Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Αγορά VSTROM 650 10'

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2021
    Μηνύματα
    3

    Αγορά VSTROM 650 10'

    Καλησπέρα παίδες,

    Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας.
    Είμαι κάτοχος Transalp 650 2003 μοντέλο εδώ και 8 χρόνια.
    Πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τη μηχανή όλα τα χρόνια, οκ γνωρίζουμε ότι η μηχανή είναι best seller.

    Μετά απο οκτώ χρόνια θέλω να κάνω τη μετάβαση σε VSTROM 650, ιδανικά του 2010-2011 μοντέλο (τελευταίο μοντέλο 1ης γενιάς). Ο λόγος καθαρά και μόνο η αλλαγή σε
    ένα πιό εξελιγμένο τεχνολογικά μηχανάκι απο το transalp (injection, ABS κτλ), λίγο πιό γκαζιάρικο, και με γνώμονα και πάλι το να πάω σε ένα εξίσου διαδεδομένο και δοκιμασμένο μηχανάκι.

    Το budget που αρχικά διέθετα είναι τα 4000-4500ευρώ. Παρόλα αυτά έχω δεί διάφορα μηχανάκια και γενικώς ένα καλο προσεγμένο μηχανάκι
    full comple (λάστιχα, 3 βάλιτσο, καρίνες, προβολάκια, διπλό στάντ, bagster , κάγκελα κτλ) δέν το βρίσκω κάτω απο 5000ευρώ (για μοντέλα πάντα του
    '10-'11 και για χιλιόμετρα έως 70.000).

    Βρήκα λοιπόν ένα vstrom με την παραπάνω περιγραφή στα 60.000χιλιόμετρα περίπου και με το book service όπου φαίνονται όλα τα σέρβις.

    Άν και εγώ το έχω πιά αποφασίσει, η ερώτηση μου είναι αν βρίσκετε αυτές τις τιμές λογικές για μηχανάκι 12ετίας σχεδόν έστω κ άν πρόκειται για το VSTROM.

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Όχι, ούτε κατά διάνοια λογική τιμή δεν είναι ένα τάληρο για VSTROM 12ετίας, αλλά θες και προβολάκια, και καρίνες και από όλα μέσα, οπότε θα πλερώ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αυτο θα ελεγα
    Κριτηριο για καλο μηχανακι ειναι η καρινα και τα προβολακια;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Δυστυχως δεν βγήκε ακομα αξιος συνεχιστης οποτε τα στρομ του καρ ειναι μονοδρομος αν θες τετοια μηχανη. Ειναι καλες οι τιμές αν τα συγκρινεις με σκουτερ 300cc η tracer. Γενικα ομως ναι, ειναι λιγο ψηλα σε σχεση με τις χρονολογιες.
    Παρε του 08,ιδιο μηχανακι ειναι.

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως δεν βγήκε ακομα αξιος συνεχιστης οποτε τα στρομ του καρ ειναι μονοδρομος αν θες τετοια μηχανη. Ειναι καλες οι τιμές αν τα συγκρινεις με σκουτερ 300cc η tracer. Γενικα ομως ναι, ειναι λιγο ψηλα σε σχεση με τις χρονολογιες.
    Παρε του 08,ιδιο μηχανακι ειναι.
    Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα

    Πόσο μάλλον στα μηχανάκια

    Σιγά μην έδινα ένα τάληρο για μηχανή 12 ετών

    αν ψαχτείς υπάρχουν αντιπρόσωποι που κάνουν άτοκες δόσεις

    βάζεις 4-5 μπροστά, άλλα τόσα σε 24 άτοκες και παίρνεις μηχανάκι του κουτιού, ΟΚ, χωρίς καρίνες και προβολάκια βέβαια αλλά δεν έχει κάνει 50 φορές το γύρο της Ελλάδας

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Το ίδιο δεν γίνεται με όλα τα εμπορικά μηχανάκια; Τα ίδια βλέπουμε και στο Tracer 900.. Αν κάποιος θέλει να πουλήσει δεν θα βάλει πάνω κάτω τον μέσο όρο τιμής που παίζουν στο car; Γιατί να το δώσει όσο πιστεύει ο καθένας ότι αξίζει;

    Όπως τα έγραψε ο basilis_k6

  7. #7
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    βάζεις 4-5 μπροστά, άλλα τόσα σε 24 άτοκες και παίρνεις μηχανάκι του κουτιού, ΟΚ, χωρίς καρίνες και προβολάκια βέβαια αλλά δεν έχει κάνει 50 φορές το γύρο της Ελλάδας
    Συμφωνώ κι εγώ ίδιο θα έκανα. Με 8.800 πλέον το παίρνεις κούτα.

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ κι εγώ ίδιο θα έκανα. Με 8.800 πλέον το παίρνεις κούτα.
    Mα είναι έτσι πλέον η αγορά, που σε σπρώχνει στο καινούργιο, έχεις δεν έχεις

    Όταν π.χ. πήρα το Hornet Δεκέμβρη του 12, είχα πληρώσει 3300€ για μια μηχανή 5 1/2 ετών, με 27-28k χιλιόμετρα που αν θυμάμαι καλά τότε έκανε κάνα 8αρι καινούργια

    Δηλαδή πήρα μηχανή 5ετίας, στο 40% της αρχικής της τιμής

    Τώρα ζητάνε 60% της αρχικής αξίας μηχανής 12 ετών !

    Που γύρευε τι θα θέλει, από αναρτήσεις μέχρι και εγώ δε ξέρω τι μπορεί να βγάλει ένα όχημα τέτοιας ηλικίας

    Ε εντάξει δηλαδή, να πα να γ@μηθεί, ή πας και το παίρνεις καινούργιο, ή δε παίρνεις καθόλου, και κρατάς το παλιό σου

    Δεν είναι και ότι ο φίλος έχει κάνα παπί και δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, Transalp έχει, παλιό μεν, αξιόπιστο δε, και ξέρει τι έχει κάνει με αυτό...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πολλά τα λεφτά! Μέχρι 4.000€βρίσκεις καλό και προσεγμένο! Ψάξε λίγο παραπάνω!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Mα είναι έτσι πλέον η αγορά, που σε σπρώχνει στο καινούργιο, έχεις δεν έχεις

    Όταν π.χ. πήρα το Hornet Δεκέμβρη του 12, είχα πληρώσει 3300€ για μια μηχανή 5 1/2 ετών, με 27-28k χιλιόμετρα που αν θυμάμαι καλά τότε έκανε κάνα 8αρι καινούργια

    Δηλαδή πήρα μηχανή 5ετίας, στο 40% της αρχικής της τιμής

    Τώρα ζητάνε 60% της αρχικής αξίας μηχανής 12 ετών !

    Που γύρευε τι θα θέλει, από αναρτήσεις μέχρι και εγώ δε ξέρω τι μπορεί να βγάλει ένα όχημα τέτοιας ηλικίας

    Ε εντάξει δηλαδή, να πα να γ@μηθεί, ή πας και το παίρνεις καινούργιο, ή δε παίρνεις καθόλου, και κρατάς το παλιό σου

    Δεν είναι και ότι ο φίλος έχει κάνα παπί και δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, Transalp έχει, παλιό μεν, αξιόπιστο δε, και ξέρει τι έχει κάνει με αυτό...
    Συγκρινεις χορνετ που θελουν 5 ατομα σε ολη την αθηνα με στρομ που θέλουν 20 σε καθε δημο.
    Σε σπρωχνει στο καινουργιο αλλα αυτος που κοιταει στα 4κ ευρω δεν εχει 8κ ευρω. Οι τιμες του θα επεφταν αν πουλαγε το επομενο μοντελο που πήγε απατο.

  11. #11
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Συγκρινεις χορνετ που θελουν 5 ατομα σε ολη την αθηνα με στρομ που θέλουν 20 σε καθε δημο.
    Σε σπρωχνει στο καινουργιο αλλα αυτος που κοιταει στα 4κ ευρω δεν εχει 8κ ευρω. Οι τιμες του θα επεφταν αν πουλαγε το επομενο μοντελο που πήγε απατο.
    Δες πόσο πουλάνε σήμερα τα hornet του 07/08 εν έτει 2021 και ξανασκέψου τι έγραψα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δες πόσο πουλάνε σήμερα τα hornet του 07/08 εν έτει 2021 και ξανασκέψου τι έγραψα
    Ξερω ποσο τα πουλανε. Ολες σχεδόν οι μηχανες χανουν στα πρώτα 3 με 5 χρονια το 50% και μετα πολυυυυ σιγα ενα 30% σε βαθος 15ετιας. παντα ετσι ηταν. Αν θες να παρεις πολυ μηχανη με λιγο χρημα κοιτας μοντελα 2016 με 2018 τωρα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Mα είναι έτσι πλέον η αγορά, που σε σπρώχνει στο καινούργιο, έχεις δεν έχεις
    Απο τη μια η αγορα σε σπρωχνει στο καινουριο και απο την αλλη η ιδια αγορα δεν εχει να σου δωσει καινουριο. Υπαρχει τεραστιο θεμα με την παραδοση νεων μηχανων και αυτοκινητων. Σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να περιμενεις αρκετους μηνες για να ερθει το οχημα. Ηταν που ηταν χαλια η αγορα μτχ λογω χαμηλων εισοδηματων στη χωρα μας, ηρθε τωρα και αυτο και εδεσε το γλυκο...

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Απο τη μια η αγορα σε σπρωχνει στο καινουριο και απο την αλλη η ιδια αγορα δεν εχει να σου δωσει καινουριο. Υπαρχει τεραστιο θεμα με την παραδοση νεων μηχανων και αυτοκινητων. Σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να περιμενεις αρκετους μηνες για να ερθει το οχημα. Ηταν που ηταν χαλια η αγορα μτχ λογω χαμηλων εισοδηματων στη χωρα μας, ηρθε τωρα και αυτο και εδεσε το γλυκο...
    Ναι ισχύει αυτό που λες

    Για αυτό αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη, δεν κάνεις αγορά τώρα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ξερω ποσο τα πουλανε. Ολες σχεδόν οι μηχανες χανουν στα πρώτα 3 με 5 χρονια το 50% και μετα πολυυυυ σιγα ενα 30% σε βαθος 15ετιας. παντα ετσι ηταν. Αν θες να παρεις πολυ μηχανη με λιγο χρημα κοιτας μοντελα 2016 με 2018 τωρα.
    Δηλαδή εγώ θα βρω σήμερα π.χ. Africa του 17 με 7.5 - 8 χιλιάρικα ε ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ναι ισχύει αυτό που λες

    Για αυτό αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη, δεν κάνεις αγορά τώρα


    Δηλαδή εγώ θα βρω σήμερα π.χ. Africa του 17 με 7.5 - 8 χιλιάρικα ε ;
    καλά το πηρες τοις μετρητοις. χάνουν τελος παντων αρκετά τα πρωτα χρόνια. κάποια χάνουν οντως ακομη και τη μιση αξια. τα περισσοτερα οχι τοσο, υπερεβαλλα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μεταχειρισμένης Vstrom 650{ Tips για χρονολογία και ότι άλλο..}
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2019, 13:49
  2. Αγορα tdm900 ή Vstrom 650
    από feanor στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 20:54
  3. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 12:56
  4. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF