Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Αγορά VSTROM 650 10'

  1. #31
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    H αγορά είναι ειλικρινής, ειλικρινέστατη αν κοιτάξετε μοτό της ίδιας χρονολογίας που έχει πουλήσει λιγότερο αλλά έχει την φήμη ότι βγάζει
    ή τελοσπάντων όντως βγάζει.

    Τις δυνατότητες της πουλά το εργοστάσιο αρχικά και όπως αποδυκνείεται, άρεσε και αρέσει στο κοινό.
    Τις δυνατότητες της πουλά και ο ιδιώτης μείον την φθορά από καινούρια που είναι κάτι μετρήσιμο.

    Αν μέρος του κοινού που την προτιμά, την θέλει σε καλύτερη τιμή δεν αλλάζει κάποια από τις παραμέτρους.
    Εξακολουθούν να την προτιμούν πολλοί, οι δυνατότητες της σε καινούρια κοστίζει τα διπλάσια και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

    Αν βλέπαμε άρτιες, πετυχημένες μοτό 15 ετίας να πωλούνται 1500ε δεν θα ήταν λογικό να συμπεράνουμε πως οι αγοραστές της έχουν λίγες δυνατότητες
    και πως οι πωλητές έχουν την άνεση να χάσουν; δεν βάζει κανείς μαχαίρι στο λαιμό να πουλήσεις μια σύγχρονη μοτό που δεν σε προβληματίζει..

    Αυτή την εικόνα της κοινωνίας είναι που θέλουμε όταν κάποιος λέει "η αγορά είναι χάλια";

    Και αν όντως σήμερα την αγοράσει κάποιος 2000ε, σε 5+ χρόνια αν θέλει να την δώσει πώς θα την εκτιμήσει
    αν όχι με τις δυνατότητες της και την αποδοχή του κοινού;

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που μπηκα στο φόρουμ προσπαθώ να αντιληφθω την λογική για την όποια προσύλωση σε μεταχειρισμένα. Οποιας εταιρίας και να ειναι, ακόμα και κατασκευασμένα απο το ιδιο το χερι του θεού.

    Δλδ ο φίλος που ανοιξε το θεμα μπορει να δωσει 5Κ για την πιο πετυχημενη μηχανή, ενω όπως είπε ο Parking, με 1100 πανω παιρνει Voge και 1500 παιρνει Benelli καινούργια!! Δεν μπορω να καταλαβω το δίλημμα.

    Ο μονάδικος λογος ειναι να πει καποιος εχω hard ταβάνι στα λεφτα.

    Και άριστη να ειναι η μεταχειρισμένη μηχανη έχει στο κεφάλι της 10 χρονια βροχής και 60Κ χιλιόμετρα. Το τι θα χαλάσει μικρό-μεγάλο ειναι μια εκπληξη. Δεν ξερεις ποτέ ποιος την εχει ξεκ..σει, αν την εχει ρίξει, τι εχει αλλάξει κτλ κτλ κτλ.

    Στα άλλα δύο τα τεχνολογικά μέρη (φρένα -abs- αναρτήσεις-ηλεκτρονικά) θα είναι ολοκαινουργια και καποια πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά (10ετία!!!). Τελος (πολύ σημαντικό) θα εχει εγγύηση!!! Η μπενέλι δινει 4 χρόνια! Τέλος τα κοινουργια έχουν και φρέσκο σχέδιο και χρηματοδοτήσεις.

    Αν παλι η τιμή του μεταχειρισμένου ήταν 3Κ, τοτε το καταλάβαινα. Μεχρι εκει ομως.

    Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό και συμφωνώ εν μέρει όμως πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι τα κινέζικα ΔΕΝ είναι ακόμα δοκιμασμένα.Το καινούργιο δε λέει και πολλά γιατί μόλις χρειαστεί κάτι και μείνεις χωρίς μηχανάκι 3 βδομάδες μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό τι να το κάνεις?Είχα διαβάσει πρόσφατα κάποιον με ένα ΚΤΜ 390 που έπαθε κάτι παρόμοιο.Το δοκιμασμένο για χρόνια μοντέλο έχει δεδομένη αξιοπιστία και πληθώρα ανταλλακτικών για οτιδήποτε χρειαστείς.Και φυσικά μην ξεχνάμε την καλύτερη μεταπώληση.Το Μπενέλι το πήρες και σε 2-3 χρόνια έχασες 2 χιλιάρικα ενώ στο Vstrom μπορεί να χάσεις μόνο 1 χιλιάρικο.

    Σίγουρα πάντως τα 5 χιλιάρικα για τέτοιας χρονολογίας Vstrom είναι πάρα πολλά όταν πλέον βρίσκεις NC700-750 με τα ίδια λεφτά που είναι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα πλην γκαζιού(ποιος κοιτάει γκάζι σε αυτήν την κατηγορία?)
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος

    να κλάσει το πιο ασπαστο μηχανάκι της τελευταιας 15ετιας? και αντι για στρομ να παρει μπενελι?
    ναι φίλε είναι μηχανάκι 11 ετών πια
    και σε 5 χρόνια θα είναι 16
    θα βγάλει ότι και να ναι.
    Με λίγα λόγια αν δεν το κλείσει σε κανένα γκαράζ
    και δεν γράφει χλμ θα πληρώνει μόνιμα
    (άσπαστο μηχανάκι δεν υπάρχει)

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Το NC είναι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το στρομ;εγώ έχω ήδη αρχίσει να τα
    βλέπω κανιβαλισμενα χωρίς λασπωτηρα και μπουρί για τελικό.(μοτοσυκλέτα για Πραγματικούς Κυρίους που έλεγε κάποιος εδώ μεσα.Ναι ,το πρωί Κύριοι το βράδυ Κάγκουρες)

  5. #35
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Έλα ρε 'συ, μη την μαυρίζεις την καημένη..
    Τι προτεινεις; να βάλει άλλα 4000ε γραμμάτια για να γλυτώσει πόσα;

    Αν ο μηχανικός είναι πουθενάς και αλλάζει τα μισά από όσα χρειάζονται, θα βγάζει.
    Δεν γίνεται συντήρηση με καφέ τσιγάρο κρουασάν, θέλει το ρημάδι το βιβλίο.
    Όχι πως δεν θα βλέπεις τη μοτό αλλά ναί, μια φορά το εξάμηνο; τον χρόνο; θα σε απασχολεί.

    Τι ακριβώς είναι το ζητούμενο; να χρεώνεται ο κόσμος την υπεραξία που φαντάζεται ο εισαγωγέας
    για να εργάζονται χαλαρά τα συνεργεία;

    Η μήπως θα αλλάξει η διάθεση του με ένα φτηνιάρικο υποβαθμισμένο dashboard;

    Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουν ανεπίτρεπτες ζημιές και η τάση είναι να αποφεύγουμε την συντήρηση;

    (για εσένα τα λέω ΖΩΟ πίσω απο βιτρίνα στην ΡΟΔΟ, τολμάς και ανοίγεις ducati γελοίε)

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το NC είναι πολύ καλύτερο σε όλα τα επίπεδα από το στρομ;εγώ έχω ήδη αρχίσει να τα
    βλέπω κανιβαλισμενα χωρίς λασπωτηρα και μπουρί για τελικό.(μοτοσυκλέτα για Πραγματικούς Κυρίους που έλεγε κάποιος εδώ μεσα.Ναι ,το πρωί Κύριοι το βράδυ Κάγκουρες)
    Έχει μεγαλύτερο μεταξόνιο μην το ξεχνάς!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #37
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    ... έχω ήδη αρχίσει να τα
    βλέπω κανιβαλισμενα χωρίς λασπωτηρα και μπουρί για τελικό.(μοτοσυκλέτα για Πραγματικούς Κυρίους που έλεγε κάποιος εδώ μεσα.Ναι ,το πρωί Κύριοι το βράδυ Κάγκουρες)
    Ποιοι αλητες? Πες μου οτι βγαζουν κ πινακιδες...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ποιοι αλητες? Πες μου οτι βγαζουν κ πινακιδες...

    Σα δε ντρέπονται τα ρεμάλια οι τσαντάκηδες!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #39
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έλα ρε 'συ, μη την μαυρίζεις την καημένη..
    Τι προτεινεις; να βάλει άλλα 4000ε γραμμάτια για να γλυτώσει πόσα;

    Αν ο μηχανικός είναι πουθενάς και αλλάζει τα μισά από όσα χρειάζονται, θα βγάζει.
    Δεν γίνεται συντήρηση με καφέ τσιγάρο κρουασάν, θέλει το ρημάδι το βιβλίο.
    Όχι πως δεν θα βλέπεις τη μοτό αλλά ναί, μια φορά το εξάμηνο; τον χρόνο; θα σε απασχολεί.

    Τι ακριβώς είναι το ζητούμενο; να χρεώνεται ο κόσμος την υπεραξία που φαντάζεται ο εισαγωγέας
    για να εργάζονται χαλαρά τα συνεργεία;

    Η μήπως θα αλλάξει η διάθεση του με ένα φτηνιάρικο υποβαθμισμένο dashboard;

    Έχουμε φτάσει σε σημείο να κάνουν ανεπίτρεπτες ζημιές και η τάση είναι να αποφεύγουμε την συντήρηση;

    (για εσένα τα λέω ΖΩΟ πίσω απο βιτρίνα στην ΡΟΔΟ, τολμάς και ανοίγεις ducati γελοίε)
    Εσύ πιστεύεις ότι όλοι πληρώνουν για να κάνουν την συντήρηση που προβλέπει ο κατασκευαστής ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εσύ πιστεύεις ότι όλοι πληρώνουν για να κάνουν την συντήρηση που προβλέπει ο κατασκευαστής ;
    Οχι αλλά έχω καλά δείγματα από συνεργεία και πως διαχειρίζονται τους πελάτες τους πλέον.
    Βοηθά και το επίπεδο κατασκευής σε αρκετές εμπορικές μοτό.
    Οι νέοι μοτοσυκλετιστές επίσης δεν έχουν τις "γνωσεις" που χρησιμοποιούσαν οι παλιότεροι για να δικαιολογήσουν
    αυτή την τακτική.

    Από την άλλη για να είμαι ειλικρινής, δεν με πειράζει να έχω δυο ζητήματα το χρόνο με μεταχειρισμένη μοτό.
    Θα με διαολίσει εκείνη την ώρα αλλά εφόσον δεν είχα έλεγχο της συντήρησης είναι λογικό.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2021
    Μηνύματα
    3
    Κάθε εμπόδιο για καλό,

    Η 2η συνεχώμενη φορά που μου ακυρώνουν αγοραπωλησία ενώ έχουμε συμφωνήσει. Τελικά απ'ότι βλέπω δεν θέλουν να τα πουλήσουν τα μηχανάκια οπότε
    δέν καταλαβαίνω γιατί βάζουν αγγελίες. Τέλος πάντων, ίσως γίνεται για καλό αυτό. Ίσως κοιτάξω για κανένα καινούργιο στο τέλος γιατί πραγματικά δέν έχω το χρόνο
    να γυρνάω απο δώ και απο κεί και στο τέλος να μήν ξέρουν τι θέλουν.

    Εν πάσει περιπτώσει...Νομίζω η συζήτηση γενικότερα είναι εποικοδομητική.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος

    να κλάσει το πιο ασπαστο μηχανάκι της τελευταιας 15ετιας? και αντι για στρομ να παρει μπενελι?
    Προτιμω να κυκλοφορω με στρομ 80.000 χλμ παρα με μπενελι καινουργιο που οι κολλησεις του ειναι ετοιμες να φυγουν!! Τι συγκρινετε τωρα...Μια μηχανη θελει συντηρηση οκ αποδεκτο. Αμα την παρεις και σκασεις ενα 500αρικο για μεγαλο σερβις και μερικα γυρω γυρω εισαι οκ για μεγαλο διαστημα. Οσο την συντηρεις σε συντηρει.. δεν καταλαβαινω γιατι να μην παρει καποιος μεταχειρισμενο.. Περυσι ειχα tdm εδωσα 4600για μοντελο του 2009 52.000 χλμ.. ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ.. Ο λογος που αγαπησα τον μοτοσυκλετισμο ηταν αυτη η μηχανη.. Τωρα εχω στρομ παλι φουλ ικανοποιημενος με την αγορα..Το προτιμω απο το να δωσω 9000 για μεταχειρισμενο tracer η 8000 για στρομ μεταχειρισμενο. Η αγορα κραταει ψηλα τιμες γιατι υπαρχει ζητηση αλλιως ολοι θα εριχναν τιμη. Για μενα μια μοτο αν εχει βιβλιο σερβις φαινεται καλοσυντηρημενη και της κανεις 3 4 πραματα οταν την παρεις για να ναι πενα ειναι οτι καλυτερο αν δεν αντεχει η τσεπη σου τα 4000 παραπανω.. Και μην ξεχνατε οτι την αγορασατε ακριβα αλλα θα πουλησετε ακριβα αν ειναι σε ιδια καλη κατασταση..χανεις λεφτα στο καινουργιο οχι στο μεταχειρισμενο.. Οσα πουλησα μεταχειρισμενα δεν εχασα ποτε περα απο κατι 300ευρα που δεν με νοιαζει καν!

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Η αληθεια ειναι οτι αν πληρωσεις καλα για καλο μεταχειρισμένο και το προσεξεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω αν το πουλησεις συντομα

  14. #44
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.802
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Προτιμω να κυκλοφορω με στρομ 80.000 χλμ παρα με μπενελι καινουργιο που οι κολλησεις του ειναι ετοιμες να φυγουν!! Τι συγκρινετε τωρα...Μια μηχανη θελει συντηρηση οκ αποδεκτο. Αμα την παρεις και σκασεις ενα 500αρικο για μεγαλο σερβις και μερικα γυρω γυρω εισαι οκ για μεγαλο διαστημα. Οσο την συντηρεις σε συντηρει.. δεν καταλαβαινω γιατι να μην παρει καποιος μεταχειρισμενο.. Περυσι ειχα tdm εδωσα 4600για μοντελο του 2009 52.000 χλμ.. ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ.. Ο λογος που αγαπησα τον μοτοσυκλετισμο ηταν αυτη η μηχανη.. Τωρα εχω στρομ παλι φουλ ικανοποιημενος με την αγορα..Το προτιμω απο το να δωσω 9000 για μεταχειρισμενο tracer η 8000 για στρομ μεταχειρισμενο. Η αγορα κραταει ψηλα τιμες γιατι υπαρχει ζητηση αλλιως ολοι θα εριχναν τιμη. Για μενα μια μοτο αν εχει βιβλιο σερβις φαινεται καλοσυντηρημενη και της κανεις 3 4 πραματα οταν την παρεις για να ναι πενα ειναι οτι καλυτερο αν δεν αντεχει η τσεπη σου τα 4000 παραπανω.. Και μην ξεχνατε οτι την αγορασατε ακριβα αλλα θα πουλησετε ακριβα αν ειναι σε ιδια καλη κατασταση..χανεις λεφτα στο καινουργιο οχι στο μεταχειρισμενο.. Οσα πουλησα μεταχειρισμενα δεν εχασα ποτε περα απο κατι 300ευρα που δεν με νοιαζει καν!
    Το μονο σιγουρο, ειναι οτι αν παρεις μεταχειρισμενο δεν χανεις πολλα ευρω στην μεταπωληση...
    Το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας...
    Για παραδειγμα αν επαιρνα καινουργιο θα το επαιρνα με σκοπο να το κρατησω, ενω αν επαιρνα μεταχειρισμενο δεν θα ειχα κολλημα να το δωσω, γιατι οπως ειπες πολυ σωστα χανεις λιγα ευρω!
    Για το v-strom οτι και να πουμε ειναι λιγο...Εχω δει κοντερ με 200000χλμ. χωρις προβληματα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι αν πληρωσεις καλα για καλο μεταχειρισμένο και το προσεξεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω αν το πουλησεις συντομα
    Ναι συμφωνω απολυτα

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένης Vstrom 650{ Tips για χρονολογία και ότι άλλο..}
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2019, 13:49
  2. Αγορα tdm900 ή Vstrom 650
    από feanor στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 20:54
  3. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 12:56
  4. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF