Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Περί πνακίδων ο λόγος...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192

    Περί πνακίδων ο λόγος...

    Του έχει καρφωθεί του πατέρα μου να πάρει ένα μηχανάκι του 70-80 (η και πιο παλιό αν του κάνει κλικ) και σιγά σιιγά να το φτιάξει. Επειδή όμως ζούμε εδώ που ζούμε το 99% που βλέπεις σε αγγελίες είναι χωρίς χαρτιά οπότε να το φτιάξεις και να το έχεις να κάθετε μόνο και μη μπορείς να πας ούτε μέχρι το περίπτερο δε λέει. Με υπέυθηνη δήλωση από όσο ξέρω έχει κλείσει εδώ και χρόνια το παραθυράκι και δεν μπορείς να πάρεις ιστορικές. Και αναρωτιέμαι αν κάτι καταστήματα κυρίως από βόρεια Ελλάδα που εκδίδουν τιμολόγια για τα παλιοσι... ε τα μουσειακά κομμάτια που πουλάνε λύνουν αυτό το πρόβλημα; Δηλαδή με το τιμολόγιο που σου δίνουν μπορείς να βγάλεις ιστορικές;

    Λίγα λόγια για το όλο εγχείρημα:

    -Γίνεται για το ταξίδι και όχι το προορισμό αλλιώς με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις κάτι σχεδόν έτοιμο.
    -Το πρίμιουμ που πληρώνεις στα εν λόγο καταστήματα δεν είναι ιδαίτερα υψηλο δεδομένου τι ζητάει ο μέσος έλληνας "ξέρω τι έχω δε χαρίζω μονο για γνώστες" ιδιαίτερα αν λύνουν το πρόβλημα με τα χαρτιά.
    -Πριν τη τελική κίνηση ματ θα ρωτήσουμε φυσικά και στις αντίστοιχες λέσχεις τι ισχύει απλά ρωτάω εδώ πριν καν ξεκινήσουμε γιατί ξέρω ότι υπάρχει κόσμος που ασχολείται.
    -Το μηχανάκι 80% θα είναι πενηντάρι οπότε δε θα είναι για αποστάσεις ούτως ή άλλως οπότε η ιστορικές υπεραρκετούν. Το πιο πολύ να πάς για ένα καφέ 5χλμ (παράνομα μεν το ξέρω αλλά τουλάχιστον έχεις κάτι πάνω σου και βιδωμένο στο φτερό και ασφάλεια).

    Αυτά τα λίγα, δεν περιμένω από κανέναν να μου πει όλους τους κανόνες και τις προυποθέσεις εννοείτα απλά έναν γενικό μπούσουλα αν υπάρχει και τις όποιες σκέψεις και παρατηρήσες
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Δε βρισκω κανενα λογο προσωπικα, να αγορασεις ενα μηχανακι που η κυκλοφορια του, τουλαχιστον εδω στο αυνανιστάν θα εξαρταται απο το πως ξυπνησε ο εκαστοτε πολτικος και τι σκατα αλλαξε στο νομοθετικο πλαισιο για τις ιστορικες πινακιδες.

    Βρες ενα με πινακιδες. Πλεον δηλωνεις ακινησια ηλεκτρονικα. Τα τελη κυκλοφοριας ειναι απλα αστεια, ομοιως και μια εξαμηνη ασφαλιση!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Δε βρισκω κανενα λογο προσωπικα, να αγορασεις ενα μηχανακι που η κυκλοφορια του, τουλαχιστον εδω στο αυνανιστάν θα εξαρταται απο το πως ξυπνησε ο εκαστοτε πολτικος και τι σκατα αλλαξε στο νομοθετικο πλαισιο για τις ιστορικες πινακιδες.

    Βρες ενα με πινακιδες. Πλεον δηλωνεις ακινησια ηλεκτρονικα. Τα τελη κυκλοφοριας ειναι απλα αστεια, ομοιως και μια εξαμηνη ασφαλιση!
    Δεν διαφωνω αλλά συνήθως αυτά που έχουν πινακίδες είναι και ψιλοέτοιμα οπότε δε ξέρω πόσο νόημα έχε η όποια ανακατασκευή και φυσικά το αρχικό ποσό που θα δώσεις είνα πολλαπλάσιο (τονίζω το αρχικό γιατί εννοείται το άλλο μετά σταδικά με τα ανταλλακτικα κτλ θα το ξεπεράσει και πιθανότατα αρκετά).

    Όπως είπα πιο πολύ σκοπός είναι η ανάσταση και η διαδικασία της παρά το τελικό αποτέλεσμα.

    Το ότι είμαστε μπανανιστάν είμαστε δε λέω και κάθε μέρα δε ξέρεις τι ξημερώνει...
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Για να εχει μια βαση η συζητηση, δειξε μου ενα ετοιμο και ενα που πραγματικα σε βαζει σε ανακατασκευή και αυριο μαλιστα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται.
    Σε όσα γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
    Ναι δεν γίνεται εύκολα, ναι είναι ακριβό κλπ κλπ

    Κ κάπου εδώ σταματάει η λογική.
    Γιατί αυτό που θέλει να κάνει ο πατέρας σου είναι συναίσθημα. Υπάρχει τιμή σε κάτι τέτοιο? Όχι.
    Ναι θα χαλάσει παραπάνω λεφτά από αν έπαιρνε ένα καινούργιο.
    Και?
    Η αξία της ενασχόλησης με κάτι που σε γεμίζει, η αξία του να προσπαθείτε να ρυθμίσετε μαζί ένα καρμπυρατέρ με τα χέρια σας λαδωμένα, η αξία της ΣΤΙΓΜΉΣ που το μηχανάκι σας θα πάρει μπρος δεν μετριέται φίλε.
    Κ η ζωή μας είναι στιγμές.
    Δεν πρόκειται ούτε να φτωχύνετε με 1000 ευρώ ούτε με 2000 ούτε ούτε ούτε.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά να βρείτε αυτό που σας αρέσει όπως το θέλετε κ να ζήσετε μαζί στιγμές που θα τις αναπολείτε για πάντα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Για να εχει μια βαση η συζητηση, δειξε μου ενα ετοιμο και ενα που πραγματικα σε βαζει σε ανακατασκευή και αυριο μαλιστα!
    Δεν ειναι ευκολο αυτό όταν από κάποια μοντέλα υπάρχουν 2 και 3 αγγελία μόνο να μη πω 1. Κάποιοι δεν γράφουν και θέλει να τους πάρεις τηλ να μάθεις γενικά είναι διαφορετική η κάθε περίπτωση. 'Εχει μέχρι και φτιαγμένα έτοιμα που δεν έχουν τίποτα από χαρτιά και οι τιμές τους είναι κοντά σε αυτά που θέλουν μεν δουλειά αλλά έχουν πινακίδες. Για εμένα ως προς ανακατασκευή 50ριου πάντα και όχι κανένα BMW ή τίποτα πολυ σπέσιαλ είναι ότι παίζει μέχρι τα 5 κατοστάρικα άντε λίγο πάνω κάπου εκεί η αρχική αγορά. Αν πλησιάσει η ξεπεράσει το χιλιάρικο έιναι στη περιοχή των λειτουργικών ή χαρτωμένων. Ξανά λέω για εμένα πάντα και πως το έχω φιλοσοφήσει.

    Τώρα αν βρείς κανέναν φθηνά να το δίνει χωρίς χαρτιά γιατί χρωστάει επειδή δεν έχει κάνει διαγραφή το παζαρεύεις και πληρώνεις τα χρωστούμενα να πάρεις νούμερα κανονικά δε το συζητάω.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ρε συ typhoon, καλη η επικληση στο συναισθημα, αλλα στο φιναλε, ΤΙ ΝΑ ΛΕΕΙ αν ψαχνεις 2ο σασι με χαρτια για να μεταφερεις ολα οσα ανακατασκευασες επειδη το μπουρδελο που ζουμε, δεν σου δινει τη δυνατοτητα να χαρεις ενα ιστορικα χαρακτηρισμενο οχημα σαν ανθρωπος;;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται.
    Σε όσα γράφεις έχεις απόλυτο δίκιο.
    Ναι δεν γίνεται εύκολα, ναι είναι ακριβό κλπ κλπ

    Κ κάπου εδώ σταματάει η λογική.
    Γιατί αυτό που θέλει να κάνει ο πατέρας σου είναι συναίσθημα. Υπάρχει τιμή σε κάτι τέτοιο? Όχι.
    Ναι θα χαλάσει παραπάνω λεφτά από αν έπαιρνε ένα καινούργιο.
    Και?
    Η αξία της ενασχόλησης με κάτι που σε γεμίζει, η αξία του να προσπαθείτε να ρυθμίσετε μαζί ένα καρμπυρατέρ με τα χέρια σας λαδωμένα, η αξία της ΣΤΙΓΜΉΣ που το μηχανάκι σας θα πάρει μπρος δεν μετριέται φίλε.
    Κ η ζωή μας είναι στιγμές.
    Δεν πρόκειται ούτε να φτωχύνετε με 1000 ευρώ ούτε με 2000 ούτε ούτε ούτε.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά να βρείτε αυτό που σας αρέσει όπως το θέλετε κ να ζήσετε μαζί στιγμές που θα τις αναπολείτε για πάντα
    Τελειωμένα έχει δει πολλά από δω και από κει και φίλων του ακόμα αλλά όταν είδε το δίπλα γείτονα σε ένα γκαραζάκι 2x2 να φτιάχνει μια βέσπα (όλα από μηχανή μέχρι βάψιμο μόνος του) αρρώστησε πραγματικά (με τη καλή έννοια... νομίζω θα δείξει ). Είναι αυτό που λες λογικές πάνε περίπατο όταν μπλέκεις με τέτοια. Απλά εγώ σκέφτομαι να μπορούμε να το χαρούμε και όταν κάποτε τελειώσει και να μη γίνει στατικό ντεκόρ. Γιατί τα οχήματα έχουν ψυχή όταν κινούνται. Έστω και με περιορισμούς.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Ειδικά για 50ρι δεν συμφέρει με τιποτα να βγαλεις πινακιδα κλασσικου ακόμα και αν μπορείς.
    Ψαξτε καλύτερα για καποιο με πινακιδα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Να είσαι σίγουρος ότι θα αρωστήσουν και οι μηχανικοί και οι φανοποιοί αν δεν είναι ο ίδιος έμπειρος..
    Δεν ξέρω τι έχει πάθει ο κόσμος τόσα χρόνια με τις βέσπες.. Νομίζουν ότι είναι εύκολο, ότι μπορούν αλλά
    χωρίς να ανοίξουν ένα βιβλίο, χωρίς να αφαιρέσουν καλωδίωση, με τα πατώματα σάντουϊτς να έχουν φουσκώσει
    εσωτερικά και αυτοί να κατεβάζουν το υγειές εξωτερικό για να μην φαίνεται..

    Με περιορισμούς, ανάλογα και το που μένετε, μπορείς να κινείς ένα κλασικό. Σε καθημερινή βάση θα χρειάζεσαι
    και ανταλλακτικά, δεν ξέρω πόσο εφιγκτό είναι. Αν είναι ερωτευμένος ναι αλλά αν ψάχνει κάτι να κάνει την ψυχοθεραπεία του
    γιατί να μπλέξει..

    Για εμένα είναι δύο οι τρόποι χρήσης μιας ανακατασκευής.
    Το φτιάχνεις όσο κοντά στο εργοστάσιο μπορείς και το κυκλοφορείς μαζεύοντας ένα μικρό στόκ
    που η εμπειρία της ανακατασκευής σε έχει διδάξει.

    Το φτιάχνεις τέλειο ψάχνοντας τον πλανήτη, κατασκευάζοντας τα τμηματα που δεν υπάρχουν, δημιουργώντας
    συνταγές βαφής που δεν υπάρχουν, βάζεις σε παραγωγή δική σου τις χαλκομανίες που δεν υπάρχουν κ.λπ.
    Για να το έχεις σαν επένδυση και αν είναι δυνατόν να πηγαίνεις καμια βόλτα στην λέσχη ή γιατί όχι και με την λέσχη
    αλλά εκεί έχεις άλλα θέματα γιατί μαθαίνεις ότι τα δικά μας λάδια προέρχονται από ψαρούκλες ψητές και το
    παραφλού μας λέγεται τσίπουρο

    Υπάρχουν μοτό, μια ματιά έριξα και βρήκα DT125 του 80, cabalero 50 του 70 και το παρακάτω λουλούδι
    που ΑΝΕΤΑ έβαζα σε καθημερινή λειτουργία για χαλαρή μετακίνηση.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...3-nsu-superlux

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...c-caballero-50

    Ένα θέμα είναι πόσο έμπειρος θα είναι όποιος το αναλάβει, πόσο καλά γνωρίζει μέχρι που φτάνουν τα χέρια του
    να μπορεί να δεί τι έχει νόημα να συντηριθεί ή θα πρέπει να αλλαχτεί, αν δέχεται το "δεν υπάρχει πουθενά"
    αν έχει ακόμα και μικρή σχέση με τις δυνατότητες - αμοιβές των μηχανουργείων κ.λπ.

    Σωστό προγραμματισμό θέλει και τρέξιμο.
    Είναι εκπληκτική ψυχοθεραπεία για τους έμπειρους με υγειή χαρακτηριστικά
    για εμονικούς, εγωϊστές με τάσεις υποκρισίας είναι ο καλύτερος τρόπος
    να γίνεις ρεζίλι και να αποκοπείς περισσότερο απο τους γύρω σου.

Παρόμοια θέματα

  1. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  2. περι αγορας ο λογος...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 13:25
  3. περί mp3 ο λόγος
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2004, 13:38
  4. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF