Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Προβλημα με CBR 600rr 06

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2021
    Μηνύματα
    8

    Προβλημα με CBR 600rr 06

    Καλημερα σας παιδες,εχω ενα προβλημα με τη μηχανη που εχω εδω κι 1,5 χρονο,μου ετρεχε λαδακι ανα καιρους τον τελευταιο μηνα απο κατω και την πηγα μηχανικο,την κοιταξε και μου ειπε οτι ο προηγουμενος μαλλον ειχε φαει στουκα ειχε χτυπησει το moter και το εχει κολλησει με οξυγονοκολληση,μου προτεινε να βρουμε αλλο μοτερ.Εγω τι να κανω το συμμαζευω καπως και το "σπρωχνω" ή βρισκω αλλο μοτερ;
    Τελευταία τροποποίηση από socpoli; 11/10/2021 στις 17:15.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Γίνε πιο σαφής, φαίνεται καλά το χτύπημα η κόλληση και το σημείο που χάνει ?
    Αν ναι πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου δώσει πιο σίγουρη απάντηση από τον συνεργειά. Μπορεί με μια επιπλεον κόλληση να στο διορθώσει.

    Μήπως χάνει από τη βίδα?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Γίνε πιο σαφής, φαίνεται καλά το χτύπημα η κόλληση και το σημείο που χάνει ?
    Αν ναι πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να σου δώσει πιο σίγουρη απάντηση από τον συνεργειά. Μπορεί με μια επιπλεον κόλληση να στο διορθώσει.

    Μήπως χάνει από τη βίδα?
    μου το εδειξε και ειδα την κολληση,μου ειπε ή αλλαζουμε προσωρινα καρτερ αλλα θα συνεχισει να χανει λαδι σιγα σιγα ή τελειως αλλαγη μοτερ για να μην εχω προβληματα
    ΥΓ απο μηχανικα δεν εχω ιδεα οποτε προσπαθω να γινω οσο πιο σαφης μπορω

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Αλλαγή ολοκλήρου μοτέρ για μια ρωγμή στο κάρτερ? Σε ποιο σημείο είναι αυτή που δεν θα διορθωθεί ούτε με άλλο κάρτερ, κάτω, στο πλάι, στην ένωση των κομματιών του μοτέρ?

    Τέλος πάντων επειδή δεν μπορεί να γίνει τηλεδιαγνωση ξαναλέω πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να το δουν και ανέβασε καμμια φωτογραφία και εδώ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Αλλαγή ολοκλήρου μοτέρ για μια ρωγμή στο κάρτερ? Σε ποιο σημείο είναι αυτή που δεν θα διορθωθεί ούτε με άλλο κάρτερ, κάτω, στο πλάι, στην ένωση των κομματιών του μοτέρ?

    Τέλος πάντων επειδή δεν μπορεί να γίνει τηλεδιαγνωση ξαναλέω πήγαινε σε ένα μηχανουργείο να το δουν και ανέβασε καμμια φωτογραφία και εδώ.
    ενταξει φιλε μου ευχαριστω για τον χρονο σου

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191

  7. #7

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Να το σπρώξεις οκ, αλλά λίγο δύσκολο να μην δει κάποιος την κόλληση και άρα θα μειωθεί η τιμή πώλησης.

    Το ποιο πιθανό είναι να είναι από πτώση που βρηκε το καπάκι η το λαμάκι κάτω και το ζορισε,ίσως και από υπερβολικό σφιξιμο βιδων. Ίσως χάνει γιατί δεν έγινε σωστό πλανισμα στην επιφάνεια της κόλλησης, δλδ να μην είναι τελείως επίπεδη σε σχέση με το υπόλοιπο κομμάτι,ίσως να χάνει από την φλάντζα και να διορθωθεί με άλλη η ποιο χοντρή φλάντζα καπακιού, ίσως να θέλει ξάνα κόλληση αν δεν έπιασε αυτή και έχει κάποιο κενό, πρέπει να δεις από ποιο σημείο ακριβός χάνει. Καθάρισε το εντελος και θα φανεί όταν χάσει. Να αλλάξεις Κάρτερ θεωριτικα πρέπει να λυθεί και να δεθεί όλο το μοτέρ,κάτι που έχει κόστος, μεταχειρισμένο μοτέρ δεν ξέρω,. Εκτός του ότι δεν ξέρεις τι παίρνεις λογικά θα κοστίζει 500-1000 ευρώ

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Να το σπρώξεις οκ, αλλά λίγο δύσκολο να μην δει κάποιος την κόλληση και άρα θα μειωθεί η τιμή πώλησης.

    Το ποιο πιθανό είναι να είναι από πτώση που βρηκε το καπάκι η το λαμάκι κάτω και το ζορισε,ίσως και από υπερβολικό σφιξιμο βιδων. Ίσως χάνει γιατί δεν έγινε σωστό πλανισμα στην επιφάνεια της κόλλησης, δλδ να μην είναι τελείως επίπεδη σε σχέση με το υπόλοιπο κομμάτι,ίσως να χάνει από την φλάντζα και να διορθωθεί με άλλη η ποιο χοντρή φλάντζα καπακιού, ίσως να θέλει ξάνα κόλληση αν δεν έπιασε αυτή και έχει κάποιο κενό, πρέπει να δεις από ποιο σημείο ακριβός χάνει. Καθάρισε το εντελος και θα φανεί όταν χάσει. Να αλλάξεις Κάρτερ θεωριτικα πρέπει να λυθεί και να δεθεί όλο το μοτέρ,κάτι που έχει κόστος, μεταχειρισμένο μοτέρ δεν ξέρω,. Εκτός του ότι δεν ξέρεις τι παίρνεις λογικά θα κοστίζει 500-1000 ευρώ


    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,μιλησα και με αλλο συνεργειο που του εδειξα τις φωτο,μου ειπε για ενα 1-2 σταγονιτσες λαδι που μπορει να χανει ανα 20 μερες καλυτερα να βρω απο που χανει και να βαλω epoxy κολλα και οσο κρατησει τωρα να αλλαζεις ολοκληρο μοτερ και λεφτα ειναι και δεν ξερεις τι θα εχει το αλλο μοτερ

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Γεια σου φίλε μου, διάβασα κ είπα να γράψω μήπως βοηθήσω.Σε cbr 08 που το ξάπλωσα έτυχε από το μανιτάρι που είχα στο πλαίσιο να χτυπήσει το μπλοκ του κινητήρα στην δεξιά πλευρά με αποτέλεσμα να κάνει ρωγμή σε μπλοκ κ καπάκι.Επειδη στην ατυχία μου μέσα,ήμουν λίγο τυχερός ότι στην δεξιά πλευρά δεν ήταν οι κύλινδροι αλλά ο χώρος της καδένας.Αποφασισα να επισκευάσω αντί να αγοράσω μοτέρ δεδομένου ότι το μοτέρ είχε πολύ λίγα χλμ. και τα μεταχειρισμένα αν δεν τα βάλεις επάνω κ να τα γυρίσεις,κινείσαι τυφλά.Το 2013 που έγινε αυτό δεν τα λες και λίγα 1200 ευρώ τότε.Το αποτέλεσμα ήταν βέβαια ύστερα από πολύ ψάξιμο και ικανό μηχανικό να πάω το μοτέρ σε ειδικό συγκολλητής που κάνει και ειδικές κατασκευές,να κολλήσει μπλοκ και καπάκι κ τώρα μετά από 13000 χλμ.να δουλεύει σωστά.
    Κατά την τοποθέτηση του δεξιού καπακιού του συμπλέκτη λόγω θερμοκρασίας δεν εφαρμοζε καλά το καπάκι και άφησε μια μικρή τρυπιτσα οπότε μπηκε λίγη κόλλα,άφηνε λίγη άχνα κ σταγόνα πολύ αραιά από την πρώτη ημερα.Αυτο δεν επηρέασε την λειτουργία ούτε στο λάδι ειδα διάφορα υφή κ χρώμα παρακολουθώντας το.
    Θέλω να σου πω ότι κάθε περίπτωση είναι υποκειμενική,εσένα στο σημείο αυτό κ εφόσον δεν μιλάμε για μεγάλη διαρροή πιστεύω ότι θα άξιζε να ρισκάρεις μια επισκευή σωστή.Εμενα σκέψου,λύθηκε καπάκι,πλανιστηκαν,μπήκαν όλα εργαστηριακά τσιμουχες,φλάντζα κ δούλεψε.Αν με ρωταγες τώρα αν το ξαναέκανα αυτό,δεν θα το έκανα με καμία δύναμη,θα το εδινα κομμάτι γιατί πήγα ψάχνοντας από το μηδέν,ρωτώντας, παίρνοντας γνώμες και ήθελε πολυυυυ χρόνο που είχα τότε κ πολύ υπομονή.Τουλαχιστον 13000 χλμ το ευχαριστήθηκα κ πιστεύω να συνεχίσω να το χαίρομαι αλλά να ξέρεις κάτι όταν μπαίνει χέρι θα είσαι πάντα με αμφιβολία τουλάχιστον αυτό ισχύει σε μένα που θέλω να δουλεύουν όλα ρολόι.
    Ότι άλλο θες ρωτά με,εύχομαι να επιλέξει ς την καλύτερη λύση.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φίλε μου, διάβασα κ είπα να γράψω μήπως βοηθήσω.Σε cbr 08 που το ξάπλωσα έτυχε από το μανιτάρι που είχα στο πλαίσιο να χτυπήσει το μπλοκ του κινητήρα στην δεξιά πλευρά με αποτέλεσμα να κάνει ρωγμή σε μπλοκ κ καπάκι.Επειδη στην ατυχία μου μέσα,ήμουν λίγο τυχερός ότι στην δεξιά πλευρά δεν ήταν οι κύλινδροι αλλά ο χώρος της καδένας.Αποφασισα να επισκευάσω αντί να αγοράσω μοτέρ δεδομένου ότι το μοτέρ είχε πολύ λίγα χλμ. και τα μεταχειρισμένα αν δεν τα βάλεις επάνω κ να τα γυρίσεις,κινείσαι τυφλά.Το 2013 που έγινε αυτό δεν τα λες και λίγα 1200 ευρώ τότε.Το αποτέλεσμα ήταν βέβαια ύστερα από πολύ ψάξιμο και ικανό μηχανικό να πάω το μοτέρ σε ειδικό συγκολλητής που κάνει και ειδικές κατασκευές,να κολλήσει μπλοκ και καπάκι κ τώρα μετά από 13000 χλμ.να δουλεύει σωστά.
    Κατά την τοποθέτηση του δεξιού καπακιού του συμπλέκτη λόγω θερμοκρασίας δεν εφαρμοζε καλά το καπάκι και άφησε μια μικρή τρυπιτσα οπότε μπηκε λίγη κόλλα,άφηνε λίγη άχνα κ σταγόνα πολύ αραιά από την πρώτη ημερα.Αυτο δεν επηρέασε την λειτουργία ούτε στο λάδι ειδα διάφορα υφή κ χρώμα παρακολουθώντας το.
    Θέλω να σου πω ότι κάθε περίπτωση είναι υποκειμενική,εσένα στο σημείο αυτό κ εφόσον δεν μιλάμε για μεγάλη διαρροή πιστεύω ότι θα άξιζε να ρισκάρεις μια επισκευή σωστή.Εμενα σκέψου,λύθηκε καπάκι,πλανιστηκαν,μπήκαν όλα εργαστηριακά τσιμουχες,φλάντζα κ δούλεψε.Αν με ρωταγες τώρα αν το ξαναέκανα αυτό,δεν θα το έκανα με καμία δύναμη,θα το εδινα κομμάτι γιατί πήγα ψάχνοντας από το μηδέν,ρωτώντας, παίρνοντας γνώμες και ήθελε πολυυυυ χρόνο που είχα τότε κ πολύ υπομονή.Τουλαχιστον 13000 χλμ το ευχαριστήθηκα κ πιστεύω να συνεχίσω να το χαίρομαι αλλά να ξέρεις κάτι όταν μπαίνει χέρι θα είσαι πάντα με αμφιβολία τουλάχιστον αυτό ισχύει σε μένα που θέλω να δουλεύουν όλα ρολόι.
    Ότι άλλο θες ρωτά με,εύχομαι να επιλέξει ς την καλύτερη λύση.
    Η αληθεια ειναι οτι προς το παρον η λυση για μενα αφου δεν σταζει παρα πολυ(μιλαμε για καμια σταλα στο πατωμα το 20ημερο) μηπως βαλει ο μηχανικος την κολλα στο σημειο της διαρροης να την εχω τουλαχιστον τη μηχανη να βγαινω καμια βολτα,και να βγω στη γυρα οπως ειπες μηπως βρω μαστορα με ορεξη να κανει δουλεια.
    Ενα χιλιαρικο για να αλλαξω μοτερ και να εχω αμφιβολιες ουτε το εχω ουτε το κανω,φιλαρακο σε ευχαριστω πολυ για την τοποθετηση σου με ηρεμησε καπως γιατι κι εγω ψαχνω λυσεις και δεν θελω να μεινω χωρις μηχανη

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Δεν έγινε σωστά η κόλληση κράτησε πόρο και από εκεί στάζει.
    Το έχω πάθει κι εγώ με ραγισμένο Κάρτερ που δεν κολλιθηκε σωστά. Κ εμένα σκέψου έσταζε κ πιο πολύ. 3-4 σταγόνες κάθε φορά που το παρκαρα και ποιος ξέρει και πόσο κατά τη διάρκεια της βόλτας. Η κόλλα όσο κ αν έριξα δεν το σταματούσε (για την ακρίβεια σταματούσε προσωρινά για κανένα μήνα και μετά ξαναετρεχε).
    Τλκ λύθηκε και το πήγα για κόλληση ξανά σωστά χωρίς πόρους και μέχρι που το πούλησα δεν ξαναετρεχε λάδι (είχα κάνει περίπου 40.000 χλμ χωρίς να σταξει σταγόνα).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από socpoli Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σας παιδες,εχω ενα προβλημα με τη μηχανη που εχω εδω κι 1,5 χρονο,μου ;
    Εντάξει αντιοικολογικό αλλά εφόσον δουλεύει 1,5 χρόνο έτσι δεν βλέπω το λόγω να ασχοληθείς τώρα, ειδικά να αλλάξεις μοτέρ για μια διαρροή.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2021
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εντάξει αντιοικολογικό αλλά εφόσον δουλεύει 1,5 χρόνο έτσι δεν βλέπω το λόγω να ασχοληθείς τώρα, ειδικά να αλλάξεις μοτέρ για μια διαρροή.
    ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση,μεσα σεπτεμβριου βρηκα λεκε κατω στο γκαραζ τον σκουπισα και βρηκα παλι εναν λεκε αρχες οκτωβριου,δεν βγαζει λαδακι επι 1,5 χρονο,συγνωμη αν αυτο αφησα να εννοηθει

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Για αρχή πλύνε το μοτέρ για να σιγουρευτείς από πού χάνει..Για τόσο λίγο πού λες ότι χάνει αν είναι από την κόλληση δεν αξίζει να ασχοληθείς..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2009, 14:34
  2. πρόβλημα με Cbr 1000F
    από dg1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2006, 16:36
  3. Πρόβλημα με cbr 125 αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει
    από GEORGEL στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 14:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF