Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 158

Θέμα: Tracer 7

  1. #91
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από torototo Προβολή μηνύματος
    Kαλημερα στους tracer.Παλι σημερα πρωι που ερχομουν στην δουλεια τα ιδια . δεν εχει να κανει με το πως οδηγαω εγω εχει να κανει καθαρα με το κιβωτιο του tracer. Επρεπε να κατεβαινουν οι ταχυτητες χωρις καθυστερηση . τες πα. το παντρευτηκα τωρα τελος . ΒΑΛΤΕ καμια φωτογραφια απο TOPCASE και απο TANKBAG να δουμε ποιο ταιριαζει χωρις να εξεχει σαν αγγουρι !!!
    Δοκιμασε διαφορετικη φιρμα λαδιου, ωσπου να καταληξεις σε αυτο που δουλευει καλυτερα η μηχανη και το σασμαν της!
    (Γνωμη μου, μη δοκιμασεις motul)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  2. #92
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από torototo Προβολή μηνύματος
    Kαλημερα στους tracer.Παλι σημερα πρωι που ερχομουν στην δουλεια τα ιδια . δεν εχει να κανει με το πως οδηγαω εγω εχει να κανει καθαρα με το κιβωτιο
    κατεβαζες ταχυτητες μια μια καθως εφτανες στο φαναρι οπως σου ειπα και δε κατεβαιναν?

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Επειδή είσαι ακόμα στην εγγύηση όταν πας για service μην το πάρειςαν δεν σου φτιάξουν το σασμάν. Έτσι όπως το λες φαίνεται ότι έχει πρόβλημα. Εμένα στην πρώτη αλλαγή λαδιών που έκανα στα 1.000 χιλιόμετρα μου έβαλαν το yamalube σφραγισμένο από μπουκάλι και οι αλλαγές είναι ακριβώς ίδιες όπως στην αρχή, κατεβάζω η ανεβάζω και σταματημένος. Και ποτέ δεν έχω χάσει σχέση πάνω σε αλλαγή.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    απο την τελευταία περιγραφή ακούγεται να έχει πρόβλημα
    άλλο εν κινήσει να μήν αλλάζει ταχύτητες και άλλο σταματημένοι να περιμένουμε να αλλάζει χωρίς κόλπα (άφημα συμπλέκτη) >2 ταχύητητες

    τα μαμά λάδια μια χαρά είναι μέχρι τα 3000-4000 χιλιόμετρα
    τα αλλάζω μόνος κάθε 5.000 και το κιβώτιο μεταμορφώνεται
    αλλά είτε yamalube είτε motul δεν έχει διαφορά νομίζω
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Ναι από ότι φαίνεται έχει πρόβλημα, όχι όμως μόνο σταματημένος αλλά και εν κινήσει. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να αλλάξει ταχύτητα γενικότερα. Χωρίς να γνωρίζω το λόγο εγώ καταλαβαίνω ότι είναι πάρα πολύ σφιχτό το σασμάν.

  6. #96
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από torototo Προβολή μηνύματος
    Καλε μου φιλε . δεν εχει να κανει με το πως κατεβαζω εγω ταχυτητες -παντα ετσι κατεβαζω-,επισης δεν εχει να κανει με το πως με συμβουλεψες να κατεβαζω ταχυτητες. Εχει να κανει καθαρα με το σαζμαν του tracer. To συζήτησα και αλλου υπαρχει θεματακι , που ισως με το διαφορετικοπ λαδακι στρωσει καπως. Παρολα αυτα σκεψου να θες να κατεβασεις μια και να γινετε σε δυο χρονους . Στον πρωτο χρονο παταω τον λεβιε που κατεβαινει και δεν αλλαζει ταχυτητα.....οσο τον παταω συνεχιζει να μην αλλαζει ...τον αφηνω και τον ξαναπαταω με συμπλεκτια και τοτε κατεβαζει ...δλδ φεξε μου και γλίστρησα , Παλια ειχα ενα χτ μπενετον και δεν θυμαμαι ποτε να εχασα αλλαγη σχεσης οπως τωρα ...
    Βρε φιλε γιατι παρεξηγήσε, με τρια ποστ πως μπορούμε να μη αποδώσουμε οτι το πρόβλημα προερχεται απο τον αναβατη.
    Τα κιβώτια της yamaha ειναι σκληρά, οχι ομως προβληματικά. Συνεπώς ειτε η αντίληψη σου για το πως χειριζεσαι το κιβωτιο ειναι προβληματική, ειτε μεμονωμένα στο δικό σου μηχανακι συμβαίνει αυτο.
    Και πριν καταλήξεις στο ακριβό ξεκινα απο το φθηνό, κανόνας, προσπαθησε να αφομοίωσης αυτα που σε συμβουλεψαν και ελα ξανα με νέα δεδομένα.
    Παρατηρώ ολοι οσοι πήραν τρεισερ με εμπειρία η μη ηθελαν χρονο εξοικείωσης. Αλλα κανενας μετα το στρώσιμο δε διαμαρτυρήθηκε περι προβληματικού κιβωτίου.
    Τελείωσε με το στρώσιμο οπως συνιστά ο κατασκευαστής και ανέμενε να δεις αν με την αλλαγη λαδιων (και οχι ρονταρισματος που εχει τωρα μεσα), τις διαφορές.
    Επειδη ανέφερες το μπενετον το πρωτο ειναι του '89 αν δε ξανω λαθος. Μηπως εχεις χρονια αποχης και επανήλθε τωρα ξανα στις μοτο?

  7. #97
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.706
    To εχεις δωσει σε κανενα αλλο αναβατη πιο εμπειρο απο εσενα να σου πει την γνωμη του κ τι βλεπει?
    Προσωπικα μου μοιαζεις για απειρος αναβατης...
    Ride(s) the wind of change...

  8. #98
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αφήνεις τον ποδομοχλό να επιστρέψει πλήρως πάνω, πριν τον ξαναπατήσεις;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από torototo Προβολή μηνύματος
    40 + χρονια απειριας ? τι να πω ? αμα 40+ χρονια που οδηγω μοτο, δεν εμαθα, και πρεπει να ψαξω να συμβουλευτω πιο εμπειρο αναβατη φερτε κανεναν 70αρη καγκουρα . Με αγαπη ... καλημερα ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από torototo Προβολή μηνύματος
    Καλημερα καλο μηνα. μια απο τα ιδια και εγω. Σταματημενο δεν θελει να κατεβασει με τιποτα . Αναγκαζομαι να ξεκιναω με 3η-4η . Επισης πισω αναρτηση σε εγκαρσιες κοπανα δυνατα . ωρα δεν βρηκα να ασχοληθω.
    40 χρόνια εμπειρία και ξεκινάς με 3η-4η?
    συγνώμη κιόλας αλλά πρίν πάρεις το τρασερ αν άκουγες κάποιον να τα γράφει αυτά τί θα έλεγες?

    αν δεν μπορείς να αλλάξεις συνήθειες άφηνε ελάχιστα το συμπλέκτη και θα παίρνει την αλλαγή ταχύτητας ακόμα και απο 6η αν σταματήσεις

    τέλος πάντων,
    σταματημένος δεν κατεβάζει χωρίς κόλπα απο >3η και το θεωρώ φυσιολογικό

    εν κινήσει δεν θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα στις αλλαγές εκτός απο το να είναι τραχύ και να κοπανάει πού και πού
    οτιδήποτε παραπάνω είναι πρόβλημα

    αφού δεν έχεις τις γνώσεις και είναι και στην εγγύηση βρές ένα συνεργείο που θα ασχοληθεί να στο φτιάξει

    δεν είναι λίγο κρίμα καινούργιο μηχανάκι να λές ότι το παντρέυτηκες για θέματα που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και ΛΥΝΟΝΤΑΙ?
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  10. #100
    Καλημερα σε ολα τα παιδια .Καλο Σ/Κ να εχετε. βρεχει και η αγορα κουκουλας ειναι μονοδρομος αφου δεν υπαρχει γκαραζ.
    Τελευταία τροποποίηση από torototo; 03/12/2021 στις 10:10.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

  11. #101
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    φιλος το πηρε καινουριο και οντως το κιβωτιο ειναι κουτσουρο,του ειπαν θα στρωσει
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    ενα σφικτο κιβωτιο θα μεινει σφικτο πολλα χλμ αλλα δεν θα ειναι παντα προβληματικο. το να μην κατεβαζεις ολες τις ταχυτητες σταματημενος δεν ειναι ενδειξη κακου κιβωτιου.
    μετα τα πρωτα λάδια το μηχανακι που εχει χ αριθμο χιλιωμέτρων στα δικα μου χερια θα εχει κανει 4.000 αλλαγες ταχυτητων, στου διπλα 6.000 αλλαγες και σε εναν τριτο 10.000 αλλαγες. άλλη οδηγηση, άλλοι δρομοι κτλ.
    τα κιβωτια ειναι στρωμένα μετα τις 5κ. ακομα ειναι νωρις για κλαμματα.

  13. #103
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Έλεγχος σε ρεγουλατόρους συμπλέκτη (πάνω και κάτω) και στο τέντωμα της αλυσίδας άμεσα, πριν γίνει καμιά άλλη ζημιά. Αν το πρόβλημα δεν είναι εκεί στην αντιπροσωπεία μέχρι να το πάρεις σωστό.
    Αν επιτρέπετε από που αγοράστηκε η μοτουσκλέτα;

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αν επιτρέπετε από που αγοράστηκε η μοτουσκλέτα;
    Μόλις σκεφτόμουν να κάνω την ίδια ερώτηση.

    Έλεγχο σου έκαναν πριν το παραλάβεις;;;

  15. #105
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Από μια σύντομη αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι όλα τα μοντέλα με αυτό το μοτέρ μπορεί να έχουν θέμα με την αλλαγή των σχέσεων. Είτε από δισκάκια είτε από το ένα ελατηριακι detent spring αναφέρεται νομίζω για την επιστροφή του λεβιέ είναι. Ψαχτο λίγο σε πιο συγκεκριμένα φόρουμ

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  3. Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;
    από filiatrinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2015, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF