 2ο χέρι. Τώρα με τις αυξήσεις που έχουν πάρει όλα άντε να δικαιολογίσω σε ένα βαθμό την αύξηση της αξίας.

    Κριτήριό μου δέν είναι τα προβολάκια και οι καρίνες ούτε οι 3 βαλίτσες. Παίζει και να μήν χρησιμοποιήσω ποτέ τς 3 βαλίτσες, τέλος πάντων. Βλέπω ότι τα vstrom γενικώς παίζουν σε αυτές τις τιμές. Έχω δεί 3-4 μηχανάκια έως τώρα.
    Του '10 τα έδιναν 4000-4500. Αυτό με τα 4500 οκ καλό ήταν, δέν είχε βέβαια τίποτα απο extra ούτε μία μπαγκαζιέρα, που ρε αδερφέ μία μπαγκαζιέρα τι θές, και μή μου πείς θα πάς να πάρεις μία των 100ευρώ και θα βολευτείς, επίσης δεν τηρούσε τα σέρβις, δέν είχε book service τίποτα. Μετά άλλη μηχανή είχε πρόβλημα με το abs
    και την είχε ο άλλος 4000. Και σου λέει την έχω τόσο φθηνά επειδή δέν έχει abs, δηλαδή και που οδηγούνταν η μηχανή να είμαι τυχερός.

    Θέλω να πώ με λίγα λόγια ότι σύμφωνοι, και μένα τα 5 μου φαίνονται πολλά, απο την άλλη απο τη στιγμή που ψάχνω για μεταχειρισμένη μένω και στο πόσο προσεγμένη την έχει ο άλλος (μπορείς να το διαπιστώσεις με πολλούς τρόπους), οκ μηχανικά δεν
    μπορείς να ξέρεις. Προσωπικά για κάτι τέτοια αφού μπαίνω στη διαδικασία, δέ θα κολλήσω στα 500ευρώ. Και κάτι άλλο, αν πράγματι πουλάνε "χρέπια" vstrom ή παλιότερα μοντέλα με 4000 και 4200 σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν χάνει την αξία του, και άυριο μεθαύριο ίσως τη δώσω κ γω σε ένα σεβαστό ποσό που λέει ο λόγος. Γιατί η αλήθεια είναι ότι φεύγουν τα μηχανάκια, δεν τους μένουν.

    Επίσης λαμβάνω υπόψη και το ότι θα πουλήσω τη δικιά μου, οπότε κάπως μετριάζεται το πράγμα, δεν μου φαίνονται και τόσο τα 5k.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariosf33 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταρχήν συμφωνώ στα περισσότερα που γράφετε. 9600 ή 9200 για το καινούργιο δεν τα έδινα. 7500 που έκαναν τα τότε μηχανάκια, ναί για μία τέτοια διαφορά τα έδινα. Ναι ξέρω το καινούργιο είναι πάντα καινούργιο, και καλό να θεωρείς το μεταχειρισμένο, ότι είναι το μηχανάκι, και τον καλύτερο μάστορα να πάρεις μαζί σου, κανείς δεν σου εγγυάται τίποτα. Επομένως ξέρω έτσι κ αλλιώς ότι είναι ρίσκο, όπως ρίσκο ήταν και τότε που πήρα το transalp απο 2ο χέρι. Τώρα με τις αυξήσεις που έχουν πάρει όλα άντε να δικαιολογίσω σε ένα βαθμό την αύξηση της αξίας.

    Κριτήριό μου δέν είναι τα προβολάκια και οι καρίνες ούτε οι 3 βαλίτσες. Παίζει και να μήν χρησιμοποιήσω ποτέ τς 3 βαλίτσες, τέλος πάντων. Βλέπω ότι τα vstrom γενικώς παίζουν σε αυτές τις τιμές. Έχω δεί 3-4 μηχανάκια έως τώρα.
    Του '10 τα έδιναν 4000-4500. Αυτό με τα 4500 οκ καλό ήταν, δέν είχε βέβαια τίποτα απο extra ούτε μία μπαγκαζιέρα, που ρε αδερφέ μία μπαγκαζιέρα τι θές, και μή μου πείς θα πάς να πάρεις μία των 100ευρώ και θα βολευτείς, επίσης δεν τηρούσε τα σέρβις, δέν είχε book service τίποτα. Μετά άλλη μηχανή είχε πρόβλημα με το abs
    και την είχε ο άλλος 4000. Και σου λέει την έχω τόσο φθηνά επειδή δέν έχει abs, δηλαδή και που οδηγούνταν η μηχανή να είμαι τυχερός.

    Θέλω να πώ με λίγα λόγια ότι σύμφωνοι, και μένα τα 5 μου φαίνονται πολλά, απο την άλλη απο τη στιγμή που ψάχνω για μεταχειρισμένη μένω και στο πόσο προσεγμένη την έχει ο άλλος (μπορείς να το διαπιστώσεις με πολλούς τρόπους), οκ μηχανικά δεν
    μπορείς να ξέρεις. Προσωπικά για κάτι τέτοια αφού μπαίνω στη διαδικασία, δέ θα κολλήσω στα 500ευρώ. Και κάτι άλλο, αν πράγματι πουλάνε "χρέπια" vstrom ή παλιότερα μοντέλα με 4000 και 4200 σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν χάνει την αξία του, και άυριο μεθαύριο ίσως τη δώσω κ γω σε ένα σεβαστό ποσό που λέει ο λόγος. Γιατί η αλήθεια είναι ότι φεύγουν τα μηχανάκια, δεν τους μένουν.

    Επίσης λαμβάνω υπόψη και το ότι θα πουλήσω τη δικιά μου, οπότε κάπως μετριάζεται το πράγμα, δεν μου φαίνονται και τόσο τα 5k.
    αν πάρεις στρομ σημερα με 3500 θα το δωσεις σε 5 χρονια 2600 περίπου.

    εγω πήρα το δικο μου 3600 με όλα οσα ζητάς εσυ φορτωμένο και μετά απο 8 χρόνια και +100.000χλμ πιάνει 2500.... μιλάμε για ληστεια.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν πάρεις στρομ σημερα με 3500 θα το δωσεις σε 5 χρονια 2600 περίπου.
    Αν δεν έχει κλάσει!
    Έχει δίκιο ο Αστιδηζζζζ
    Πολλά λεφτά για ένα ματρακά που συνήθως είναι και κακομεταχειρισμένος και κακοσυντηρημένος
    Για μένα κοίτα κανά μπενέλι ή κάτι τέτοιο 500 καινούριο
    τουλάχιστον να του βγάλεις εσύ τα ματιά κι όχι άλλος γα... κι άλλος πληρωνει.
    Γνώμη μου

    Εκτός αν έχεις άκρη έξω και διάθεση και χρόνο
    οπότε αλλάζει

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχει κλάσει!
    Έχει δίκιο ο Αστιδηζζζζ
    Πολλά λεφτά για ένα ματρακά που συνήθως είναι και κακομεταχειρισμένος και κακοσυντηρημένος
    Για μένα κοίτα κανά μπενέλι ή κάτι τέτοιο 500 καινούριο
    τουλάχιστον να του βγάλεις εσύ τα ματιά κι όχι άλλος γα... κι άλλος πληρωνει.
    Γνώμη μου

    Εκτός αν έχεις άκρη έξω και διάθεση και χρόνο
    οπότε αλλάζει

    να κλάσει το πιο ασπαστο μηχανάκι της τελευταιας 15ετιας? και αντι για στρομ να παρει μπενελι?

  6. #21
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν πάρεις στρομ σημερα με 3500 θα το δωσεις σε 5 χρονια 2600 περίπου.

    εγω πήρα το δικο μου 3600 με όλα οσα ζητάς εσυ φορτωμένο και μετά απο 8 χρόνια και +100.000χλμ πιάνει 2500.... μιλάμε για ληστεια.
    Το ότι λόγω ενδοιας έχουμε καταντήσει να κάνουμε αγοραπωλησίες μηχανών 20 ετών δεν πάει να πει ότι οι τιμές των οχημάτων αντικατοπτρίζουν την κανονική τους αξία
    Σε μια νορμαλ κατάσταση το μηχανάκι σου θα ήταν για παλιοσίδερα

    Και εγώ πούλησα μηχανή μετά από 6 χρόνια στη τιμή που τη πήρα, αλλά δε το αποδίδω στην καλή μου τύχη ή στην μαγκιά της Honda, ξέρω ότι οφείλεται στα χάλια μας

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν είναι μόνο το ότι δεν έχουμε τις αποδοχές που θα έπρεπε, ένα όχημα πωλείται με βάση τις δυνατότητες του.

    Στο παράδειγμα σας: για να έχω ένα όχημα που προσφέρει όσα το dl 650 πόσα θα πρέπει να δώσω; έστω 8000ε
    Το dl που θέλω να πουλήσω πόσα χρειάζεται για να γίνει καινούριο; έστω 3500ε κ.ο.κ...

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Το ότι λόγω ενδοιας έχουμε καταντήσει να κάνουμε αγοραπωλησίες μηχανών 20 ετών δεν πάει να πει ότι οι τιμές των οχημάτων αντικατοπτρίζουν την κανονική τους αξία
    Σε μια νορμαλ κατάσταση το μηχανάκι σου θα ήταν για παλιοσίδερα

    Και εγώ πούλησα μηχανή μετά από 6 χρόνια στη τιμή που τη πήρα, αλλά δε το αποδίδω στην καλή μου τύχη ή στην μαγκιά της Honda, ξέρω ότι οφείλεται στα χάλια μας
    nope

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...e&vc=Motorbike

    2009 Μοντέλα στην γερμανια πιο ακριβα απο εδω

    παλιοσίδερα δεν ειναι ουτε τα xt2001. τα σκουτερ εχουν φτασει 5κ ευρω στα 300cc καινουργια. πως να μην κρατανε τιμη τα 650-700 του 2005-2010?

  9. #24
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος

    Και εγώ πούλησα μηχανή μετά από 6 χρόνια στη τιμή που τη πήρα, αλλά δε το αποδίδω στην καλή μου τύχη ή στην μαγκιά της Honda, ξέρω ότι οφείλεται στα χάλια μας
    Αυτό φίλε θέλει συζήτηση και μάλλον μαζί με παγωμένες μπύρες. Αυτες τις μέρες βρίσκομαι Αμερική, το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και εδώ και όχι μόνο στις μηχανές και στα αυτοκίνητα αλλά ακόμα και στα χορτοκοπτικά και στα εκχιονιστικά.
    Ο αδερφός μου πούλησε αυτοκίνητο δυο ετών εδώ στην τιμή που το αγόρασε καινούριο το 2019. Το πούλησε σε μάντρα για μετρητά. και δε μιλάμε για πόλη που έχει βαρέσει κανόνι αλλά πόλη με σταθερή ανάπτυξη από το 2000 και top 5 κατά κεφαλήν εισόδημα.
    Υπάρχει μια γενική έλλειψη, απλά δεν είναι τόσο μεγάλη για να κάνει μπαμ η αγορά.
    Δε νομιζω ότι φταίνε μόνο τα χάλια μας για αυτήν τη κατάσταση.
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 05/10/2021 στις 15:39.

  10. #25
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αυτό φίλε θέλει συζήτηση και μάλλον μαζί με παγωμένες μπύρες. Αυτες τις μέρες βρίσκομαι Αμερική, το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και εδώ και όχι μόνο στις μηχανές και στα αυτοκίνητα αλλά ακόμα και στα χορτοκοπτικά και στα εκχιονιστικά.
    Ο αδερφός μου πούλησε αυτοκίνητο δυο ετών εδώ στην τιμή που το αγόρασε καινούριο το 2019. Το πούλησε σε μάντρα για μετρητά. και δε μιλάμε για πόλη που έχει βαρέσει κανόνι αλλά πόλη με σταθερή ανάπτυξη από το 2000 και top 5 κατά κεφαλήν εισόδημα.
    Υπάρχει μια γενική έλλειψη, απλά δεν είναι τόσο μεγάλη για να κάνει μπαμ η αγορά.
    Δε νομιζω ότι φταίνε μόνο τα χάλια μας για αυτήν τη κατάσταση.
    Δεν μιλάω για την τωρινή περίοδο Ζαννή, και προ Covid είχαν φτάσει τα μτχ στην Ελλάδα στο Θεό...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

    Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλημμα.

    Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

    Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

    Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

    Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 05/10/2021 στις 17:48.

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

    Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλλημα.

    Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

    Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

    Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

    Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.
    Βέβαια το Benelli έχει 47 άλογα για 500 κυβικά και το στρώμα 69 άλογα στα 650 κυβικά .
    Όταν φεύγεις από το TA650 φεύγεις γιατί θες γκάζι και το σουλούπι του On/off. Σε καινούριο η αντιστοιχία είναι το NC750 κλπ όχι τα 500ρια που έχουν βγει πρόσφατα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Βέβαια το Benelli έχει 47 άλογα για 500 κυβικά και το στρώμα 69 άλογα στα 650 κυβικά .
    Όταν φεύγεις από το TA650 φεύγεις γιατί θες γκάζι και το σουλούπι του On/off. Σε καινούριο η αντιστοιχία είναι το NC750 κλπ όχι τα 500ρια που έχουν βγει πρόσφατα.
    Δεκτο. Δεν ήξερα οτι μιλουσαμε για 20+αλογα. Αν και παλι, εγω θα εχανα σε οτιδήποτε για να εχω κατι κουτα

  14. #29
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariosf33 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παίδες,

    Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας.
    Είμαι κάτοχος Transalp 650 2003 μοντέλο εδώ και 8 χρόνια.
    Πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη μηχανή όλα τα χρόνια, οκ γνωρίζουμε ότι η μηχανή είναι best seller.

    Μετά απο οκτώ χρόνια θέλω να κάνω τη μετάβαση σε VSTROM 650, ιδανικά του 2010-2011 μοντέλο (τελευταίο μοντέλο 1ης γενιάς). Ο λόγος καθαρά και μόνο η αλλαγή σε
    ένα πιό εξελιγμένο τεχνολογικά μηχανάκι απο το transalp (injection, ABS κτλ), λίγο πιό γκαζιάρικο, και με γνώμονα και πάλι το να πάω σε ένα εξίσου διαδεδομένο και δοκιμασμένο μηχανάκι.

    Το budget που αρχικά διέθετα είναι τα 4000-4500ευρώ. Παρόλα αυτά έχω δεί διάφορα μηχανάκια και γενικώς ένα καλο προσεγμένο μηχανάκι
    full comple (λάστιχα, 3 βάλιτσο, καρίνες, προβολάκια, διπλό στάντ, bagster , κάγκελα κτλ) δέν το βρίσκω κάτω απο 5000ευρώ (για μοντέλα πάντα του
    '10-'11 και για χιλιόμετρα έως 70.000).

    Βρήκα λοιπόν ένα vstrom με την παραπάνω περιγραφή στα 60.000χιλιόμετρα περίπου και με το book service όπου φαίνονται όλα τα σέρβις.

    Άν και εγώ το έχω πιά αποφασίσει, η ερώτηση μου είναι αν βρίσκετε αυτές τις τιμές λογικές για μηχανάκι 12ετίας σχεδόν έστω κ άν πρόκειται για το VSTROM.
    Θα ακουστώ γραφικός αλλά το ΤΑ 700 είναι αυτό που ψάχνεις, έχει το ABS , το Injection , ένα τσίκ παραπάνω γκάζι από το 650 και τον χαρακτήρα της Transalp. Το μόνο μείον είναι η ανεμοκάλυψη σε σχέση με το 650.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

    Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλημμα.

    Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

    Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

    Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

    Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.
    Για 10 χρονια συμφωνω μαζι σου αλλα η συγκριση πρεπει να αφορα παρομοια οχηματα. Τα voge/ benelli δεν εχουν επαφη με v-strom. Δεν κανουν τα ιδια πραγματα με τον ιδιο τροπο. Η αγορα εδω ειναι στρεβλη που δεκαετιας μηχανες κρατανε τοσο πολυ τιμη.

    Απο εκει και μετα, φιλος αγορασε στα ξενα Audi A3 τριετιας με τα παντα ολα απο εξοπλισμο 30% φθηνοτερα απο οσο κανει καινουργιο. Εκει μιλαμε για το ιδιο οχημα. Δεν αξιζει λες;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένης Vstrom 650{ Tips για χρονολογία και ότι άλλο..}
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2019, 13:49
  2. Αγορα tdm900 ή Vstrom 650
    από feanor στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 20:54
  3. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 12:56
  4. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF