Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: Ποια μηχανή για 60άρη ?

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δεν το πιστευω οτι προτεινονται για καθημερινη χρηση μακρινων αποστασεων διχρονα καταργημενα πριν 25+ χρονια

  2. #47
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Ελαφρύ με 130-150 κιλά και τελική κοντά 200 (περίπου 50 άλογα) πας μόνο σε δίχρονο. Αν βρεις κάτι καλό δεν θα σε απασχολήσει κάτι για πολύ καιρό και ας είναι 30 χρόνων. Βέβαια άπειρα έχουν φύγει για άλλες χώρες,σπάσει για ανταλλακτικά.και το πολύ καλό θα είναι ακριβό. Υπάρχει και η περίπτωση να πάρεις ακριβά μαπα μηχανάκι

    Μαζί καλό θα ήταν να υπάρχει και Κάβαντζα ανταλλακτικών,. Χρήσιμων,εκεί που πονάει,κάποια που θα χρειαστούν στο μέλλον σίγουρα
    Για να μην ψάχνεις,. Και να δεις τι στοκ υπάρχει,παράγεται ακομα,και σε τι τιμες.
    πχ στρόφαλος,πιστόνια,τσιμουχες,ρουλεμάν,ντιζες.
    Βέβαια το παν είναι ο ελενχος που θα γίνει πριν την αγορά. Και μετά από αυτήν.

    Βέβαια το 2τ και ειδικά το tdr θα έχει αρκετή κατανάλωση βάλε και το λαδι, αλλά ποιο απλό και οικονομικο σέρβις. Και με πολύ λιγότερα πράγματα που μπορεί να χαλασουν

    Τα αδύναμα σημεία θα έλεγα ότι είναι: ντεπόζιτο χωρίς σκουριά,επιλογέας ταχυτήτων χωρίς κενά, ρουμπινετο,ίσως μοχλικο,ρογμες σε πλαστικά.
    Και μετά τα κλασικά που κοιτάς σε ένα 2τ, τσιμουχα στρόφαλου,κατάσταση κυλινδροπιστονων,καρπυρατερ,ηλεκτρικά,ypvs και πολλά άλλα.

    Η γενική του ποιότητα είναι αρκετά ποιο κάτω από honda ίδιας εποχής και έχει λίγο δύσκολο,περίεργο λύσε δέσε,εργονομια,στριμωγμένα ανταλλακτικά,. Το εμπρός φρένο είναι αρκετά καλό για την εποχή που βγηκε (320 δίσκος) οι αναρτήσεις οκ,πλαίσιο οκ. Άνετη θέση και σέλα.
    απότομη δύναμη όταν το ανοίγεις τέρμα.

    Είναι Κάπος απίθανο να βρεις καλό σε νορμάλ τιμή,.
    Και με τόσα χρόνια που πέρασαν με την ποιότητα των Ελλήνων μαστορων και την συντήρηση,γνώσεις Ελλήνων ιδιοκτητών
    Ποιο πιθανό θα είναι αντί για πεσμένα μηχανάκια να αρχίσεις να σηκώνεις μοτέρ, εξατμίσεις,ροδες.

    Τώρα αν βρεις κάποιον που ξέρει το μηχανάκι ποιο καλά και από το πουλί του, έχει ρίξει άπειρο χρήμα για να το ανακατασκευάσει σωστά με καινούρια ανταλακτικα και το έχει σε κατάσταση καινουριου, η το είχε σωστά κρατημένο κάπου με λίγη χρήση,χιλιομετρα και σέρβις και σου το πουλάει εσένα σε νορμάλ τιμή τότε οκ. Άλλιος συμβιβασμός στην μισή δύναμη, και πας για ποιο καινούριο τετράχρονο 250cc. 500-600 κυβικά θα είναι πολύ βαριά, εκτός και αν πάρεις κανένα υμιαγωνιστικο μοταρντ
    Και με την βενζίνη σε λίγο στα 2 ευρώ το λίτρο, το δίχρονο με τα 50 άλογα και τα 200 τελική καίγοντας και ένα λίτρο λάδι στα 500 χλμ. ΘΑ ειναι το ιδανικό μηχανάκι για αυτό που θες για καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα,και θα περνάς και απαρατήρητος.χαχαχαχαχα,ε ρε τι άλλο έχουμε να ακούσουμε εδώ μέσα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Παίζει ρόλο η συντήρηση,οι ρυθμίσεις και η γενική κατάσταση στην παραμικρή λεπτομέρεια για την κατανάλωση,. Και το πώς το πας φυσικά.

    Αλλά τα tdr πάντα έκαιγαν πολύ σε σχέση με άλλα 2t λόγο σχεδίασης και ρυθμίσεων. θα έλεγα 6-7 λίτρα στα 100. Και ένα λίτρο λάδι στα 700-1000 χιλιόμετρα.

    Με ποιο δυνατό 2τ 250cc έχω πετύχει κατανάλωση 5,5 λίτρα στα 100 με ταχύτητες 90-130 και πόλη, μικτη χρήση χωρίς να κάνω ιδιαίτερα οικονομική οδήγηση, απλά νορμάλ βόλτα, που είναι αρκετά οκ για μηχανάκι που πάει 200 km/h με καρπυρατερ και 30 χρονών..


    σε αυτά τα κιλά και άλογα δεν υπάρχει άλλη λυση,. Ίσως μόνο ktm 640 σε λίγο ποιο βαρύ, αλλά αυτό και αν είναι καθημερινό . Και αν χρησιμοποιήσεις καθημερινά για 5 χρόνια ένα tdr και ένα ktm640 που είναι στην ίδια κατάσταση στο τέλος θα έχεις πληρώσει για το ktm 3 φορές πάνω και δεν θα έχεις σφραγίσματα από τους κραδασμούς. DT200 ίσως έχει ποιο εύκολα ανταλακτικα και είναι ποιο εύκολο να φτιαχτεί σωστά και να είναι πολύ αξιόπιστο για καθημερινή χρήση. Άλλιος πάει σε 250αρι τετράχρονο, έχει πολλά μοντέλα,αξιόπιστα,οικονομικά,σχετικά ελαφριά,(ανάλογα το μοντέλο,υπάρχει και 250αρι με 180 κιλά)
    αλλά όλα με περιπου 20 άλογα. Όλα τα άλλα καθημερινά τύπου xt,kle είναι 170 κιλά. που μάλλον είναι πολλά.

  4. #49
    bre συνομήλικε


    μια από τα ιδια και εγώ(και οχι επειδή μου πέφτει ) αλλα πλεον οι προδιαγραφες μου στα 60+ είναι


    λίγα κιλα , γκαζι να νοιώθεις οτι είσαι επάνω σε κατι ζωντανο , οσο το δυνατόν λιγότερα πλαστικά ,και αμα γίνει η στραβή να το φτιάχνω εγώ με λίγα ,,,,


    οπότε έφτιαξα το DT200R (το ταλασί ) για παντού και πάντα (όχι 110 ρε φιλε) και υπάρχει και ενα DR 650 SE για ποιο μακρυνα , ,και τα 2μαζι λιγότερα από 3500 (αλλα πολυ προσωπική δουλειά
    βαρέθηκα να είμαι ΠΡΟΒΑΤΟ

  5. #50
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Εναλλακτικα άμα αντέχεις ακόμα,και σηκώνεται το πόδι σου ακόμα με ευκολία για να καβαλήσει πάνω απ' την σέλλα,και δεν γουστάρεις σκούτερ,τότε πάρε ΑΥΤΟ,που είναι και στο μπάτζετ σου. https://www.car.gr/classifieds/bikes...1-honda-fx-650

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Duke 390 αν χωράτε

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Καλησπέρα
    Δοκίμασα διάφορα μηχανάκια ...
    Scooter , μεγάλα παπιά , on of , πόλης ...

    Δανείζομαι απο φίλο 300άρι σκούτερ για μιά μέρα , και στο τέλος της ημέρας μόλις καβαλάω το VFR ορκίζομαι να μην το ξανακάνω . Βέβαια μετά θυμήθηκα ότι και πρόπερσυ στην Κω , είχα νοικιάσει ένα τούμπανο καινούργιο σκούτερ για μιά βδομάδα , και όταν γύρισα Αθήνα το μηχανάκι μου μου φάνηκε σαν διαστημόπλοιο ...

    Καβαλάω για μια μέρα ένα 650 μονοκύλινδρο . Τι compressoria !!! Παραλίγο να μου φύγει η μασέλα !!!

    Τιμιο μου φάνηκε ένα 125άρι παπί - αλλά δεν με εξυπηρετεί ...

    Εξαιρετικό μου φάνηκε το Vogue το 500άρι . Μου θύμησε Υπερπολιτισμένο TDM 900 ,με λιγότερο γκάζι φυσικά , ΑΛΛΑ με Αριστη σέλλα , ΕΛΑΦΡΥ (μπορω και το σηκώνω ) ,με ΜΗΔΕΝ κραδασμούς μεχρι τα 90 ( μετά έχει όπως όλα τα σε σειρά δικύλινδρα ) , Άριστα εξοπλισμένο , Καλοκατασκευασμένο ,γενικά Πολύ καλό μηχανάκι πόλης ...
    Η τιμή του : 6.000 Ευρώ .
    Μετά το test drive που έκανα (μισής ώρας ) και έχοντας κάνει ήδη υπολογισμούς πως θα βρεθεί το 6χίλιαρο , καβαλάω το VFR ( 2.500 Ευρώ) και κατεβαίνω το ποτάμι .
    Ήταν σαν να ανέβηκα σε Mercedes 500άρα ...

    Οπότε λέω να κουβαλάω πάντα ένα sleeping bug και μια σκηνή μαζί μου και αν ποτέ μου πέσει σε καμμιά ερημιά θα την στήσω εκεί μέχρι να περάσει κάποιος χριστιανός (ή Βουδιστής) να με βοηθήσει να την σηκώσω .

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Σε νιώθω και το ξέρεις και μόνος σου,δεν θα βρείς πουθενά την βελούδινη λειτουργία του v4.
    Θα πρότεινα να μείνεις στη Honda και να ρίξεις μια δεύτερη ματιά στο CB
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...6-honda-cb-500

  9. #54
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118
    Πάρε ένα παλιό καλό on off πχ. Freewind, transalp,η κάνα νεότερο pigaso 660και καθάρισες ..

  11. #56
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dpapag3 Προβολή μηνύματος
    Πάρε ένα παλιό καλό on off πχ. Freewind, transalp,η κάνα νεότερο pigaso 660και καθάρισες ..
    Transalp είναι βαρύ, το 700 είναι στα 230 με τα υγρά.
    Αλλά στην οδήγηση μέσα στην πόλη δεν το καταλαβαίνεις ποτέ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Από πολλαπλά τεστ "σηκώματος" , που έκανα είδα ότι τα "κυβικά"είναι μέχρι 180 κιλά .
    Μετά περιμένω ...τη γριά .

  13. #58
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    FZS 600 (2002-2003) είναι πολύ ελαφρύ!
    ~190 άδειο, 205 γεμάτο, χαμηλό κέντρο βάρους, και μαζεμένο γενικά (σηκώνεται πολύ εύκολα με πλάτη)
    φτηνό για 2ο και γενικά πολύ καλό να μη σου λείπει πολύ το "μεγάλο" στην καθημερινότητα
    Σεταρισμένο "τουριστικά" δίνει αρκετή ροπή χαμηλά/μεσαία (και όχι ψηλά όπως το επόμενο fz6) και είναι πολύ ευχάριστο! (εκτός αν ήθελες "ss", οποτε θα σε χαλάσει η έλλειψη δύναμης στις 10000).

    https://www.car.gr/used-bikes/yamaha...=2003&sort=pra
    Ξέρω από βέσπα!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    ρε μην το παιδεύετε το θέμα
    δεν θα πάρει τίποτα στο τέλος

  15. #60
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    FZS 600 (2002-2003) είναι πολύ ελαφρύ!
    ~190 άδειο, 205 γεμάτο, χαμηλό κέντρο βάρους, και μαζεμένο γενικά (σηκώνεται πολύ εύκολα με πλάτη)
    φτηνό για 2ο και γενικά πολύ καλό να μη σου λείπει πολύ το "μεγάλο" στην καθημερινότητα
    Σεταρισμένο "τουριστικά" δίνει αρκετή ροπή χαμηλά/μεσαία (και όχι ψηλά όπως το επόμενο fz6) και είναι πολύ ευχάριστο! (εκτός αν ήθελες "ss", οποτε θα σε χαλάσει η έλλειψη δύναμης στις 10000).

    https://www.car.gr/used-bikes/yamaha...=2003&sort=pra
    Δες τον όφισερ που δείχνει άλλη τεχνική, πολύ πιο εύκολο και με καλύτερο έλεγχο.


Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια μηχανή για την γυναίκα μου?
    από argy_kap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 12:04
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 11:02
  3. μηχανη για την κοπελια μου
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 14:13
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 19:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF