Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 161

Θέμα: Tracer 7

  1. #106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Από μια σύντομη αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι όλα τα μοντέλα με αυτό το μοτέρ μπορεί να έχουν θέμα με την αλλαγή των σχέσεων. Είτε από δισκάκια είτε από το ένα ελατηριακι detent spring αναφέρεται νομίζω για την επιστροφή του λεβιέ είναι. Ψαχτο λίγο σε πιο συγκεκριμένα φόρουμ
    Βροχερες καλημερες στην παρεα . Τι ακριβως να ψαξω ? οι περισσοτεροι ειπαν οτι φταιω εγω λογο απειριας .Κανεις δεν με πιστεψε .Καποιος μαλιστα με εκοψε για νεο οδηγο και τον ευχαριστω. Ενας φιλος μου υποδειξε να μην κατεβαζω σταματημενος, ενας αλλος φιλος να δινω γκαζι, ενας αλλος φιλος με συμβουλεψε να αφομοίωσω οσα με συμβουλεψαν και να ξαναερθω με νεα δεδομενα !!!!!! ενας αλλος φιλος μου προτεινε να το δωσω σε καποιον πιο εμπειρο να το δοκιμασει , σε μια αλλη απαντηση καποιος εντυπωσιαστικε που ξεκιναω με 3η ...-αφου δεν κατεβαζει ξεκινησα και με 5η - Να κοψουν λιγο οι βροχες να παω αντιπροσωπια να δουμε...
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΛΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΣ ΓΑΛΕΡΑ

  2. #107
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Φίλε ξέρεις πως είναι, ο καθένας που θέλει να βοηθήσει λέει τη γνώμη του. Δεν έχουν όλοι τον ίδιο τροπο για να πουν κάτι, επηρεάζονται και λίγο από τα γραφόμενα του προηγούμενου και καταλήγεις εσυ να εξηγείς αλλά από το πραγματικό σου πρόβλημα.

    Μπορεί να σε μπέρδεψα τώρα και εγώ με τις αμπελοφιλοσοφίες μου….

    Νομίζω η αντιπροσωπεία θα πρέπει να το δει και να σου απαντήσει, αλλιώς πας σε άλλη μέχρι να φτάσεις σε επικοινωνία με τη Yamaha Ευρώπης εφόσον δεν είσαι ευχαριστημένος από τη μηχανή που αγόρασες.

  3. #108
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αφήνεις τον ποδομοχλό να επιστρέψει πλήρως πάνω, πριν τον ξαναπατήσεις;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Από μια σύντομη αναζήτηση στο ίντερνετ είδα ότι όλα τα μοντέλα με αυτό το μοτέρ μπορεί να έχουν θέμα με την αλλαγή των σχέσεων. Είτε από δισκάκια είτε από το ένα ελατηριακι detent spring αναφέρεται νομίζω για την επιστροφή του λεβιέ είναι. Ψαχτο λίγο σε πιο συγκεκριμένα φόρουμ
    Αυτό ίσως επιβεβαιώνει την υποψία μου. Μία πιθανή δοκιμή, π.χ. κατά το κατέβασμα ταχυτήτων εν κινήσει, θα ήταν ήταν να πατάς τον ποδομοχλό για να κατεβάσεις ταχύτητα, κατόπιν να τον ανεβάζεις λίγο με το πόδι (όχι όμως τόσο, ώστε να ανεβάσει ταχύτητα) και αμέσως μετά να τον ξανακατεβάζεις για να αλλάξεις πάλι προς τα κάτω. Αν αυτό σου δίνει 100% επιτυχία στις αλλαγές εν κινήσει, τότε κάτι φταίει στην επαναφορά του ποδομοχλού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    αν ειναι προβλημα συμπλέκτη το καταλαβαινεις πολύ ευκολα με δοκιμή στο κεντρικο σταντ. αν δεν εχεις βάλε ενα διπλο πίσω. αν η ροδα γυριζει με τερμα πατημενο κάτι δεν παει καλα. Μια τάση να γυρισει πολύ αργα ειναι λογικο να την εχει. ομως αν βάλεις το χερι σου θα πρεπει να μπορεις να την σταματήσεις. βαζεις ταχυτητα και με πατημενο τον συμπλέκτη η ροδα ειτε θα δεν θα γυριζει ειτε θα γυριζει πολύ αργα. αυτο ειναι σωστο και λογικο. μετα ειναι κιβωτιο. ξαναλεω, με 1000-2000χλμ δεν εχει νοημα να ασχοληθεις. κανε 4-5κ και δες πως ειναι τοτε. ειναι πολύ λογικο σε yamaha αστρωτο να ειναι έτσι το κιβωτιο.

  5. #110
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Να πω την δική μου εμπειρία σχετικά σαν νέος αναβάτης, είχα γράψει ότι και εγώ είχα προβλήματα να κατεβάσω σε 1η σταματημένος. Κάποια στιγμή δοκίμασα να κουνήσω ελάχιστα την μηχανή στο φανάρι με τα πόδια και αμέσως μπήκε. Έπειτα άλλαξα συνήθεια, έμαθα να βρίσκομαι στην σωστή σχέση ώστε να μην χρειάζεται να κατεβάσω σταματημένος (ή και κατέβαζα απανωτά μέχρι να σταματήσω και απλά κράταγα συμπλέκτη) και δεν ξαναείχα πρόβλημα. Κάπου εκεί βέβαια έγινε και η αλλαγή λαδιών στα 1000 οπότε δεν ξέρω αν σχετίζεται αυτό. Είναι η πρώτη μου μηχανή οπότε δεν έχω εμπειρία από άλλα κιβώτια (οκ εκτός του Hornet του '13 που έμαθα) και το απέδωσα κατευθείαν σε εμένα το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ανέφερα στην αντιπροσωπεία αλλά αν ξαναγίνει αυτό θα κάνω.

  6. #111
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από torototo Προβολή μηνύματος
    Βροχερες καλημερες στην παρεα . Τι ακριβως να ψαξω ? οι περισσοτεροι ειπαν οτι φταιω εγω λογο απειριας .Κανεις δεν με πιστεψε .Καποιος μαλιστα με εκοψε για νεο οδηγο και τον ευχαριστω. Ενας φιλος μου υποδειξε να μην κατεβαζω σταματημενος, ενας αλλος φιλος να δινω γκαζι, ενας αλλος φιλος με συμβουλεψε να αφομοίωσω οσα με συμβουλεψαν και να ξαναερθω με νεα δεδομενα !!!!!! ενας αλλος φιλος μου προτεινε να το δωσω σε καποιον πιο εμπειρο να το δοκιμασει , σε μια αλλη απαντηση καποιος εντυπωσιαστικε που ξεκιναω με 3η ...-αφου δεν κατεβαζει ξεκινησα και με 5η - Να κοψουν λιγο οι βροχες να παω αντιπροσωπια να δουμε...
    Το πρώτο που θα έπρεπε να κάνεις είναι να είσαι επίμονος και απαιτητικός στην αντιπροσωπεία (αν θες μας λες και από που το πήρες). Δεν δίνουν λύσεις πάντα τα forum που και να σου δώσουν θα πρέπει πάλι να κινηθείς.
    Δεν έχεις έναν φίλο έμπειρο να δοκιμάσει τη μοτοσυκλέτα να σου πει; Για εμένα όσο άπειρος και να είσαι δεν είναι δυνατό να μην αντιλαμβάνεσαι αν είναι θέμα προβλήματος ή δικής σου υπαιτιότητας. Το ότι ξεκινάς με 3η και 5η είναι τραγικό και τρομερά επώδυνο για τη σύμπλεξη, συμβάλλει στο να χειροτερεύεις τα πράγματα. Μάλλον δίσκοι καπούτ.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Να πω την δική μου εμπειρία σχετικά σαν νέος αναβάτης, είχα γράψει ότι και εγώ είχα προβλήματα να κατεβάσω σε 1η σταματημένος. Κάποια στιγμή δοκίμασα να κουνήσω ελάχιστα την μηχανή στο φανάρι με τα πόδια και αμέσως μπήκε. Έπειτα άλλαξα συνήθεια, έμαθα να βρίσκομαι στην σωστή σχέση ώστε να μην χρειάζεται να κατεβάσω σταματημένος (ή και κατέβαζα απανωτά μέχρι να σταματήσω και απλά κράταγα συμπλέκτη) και δεν ξαναείχα πρόβλημα. Κάπου εκεί βέβαια έγινε και η αλλαγή λαδιών στα 1000 οπότε δεν ξέρω αν σχετίζεται αυτό. Είναι η πρώτη μου μηχανή οπότε δεν έχω εμπειρία από άλλα κιβώτια (οκ εκτός του Hornet του '13 που έμαθα) και το απέδωσα κατευθείαν σε εμένα το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ανέφερα στην αντιπροσωπεία αλλά αν ξαναγίνει αυτό θα κάνω.


    Αυτό το ποστ πρέπει να το διαβάσουν όσοι αρχάριοι ξεκινάνε με οποιοδήποτε μηχανάκι. Δεν ξέρω αν κάποιος σου έδωσε συμβουλή ή απλά λόγω αντίληψης το βρήκες αλλά αυτό είναι το σωστό και το διαπίστωσες στην πράξη.Η μοτοσυκλέτα μπορεί να χρειάζεται να κουνηθεί λίγο για να ''πάρει'' την ταχύτητα.

    Βέβαια για να ακούγεται συχνά το θέμα λογικά κάπου μπορεί να υπάρχει και μια δυσλειτουργία σε κάποια έστω μοντέλα. Σε κάθε περίπτωση παρακολούθησέ το και αν διαπιστώσεις πρόβλημα τρέξε το ενώ είσαι εντός εγγύησης.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #113
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό το ποστ πρέπει να το διαβάσουν όσοι αρχάριοι ξεκινάνε με οποιοδήποτε μηχανάκι. Δεν ξέρω αν κάποιος σου έδωσε συμβουλή ή απλά λόγω αντίληψης το βρήκες αλλά αυτό είναι το σωστό και το διαπίστωσες στην πράξη.Η μοτοσυκλέτα μπορεί να χρειάζεται να κουνηθεί λίγο για να ''πάρει'' την ταχύτητα.

    Βέβαια για να ακούγεται συχνά το θέμα λογικά κάπου μπορεί να υπάρχει και μια δυσλειτουργία σε κάποια έστω μοντέλα. Σε κάθε περίπτωση παρακολούθησέ το και αν διαπιστώσεις πρόβλημα τρέξε το ενώ είσαι εντός εγγύησης.
    Να σαι καλά. Να σου πω την αλήθεια απλά είχα προσέξει ότι όταν κινιοταν έστω και λίγο δεν είχε πρόβλημα να μπει η ταχύτητα όποτε είπα να το δοκιμάσω. Να πω επίσης ότι ακόμα και σταματημένος, αν περίμενα μερικά δευτερόλεπτα και δοκίμαζα πάλι, έμπαινε. Δεν ξέρω τι σημαίνει βέβαια αυτό αν σημαίνει κάτι.

    Εντωμεταξύ, άσχετο, και εγώ του ‘84

  9. #114
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Εντωμεταξύ, άσχετο, και εγώ του ‘84
    Βασίλης του '84 και ο άλλος, αλλά σας ξεχωρίζουμε επειδή εκείνος κάνει περισσότερα χιλιόμετρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Να σαι καλά. Να σου πω την αλήθεια απλά είχα προσέξει ότι όταν κινιοταν έστω και λίγο δεν είχε πρόβλημα να μπει η ταχύτητα όποτε είπα να το δοκιμάσω. Να πω επίσης ότι ακόμα και σταματημένος, αν περίμενα μερικά δευτερόλεπτα και δοκίμαζα πάλι, έμπαινε. Δεν ξέρω τι σημαίνει βέβαια αυτό αν σημαίνει κάτι.

    Εντωμεταξύ, άσχετο, και εγώ του ‘84


    Οι 84αρηδες είμαστε μαγική γενιά!!!!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aha-tracer-700

    κάποιος δεν άντεξε το κιβώτιο και λεει θέλω αμάξι και καλα

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Ή για να πάρει το 900 χαχαχα

  13. #118
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    πάντως έτσι πρέπει να είναι το σωστό το μοτοσυκλετιστικό thread.

    Ένα μοντέλο όλα τα θέματα μαζεμένα για να μαθαίνουμε απο πρώτο χέρι οτι βασανίζει τον χρήστη στη καθημερινότητα. Η μόνη αξιόπιστη πραγματικά χρήσιμη πληροφορία για τους ενδιαφερόμενους αγοραστες.

    βέβαια παίζει τελικά μόνο η Yamaha να πουλάει τον τελευταίο καιρό, αλλά άλλο αυτό

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Ήρθε η ώρα να πω την άποψή μου για τη μηχανή. Έχω φτάσει σχεδόν Τα 2.000 χιλιόμετρα και την αισθάνομαι σαν παπί. Είναι πολύ ευέλικτη μέσα στην πόλη και για να είμαι πιο συγκεκριμένος ανάμεσα από τα αυτοκίνητα περνάς άνετα (όλοι το κάνουμε).

    Από θέμα κατανάλωσης είμαι πολύ ευχαριστημένος, 5,5 lt και οι αποστάσεις που κάνω είναι 7km + 7km πήγαινε-έλα στη δουλειά. Εκτός πόλης έχω δει και 4lt χοντρικά.

    Η θέση οδήγησης για εμένα που είμαι 1,74 είναι πολύ καλή χωρίς πιασίματα. Η σέλα δεν με ενοχλεί, αρκετά μαλακή, και γενικότερα είναι πολύ εύκολη στην οδήγηση.

    Όσον αφορά τα φρένα, νομίζω πως είναι αρκετά καλά και να σημειώσω ότι δεν είχα ξανά οδηγήσει με ABS το οποίο θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή αλλά μέσα στις πρώτες δύο μέρες συνηθίζεις.

    Όσον αφορά το κιβώτιο για το οποίο γίνεται λόγος από πολλούς, μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα ακόμα και τις κρύες ημέρες που διανύουμε.

    Έναν μικρό προβληματισμό έχω μόνο με τα φώτα της. Για εντός πόλης είναι όλα τέλεια ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι, αλλά εκτός πόλης νομίζω ότι δεν αρκούν. Το διαπίστωσα στην Παλιά Εθνική προς Κόρινθο όπου υπάρχει ελλιπής φωτισμός σε πολλά σημεία του δρόμου και όταν πλαγιάζεις έστω και λίγο χάνει τον ορίζοντα λόγω της δέσμης που έχουν τα φώτα. Αυτό νομίζω διορθώνεται με προβολάκια για τα οποία δεν είμαι θετικός ακόμα.

    Ελπίζω να βοήθησα και θα επανέλθω με ότι νεότερο. Κάθε άποψη και σχόλιο δεκτό!

  15. #120
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Φίλε σαν να βαδίζουμε παράλληλα είναι. Τις πήραμε σχεδόν μαζί και βρίσκομαι και εγώ περίπου στα 2000 χλμ. Να πάμε καμία βολτίτσα

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  3. Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;
    από filiatrinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2015, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF