Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Τροχαίο λόγω παραβίαση κόκκινου σηματοδότη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2021
    Μηνύματα
    4

    Τροχαίο λόγω παραβίαση κόκκινου σηματοδότη

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας αλλά και την εμπειρία όσων (δυστυχώς) έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο. Προτίθεμαι να πάω και σε δικηγόρο αλλά όσο πιο πολλές γνώμες τόσο το καλύτερο....
    Πριν λίγες μέρες με τράκαραν λόγω παραβίασης κόκκινου σηματοδότη. Έγινε ζημιά στη μπροστινή πόρτα από τη μεριά του οδηγού και εγώ έπαθα κάκωση στη μέση στο ισχίο και στον αυχένα. Ουσιαστικά υπήρξαν υλικές αλλά και σωματικές βλάβες, Εννοείται ότι κάλεσα και την τροχαία για να καταγραφεί το περιστατικό. Ο οδηγός δεν παραδέχεται ότι πέρασε με κόκκινο αλλά ευτυχώς για καλή μου τύχη υπήρχαν μάρτυρες που κατέθεσαν ότι το φανάρι ήταν κατακόκκινο. Έχουμε και οι 2 την ίδια ασφάλεια. Έχει παραδεχτεί ότι φταίει αλλά μέχρι εκεί. Επικοινωνώντας στη συνέχεια με την ασφάλεια μου είπαν να στείλω τα έγγραφα από το νοσοκομείο και θα με πάρουν πάλι πίσω να με ενημερώσουν. Το αυτοκίνητο έχει ήδη πάει στο συνεργείο και θα πληρωθεί από μένα και στη συνέχεια θα πάρω εγώ τα χρήματα από την ασφαλιστική. Με σωματικές βλάβες τι γίνεται? Πως θα ήταν το σωστό να κινηθώ...Επίσης σημαντικό.... το χρηματικό ποσό που εγώ θα λάβω για τις ζημιές φαντάζομαι θα έχει και τον αντίστοιχο φόρο, σωστά? Κάθε συμβουλή σας είναι ευπρόσδεκτη

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ειρήνη

  2. #2
    Δεν νομιζω να εχει φορο.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EiriniBu Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας αλλά και την εμπειρία όσων (δυστυχώς) έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο. Προτίθεμαι να πάω και σε δικηγόρο αλλά όσο πιο πολλές γνώμες τόσο το καλύτερο....
    Πριν λίγες μέρες με τράκαραν λόγω παραβίασης κόκκινου σηματοδότη. Έγινε ζημιά στη μπροστινή πόρτα από τη μεριά του οδηγού και εγώ έπαθα κάκωση στη μέση στο ισχίο και στον αυχένα. Ουσιαστικά υπήρξαν υλικές αλλά και σωματικές βλάβες, Εννοείται ότι κάλεσα και την τροχαία για να καταγραφεί το περιστατικό. Ο οδηγός δεν παραδέχεται ότι πέρασε με κόκκινο αλλά ευτυχώς για καλή μου τύχη υπήρχαν μάρτυρες που κατέθεσαν ότι το φανάρι ήταν κατακόκκινο. Έχουμε και οι 2 την ίδια ασφάλεια. Έχει παραδεχτεί ότι φταίει αλλά μέχρι εκεί. Επικοινωνώντας στη συνέχεια με την ασφάλεια μου είπαν να στείλω τα έγγραφα από το νοσοκομείο και θα με πάρουν πάλι πίσω να με ενημερώσουν. Το αυτοκίνητο έχει ήδη πάει στο συνεργείο και θα πληρωθεί από μένα και στη συνέχεια θα πάρω εγώ τα χρήματα από την ασφαλιστική. Με σωματικές βλάβες τι γίνεται? Πως θα ήταν το σωστό να κινηθώ...Επίσης σημαντικό.... το χρηματικό ποσό που εγώ θα λάβω για τις ζημιές φαντάζομαι θα έχει και τον αντίστοιχο φόρο, σωστά? Κάθε συμβουλή σας είναι ευπρόσδεκτη

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Ειρήνη
    Είναι ξεχωριστές διαδικασίες η επισκευή του ατυχήματος και οι σωματικές βλάβες... Η ασφάλεια θα εξετάσει τα χαρτιά του νοσοκομείου και αν έχει ενστάσεις/διαφωνίες/υποψίες πιθανόν να στείλει με ραντεβού και δικό της γιατρό για να σχηματίσει άποψη. Από εκεί και πέρα πρέπει να ξεκαθαρίσεις κι εσύ τι ακριβώς ζητάς για αυτές τις σωματικές βλάβες... Τότε θα γίνει το σχετικό παζάρι...

    Η αποζημίωση της επισκευής του οχήματος είναι πιο απλή (και "καθημερινή" για αυτούς ) διαδικασία. Το πας στο συνεργείο, καλείται ο εμπειρογνώμονας της ασφάλειας για να συμφωνήσει στο τι θα επισκευαστεί, το επισκευάζεις, κρατάς όλα τα τιμολόγια-αποδείξεις, και τέλος τους τα καταθέτεις για να αποζημιωθείς - ίσως όχι στο 100% (εξαρτάται από την παλαιότητα του οχήματος και τα ανταλλακτικά που χρησιμοποιήθηκαν) αλλά πάντως εκεί κοντά... ίσως να υπάρχει και να σου προταθεί και η λύση να το πας σε δικό τους συνεργαζόμενο συνεργείο όπου εκεί δεν θα πληρώσεις τίποτα...

    Φόρος δεν υπάρχει στην αποζημίωση...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2021
    Μηνύματα
    4
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα πρέπει σίγουρα να το ψάξω για τις σωματικές βλάβες γιατί ή αλήθεια είναι ότι έχω πάθει ζημιά, δεν μπορώ να πολυκινηθώ...για το συνεργείο ευτυχώς πήρα το οκ...

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EiriniBu Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, θα πρέπει σίγουρα να το ψάξω για τις σωματικές βλάβες γιατί ή αλήθεια είναι ότι έχω πάθει ζημιά, δεν μπορώ να πολυκινηθώ...για το συνεργείο ευτυχώς πήρα το οκ...
    Αν υπάρχουν σωματικές βλάβες πήγαινε σε κάποιον συνάδελφο δικηγόρο.

    Αν δεν θες ακολούθα την συμβουλή που είχα δώσει και σε ένα ανάλογο πόστ.
    Μάζεψε αποδείξεις. Πάρε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αναρρωτική.
    Φωτογράφησε τα προσωπικά σου αντικείμενα.
    Ζήτα αντίγραφο του ΔΟΤΑ από την αρμόδια τροχαία που επιλήφθηκε το ατύχημα.
    Φωτογράφησε τα τραύματα σου.
    Ζήτα γνωματεύσεις από τους θεράποντες ιατρούς σου.
    Αντίγραφο της πραγματογνωμοσύνης για το αμάξι σου.
    Πρόσεξε την κατάθεση σου στην τροχαία, λογικά θα ερωτηθείς αν επιθυμείς ποινική δίωξη του υπαιτίου . Για εμένα ζήτα την και αν αποζημιωθείς ανακάλεσε την.


    Αυτά για αρχή.
    Καλή ανάρρωση.
    Αν χρειαστείς κάτι στείλε μου pm.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 13/10/2021 στις 15:15.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Σχετικά με τον φόρο, μπορεί να γίνει συμψηφισμός μόνο αν κατατεθούν χρήματα σε λογαριασμό που έχει γίνει κατάσχεση εις χείραν τρίτου από παλαιότερες οφειλές.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2021
    Μηνύματα
    4
    Σευχαριστώ πολύ CorpseAlive

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Βρες ενα δικηγορο που να εχει μεγαλη πειρα σε τροχαια ατυχηματα με τραυματισμους.
    Φιλος μου, βρηκε εναν ΠΟΛΥ καλο και συμφωνησε μαζι του πως θα τον πληρωσει με ποσοστο απο την συνολικη αποζημιωση για σωματικες βλαβες.

    Απο εκει και περα, οπως τονισε και ο THEOD, ολα ξεκινουν ακομα και ενωπιον του δικηγορου που θα βρεις, απο το ΤΙ ΖΗΤΑΣ.
    Σκεψου λοιπον με ποσα λεφτα εσυ θα εισαι υγιης σωματικα και ψυχικα για την ταλαιπωρια που τραβηξες ή ενδεχομενως να τραβηξεις... αλλα και το οχημα σου φυσικα που εννοειται το θες στην κατασταση που ηταν πριν ακριβως σε τρακαρουν.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #9
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ...., λογικά θα ερωτηθείς αν επιθυμείς ποινική δίωξη του υπαιτίου . Για εμένα ζήτα την και αν αποζημιωθείς ανακάλεσε την. .....
    υπάρχει κάποιο όφελος (έμπρακτο, νομικό, διαδικαστικό κτλ) στο να δηλώσει κανείς ότι επιθυμεί την ποινική δίωξη του υπαίτιου ( όταν μιλάμε για τροχαίο με ή χωρίς σωματικές βλάβες) ;
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Έξτρα μοχλός πίεσης.

  11. #11
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    υπάρχει κάποιο όφελος (έμπρακτο, νομικό, διαδικαστικό κτλ) στο να δηλώσει κανείς ότι επιθυμεί την ποινική δίωξη του υπαίτιου ( όταν μιλάμε για τροχαίο με ή χωρίς σωματικές βλάβες) ;
    ότι είπε ο χορχόδειλος
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  12. #12
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    υπάρχει κάποιο όφελος (έμπρακτο, νομικό, διαδικαστικό κτλ) στο να δηλώσει κανείς ότι επιθυμεί την ποινική δίωξη του υπαίτιου ( όταν μιλάμε για τροχαίο με ή χωρίς σωματικές βλάβες) ;

    Άμα τα γυρίσει και αρχίσει να πουλάει τρέλα, επειδή έτσι τον συμβούλεψε ο ασφαλιστής του και δεν αποζημιωθεις οπως πρέπει από την ασφάλεια, θα τρέχει αυτός στα δικαστήρια.
    Αν πάνε όλα καλά και πληρωθεις αυτά που πρέπει, αποσύρεις τα ποινικά.

    Υ.Γ. μην το παρακάνεις με τις σωματικές βλάβες.
    Μια κάκωση δεν ειναι και τίποτα σοβαρό.
    Χτύπα ξύλο αν υπήρχε ακρωτηριασμός ή κάποια άλλη μόνιμη ημι-μονιμη αναπηρία ή κάτι που σε ταλαιπώρησε για πολύ καιρο, οκ, να αποζημιωθεις.
    Άμα τη δεις america και ζητάς τον ουρανό με τ'αστρα, επειδή τα εγγόνια σου έπαθαν ψυχολογικό σοκ και ψυχικα τραύματα επειδή σε εβλεπαν με κολάρο στον λαιμο, και ότι κατά την πρόσκρουση σκιστηκε το φουλάρι σου που ήταν οικογενειακό κειμήλιο που είχε διαβαστεί στον Άγιο Ταξιάρχη, πιθανόν να πάρεις το μακρύτερο.

    Εξαρτάται βέβαια και από τη στάση που θα τηρήσει ο αντιδικος.
    Τελευταία τροποποίηση από tzimidis; 14/10/2021 στις 01:29.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Άμα τα γυρίσει και αρχίσει να πουλάει τρέλα, επειδή έτσι τον συμβούλεψε ο ασφαλιστής του και δεν αποζημιωθεις οπως πρέπει από την ασφάλεια, θα τρέχει αυτός στα δικαστήρια.
    Αν πάνε όλα καλά και πληρωθεις αυτά που πρέπει, αποσύρεις τα ποινικά.

    Υ.Γ. μην το παρακάνεις με τις σωματικές βλάβες.
    Μια κάκωση δεν ειναι και τίποτα σοβαρό.
    Χτύπα ξύλο αν υπήρχε ακρωτηριασμός ή κάποια άλλη μόνιμη ημι-μονιμη αναπηρία ή κάτι που σε ταλαιπώρησε για πολύ καιρο, οκ, να αποζημιωθεις.
    Άμα τη δεις america και ζητάς τον ουρανό με τ'αστρα, επειδή τα εγγόνια σου έπαθαν ψυχολογικό σοκ και ψυχικα τραύματα επειδή σε εβλεπαν με κολάρο στον λαιμο, και ότι κατά την πρόσκρουση σκιστηκε το φουλάρι σου που ήταν οικογενειακό κειμήλιο που είχε διαβαστεί στον Άγιο Ταξιάρχη, πιθανόν να πάρεις το μακρύτερο.

    Εξαρτάται βέβαια και από τη στάση που θα τηρήσει ο αντιδικος.
    Απο δικη μου εμπειρια και κουβεντα με δικηγορο οταν ειχα ατυχημα με τραυματισμο, μου ειπε την μεγαλη διαφορα αναμεσα στην Ευρωπη και την Αμερικη. Εκει προσπαθουν να αντιμετωπισουν σαν να μην επρεπε να γινει και οτιδηποτε μετα το ατυχημα εχει κοστος και πρεπει να αποζημιωθει. Εμεις εδω εχουμε την λογικη. οκ εγινε τωρα τι κανουμε. Οποτε και η μεγαλη διαφορα μεταξυ των ποσων αποζημιωσεων.

    Συμφωνα με την εμπειρια μου η αγωγη ειναι χρησιμη γιατι διεκδικεις και δεν περιμενεις να σου δωσουν οσα κρινουν αυτοι.

    Βρες λοιπον εναν δικηγορο που εχει ως αντικειμενο τις τροχαιες αποζημιωσεις και κανε αυτο που θα σου πει. Η διαφορα στην περιπτωση μου ηταν τριπλασια ( στο συνολικο ποσο μηχανης + τραυματισμου και 10πλασια αν υπολογιστει μονο ο τραυματισμος ) απο αυτο που μου ειπε γνωστος μη ειδικος δικηγορος, αλλα υπηρχε τραυματισμος στο χερι που δεν μου επετρεψε επι 4 μηνες να δουλεψω. Αν ηταν το δεξι αντι του αριστερου θα διεκδικουσα περισσοτερα.

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.673
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Απο δικη μου εμπειρια και κουβεντα με δικηγορο οταν ειχα ατυχημα με τραυματισμο, μου ειπε την μεγαλη διαφορα αναμεσα στην Ευρωπη και την Αμερικη. Εκει προσπαθουν να αντιμετωπισουν σαν να μην επρεπε να γινει και οτιδηποτε μετα το ατυχημα εχει κοστος και πρεπει να αποζημιωθει. Εμεις εδω εχουμε την λογικη. οκ εγινε τωρα τι κανουμε. Οποτε και η μεγαλη διαφορα μεταξυ των ποσων αποζημιωσεων.

    Συμφωνα με την εμπειρια μου η αγωγη ειναι χρησιμη γιατι διεκδικεις και δεν περιμενεις να σου δωσουν οσα κρινουν αυτοι.

    Βρες λοιπον εναν δικηγορο που εχει ως αντικειμενο τις τροχαιες αποζημιωσεις και κανε αυτο που θα σου πει. Η διαφορα στην περιπτωση μου ηταν τριπλασια ( στο συνολικο ποσο μηχανης + τραυματισμου και 10πλασια αν υπολογιστει μονο ο τραυματισμος ) απο αυτο που μου ειπε γνωστος μη ειδικος δικηγορος, αλλα υπηρχε τραυματισμος στο χερι που δεν μου επετρεψε επι 4 μηνες να δουλεψω. Αν ηταν το δεξι αντι του αριστερου θα διεκδικουσα περισσοτερα.
    Κάπως έτσι λειτουργεί δυστυχώς, συν τοις άλλοις πως εξωδικαστικα οι ασφαλιστικές λειτουργούν αναλογιστικά και όχι βάσει περίπτωσης.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2021
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, θα περιμένω να δω τι θα μου πει η ασφαλιστική και αν δεν με ικανοποιεί η πρόταση τους θα πάω σε δικηγόρο. Δεν είμαι άπληστος άνθρωπος δεν έχω σκοπό να ζητήσω τρελά πράγματα, θέλω μόνο αυτά που δικαιούμαι και ξέρω ότι η ασφαλιστική θα κάνει το παν για δώσει ότι λιγότερο μπορεί....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παραβιαση κοκκινου!
    από ledz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 19:54
  2. Παραβιαση Κοκκινου
    από PAYNE στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 15:08
  3. Παραβίαση Κανόνων!!
    από Loudovikos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 12:34
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 10:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF