Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 158

Θέμα: Tracer 7

  1. #136
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Πολυ ωραία ιδέα και ακομα καλύτερη η εκτέλεση!
    Μπραβο, φαίνεται πολυ ωραιο πανω στην μηχανη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #137
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Και εγώ το λυπάμαι που θα λερώνεται, αλλα πλένω την μηχανή πολύ συχνά!!!

    Και μια φωτό απο την κατασκευή του....

    Συνημμένο 435299
    Ωωωωραιος! Να υποθεσω εχεις φουρνο κλπ; Πώς και ετσι γενικα; Ασχολεισαι με κατι σχετικο;

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Ωωωωραιος! Να υποθεσω εχεις φουρνο κλπ; Πώς και ετσι γενικα; Ασχολεισαι με κατι σχετικο;
    Οχι δεν εχω φουρνο αλλα χρησιμοποιω ρητινη που δεν θελει φουρνο αλλα θελει περιπου βδομαδα για να σταθεροποιηθεί σωστα και μετα βερνικι. Δεν ασχολουμαι με κατι σχετικο ως προς το επαγγελμα μου,απλα το εχω σαν χομπυ τον μοντελισμο και απο εκει εχω μαθει πολλα.

  4. #139
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2022
    Μηνύματα
    1
    Γεια σας και απο μενα!Καινουριος στην ομαδα κατοχος tracer 7 του 21.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:πηγαινοντας το μηχανακι για το 1ο service (και γενικα για καθε service) πρεπει να το βαζει ο μαστορας στον υπολογιστη για καταγραφη και εκει του service,η δεν ειναι απαραιτητο;

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θα απαντήσω ανάποδα, επειδή είχα ψάξει κάποτε για μεταχειρισμένο, πήγαμε σε εξουσιοδοτημένο κ εκτός των ελέγχων μπήκαμε στον υπολογιστή κ είδαμε τα σέρβις της μηχανής κ τι είχε αλλαχθεί κάθε φορά.
    Οπότε ιδανικό θα ήταν να καταγράφονται τα σέρβις

  6. #141
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2019
    Μηνύματα
    10
    Καλησπερα σας, και εγω πλεον κατοχος καινουργιου, ακομα στα 800χλμ δεν εχω κανει πρωτο σερβις.
    Παρατηρησα απο σχετικα νωρις (200χλμ περιπου) οτι μολις ζεσταθει ακουγεται ενας μηχανικος ηχος πισω αριστερα σαν να βρισκει η αλυσιδα.
    Αυτο το ακουγα κυριως με 4τη ταχυτητα φορωντας το κρανος παντα οποτε δεν ειχα εικονα ακριβως για το σημειο ακριβως που ακουγεται.
    Δεν εχω δοκιμασει ουτε να καθαρισω/επαναλιπανω την αλυσιδα, ουτε να την σφιξω/ξεσφιξω καθως ειμαι παντελως ασχετως και δεν θελω να κανω κατι χειροτερο. (πρωτη μηχανη, γενικα)
    Χθες στην ευθεια προς το σπιτι μου 1 χλμ πριν χρειαστηκε να κανω σταση και να βγαλω κρανος για να χαιρετησω ενα φιλο και οδηγησα το υπολοιπο της διαδρομης χωρις αυτο.
    Ε λοιπον το μηχανακι ακουγοταν σαν να περνουσε ο παλιατζης με αυτα τα τρικικλα τα πεθαμενα τα παπια. Ιδιαιτερα εντονος θορυβος (κλικλικλικλικλικλικι) στην 3η και 4η.
    Δοκιμασα να παταω συμπλεκτη τν ωρα που το εκανε να δω αν εχει να κανει με σαζμαν αν σταματουσε δλδ ο ηχος αλλα δεν αλλαξε κατι.
    Ειπα σαν πρωτη φαση να σας στειλω και σας, μιας και ειναι λιγο πεθαμενο και το θεμα, να ξεθαφτει.

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Μπορεί και να θέλει σφίξιμο η αλυσίδα σου. Στο δικό μου την έσφιξαν στο πρώτο service, αλλά εγώ κάθε 500χλμ την λυπαίνω και κάθε 1000χλμ την καθαρίζω και μετά την λυπαίνω αυστηρά! Επίσης στο πρώτο service ελέγχουν για τυχόν σφυξίματα που θα χρειαστούν γενικά στην μοτό.

  8. #143
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2022
    Μηνύματα
    1
    Μπορεις επίσης να αφήνεις σιγα σιγα τον συμπλέκτη. Έτσι κουμπώνει η ταχύτητα κ συνεχίζεις να κατεβάζεις με τον ίδιο τρόπο. Εμένα τουλάχιστον δουλεύει ετσι. Ωστόσο επειδή δεν μ φαίνεται κ ο πιο σωστός τρόπος, όπως ανέφεραν κ προηγούμενοι κατεβάζω μια μια πριν φτάσω στο φανάρι κ σταματήσω.

  9. #144
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Με πολύ χαμηλή ταχύτητα, σε χαλαρό σταμάτημα για παράδειγμα, μάλλον δεν έχει πρόβλημα αυτό που κάνεις.
    Αν όμως το συζητάς για να μαζεύεις την μοτό πριν την στροφή, σίγουρα είσαι πολύ έμπειρος αλλά δεν ξέρω αν έχεις
    κάποιο κέρδος χωρίς την λειτουργία slip στο συμπλέκτη.

    Επίσης νομίζω πως σε αυτό τον τύπο κινητήρα με σασμάν κασέτα (; ), ότι δύναμη εφαρμόζουμε με τον τροχό
    προς την πρωτεύουσα ζορίζει ιδιαίτερα την έδραση και τα γρανάζια που είναι πιο κοντά στο γρανάζι της.

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Επειδη παντα μου αρεσαν να τα βλεπω, αλλα και να τα εχω, οχι 4 - 6 -8 οπως εχω δει σε αλλα μηχανακια, αλλα 2 προβολακια, πηρα την αποφαση να τα βαλω! Εκτυπωσα σε 3D printer τις βασεις τους γιατι δεν εχω καγκελα και δεν ξερω αν θα βαλω ποτε (δεν μου πολυ αρεσουν) και εφτιαξα την πλεξουδα τους με ρελε και ασφαλειες οπως πρεπει! Το αποτελεσμα στον φωτισμο πραγματικα μου αρεσει πολυ!

    Οι βασεις ειναι εκτυπωμενες απο ABS και πιανουν εκει που μπαινουν τα μανιταρια. Σφιγγουν με λαστιχο το οποιο διογκωνεται σφιγκοντας την βιδα alen και στην συνεχεια βιδονεται πανω το προβολακι.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 1.jpg‎   2.jpg‎   3.jpg‎   4.jpg‎  

  11. #146
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    276
    Έχεις βγάλει ποτέ τα πλαϊνά πλαστικά και του ντεπόζιτου; Ή και κάποιος άλλος αν το έχει κάνει

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Οχι Βασιλη δεν το εχω προσπαθησει ακομα. Και δεν εχω βρει καποιο βιντεακι που να το δειχνει. Θελω να βγαλω το μουτρο ομως γιατι κανει ξανα το τριξιμο ο μηχανισμος στο κατω σημειο και εχω βγει απο την εγγυηση οποτε πρεπει να το φτιαξω μονος μου!

  13. #148
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    313

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Οχι το επομενο ειναι. Αλλα θα το δω γιατι λογικα παρομοιο θα ειναι και θα με βοηθησει! Θενξ

  15. #150
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Βασιλη δεν ειναι το θεμα που θελεις, αλλα δειχνει πως βγαινουν ντεποζιτο κ.α.
    https://www.youtube.com/watch?v=T1dM...nel=NoulasMoto

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 11:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 22:52
  3. Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;
    από filiatrinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2015, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF