Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Αρση ακινησιας και ασφαλιση (τι γινεται οταν έχουν καταστραφεί οι πινακιδες)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2019
    Μηνύματα
    5

    Αρση ακινησιας και ασφαλιση (τι γινεται οταν έχουν καταστραφεί οι πινακιδες)

    Καλημέρα σας, μια γρήγορη ερώτηση αν σας εχει τυχει, έχω παραδώσει πινακίδες απο το 2014 για προσωρινή ακινησία και θελω να τις παρω πίσω. Αφού χρειάζεται ασφάλεια για τη διαδικασία και πιθανόν να έχουν καταστραφεί οι πινακίδες - σε ποια πινακίδα θα ασφαλιστεί η μοτο? Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω τη ΔΟΥ στο τηλέφωνο να τους ρωτήσω και μπορεί να έχει κάποιος εμπειρία σχετικά.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Νομίζω σήμερα είναι η λάθος μέρα για να ψάχνεις δημόσια υπηρεσία στο τηλέφωνο, λόγω των εκτακτων μέτρων.
    Ξαναδοκίμασε απο βδομάδα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2019
    Μηνύματα
    5
    Ναι εχεις δικιο - αλλα προσπάθησα αρκετές ημέρες

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εξηγείς στην ασφαλιστική ότι χρειάζεσαι μια ασφάλεια με το πλαίσιο της μοτό

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parisd Προβολή μηνύματος
    Ναι εχεις δικιο - αλλα προσπάθησα αρκετές ημέρες
    Πάρε μια άλλη ΔΟΥ και ρώτησε (εκτός Αττικής).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2019
    Μηνύματα
    5
    Τέλεια, ευχαριστώ πολύ! πολυ βοηθητικες προτασεις!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από parisd Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας, μια γρήγορη ερώτηση αν σας εχει τυχει, έχω παραδώσει πινακίδες απο το 2014 για προσωρινή ακινησία και θελω να τις παρω πίσω. Αφού χρειάζεται ασφάλεια για τη διαδικασία και πιθανόν να έχουν καταστραφεί οι πινακίδες - σε ποια πινακίδα θα ασφαλιστεί η μοτο? Ρωτάω γιατί δεν βρίσκω τη ΔΟΥ στο τηλέφωνο να τους ρωτήσω και μπορεί να έχει κάποιος εμπειρία σχετικά.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    H ασφάλιση γίνεται στο υπάρχον νούμερο. Δεν άλλαξε η άδεια κυκλοφορίας σου, η πινακίδα καταστράφηκε (ΑΝ καταστράφηκε). Ισχύει όμως η πινακίδα αυτή, μέχρι να αλλαχτεί.

    Θα κάνεις ασφάλιση στα στοιχεία πινακίδας που έχεις ήδη.

    Θα πας με το χαρτί της ακινησίας, την ταυτότητά σου και την ασφάλιση, στην ΔΟΥ στο τμήμα οχημάτων, θα κάνεις άρση ακινησίας, θα πληρωθεί επί τόπου το τέλος κυκλοφορίας (αναλογικό για τους υπολοιπόμενους 3 μήνες αν γίνει τώρα τον Οκτώβριο η δουλειά, κανονικά πλήρες τέλος αν θέλεις να ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ στην συνέχεια), και η ΔΟΥ θα σου παραδώσει άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα. ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει πότε καταστράφηκε.

    ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα πας στο γραφείο συγκοινωνιών, και θα αιτηθείς ΝΕΑ πινακίδα. Ανάλογα πότε έγινε η ακινησία, πόσους μήνες είχε μέσα η πινακίδα που καταστράφηκε κ.ο.κ. μπορεί η νέα πινακίδα να βγει ατελώς (=τζάμπα), μπορεί και να χρειαστεί το 30e παράβολο. Θα εκδοθεί νέα άδεια και πινακίδα με νέο νούμερο. ΑΦΟΥ γίνει αυτό, ειδοποιείς την ασφαλιστική, να σου αλλάξει το νούμερο στο συμβολαιό σου.

    Και οι δύο υπηρεσίες, θέλουν ραντεβού κανονικά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 15/10/2021 στις 12:54.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα ή αν είναι το κατάλληλο για την περίπτωσή σου, αλλά κάποια στιγμή στο παρελθόν μπορούσες να κάνεις ασφάλεια και με τον αριθμό πλαισίου...Το είχα κάνει πριν πολλά χρόνια και μάλιστα σε μπλόκο που το είδανε δεν μου είπαν τίποτα...Υπό προυποθέσεις μπορεί και να είναι μια λύση - έστω και προσωρινή...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2019
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ ξανα όλους - είμαι υπόχρεος! Πάντα όρθιοι να είμαστε!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Επίσης αν θες την πουλήσεις πληρώνεις όλο το έτος και όχι τους τρεις μήνες...το έκανα πέρσυ σε αυτοκίνητο..ξεκινάς από εφορία και μετά πας για καινούργιες πινακιδες

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    και επειδή θα χρειαστεί ΚΤΕΟ, προσοχή: πρέπει να περάσεις ΚΤΕΟ ακόμα και αν δεν έχεις πάρει την καινούρια άδεια - πινακίδα, αλλιώς έχει πρόστιμο (μικρό, νομίζω κάπου στα 10 ευρώ). Την έπαθα και όταν τους ρώτησα που θα κολλούσαν το αυτοκόλλητο αφού δεν είχα πινακίδα, μου είπαν πως θα έγραφαν υποσημείωση στο χαρτί του ΚΤΕΟ. Όταν τους ρώτησα πως θα πήγαινα εκεί χωρίς πινακίδα, μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα να κινείται ένα όχημα χωρίς πινακίδα (!).

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Γελάει ο κόσμος.
    Υπηρεσίες που πληρώνονται από τους φόρους,στην υπηρεσία ασφαλισταδων,ανακυκλωσαδων και κτεατζηδων.
    Ούτε μισό ευρώ στους παπατζηδες που έχουν κάνει το κράτος μαγαζί τους.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    H ασφάλιση γίνεται στο υπάρχον νούμερο. Δεν άλλαξε η άδεια κυκλοφορίας σου, η πινακίδα καταστράφηκε (ΑΝ καταστράφηκε). Ισχύει όμως η πινακίδα αυτή, μέχρι να αλλαχτεί.

    Θα κάνεις ασφάλιση στα στοιχεία πινακίδας που έχεις ήδη.

    Θα πας με το χαρτί της ακινησίας, την ταυτότητά σου και την ασφάλιση, στην ΔΟΥ στο τμήμα οχημάτων, θα κάνεις άρση ακινησίας, θα πληρωθεί επί τόπου το τέλος κυκλοφορίας (αναλογικό για τους υπολοιπόμενους 3 μήνες αν γίνει τώρα τον Οκτώβριο η δουλειά, κανονικά πλήρες τέλος αν θέλεις να ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙΣ στην συνέχεια), και η ΔΟΥ θα σου παραδώσει άδεια κυκλοφορίας και πινακίδα. ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει πότε καταστράφηκε.

    ΑΝ έχει καταστραφεί η πινακίδα, θα πας στο γραφείο συγκοινωνιών, και θα αιτηθείς ΝΕΑ πινακίδα. Ανάλογα πότε έγινε η ακινησία, πόσους μήνες είχε μέσα η πινακίδα που καταστράφηκε κ.ο.κ. μπορεί η νέα πινακίδα να βγει ατελώς (=τζάμπα), μπορεί και να χρειαστεί το 30e παράβολο. Θα εκδοθεί νέα άδεια και πινακίδα με νέο νούμερο. ΑΦΟΥ γίνει αυτό, ειδοποιείς την ασφαλιστική, να σου αλλάξει το νούμερο στο συμβολαιό σου.

    Και οι δύο υπηρεσίες, θέλουν ραντεβού κανονικά.
    off topic

    μηπως ξερεις αν γλυτωνεις το 30άρι και με άλλο τροπο? νομιζω παλιά με δηώση κλοπής το γλύτωνες, τωρα πλερωνεις. θελω να αλλάξω πινακίδα γιατι εχει γίνει σαν πιναδίκα στοπ σε βουνα των χανίων... απο τις τρύπες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Mέχρι πέρσι, η αλλαγή πινακίδας όταν στην είχε καταστρέψει η ΔΟΥ ήταν δωρεάν, πήγαινες με το χαρτί που σου έδωσε η ΔΟΥ στο συγκοινωνιών και στην βγάζανε ατελώς.

    Από φέτο, άλλαξε ο νόμος από την ένδοξη κυβέρνησή μας, και αν η πινακίδα έχει καταστραφει ΜΕΤΑ από 18 μήνες ακινησίας, δεν δικαιούσαι πια το δωρεάν.


    Τώρα για δήλωση απώλεια, κλοπής κ.ο.κ. δεν μου έχει τύχει, δεν το ξέρω καθόλου, ίσως ξέρει κάποιος άλλος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Για νέα λόγω απώλειας, σίγουρα στάζεις το παράβολο.
    Το έκανα στο δικό μου πριν λίγους μήνες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας,της οποίας έχουν παραδοθεί οι πινακίδες!
    από speedy368 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 16:24
  2. ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    από LIZZARD KING στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 08:46
  3. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ...
    από TATAR στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:01
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF