Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Honda crf250 rally [γνώμες]

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ παίδες...
    λόγω καιρού δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα (γύρω στα 20)

    το μηχανάκι για τα δικά μου γούστα είναι όμορφο
    στα commuting τώρα... έχει όρθια, αρχοντική θέση. το πιο όρθιο μηχανάκι που είχα ήταν το παπί. περνάει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα χωρίς να ενοχλείσαι από τους καθρέφτες
    η σέλα που έχει γίνει custom αξίζει γιατί είναι πιο αφρόδες και όχι σερβιέτα. η ζελατινούλα κάνει μια χαρά τη δουλειά της. σε ανέβα - κατέβα τη Συγγρού δεν σε χτυπάει ο αέρας στο στήθος.
    οι αναρτήσεις για τους δρόμους τις Αθήνας (για εμένα) είναι άριστες. περνάς πάνω από τις λακούβες και είναι σαν να οδηγείς το παλιό βάτραχο της σιτροέν. ίσως τις σχέσεις των ταχυτήτων να τις ήθελα πιο μακριές αλλά είναι αρχή ακόμη.

    για περισσότερες λεπτομέρειες (σχετικά με κόστη, καύσιμο Κλπ.) όταν θα αρχίσω να κάνω χιλιόμετρα.
    καλορίζικο το ιδανικό μηχανάκι για όλες τις χρήσεις!! όμορφο και (με περγαμηνές λόγω ονόματος) άσπαστο

    στην πόλη οι αναρτήσεις είναι τέλειες. Σε επαρχιακό κλειστό θα "λαστιχάρουν" λίγο και στο χώμα θα πρέπει να πηγαίνεις προσεκτικά λόγω του πέραν του δέοντος ενδοτικές ειδικότερα το πίσω αμορτισέρ.

    το κιβώτιο για 250cc είναι μακρύ έχε υπόψη, το έχει επιλέξει η χόντα για τους λόγους της. Θα το καταλάβεις σε τεταμένες ανηφόρες, είναι αρκετά μακρύ το βήμα για την δύναμη του. Το μηχανάκι μεταμορφώνεται όταν το κοντύνεις λίγο τοσο-όσο. Αλλα αυτά είναι προτιμησεις. Πάντως δώσε του χρόνο για να καταλάβεις τι παίζει
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #32
    Είναι πολύ όμορφο!

    Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα!
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  3. #33
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    καλορίζικο το ιδανικό μηχανάκι για όλες τις χρήσεις!! όμορφο και (με περγαμηνές λόγω ονόματος) άσπαστο

    στην πόλη οι αναρτήσεις είναι τέλειες. Σε επαρχιακό κλειστό θα "λαστιχάρουν" λίγο και στο χώμα θα πρέπει να πηγαίνεις προσεκτικά λόγω του πέραν του δέοντος ενδοτικές ειδικότερα το πίσω αμορτισέρ.

    το κιβώτιο για 250cc είναι μακρύ έχε υπόψη, το έχει επιλέξει η χόντα για τους λόγους της. Θα το καταλάβεις σε τεταμένες ανηφόρες, είναι αρκετά μακρύ το βήμα για την δύναμη του. Το μηχανάκι μεταμορφώνεται όταν το κοντύνεις λίγο τοσο-όσο. Αλλα αυτά είναι προτιμησεις. Πάντως δώσε του χρόνο για να καταλάβεις τι παίζει
    Ευχαριστώ για τις ευχές και τις πληροφορίες. οδηγώ πάνω από 20 χρόνια μηχανή/μηχανάκι σε καθημερινή βάση αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια κατηγορία (όχι ότι έχω αλλάξει και πολλές)
    ήθελα κάτι πιο άνετο για την μέση μου, σίγουρα όμορφο για να γουστάρω κάθε πρωί που το καβαλάω και να γλιτώσω το κάθε Τρίτη μάστορα.
    για τα λίγα χιλιόμετρα που του έχω κάνει μου αρέσει η αίσθηση αλλά προσπαθώ ακόμη να βρω τα «βήματα μου*».

    *την κόρνα γιατί την έχω πάνω από το φλας;
    **αν κάτι που πρέπει να συνηθίσω σε πρώτη φάση, είναι να κάνω την μπαλαρίνα το πρωί που ανεβαίνω πάνω της (κυρίως αν φοράω στενό τζιν). δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να καβαλάω με το σταντ κατεβασμένο και να πατάω στο μαρσπιέ.

  4. #34
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές και τις πληροφορίες. οδηγώ πάνω από 20 χρόνια μηχανή/μηχανάκι σε καθημερινή βάση αλλά δεν είχα ποτέ τέτοια κατηγορία (όχι ότι έχω αλλάξει και πολλές)
    ήθελα κάτι πιο άνετο για την μέση μου, σίγουρα όμορφο για να γουστάρω κάθε πρωί που το καβαλάω και να γλιτώσω το κάθε Τρίτη μάστορα.
    για τα λίγα χιλιόμετρα που του έχω κάνει μου αρέσει η αίσθηση αλλά προσπαθώ ακόμη να βρω τα «βήματα μου*».

    *την κόρνα γιατί την έχω πάνω από το φλας;
    **αν κάτι που πρέπει να συνηθίσω σε πρώτη φάση, είναι να κάνω την μπαλαρίνα το πρωί που ανεβαίνω πάνω της (κυρίως αν φοράω στενό τζιν). δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να καβαλάω με το σταντ κατεβασμένο και να πατάω στο μαρσπιέ.
    για την κορνα θα ανάβεις φλάς και ανάποδα, θέλει λίγο εξοικείωση
    για το δέυτερο, αγορασε απο κινα ένα παπούτσι stand και αν δεν είσαι πάνω απο 100kg καβάλα το απο το μαρσπιέ δεν θα πάθει τίποτα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	download (1).jpeg 
Προβολές:	436 
Μέγεθος:	9,8 KB 
ID:	433853
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #35
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    όχι δεν είμαι. 80 κιλά είμαι και η γυναίκα μου κάτω από 50. δεν νομίζω ότι θα ζορίζεται...
    θα το ψάξω αυτό με το παπούτσι...
    thanX

  6. #36
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    λίγο φωτογραφικό υλικό με εμένα επάνω για να δείτε περίπου τον όγκο όσοι δεν έχετε ανέβει επάνω. είμαι 179 / 82kg
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crf1.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	106,7 KB 
ID:	434002
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crf2.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	434003

  7. #37
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    στις 2 εβδομάδες που έχω στην κατοχή μου το crf δεν έχω κάνει ακόμη τα πολλά χιλιόμετρα αλλά 2-3 συμπεράσματα έχουν βγει.

    ένα από τα θετικά είναι ότι δεν καίει τίποτα. είμαι πολύ κοντά στην κατανάλωση του παπιού

    οι αναρτήσεις, όπως έγραψα και σε προηγούμενο μνμ, είναι ταμάμ για πόλη. ίσως ένα αρνητικό ότι βυθίζονται αρκετά τα μπροστινά σε απότομο φρενάρισμα. τα φρένα του επίσης έχουν ωραία αίσθηση

    από τα λίγα άλογα που έχει δεν έχω παράπονο αλλά σε λίγη ροπή ακόμη δεν θα έλεγα όχι

    τα φώτα του πολύ ωραία από μία βραδινή βόλτα που έκανα

    ο ανεμοθώρακας σε προστατεύει μέχρι και την βάση του κράνους.

    τα (μπόλικα) πλαστικά γύρω από το ρεζερβουάρ έχουν σαν αποτέλεσμα τα πόδια σου να είναι ανοιχτά με συνέπεια να μην έχω την πρόσβαση που θα ήθελα στο ποδόφρενο. δηλ. πρέπει το πέλμα να το φέρεις λιγάκι προς τα μέσα. ίσως είναι αρχή ακόμη και στην πορεία το συνηθίσω.

    το ύψος και ο όγκος συνηθίζεται σε 3-4 μέρες δεν είναι κάτι. σύγκρινα με έναν που οδηγούσε παπί και ο αγκώνας μου έφτανε στο πάνω μέρος του κράνους του. περνάς εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα και επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια (σαν την διαφήμιση της ferrari) δεν περνάς απαρατήρητος.

    για δεύτερο άτομο τώρα, αν δεν είναι pocket size τα πράγματα είναι δύσκολα
    η σύζυγος είναι λιγότερο από 50kg και νομίζω ότι χωράει οριακά (βέβαια με την βαλίτσα πίσω που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο στριμόκωλα)

    αυτά έως τώρα. ότι άλλο ρωτήστε ελεύθερα

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    στις 2 εβδομάδες που έχω στην κατοχή μου το crf δεν έχω κάνει ακόμη τα πολλά χιλιόμετρα αλλά 2-3 συμπεράσματα έχουν βγει.

    ένα από τα θετικά είναι ότι δεν καίει τίποτα. είμαι πολύ κοντά στην κατανάλωση του παπιού

    οι αναρτήσεις, όπως έγραψα και σε προηγούμενο μνμ, είναι ταμάμ για πόλη. ίσως ένα αρνητικό ότι βυθίζονται αρκετά τα μπροστινά σε απότομο φρενάρισμα. τα φρένα του επίσης έχουν ωραία αίσθηση

    από τα λίγα άλογα που έχει δεν έχω παράπονο αλλά σε λίγη ροπή ακόμη δεν θα έλεγα όχι

    τα φώτα του πολύ ωραία από μία βραδινή βόλτα που έκανα

    ο ανεμοθώρακας σε προστατεύει μέχρι και την βάση του κράνους.

    τα (μπόλικα) πλαστικά γύρω από το ρεζερβουάρ έχουν σαν αποτέλεσμα τα πόδια σου να είναι ανοιχτά με συνέπεια να μην έχω την πρόσβαση που θα ήθελα στο ποδόφρενο. δηλ. πρέπει το πέλμα να το φέρεις λιγάκι προς τα μέσα. ίσως είναι αρχή ακόμη και στην πορεία το συνηθίσω.

    το ύψος και ο όγκος συνηθίζεται σε 3-4 μέρες δεν είναι κάτι. σύγκρινα με έναν που οδηγούσε παπί και ο αγκώνας μου έφτανε στο πάνω μέρος του κράνους του. περνάς εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα και επειδή δεν κυκλοφορούν πολλά τέτοια (σαν την διαφήμιση της ferrari) δεν περνάς απαρατήρητος.

    για δεύτερο άτομο τώρα, αν δεν είναι pocket size τα πράγματα είναι δύσκολα
    η σύζυγος είναι λιγότερο από 50kg και νομίζω ότι χωράει οριακά (βέβαια με την βαλίτσα πίσω που κάνει τα πράγματα ακόμη πιο στριμόκωλα)

    αυτά έως τώρα. ότι άλλο ρωτήστε ελεύθερα
    όταν ανεβάζεις συνεπιβάτη για βόλτα αφαιρείς την μπαγαζιέρα(σιγά το πρόβλημα) αλλιώς θα είσαι δύσκολα και εσύ και αυτή, και με λίγο αφρώδες βελτιώνεται η άνεση, απλώς δεν είναι αρκετά μακριά σε μήκος για πολλά χλμ σε ταξίδι

    για την ροπή που είπες, σ'ενα μονοκύλινδρο 250 που στροφάρει ως τις 8000 δε τίθεται θέμα ροπής, είδες που είναι θέμα μακριάς κλιμάκωσης

    πάντως είναι τέλειο!
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    η σύζυγος είναι λιγότερο από 50kg και νομίζω ότι χωράει οριακά
    Στη σελα ή στη βαλίτσα..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Στη σελα ή στη βαλίτσα..??
    xaxaxa. ειναι 32άρα η μπαγκαζιέρα, δεν χωράει
    η σέλα έχει φτιαχτεί στο moto.ok και ειναι πολύ καλή. στις δύο βόλτες που κάναμε χωράει. αυτό που έγραψα είναι ότι αν ανέβουν δύο γομαρία δεν υπάρχει περίπτωση

  11. #41
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Μου βάζετε ιδέες να ασκήσω βέτο στη γυναίκα για δίαιτα

    Κούκλα το μηχανάκι Σπήλιο, να το χαίρεσαι

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μου βάζετε ιδέες να ασκήσω βέτο στη γυναίκα για δίαιτα

    Κούκλα το μηχανάκι Σπήλιο, να το χαίρεσαι
    Στο τελευταίο σορτάρισμα επιλογών, όταν ήταν να πάρω το δικό μου, δύο μηχανάκια είχαν μείνει, μάντεψε ποια

    Οι λόγοι που η ζυγαριά έκλινε στο cb ήταν καθαρά πρακτικοί.

    Το rally είναι για εμένα ότι ομορφότερο και ιδιαίτερο υπάρχει τις τελευταίες 3 δεκαετίες στην κατηγορία - χωρίς δεύτερες σκέψεις._

    Η μοναδική δεύτερη σκέψη που κάνεις για αυτό το μηχανάκι είναι η τιμή του
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Καλορίζικο φίλε και καλοτάξιδο.
    Ζήλεψα την σέλα σου. Πρέπει να είναι πολυ άνετη.
    Κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξω και την δική μου στο crf 300 l. Γιατί με την μανίσια που έχει ( ίδια με του 250) μετά από 50-60 χιλιόμετρα σερί αρχίζεις να πιάνεσαι.

  14. #44
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    ευχαριστώ όλους για τις ευχές
    η δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά στο moto.ok είναι πολύ καλή (αισθητικά και πρακτικά)
    το μόνο (-) είναι ότι έχει ψηλώσει κιάλλο. αλλά στα δικά σου αχαμνά όπως και στον ποπό του συνεπιβάτη τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
    το μηχανάκι στα δικά μου μάτια είναι πολύ όμορφο (δεδομένης και της κατηγορίας) και όσοι δεν το ξέρουν με ρωτάνε αν είναι 450 cc
    μακάρι να βγει αξιόπιστο και να είναι τυχερό

    Πανό, όντος η τιμή του (ειδικά καινούριο) είναι αρκετά τσιμπημένη. δεν ξέρω γιατί έτσι αυτή η κατηγορία.
    τέσπα, εγώ το έψαχνα από το καλοκαίρι και το βρήκα σε καλύτερη τιμή από το μέσο όρο του car.gr

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liospi Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ όλους για τις ευχές
    η δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά στο moto.ok είναι πολύ καλή (αισθητικά και πρακτικά)
    το μόνο (-) είναι ότι έχει ψηλώσει κιάλλο. αλλά στα δικά σου αχαμνά όπως και στον ποπό του συνεπιβάτη τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
    το μηχανάκι στα δικά μου μάτια είναι πολύ όμορφο (δεδομένης και της κατηγορίας) και όσοι δεν το ξέρουν με ρωτάνε αν είναι 450 cc
    μακάρι να βγει αξιόπιστο και να είναι τυχερό

    Πανό, όντος η τιμή του (ειδικά καινούριο) είναι αρκετά τσιμπημένη. δεν ξέρω γιατί έτσι αυτή η κατηγορία.
    τέσπα, εγώ το έψαχνα από το καλοκαίρι και το βρήκα σε καλύτερη τιμή από το μέσο όρο του car.gr
    καθολου ακριβο δεν ειναι. αυτα τα μηχανάκια εχουν πολύ αναρτηση, πολύ αλουμινιο και το συγκεκριμένο γράφει και χοντα. το sh300 ειναι στα ίδια λεφτα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CRF250 Rally
    από ggs στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2021, 19:56
  2. Honda CRF250 Rally
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2017, 10:47
  3. Honda CB 1300 - Γνωμες?
    από aquatic στο forum Honda
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2010, 12:12
  4. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 11:04
  5. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF