Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 161

Θέμα: Tracer 7

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Ήρθε η ώρα να πω την άποψή μου για τη μηχανή. Έχω φτάσει σχεδόν Τα 2.000 χιλιόμετρα και την αισθάνομαι σαν παπί. Είναι πολύ ευέλικτη μέσα στην πόλη και για να είμαι πιο συγκεκριμένος ανάμεσα από τα αυτοκίνητα περνάς άνετα (όλοι το κάνουμε).

    Από θέμα κατανάλωσης είμαι πολύ ευχαριστημένος, 5,5 lt και οι αποστάσεις που κάνω είναι 7km + 7km πήγαινε-έλα στη δουλειά. Εκτός πόλης έχω δει και 4lt χοντρικά.

    Η θέση οδήγησης για εμένα που είμαι 1,74 είναι πολύ καλή χωρίς πιασίματα. Η σέλα δεν με ενοχλεί, αρκετά μαλακή, και γενικότερα είναι πολύ εύκολη στην οδήγηση.

    Όσον αφορά τα φρένα, νομίζω πως είναι αρκετά καλά και να σημειώσω ότι δεν είχα ξανά οδηγήσει με ABS το οποίο θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή αλλά μέσα στις πρώτες δύο μέρες συνηθίζεις.

    Όσον αφορά το κιβώτιο για το οποίο γίνεται λόγος από πολλούς, μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα ακόμα και τις κρύες ημέρες που διανύουμε.

    Έναν μικρό προβληματισμό έχω μόνο με τα φώτα της. Για εντός πόλης είναι όλα τέλεια ακόμα και στο απόλυτο σκοτάδι, αλλά εκτός πόλης νομίζω ότι δεν αρκούν. Το διαπίστωσα στην Παλιά Εθνική προς Κόρινθο όπου υπάρχει ελλιπής φωτισμός σε πολλά σημεία του δρόμου και όταν πλαγιάζεις έστω και λίγο χάνει τον ορίζοντα λόγω της δέσμης που έχουν τα φώτα. Αυτό νομίζω διορθώνεται με προβολάκια για τα οποία δεν είμαι θετικός ακόμα.

    Ελπίζω να βοήθησα και θα επανέλθω με ότι νεότερο. Κάθε άποψη και σχόλιο δεκτό!


    Μια χαρά! Πολύ θετικό το ότι σε έχει βολέψει. Εκεί που θέλω να εστιάσουμε είναι στα φώτα. Κάποτε μου έλεγε το ίδιο ένας φίλος για το δικό του μηχανάκι(ενα Ninja 250 τότε). Μου είχε κάνει εντύπωση μιας και έχοντας οδηγήσει το δικό του θεωρούσα πως είχε επαρκέστατα φώτα. Τελικά αποδείχτηκε ότι εσφαλμένα δε χρησιμοποιούσε ποτέ τη μεγάλη σκάλα στα επαρχιακά και περίμενε απο τη μεσαία να κάνει τη δουλειά. Δε γνωρίζω αν κάνεις το ίδιο λάθος αλλά εννοείται όπου δεν υπάρχει όχημα που έρχεται αντίθετα ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιούμε μεγάλη σκάλα το βράδυ η οποία ακόμα και πάνω στη στροφή φωτίζει πολύ πιο μέσα απο τη μεσαία.

    Αν δεν κάνεις αυτο το λάθος τότε όντως ίσως έχει αδύναμα φώτα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #122
    Αρχαιολογικό μέλος Το avatar του/της tomy
    Εγγραφή
    27/04/2006
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά! Πολύ θετικό το ότι σε έχει βολέψει. Εκεί που θέλω να εστιάσουμε είναι στα φώτα. Κάποτε μου έλεγε το ίδιο ένας φίλος για το δικό του μηχανάκι(ενα Ninja 250 τότε). Μου είχε κάνει εντύπωση μιας και έχοντας οδηγήσει το δικό του θεωρούσα πως είχε επαρκέστατα φώτα. Τελικά αποδείχτηκε ότι εσφαλμένα δε χρησιμοποιούσε ποτέ τη μεγάλη σκάλα στα επαρχιακά και περίμενε απο τη μεσαία να κάνει τη δουλειά. Δε γνωρίζω αν κάνεις το ίδιο λάθος αλλά εννοείται όπου δεν υπάρχει όχημα που έρχεται αντίθετα ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιούμε μεγάλη σκάλα το βράδυ η οποία ακόμα και πάνω στη στροφή φωτίζει πολύ πιο μέσα απο τη μεσαία.

    Αν δεν κάνεις αυτο το λάθος τότε όντως ίσως έχει αδύναμα φώτα.
    Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, στην συγκεκριμένη μηχανή ακόμα και από του αυτοκινήτου μου (με εργοστασιακά bi-xenon) η μεσαία σκάλα είναι δυνατότερη. Σε σύγκριση με της προσωπική μου μηχανής δε είναι σαν να έχω λάμπα ασετιλίνης..

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Φίλε σαν να βαδίζουμε παράλληλα είναι. Τις πήραμε σχεδόν μαζί και βρίσκομαι και εγώ περίπου στα 2000 χλμ. Να πάμε καμία βολτίτσα
    Κανένα πρόβλημα, να το κανονίσουμε. Να φτιάξει λίγο ο καιρός γιατί με τόσο κρύο μας βλέπω για παγοκολώνες

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά! Πολύ θετικό το ότι σε έχει βολέψει. Εκεί που θέλω να εστιάσουμε είναι στα φώτα. Κάποτε μου έλεγε το ίδιο ένας φίλος για το δικό του μηχανάκι(ενα Ninja 250 τότε). Μου είχε κάνει εντύπωση μιας και έχοντας οδηγήσει το δικό του θεωρούσα πως είχε επαρκέστατα φώτα. Τελικά αποδείχτηκε ότι εσφαλμένα δε χρησιμοποιούσε ποτέ τη μεγάλη σκάλα στα επαρχιακά και περίμενε απο τη μεσαία να κάνει τη δουλειά. Δε γνωρίζω αν κάνεις το ίδιο λάθος αλλά εννοείται όπου δεν υπάρχει όχημα που έρχεται αντίθετα ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιούμε μεγάλη σκάλα το βράδυ η οποία ακόμα και πάνω στη στροφή φωτίζει πολύ πιο μέσα απο τη μεσαία.

    Αν δεν κάνεις αυτο το λάθος τότε όντως ίσως έχει αδύναμα φώτα.

    Φυσικά και όταν δεν έρχεται διερχόμενο αυτοκίνητο ανάβω τα μεγάλα. Το πρόβλημα το έχω όταν έρχονται άλλα αυτοκίνητα και ο δρόμος στην Κακιά Σκάλα για παράδειγμα, έχει πολλές στροφές. Η μεσαία σκάλα είναι αρκετά δυνατή αλλά επειδή δεν έχει κάτοπτρο είναι σαν δέσμη με αποτέλεσμα να μην βλέπεις εκτός της δέσμης, δηλαδή δεν διαχέεται το φως σε όλο το δρόμο. Αν λοιπόν έρχονται αυτοκίνητα από την αντίθετη κατεύθυνση δεν μπορείς να έχεις την μεγάλη σκάλα με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τη συνέχεια του δρόμου. Πρέπει να είσαι συνέχεια με τον διακόπτη στο δάχτυλο για να αλλάζεις από μεσαία σε μεγάλη σκάλα.

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και όταν δεν έρχεται διερχόμενο αυτοκίνητο ανάβω τα μεγάλα. Το πρόβλημα το έχω όταν έρχονται άλλα αυτοκίνητα και ο δρόμος στην Κακιά Σκάλα για παράδειγμα, έχει πολλές στροφές. Η μεσαία σκάλα είναι αρκετά δυνατή αλλά επειδή δεν έχει κάτοπτρο είναι σαν δέσμη με αποτέλεσμα να μην βλέπεις εκτός της δέσμης, δηλαδή δεν διαχέεται το φως σε όλο το δρόμο. Αν λοιπόν έρχονται αυτοκίνητα από την αντίθετη κατεύθυνση δεν μπορείς να έχεις την μεγάλη σκάλα με αποτέλεσμα να μην βλέπεις τη συνέχεια του δρόμου. Πρέπει να είσαι συνέχεια με τον διακόπτη στο δάχτυλο για να αλλάζεις από μεσαία σε μεγάλη σκάλα.

    Έπιασες πολύ δύσκολη διαδρομή για νύχτα με ελλιπή σήμανση και τη διπλή διαχωριστική να έχει ξεθωριάσει πλέον. Δεν ξέρω πόση διαφορά θα δεις με προβόλια ειδικά σε αυτόν τον δρόμο. Όσο έχει κίνηση και δε μπορείς να ανοίξεις τα μεγάλα δυστυχώς είναι πρόβλημα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Έπιασες πολύ δύσκολη διαδρομή για νύχτα με ελλιπή σήμανση και τη διπλή διαχωριστική να έχει ξεθωριάσει πλέον. Δεν ξέρω πόση διαφορά θα δεις με προβόλια ειδικά σε αυτόν τον δρόμο. Όσο έχει κίνηση και δε μπορείς να ανοίξεις τα μεγάλα δυστυχώς είναι πρόβλημα.
    Ευτυχώς ξέρω τον δρόμο και δεν πήγαινα εντελώς στα τυφλά. Δεν είμαι θετικός στα προβολάκια αλλά αν είναι να τα βάλω θα πρέπει να βάλω και τα κάγκελα...

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Ευτυχώς ξέρω τον δρόμο και δεν πήγαινα εντελώς στα τυφλά. Δεν είμαι θετικός στα προβολάκια αλλά αν είναι να τα βάλω θα πρέπει να βάλω και τα κάγκελα...


    Το σημαντικότερο είναι οτι γνωρίζεις τη διαδρομή. Συνιστώ βέβαια πάντα να αποφεύγεται ο επαρχιακός τη νύχτα και να προτιμάται η νέα Εθνική. Ούτως ή άλλως δε μπορείς να πας όπως πας τη μέρα ώστε να ευχαριστηθείς τη διαδρομή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Σωστός, έχεις δίκιο, αλλά ήθελα να πάω χαλαρά και με καμιά αλλαγή γιατί ακόμα το έστρωνα.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Κατασκευή η επέκταση του πίσω λασπωτήρα για να μην τρώει πολύ νερό και λερώνει. Είναι ότι μου αρέσει και πάρα πολύ το carbon

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr1.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	97,0 KB 
ID:	435211
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr2.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	435212
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr3.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	435213

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Και πως φαίνεται τοποθετημένο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr4.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	435214
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr5.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	435215
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr6.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	435216

  11. #131
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    293
    Παρα πολυ ωραιο! Για πες περισσοτερα. Απο πού το πηρες κλπ

  12. #132
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Ωραία δουλειά! μπράβο!

  13. #133
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παρά πολύ ωραίο!! Σχεδόν το λυπάμαι που θα λερώνεται από βρωμόνερα
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Παρα πολυ ωραιο! Για πες περισσοτερα. Απο πού το πηρες κλπ

    Βασίλη δεν το αγόρασα, εγώ το έφτιαξα.

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Και εγώ το λυπάμαι που θα λερώνεται, αλλα πλένω την μηχανή πολύ συχνά!!!

    Και μια φωτό απο την κατασκευή του....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tr7.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	435299

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-09 Tracer
    από Kostas-Tracer στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 1636
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2021, 10:26
  2. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09 Tracer
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 21:52
  3. Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;
    από filiatrinos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2015, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF