Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Προταση για Μποτες

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    69

    Cool Προταση για Μποτες

    Εχω αρχισει και ψαχνω για μποτες μηχανης. Χρηση τη θελω για βολτες σαβατοκυριακο και ψαχνω κατι σε σπορ μποτες αν το θετω σωστα. Αδιαβροχες πιστευω δεν μου χρειαζονται διοτι με βροχη δεν παιρνω το μηχανακι και αντε σε καμια βολτα να πιασει βροχη για μια φορα δεν εγινε και κατι. Να παω σε καλοκαιρινο μοντελο που ειναι φουλ αεριζομενο ή να διαλεξω κανονικη φουλ δερμα; Ειμαι αναμεσα σε τρια μοντελα.
    1. https://www.motocard.com/en/boots/al...lack_1100.aspx
    2. https://www.motocard.com/en/boots/al..._fluo_155.aspx
    3. https://www.motocard.com/en/boots/al...fluo_1231.aspx
    Ποιες ειναι οι διαφορες μεταξι τους και αν αξιζει να παρω τις ποιο ακριβες στα 280; Γενικα στην οδηγηση θα με δυσκολεψουν κατι σε τοσο σπορ μοντελο μποτας; Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι εμπιστο; γιατι εκει τις βρηκα ποιο φθηνα σε σχεση με ελλαδα αλλα και αλλα σαιτ. Οποιαδηποτε προταση δεκτη

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Από τις τρεις που παρέθεσες η πρώτη είναι πιο 'εκδρομική' και θα σε βοηθάει και στο περιπάτημα, εν αντιθέσει με την τελευταία που είναι πιο αγωνιστική και πιο σκληρή.
    Θα διαλέξεις κανονική φουλ δέρμα,καλά κάνεις και κοιτάς ψηλές μπότες απόφυγε τα καλοκαιρινά μποτάκια μέχρι τον αστράγαλο.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Aν είσαι ανοιχτός και προτάσεις άλλων εταιρειών, έχω τις Nexus της Dainese εδώ και 5 μήνες και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Στην αρχή μέχρι να "μαλακώσουν" λίγο ήταν σχετικά άβολες και με ζόριζαν λίγο στο καλάμι, αλλά μετά από κάποιες χρήσεις σταμάτησαν όλα αυτά ενώ είναι και αδιάβροχες (δοκιμασμένο ).

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    69
    Τετοιο στυλ μποτας το ξερω οτι δεν θα με βολεψει για περπατημα αλλα για την ασφαλεια χαλαλι. Ειναι ομως τοσο ανυποφορες στο περπατημα; Κανα μισαωρο περπατημα παλευεται με τετοιες; Εχω τσεκαρει και της dainese μερικες αλλα εχω ακουσει καλυτερα λογια για μποτες alpinstars. Και για tcx εχω ακουσει καλα λογια. Οι TCX τι λενε σαν μποτες; Aν καποιος εχει προσοπικη αποψη ας γραψει γιατι δεν βρισκω αποψεις για μποτες στο forum

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Ειμαι κι εγω στο ψαξιμο touring μποτας
    Για seventy degrees τι γνωριζουμε??

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί είναι πρόσφατο αυτό και είμαι στην ίδια αναζήτηση.
    Οι τελευταίες καλοκαιρινές μπότες μας άφησαν λόγο χρήσης (ευτυχώς).
    Ψάχνω VFM σπορ καλοκαιρινή μπότα.
    Η χρήση θα είναι σε καμιά σβέλτη βόλτα ή κανα καλοκαιρινό ταξιδάκι.(μελλοντικά ίιιιιιισωωωωως και καμιά πίστα) Δεν με ενδιαφέρει η άνεση. Με τις καλοκαιρινές touring που χάλασαν, δε με βόλευαν καλοκαίρι, ηταν (σχεδόν) το ιδιο ενοχλητικές με κάποιες motocross που είχα. Σε ταξίδια είχα σε ευκαιρο σημείο καλοκαιρινό πατούμενο και όπου έκανα στάση, έβγαζα τις μπότες και έβαζα το αθλητικό.
    Οι Nexus δεν είναι άσχημες, προσπαθώ να βρω κάτι οικονομικό αλλά δεν υπάρχει
    Ξεκινάμε από 160Ε για εταιρίες όπως Gaerne, Eleveit και Forma. Ενώ στα 200Ε πας σε Dainese, Alpinestar και TCX.

    Από τις TCX είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω μία touring χειμερινή μπότα και ένα 24/7 χειμερινό μποτάκι και δε μασάνε πουθενά.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Μία μικρή ένσταση.Σχεδον καμία μπότα στην αγορά δεν είναι δέρμα

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Μία μικρή ένσταση.Σχεδον καμία μπότα στην αγορά δεν είναι δέρμα
    θυμάμαι είχαν κομματια δερμα κάποιες πολύ ακριβες 300+ ευρω μποτες. νομιζω μεχρι τα 250 δεν εχω δει και εγω ποτε δερμα. Δεν υπαρχει λογος βασικα, στις μποτες μηχανης το δερμα δεν βολευει ουτε κατασκευαστικα ουτε πρακτικα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Έχω τις πρώτες. Τις φοράω όμως πάντα με στολή.

    Δεν έχω παράπονο, μια χαρά μου φαίνονται, αλλά μισάωρο περπάτημα δεν έχω κάνει κι έχω την αίσθηση ότι δεν θα βολέψουν. Μισάωρο περπάτημα είναι πεζοπορία και δεν είναι φτιαγμένες για τέτοια δουλειά.
    Αλλά για αποστάσεις του στυλ από τη μηχανή μέχρι το τραπέζι που θα πιουμε καφέ είναι μια χαρά.

    Θα έλεγα να πας σε κάτι πιο allaround λύση. Για χαλαρές βολτες έχω αυτες με τις οποίες έχω κάνει και δίωρο περπάτημα και ήταν σαν κανονικά παπούτσια. Το μόνο κακό (για μένα) είναι ότι είναι κυρίως χειμερινά και είχε ζεσταθεί αρκετα το πόδι το καλοκαίρι, και μάλιστα σε πολύ δροσερό καιρό.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Με ενδιαφέρει μπότα, όχι χαμηλά μποτάκια.
    Κάτι σπορ και αεριζόμενο για καλοκαίρι.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αυτό λέω, ότι μάλλον δεν θα έπρεπε να κοιτάς για σπορ.

    Δεν έχω εμπειρία από μπότες, η συγκεκριμένη είναι η πρώτη μου και εκτίμηση δικιά μου είναι ότι σε περπάτημα δεν θα βολεύει.

    Όπως ειπα τη φοράω μόνο με στολή. Τις πρώτες φορές δεν μπορώ να πω ότι οδηγουσα άνετα, δεν είχα καλή αίσθηση στις αλλαγές ταχυτητων. Αρκετές φορές έχασα αλλαγή ή δεν ήξερα αν ανέβασα σχέση ή όχι.
    Κάποια στιγμή σκέφτηκα να χαμηλώσω ένα κλικ το λεβιέ για να αλλάζω πιο εύκολα. Τώρα τις έχω συνηθίσει και με βολεύουν ειδικά σε γρήγορη οδήγηση.

    Ίσως να παίζει ρόλο και ο τύπος της μοτοσυκλέτας, πιο σπορ μπότες να θέλουν πιο σκυφτή θέση οδήγησης που έχουν οι SB. Εγώ ένα γυμνό μπαντιτ έχω, δεν είναι σκυφτό αλλά ούτε και όρθιο.

    ενα εντιτ επειδή δεν ξέρω αν απαντάω σε σωστό ποστ (1000 συγνωμη, δεν ξερω τι εχω παθει τελευταια, λαλησα λίγο)
    Σαν αυτες είναι οι δικιές μου (χωρις τις πρασσινες τσαχπινιες).
    Τελευταία τροποποίηση από motojojo; 06/02/2022 στις 21:56.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    θυμάμαι είχαν κομματια δερμα κάποιες πολύ ακριβες 300+ ευρω μποτες. νομιζω μεχρι τα 250 δεν εχω δει και εγω ποτε δερμα. Δεν υπαρχει λογος βασικα, στις μποτες μηχανης το δερμα δεν βολευει ουτε κατασκευαστικα ουτε πρακτικα.
    Ούτε οι supertech που πήρα τώρα έχουν,που είναι ακριβές.Οπως είπες δεν υπάρχει λόγος.Για μένα αυτό είναι μεγάλο συν.Το πραγματικά δύσκολο είναι να βρεις γάντια χωρίς δέρμα.Στην παλάμη τουλάχιστον έχουν όλα ή τουλάχιστον το 99,9%.Ενα ζευγάρι μόνο έχω βρει που δεν έχει καθόλου δέρμα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ούτε οι supertech που πήρα τώρα έχουν,που είναι ακριβές.Οπως είπες δεν υπάρχει λόγος.Για μένα αυτό είναι μεγάλο συν.Το πραγματικά δύσκολο είναι να βρεις γάντια χωρίς δέρμα.Στην παλάμη τουλάχιστον έχουν όλα ή τουλάχιστον το 99,9%.Ενα ζευγάρι μόνο έχω βρει που δεν έχει καθόλου δέρμα
    Αν πάμε σε θέμα ασφάλειας, το δέρμα δεν έχει ξεπεραστεί από σχεδόν κανένα υλικό. Ακόμα και οι αφωνιζόμενοι δέρμα φοράνε. Οι μπότες που είναι τελείως άκαμπτες μπορούν να είναι πλαστικές και δεν είναι αναγκαίο το δέρμα.
    Από θέμα σεβασμού προς τα ζώα, αυτό είναι άλλη κουβέντα. (Αν κατάλαβα καλά το λόγο που δεν θες να έχει δερμα ο εξοπλισμός σου)
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Έχει κανείς αυτή τη μπότα να πει γνώμη; Σκέφτομαι να την αγοράσω για μέσα στην πόλη με το σκούτερ τώρα που καλοκαιριάζει.
    https://www.coloriposto.gr/-/1658-sh...men-boots.html

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Μία μικρή ένσταση.Σχεδον καμία μπότα στην αγορά δεν είναι δέρμα
    Daytona μόνο δερμα! αλλα αλμυρούτσικες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες(enduro) ΤΕΛΟΣ...κάποια πρόταση για καινούργια?
    από THANOS_KTM στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2014, 09:05
  2. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  3. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF