Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Κλειδαριά Δισκόφρενου

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56

    Κλειδαριά Δισκόφρενου

    Καλησπέρα

    Ψάχνω να αγοράσω Κλειδαριά Δισκόφρενου και είμαι ανάμεσα στην Granit Sledg 77 και στην Detecto X Plus 8077. Διαβάζω τα σχόλια για την Detecto X Plus 8077 και δεν είναι και τα καλύτερα. Ο συναργεμός που έχει η 8077 σίγουρα είναι ένα από τα πλεονεκτήματα της, αλλά φοβάμαι ότι θα ενεργοποιείται με το παραμικρό (από τα βιντεάκια που βλέπω).
    Αν κάποιος είναι κάτοχος θα ήθελα λίγο την άποψη του ή και γενικότερα άλλες ιδέες ή προτάσεις.

    Ευχαριστώ


    Granit Sledg 77

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9E7F8FCF-6C34-436D-874C-B82BD5DCB431.jpeg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	431153

    Detecto X Plus 8077

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AC94DDAC-9394-40E6-986B-57ABDD2182B1.jpeg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	431154

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Έχω την Detecto X Plus 8077. Όταν έψαχνα είδα και εγώ κάποια αρνητικά σχόλια και μετά από χρήση 6 μηνών δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Είναι στιβαρή κατασκευή (σε βιντεάκια στο youtube έκαναν 2,5-3 λεπτά να την κόψουν με ΤΡΟΧΟ) και ο συναγερμός δεν θα έλεγα ότι ενεργοποιείται πολύ εύκολα. Όσο το δοκίμασα ενεργοποιείται όταν σηκωθεί ή/και κουνηθεί το μηχανάκι. Επειδή το μηχανάκι το παρκάρω σε κλειστό πάρκινγκ, δεν ξέρω αν ενεργοποιείται για παράδειγμα αν κάποια γάτα ανέβει στη σέλα ή ξέρω γω αν περάσει κάποιος σκύλος από δίπλα και το σκουντήξει, πάντως ότι ενεργοποιείται με το παραμικρό δεν θα το έλεγα. Μια φορά που ήμουν βιαστικός και ξέχασα να το βγάλω, έβαλα μπροστά το μηχανάκι όσο φορούσα κράνος και χτύπησε ο συναγερμός από τους κραδασμούς του κινητήρα, δεν ξέρω βέβαια αν αυτό συγκαταλέγεται στο "ενεργοποιείται εύκολα". Προσωπικά το συνιστώ χωρίς δεύτερη σκέψη, ειδικά από τη στιγμή που είναι στο budget σου.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 09/10/2021 στις 15:27.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Σχετικά με το αν ενεργοποείται εύκολο εγώ είχα στο μυαλό μου μην ενεργοποιείται με κανένα απλό αεράκι. Με τραντάγματα εννοείται θελουμε να λειτουργέι.
    Ευχαριστώ για το σχόλιο σου.

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Ισχύει ότι λέει ο Aris19, έχω κι εγώ την 8077 και ενεργοποιείται μόνο με ισχυρό κραδασμό ή μετακίνηση. Για παράδειγμα αν ακουμπήσεις το κράνος φυσιολογικά πάνω στον καθρέπτη δεν ενεργοποιείται, αν το αφήσεις με τρόπο που θα κουνηθεί το τιμόνι ενεργοποιείται. Επίσης η ενεργοποίηση του έχει μια μικρή χρονοκαθυστέρηση και έναν προειδοποιητικό ήχο νωρίτερα για να προλάβεις να απενεργοποιήσεις αν κούνησες από λάθος.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Άρα και εσυ ευχαριστημένος

  6. #6
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Άρα και εσυ ευχαριστημένος
    Ευχαριστημένος ναι, δεν έχω όμως την ψευδαίσθηση ότι θα με προστατέψει 100%. Υπάρχουν τρόποι όπου ο συναγερμός σωπαίνει εύκολα (δεν τα γράφω για να μην ξυπνάω τίποτα τυχόν φρέσκους ερασιτέχνες του σπορ). Έχω πάντα το νου μου, δεν βάζω ένα πέταλο και το ξεχνάω.
    Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ "σκληρά" εκεί έξω.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Σε καποια σχολια καποιοι ειπαν οτι και μετα απο ηπια χρηση πεταγονται με καποιο τροπο τα μπιλακια που εχει εξω και αχρηστευετε...
    Για μενα επειδη το ψαχνω κι εγω για κλειδαρια μαλλον στο sledg παω

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστημένος ναι, δεν έχω όμως την ψευδαίσθηση ότι θα με προστατέψει 100%. Υπάρχουν τρόποι όπου ο συναγερμός σωπαίνει εύκολα (δεν τα γράφω για να μην ξυπνάω τίποτα τυχόν φρέσκους ερασιτέχνες του σπορ). Έχω πάντα το νου μου, δεν βάζω ένα πέταλο και το ξεχνάω.
    Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ "σκληρά" εκεί έξω.
    Σίγουρα υπάρχουν, χρόνο προσπαθούμε να κερδίσουμε. Πέρα απο κλειδαριά δισκόφρενου χρησιμοποιείς και κάποια αλυσίδα ή πέταλο?
    Τελευταία τροποποίηση από Jiannis21; 09/10/2021 στις 17:07.

  9. #9
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    8077, αγορασμένο το 2017, ο συναγερμος δουλευει ακομα κανονικοτατα

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jiannis21 Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα υπάρχουν, χρόνο προσπαθούμε να κερδίσουμε. Πέρα απο κλειδαριά δισκόφρενου χρησιμοποιείς και κάποια αλυσίδα ή πέταλο?
    Όχι πέταλο κλασικό μεγάλο abus στο κλειστό γκαράζ και την κλειδαριά δισκόφρενου με τον συναγερμό όπου πηγαίνω έξω με παράλληλη οπτική επαφή της μηχανής πάντα.
    Έχω τη τύχη να μην χρησιμοποιώ πλέον τη μηχανή για καθημερινή μετακίνηση.

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Έιχα το 8077 από το 2013 αν θυμάμαι καλά. Μετά από μία βροχή πριν 2 χρόνια σταμάτησε να δουλεύει ο συναγερμός και πριν κάνα μήνα σταμάτησε να κλειδώνει. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο disc lock.
    Καθημερινή χρήση σχεδόν πάντα εκτεθειμένο στα στοιχεία της φύσης. Και εγώ δε ξέρω πόσες φορές, μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, μου έχει πέσει από τη σέλα, επίσης καμία συντήρηση.
    Το αντικατέστησα με το Sledg 77 σε μαύρο μιας και ο συναγερμός δε μου χρειάζεται και συνεχίζω να έχω την ίδια πολύ καλή εμπειρία.
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 10/10/2021 στις 12:34.

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της Jiannis21
    Εγγραφή
    01/10/2021
    Μηνύματα
    56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Έιχα το 8077 από το 2013 αν θυμάμαι καλά. Μετά από μία βροχή πριν 2 χρόνια σταμάτησε να δουλεύει ο συναγερμός και πριν κάνα μήνα σταμάτησε να κλειδώνει. Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο disc lock.
    Καθημερινή χρήση σχεδόν πάντα εκτεθειμένο στα στοιχεία της φύσης. Και εγώ δε ξέρω πόσες φορές, μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, μου έχει πέσει από τη σέλα, επίσης καμία συντήρηση.
    Το αντικατέστησα με το Sledg 77 σε μαύρο μιας και ο συναγερμός δε μου χρειάζεται και συνεχίζω να έχω την ίδια πολύ καλή εμπειρία.
    Αξία δηλαδή!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Διαφορά τιμής σε κλειδαριά δισκοφρένου
    από downhill στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 20:36
  2. κλειδαριά δισκόφρενου
    από harrysvr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:22
  3. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF