Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 93

Θέμα: Ποια μηχανή για 60άρη ?

  1. #61
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δες τον όφισερ που δείχνει άλλη τεχνική, πολύ πιο εύκολο και με καλύτερο έλεγχο.
    Έχει όμως πλαϊνές βαλίτσες και κάγκελα, που το κάνει πιο εύκολο να το σηκώσεις. Αν δεν έχει τίποτα από τα δύο, το μηχανάκι έρχεται ξάπλα εντελώς.

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Έχει όμως πλαϊνές βαλίτσες και κάγκελα, που το κάνει πιο εύκολο να το σηκώσεις. Αν δεν έχει τίποτα από τα δύο, το μηχανάκι έρχεται ξάπλα εντελώς.
    Ακριβώς, η μηχανή του είναι δεν είναι στις 45 μοίρες γωνία. Άσε που ο Officer είναι σαν τον Schwartzeneger.

    Πάμε σε πιο αληθοφανές παράδειγμα αν και.... δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί να υλοποιηθεί και σε street μοτό όπως είναι το VFR.


  3. #63
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν το σηκώνεις, το σπρώχνεις και σηκώνεται. Στο λέω με σιγουριά γιατί έτσι περίπου, τιμόνι κλειστό με το δεξί - υποπλαίσιο με το αριστερό, σηκώνω
    όλες τις μεγάλες όταν δεν έχω χώρο να τις τραβήξω απο την άλλη, είμαι σε κατηφόρα κ.λπ.

    Έτσι όπως το δείχνει είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχει να κάνει πόσο αντέχουν οι μύες σου αλλά με την ροπή
    που μπορείς να έχεις ολόκληρος.

  4. #64
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν το σηκώνεις, το σπρώχνεις και σηκώνεται. Στο λέω με σιγουριά γιατί έτσι περίπου, τιμόνι κλειστό με το δεξί - υποπλαίσιο με το αριστερό, σηκώνω
    όλες τις μεγάλες όταν δεν έχω χώρο να τις τραβήξω απο την άλλη, είμαι σε κατηφόρα κ.λπ.

    Έτσι όπως το δείχνει είναι πιο εύκολο γιατί δεν έχει να κάνει πόσο αντέχουν οι μύες σου αλλά με την ροπή
    που μπορείς να έχεις ολόκληρος.
    Αντιλαμβάνομαι τι λες απλά πραγματικά μου φαίνεται δύσκολο μια μοτό εντελώς ξάπλα να τη σπρώχνεις και να σηκώνεται. Αλλά για να το λες δεν έχω κανέναν λόγο να μην σε πιστέψω αφού εγώ δεν έχω το δοκιμάσει ποτέ.

  5. #65
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Σε μηχανές που έχουν πλευρικές μπαγκαζιερες,η είναι μπόξερ όπως οι μπεμπες,και απλώς έχουν γείρει 45-50 μοίρες,είναι εύκολο,άμα όμως έχεις ένα μεγάλο γυμνό βαρυ ψηλό ον οφ χωρίς πλευρικά παραφερναλια και είναι τελείως ξαπλωτο και καμμιά φορά και με ανάποδη κλίση σε κατωφέρεια,εκεί να σε δω τι κάνεις.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    962
    Ο τρόπος που δείχνει στο βίντεο δεν μπορεί να γίνει με όλες τις μηχανές...

    Πάνε να σηκώσεις κάνα ss έτσι και τα πλαστικά θα γεμίσουν γρατζουνιές, η μηχανή θα γυρίσει γύρω γύρω και δεν θα σηκωθεί ποτέ.

  7. #67
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Τι να σου πώ, έχω σηκώσει μάλλον ότι έχω ανέβει επάνω του με "λάθος" τρόπο σε σχέση με αυτόν που δείχνει,
    χωρίς να έχω τον έλεγχο που έχει στο βίντεο, αν έχει ελαστικότητα το τιμόνι μετά τα στοπ.

    Δεν είχα ποτέ ζημιά. Πως θα τσουλήσει με ταχύτητα;

    Αυτό που λέει ο Πάνος είναι σοβαρό, πως την σηκώνεις από αρνητική κλήση.
    Πρώτα βεβαιώνεσαι ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο ώστε να δικαιολογεί την περιστροφή της προς τα επάνω, πάλι κάθετα στην κλίση.

    Μετά καθιστός από την κάτω μεριά; θα πρέπει να είσαι τυπικά γυμνασμένος.
    Θα κάνεις τον σέρφερ απο την επάνω; το έχουν όλοι;

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Εμενα κανα 2 φορές που μου έπεσε την σήκωσα σε δευτερόλεπτα απο την υπερένταση

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Και εγώ πριν 20 χρόνια τις σήκωνα αμέσως ...
    Αυτό που δείχνει πάντως στο πρώτο video είναι ιδεατή κατάσταση .
    Η δική μου οταν πέφτει είναι στο μηδέν και θέλει πολύ δύναμη για να παει στις 20 με 30 μοίρες . Αλλά από εκεί και πέρα μέχρι τις 60 -70 μοίρες θέλει και δεύτερο άτομο (έχεις ήδη εξαντληθεί για να την πας στις 30 μοίρες ...)
    Πάντως την δίνω ευχάριστα για live test βιντεοσκοπημένο ...
    Με στοιχήματα , σουβλάκια και μπύρες,

  10. #70
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς, η μηχανή του είναι δεν είναι στις 45 μοίρες γωνία. Άσε που ο Officer είναι σαν τον Schwartzeneger.
    Το άτομο που κάνει την επίδειξη δεν είναι το πλέον κατάλληλο, διότι ο θεατής καταλαβαίνει ότι η βασική τεχνική είναι 2 χρόνια εντατικά γυμναστήριο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #71
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Μια φορά που έπεσε το gs από τα νεύρα μου το σήκωσα αρασέ.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μιας και λέτε για σηκώματα μηχανής να σας πω εγώ πως κατέληξα στο νοσοκομείο από κάτι τέτοιο…
    Πρέπει να ήταν κάπου στο 2002… Είχα τότε το fzs600. Φτάνω σε μια δουλειά κάπου στην Κηφισίας και σταματάω στο πεζοδρόμιο ενός παράδρομου που είχε και παρτέρι. Βιαστικός και χωρίς να δώσω σημασία ανοίγω το πλαινό σταντ και ξεκαβαλλάω. Έλα μου ντε που χωρίς να το έχω πάρει χαμπάρι το πλαινό στάντ έχει πατήσει σε φρεσκοποτισμένο/μαλακό χώμα. Την ώρα που έχω ήδη ξεκαβαλλήσει πιάνω με την άκρη του ματιού μου το Φέιζερ να γέρνει σαν σε αργή κίνηση στην αρχή και να πέφτει επιταχυνόμενα στην πορεία.
    Όπως ήμουν δίπλα του ενστικτωδώς στρίβω τον κορμό μου και αν και σε άβολη/μη φυσική θέση χουφτώνω την μπάρα του τιμονιού προσπαθώντας να το συγκρατήσω…. Ακούω και νοιώθω ένα κρακ στην μέση μου (σαν σκίσιμο ένα πράγμα) και έμεινα εκεί διπλωμένος στα δύο και με έντονο πόνο αν άλλαζα έστω και 5 μοίρες γωνία…. Να καβαλήσω ούτε κατά διάνοια…. Τηλέφωνο σε φίλο που πήρε εκείνος την μηχανή και την έφερε σπίτι εγώ καρφί στο νοσοκομείο… Οσφυική θλάση αν θυμάμαι καλά ήταν η διάγνωση και την έβγαλα σπίτι με 4-5 ημέρες σχεδόν πλήρη ακινησία και ένα σκασμό αντιφλεγμονώδη…. Από τότε ορκίστηκα ότι αν μου ξανατύχει δεν θα κάνω τίποτα - θα το αφήσω να σκάσει χάμω…Δεν μου ξανάτυχε...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 22/10/2021 στις 13:47.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    από περιέργεια περιμένω να δω
    τι μηχανάκι (δεν) θα πάρει τελικά
    ο κύριος
    τι θα βρει να πει για να ΜΗΝ αλλάξει
    το μηχανάκι που γουστάρει

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    από περιέργεια περιμένω να δω
    τι μηχανάκι (δεν) θα πάρει τελικά
    ο κύριος
    τι θα βρει να πει για να ΜΗΝ αλλάξει
    το μηχανάκι που γουστάρει
    Ίσως και να είναι μια αφορμή/δικαιολογία για το μυαλό (ή τη σύζυγο), για αγορά κάτι καινούριου.

    Άσε που μια εκδρομή να πας, το μεγάλο θα πάρεις. Ε, το πέσιμο μπορεί να ξανασυμβεί 100 φορές, δεν έχει να λέει. Τι θα κάνεις, θα το βάλεις στο σαλόνι και δεν θα το ξανα ακουμπήσεις;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #75
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μια φορά που έπεσε το gs από τα νεύρα μου το σήκωσα αρασέ.
    Ισχύει 100% είμαι σίγουρος, μου έχει συμβεί παρομοίως με Super Tenere 750 του '91. Απλά να πούμε ότι εκεί δουλεύει η αδρεναλίνη και όχι κάποια τεχνική.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποια μηχανή για την γυναίκα μου?
    από argy_kap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2008, 13:04
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 12:02
  3. μηχανη για την κοπελια μου
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 15:13
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:02
  5. μηχανή για αρχή???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 20:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF