Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 93

Θέμα: Ποια μηχανή για 60άρη ?

  1. #31
    Μιας και είχα tdr 250 θα σου έλεγα όχι εν έτη 2021.
    Ακομα λογικό ρε φιλε το vfr800 είναι 210 + κιλά, αυτος ειναι και ο λόγος που δεν αλλάζω το cbr600f περίπου 180, 190.κιλα.
    Μιας και έχουμε 12 χρόνια διαφορά, για κάθε μέρα θα σου έλεγα να παρεις ενα crf300 το πολιτικό.
    Περίπου 150 κιλά ουτε την μέση σου θα ταλαιπωρείς ούτε τίποτα.
    Απλα δεν βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλά για κάθε μέρα θα είναι super.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-crf-300
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #32
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κανονικά σε αυτές τις ηλικίες κοιτάμε κανα gs 1200 όχι sh300.
    Το οποίο δεν είναι και το καλύτερο για τη μέση.
    Δηλαδή τα σκούτερ παίζει να είναι και τα απολύτως χειρότερα για τη μέση με τις διαδρομές αναρτήσεων των 10εκ.
    Άμα του πέσει το gs στατικά δεν του φτάνουν ούτε 5 γριές,και αν πέσει απ' το gs από ψηλά,θα επαληθευτεί το γνωστό ρητό.Οσο μεγαλώνουμε θέλουμε ελαφρύτερα και χαμηλότερα μηχανάκια.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Γιατι να μη προτιμήσει να παρει (παλιας κοψιας μηχανακιας) δίχρονο theod?
    Αν ειναι καλο το μηχανακι (και οχι κανιβαλισμενο απο μαπα μαστορια) ειναι για μια ζωη με μονη συντήρηση τα περιφερειακά και δυο ελέγχους στο μοτερ καρμπ/αντλια λαδιου
    Με κλειστα τα μάτια
    Δίχρονο +20 ετών και μη κανιβαλισμένο/ξεσκισμένο/χιλιοπεσμένο κλπ ΔΕΝ υπάρχει. Και αν παρ’ ελπίδα βρεθεί κάποιο καλό κομμάτι αυτό θα έχει τιμή συλλεκτικού κομματιού και όχι μοτοσυκλέτας χρήσης. Και σαν τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιστεί και να παραμείνει…
    Από εκεί και πέρα σε κάθε περίπτωση η αγορά δίχρονου δρόμου σήμερα καλύπτει καθαρά και μόνο την ανάγκη ψυχολογικού boostαρίσματος, κοινώς κάτι «που μου θυμίζει τα νιάτα μου» (που καλό είναι μεν αλλά ξεφουσκώνει γρήγορα δε), και σε καμία περίπτωση κάποια ανάγκη ορθολογικής/καθημερινής χρήσης - που κάτι τέτοιο περιγράφει ότι χρειάζεται.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άμα του πέσει το gs στατικά δεν του φτάνουν ούτε 5 γριές,και αν πέσει απ' το gs από ψηλά,θα επαληθευτεί το γνωστό ρητό.Οσο μεγαλώνουμε θέλουμε ελαφρύτερα και χαμηλότερα μηχανάκια.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα,και επειδή είμαι 61,και μόνο εγώ μπορώ να σε καταλάβω απολύτως,και κάνα δυο άλλοι κ......λογεροι από δω μέσα,μετά λόγου και έργου γνώσεως σου λέω πάρε σκούτερ ,και δη ,SH 300 honda,διότι με τα χρόνια ούτε το πόδι σηκώνεται εύκολα πάνω από την σέλλα.
    Με ένιωσες ...
    Αρχίζω να διαβάζω για scooter ..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Ότι και να αποφασίσεις να πάρεις, να ξέρεις ότι μπορεί να την ξανά πατήσεις αν συνεχίσεις να φοράς σαγιονάρες και να οδηγείς

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lzkl Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα.
    Μια στατική πτώση με 0 km (γλίστρησε η σαγιονάρα ) , μου έδειξε το πρόβλημα :
    Δεν μπορώ πλέον να σηκώσω μόνος μου τη μηχανή αν για τον α ή β λόγο μου πέσει (VFR 800 2003) .
    Ευτυχώς στην τελευταία περίπτωση ήρθε μια γιαγιά η οποία έβαλε τα 4-5 κιλά δύναμης που μου λείπανε
    Επιπλέον η μέση μου δεν είναι σε καλή κατάσταση οπότε ΔΕΝ πρέπει να προσπαθώ να σηκώνω κάτι βαρύ .
    Έχω δει φυσικά τα σχετικά video για το πως σηκώνουμε την μηχανή άμα πέσει ...

    Οπότε
    Κρατάω το VFR για δικάβαλες εκδρομές (σιγουράτζα...) και αναζητώ μηχανή για τις μετακινήσεις μου .
    Οι μετακινήσεις μου γίνονται στη Αττική κυρίως .Ελευσίνα έως Σούνιο . Με αρκετή Αττικό οδό , Παραλιακή και Λαυρίου .
    Θέλω προτάσεις για κάτι ελαφρύ και δυνατό ( έρχεται στο μυαλό μου το παλιό το TDR 250 ) .
    Στα παπιά δεν μπορώ να συνηθίσω το κατέβασμα με την φτέρνα , οπότε με ταλαιπωρούν πολύ .
    ΔΕΝ έχω πρόβλημα να είναι και παλιό μοντέλο (TDR 250 -RD 350 κτλ) καθότι Συντήρηση - Επισκευή γίνεται by me ( αρκεί να μπορώ να βρω ανταλλακτικά ) .
    'Αραγε επιτρέπονται τα δίχρονα ?

    Η οροφή χρημάτων είναι τα 3.000 ( καθότι κρατάω και το VFR) .

    Δεν έχω κόλλημα με κανένα μοντέλο (ακόμη και σκούτερ) , αρκεί να κινείται αξιοπρεπώς ( 110 km/h ) και να μπορώ να την σηκώσω ...
    Ξέχασα να συμπληρώσω πως είμαι 1.85 και 88 κιλά και αρκετές απο τις μετακινήσεις θα είναι με δεύτερο άτομο (60 κιλά) .

    Περιμένω τις απόψεις σας
    και αν θέλετε πείτε μου και πως αντιμετωπίζετε το πρόβλημα οι "μαθουσάλες " του foroum ...

    Γιατί περίπτωση που η ανάρτηση δεν είναι τρολιά
    (πράγμα απίθανο)

    ένα 250 ον οφ θα σε βολέψει

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lzkl Προβολή μηνύματος
    Ωραίο , 25 χρονών με 16.500 km και ανορθόγραφο ιδιοκτήτη ...
    Εσυ ειπες δίχρονο τι περίμενες? να ειναι οσια Παναγία παρθενα, εκτος αν λεμε για να λεμε
    Το 250ρι που ανεφερες ειναι ακομη παλαιότερο μοντελο κατασκευαστικά

    Παντως αν δεν εχει γινει ανακατασκευή και εχει τα οριτζιναλ αυτοκόλλητα(κατι που μπορει να αποδειχθεί), δεν θα μου φανει παράξενο να συνάδει η φυσική κατασταση με τα χλμ.

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Δίχρονο +20 ετών και μη κανιβαλισμένο/ξεσκισμένο/χιλιοπεσμένο κλπ ΔΕΝ υπάρχει. Και αν παρ’ ελπίδα βρεθεί κάποιο καλό κομμάτι αυτό θα έχει τιμή συλλεκτικού κομματιού και όχι μοτοσυκλέτας χρήσης. Και σαν τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιστεί και να παραμείνει…
    Από εκεί και πέρα σε κάθε περίπτωση η αγορά δίχρονου δρόμου σήμερα καλύπτει καθαρά και μόνο την ανάγκη ψυχολογικού boostαρίσματος, κοινώς κάτι «που μου θυμίζει τα νιάτα μου» (που καλό είναι μεν αλλά ξεφουσκώνει γρήγορα δε), και σε καμία περίπτωση κάποια ανάγκη ορθολογικής/καθημερινής χρήσης - που κάτι τέτοιο περιγράφει ότι χρειάζεται.
    Ελα επειδή αν δεν γνωριζεις συγκεκριμένα μπορεις να λες αυθαίρετα οτι θελεις

    Το παρακατω ηταν δικο μου μηχανακι το πουλησα περσι σε εναν πατερα για τον γιο του και οπως το αγορασε το πουλαει οποιος ενδιαφέρεται εγγυώμαι την κατασταση του


    https://www.car.gr/315733345?utm_sou...ontent=aggelia

  10. #40
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ελα επειδή αν δεν γνωριζεις συγκεκριμένα μπορεις να λες αυθαίρετα οτι θελεις

    Το παρακατω ηταν δικο μου μηχανακι το πουλησα περσι σε εναν πατερα για τον γιο του και οπως το αγορασε το πουλαει οποιος ενδιαφέρεται εγγυώμαι την κατασταση του


    https://www.car.gr/315733345?utm_sou...ontent=aggelia
    Άλλο μηχανάκι δίχρονο,του 2007,και άλλο μηχανάκι δίχρονο του,1980,η του 1987.

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άλλο μηχανάκι δίχρονο,του 2007,και άλλο μηχανάκι δίχρονο του,1980,η του 1987.
    Αστο δεν ειναι μια οπτική μονο, περσι εντόπισα παλαιουρα συντοπίτη μηχανακια που ειχε 5-6 μοντελα πουλησε καποια λογω οικονομικών του και του εμεινε ενα tzr125 (το μπλε κιτρινο χωρις το φεριγκ). Εντελώς μαμα πρωτο χερι απο το '87, Υπαρχουν καποια μοντελα και μαλιστα με πραγματικά χλμ μη τσουβαλιαζετε αν δεν δειτε

  12. #42
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αστο δεν ειναι μια οπτική μονο, περσι εντόπισα παλαιουρα συντοπίτη μηχανακια που ειχε 5-6 μοντελα πουλησε καποια λογω οικονομικών του και του εμεινε ενα tzr125 (το μπλε κιτρινο χωρις το φεριγκ). Εντελώς μαμα πρωτο χερι απο το '87, Υπαρχουν καποια μοντελα και μαλιστα με πραγματικά χλμ μη τσουβαλιαζετε αν δεν δειτε
    .
    Οι εξαιρέσεις (που σίγουρα υπαρχουν εστω και κατά ελάχιστον)επιβεβαιώνουν τον κανονα.Το 99,9 των δίχρονων αυτής της ηλικίας είναι χρεπια,που το μόνο που αξίζουν είναι για σκραπ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.805
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άμα του πέσει το gs στατικά δεν του φτάνουν ούτε 5 γριές,και αν πέσει απ' το gs από ψηλά,θα επαληθευτεί το γνωστό ρητό.Οσο μεγαλώνουμε θέλουμε ελαφρύτερα και χαμηλότερα μηχανάκια.
    Όσο μεγαλώνουμε καλό είναι να προσέχουμει να ΜΗΝ πέσουμε γιατί 5 πόντοι πάνω ή κάτω δεν έχει καμιά σημασία
    και το τελευταίο που θα σκεφτόμουν σε αυτή την περίπτωση είναι πώς θα σηκώσω το μηχανάκι.
    Πάντως το ελαφρύ έχει πάντα νόημα σε όλα τα μηχανάκια, όπως και το ABS και τα σύγχρονα φρένα, πλαίσια, αναρτήσεις...
    Το οποίο σημαίνει αφήνουμε στην άκρη ή στο γκαράζ τα μηχανάκια του 80-90 γενικά,
    και ψάχνουμε κάτι πιο σύγχρονο.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Ελαφρύ και δυνατό;
    Αξιόπιστο και κοντά σε αυτό που καβαλάς ως φιλοσοφία;
    Αττική οδό και ανοικτούς δρόμους;
    Δεύτερο άτομο;
    3 χιλιάρικα; (αν και πιστεύω ότι το χει κάπως ακριβά)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-suzuki-sv-650

    Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το κάπως στραβό ακρομπαρο της γκαζιερας. (εκτός κι αν είναι φώτο ιλούζιον)

    Κατα τ άλλα είναι κουκλί.
    Και είναι μοτοσυκλετα με τα όλα της.
    Από τη στιγμή που έχεις θέματα με τη μέση κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και άσε τα σκούτερ. Στο λέω εγώ που έχω πάει αυτό το φεγγάρι σε σκούτερ κι είμαι ομοιοπαθής με τη μέση αλλά είμαι αρκετά νεότερος σου και το αντιπαρερχομαι.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 10/10/2021 στις 23:29.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Ελαφρύ με 130-150 κιλά και τελική κοντά 200 (περίπου 50 άλογα) πας μόνο σε δίχρονο. Αν βρεις κάτι καλό δεν θα σε απασχολήσει κάτι για πολύ καιρό και ας είναι 30 χρόνων. Βέβαια άπειρα έχουν φύγει για άλλες χώρες,σπάσει για ανταλλακτικά.και το πολύ καλό θα είναι ακριβό. Υπάρχει και η περίπτωση να πάρεις ακριβά μαπα μηχανάκι

    Μαζί καλό θα ήταν να υπάρχει και Κάβαντζα ανταλλακτικών,. Χρήσιμων,εκεί που πονάει,κάποια που θα χρειαστούν στο μέλλον σίγουρα
    Για να μην ψάχνεις,. Και να δεις τι στοκ υπάρχει,παράγεται ακομα,και σε τι τιμες.
    πχ στρόφαλος,πιστόνια,τσιμουχες,ρουλεμάν,ντιζες.
    Βέβαια το παν είναι ο ελενχος που θα γίνει πριν την αγορά. Και μετά από αυτήν.

    Βέβαια το 2τ και ειδικά το tdr θα έχει αρκετή κατανάλωση βάλε και το λαδι, αλλά ποιο απλό και οικονομικο σέρβις. Και με πολύ λιγότερα πράγματα που μπορεί να χαλασουν

    Τα αδύναμα σημεία θα έλεγα ότι είναι: ντεπόζιτο χωρίς σκουριά,επιλογέας ταχυτήτων χωρίς κενά, ρουμπινετο,ίσως μοχλικο,ρογμες σε πλαστικά.
    Και μετά τα κλασικά που κοιτάς σε ένα 2τ, τσιμουχα στρόφαλου,κατάσταση κυλινδροπιστονων,καρπυρατερ,ηλεκτρικά,ypvs και πολλά άλλα.

    Η γενική του ποιότητα είναι αρκετά ποιο κάτω από honda ίδιας εποχής και έχει λίγο δύσκολο,περίεργο λύσε δέσε,εργονομια,στριμωγμένα ανταλλακτικά,. Το εμπρός φρένο είναι αρκετά καλό για την εποχή που βγηκε (320 δίσκος) οι αναρτήσεις οκ,πλαίσιο οκ. Άνετη θέση και σέλα.
    απότομη δύναμη όταν το ανοίγεις τέρμα.

    Είναι Κάπος απίθανο να βρεις καλό σε νορμάλ τιμή,.
    Και με τόσα χρόνια που πέρασαν με την ποιότητα των Ελλήνων μαστορων και την συντήρηση,γνώσεις Ελλήνων ιδιοκτητών
    Ποιο πιθανό θα είναι αντί για πεσμένα μηχανάκια να αρχίσεις να σηκώνεις μοτέρ, εξατμίσεις,ροδες.

    Τώρα αν βρεις κάποιον που ξέρει το μηχανάκι ποιο καλά και από το πουλί του, έχει ρίξει άπειρο χρήμα για να το ανακατασκευάσει σωστά με καινούρια ανταλακτικα και το έχει σε κατάσταση καινουριου, η το είχε σωστά κρατημένο κάπου με λίγη χρήση,χιλιομετρα και σέρβις και σου το πουλάει εσένα σε νορμάλ τιμή τότε οκ. Άλλιος συμβιβασμός στην μισή δύναμη, και πας για ποιο καινούριο τετράχρονο 250cc. 500-600 κυβικά θα είναι πολύ βαριά, εκτός και αν πάρεις κανένα υμιαγωνιστικο μοταρντ

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια μηχανή για την γυναίκα μου?
    από argy_kap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 13:04
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 12:02
  3. μηχανη για την κοπελια μου
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 15:13
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF