Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Αρση ακινησιας και ασφαλιση (τι γινεται οταν έχουν καταστραφεί οι πινακιδες)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Δεν το γλυτώνεις το παράβολο φίλε (30αρου) ψάξε λίγο το φόρουμ έχει συζητηθεί πάλι πριν το καλοκαίρι το θέμα για δική μου περίπτωση παρόμοια.
    Διάβασε εδώ από σελίδα 7 μέχρι 9 τα μηνύματα μου που περιγράφω την διαδικασία όπως την διεκπαιρεωσα για το μηχανάκι μου.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=154014&page=7
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 15/10/2021 στις 22:07.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    shiiiiit

    30 ευρω δεν δινω. θα μεινω με την παλιά. είχα μια ελπίδα... ήξερα ομως οτι μάλλον πληρώνεις.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2019
    Μηνύματα
    5
    Γρήγορο update - επικοινώνησα με τη εφορία τηλεφωνικά και με κατατόπησαν (πολύ ευγενική η υπάλληλος), εχει καταστραφεί η πινακίδα οπότε θα περάσω απο εκεί να μου δώσουν χαρτί για το υπουργείο μεταφορών...
    Ευχαριστώ πολύ όλους

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ηταν ευγενικη γιατι ντρεποταν για το 30αρι νταβατζηλικι που θα σου φανε

  5. #20
    Επειδή είμαι παθών, για να καταστραφούν οι πινακίδες, θα σου αποσταλεί χαρτί από την ΔΟΥ ή e-mail ότι θα πάνε για καταστροφή, αν δεν συνεναίσεις στο περιθώριο που θα σου δώσουν τότε θα πάνε για καταστροφή αυτόματα. Το έπαθα το 2005, ήμουν στα καράβια εξωτερικό σαν ηλεκτρολόγος, με πήρε η γυναίκα μου στο τηλ του πλοίου για να μου πει για το χαρτί που ήρθε, δε πρόλαβα την προθεσμία και έγινε διαγραφή......
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PacMan Προβολή μηνύματος
    Επειδή είμαι παθών, για να καταστραφούν οι πινακίδες, θα σου αποσταλεί χαρτί από την ΔΟΥ ή e-mail ότι θα πάνε για καταστροφή, αν δεν συνεναίσεις στο περιθώριο που θα σου δώσουν τότε θα πάνε για καταστροφή αυτόματα. Το έπαθα το 2005, ήμουν στα καράβια εξωτερικό σαν ηλεκτρολόγος, με πήρε η γυναίκα μου στο τηλ του πλοίου για να μου πει για το χαρτί που ήρθε, δε πρόλαβα την προθεσμία και έγινε διαγραφή......
    Φοβάμαι ότι από τότε έχουν αλλάξει πολλά!
    Τώρα είμαστε ενημερωμένοι ότι οι πινακίδες μετά από 2 ημερολογιακά έτη καταστρέφονται, δεν νομίζω να κάνουν οποιαδήποτε άλλη ενημέρωση πόσο μάλλον σε ατομικό επίπεδο.
    Ο μόνος λόγος για να μη δίνουν τις πινακίδες για καταστροφή στη διετία είναι η συγκεκριμένη ΔΟΥ να έχει μεγάλες δυνατότητες αποθήκευσης όπως συμβαίνει στη δική μου και τη γλίτωσα παρ'ολο που οι πινακίδες είχαν συμπληρώσει 2,5 χρόνια σε ακινησία (μιλάω για φέτος 2021 που τις πήρα και τώρα τις κατέθεσα ηλεκτρονικά πλέον).

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Καλημέρα σας!

    Έστω ότι έχω βρεί ένα ενδιαφέρον μηχανάκι (σε συνέχεια της αναζήτησης μου εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160865 ) και θέλω να προχωρήσω στην αγορά του, εφόσον τα βρω με τον πωλητή στη τιμή. Η μοτοσυκλέτα είναι σε προσωρινή ακινησία από το 2015 (προφανως ο άνθρωπος έχει καταθέσει και τις πινακίδες), από ότι διαβάζω πρέπει να γίνει η άρση της ακινησίας πρώτα, να βγεί μάλλον νέα πινακίδα (μετά από τόσα χρόνια, υποθέτω ότι θα έχει καταστραφεί), να πληρωθεί ολόκληρο το ποσό των τελών κυκλοφορίας 2022 (δεν χρωστάει παλαιότερα) και μετά να γίνει η μεταβίβαση, ΑΦΟΥ περάσει και ΚΤΕΟ.
    Ερωτώ λοιπόν εγώ, πως θα περάσει ΚΤΕΟ μια μοτοσυκλέτα που κάθεται 5+ χρόνια? Ο πωλητής, υποθέτω πως δεν θα έχει την θέληση να μπει στα όποια έξοδα για να την κάνει λειτουργική ξανά, κάτι που μετά χαράς θα αναλάβω εγώ (εξάλλου αυτή θα είναι και η διαπραγμάτευση/συμφωνία που θα κάνουμε). Μπορεί να γίνει η πώληση με κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό και όταν είναι έτοιμη η μοτοσυκλέτα να γίνει και η μεταβίβαση? Έιναι ασφαλές αυτό και για τους δυο? Άλλος τρόπος που δεν μπορώ να σκεφτώ?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.808
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας!

    Έστω ότι έχω βρεί ένα ενδιαφέρον μηχανάκι (σε συνέχεια της αναζήτησης μου εδώ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160865 ) και θέλω να προχωρήσω στην αγορά του, εφόσον τα βρω με τον πωλητή στη τιμή. Η μοτοσυκλέτα είναι σε προσωρινή ακινησία από το 2015 (προφανως ο άνθρωπος έχει καταθέσει και τις πινακίδες), από ότι διαβάζω πρέπει να γίνει η άρση της ακινησίας πρώτα, να βγεί μάλλον νέα πινακίδα (μετά από τόσα χρόνια, υποθέτω ότι θα έχει καταστραφεί), να πληρωθεί ολόκληρο το ποσό των τελών κυκλοφορίας 2022 (δεν χρωστάει παλαιότερα) και μετά να γίνει η μεταβίβαση, ΑΦΟΥ περάσει και ΚΤΕΟ.
    Ερωτώ λοιπόν εγώ, πως θα περάσει ΚΤΕΟ μια μοτοσυκλέτα που κάθεται 5+ χρόνια? Ο πωλητής, υποθέτω πως δεν θα έχει την θέληση να μπει στα όποια έξοδα για να την κάνει λειτουργική ξανά, κάτι που μετά χαράς θα αναλάβω εγώ (εξάλλου αυτή θα είναι και η διαπραγμάτευση/συμφωνία που θα κάνουμε). Μπορεί να γίνει η πώληση με κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό και όταν είναι έτοιμη η μοτοσυκλέτα να γίνει και η μεταβίβαση? Έιναι ασφαλές αυτό και για τους δυο? Άλλος τρόπος που δεν μπορώ να σκεφτώ?
    Νομικά είναι ασφαλές αν συνταχθεί σωστά.
    Στην πραγματικότητα είναι ρίσκο γιατί αν στραβώσει η συμφωνία θα μπεις ή θα μπει σε έξοδα για να βρει το δίκιο του. Από διαταγή πληρωμής εως αγωγη/έγκληση κλπ κλπ.

    Edit (Φυσικά μιλάω για την συμφωνία να δώσεις κάποια χρήματα για να την κρατήσεις και αυτός να υποχρεωθεί να προβεί σε κάποιες ενέργειες ώστε να μπορεί να γίνει μεταβιβάσιμη.Ως ένα άλλο προσύμφωνο)
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 14/02/2022 στις 11:58.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Από τη στιγμή που θα γίνει άρση ακινησίας και βγάλεις νέες πινακίδες έχεις περιθώριο 15 ημέρες για να το περάσεις ΚΤΕΟ.
    Σημειώνω πως δε θεωρείτε εκπρόθεσμο από άποψης ΚΤΕΟ από τη στιγμή που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες αλλά θα πρέπει να περάσει -όπως έγραψα παραπάνω- εντός 15 ημερών λόγω της έτσι και αλλιώς παρέλευσης των δυο ετών.
    Επίσης δε είναι προϋπόθεση το ΚΤΕΟ για να μεταβιβαστεί αρκεί να μην είχε εκκρεμότητες με ΚΤΕΟ όσο ήταν σε κυκλοφορία. Άρα... βγάζεις τις νέες πινακίδες, πληρώνεις ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας του 2022 και προσπαθείς να συνεφέρεις τη μοτοσυκλέτα εντός 15 ημερών.

    Προσοχή, αν δεν κάνεις άρση ακινησίας η μοτοσυκλέτα κανονικά δε μπορεί να μεταφερθεί ούτε με γερανό από το τόπο που βρίσκεται γιατί έχει δηλωθεί συγκεκριμένος τόπος ακινησίας και προκύπτουν διάφορα νομικά ζητήματα. Τυπικά μπορείς να βγάλεις προσωρινή πινακίδα "Μ" με ασφάλιση ενός μηνός (συνήθως) αν και αυτή η προσωρινή πινακίδα έχει διάρκεια μόνο 3 ημερών με κόστος 3 ευρώ ανά ημέρα (συν την ασφάλιση).
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 14/02/2022 στις 12:04.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Νομικά είναι ασφαλές αν συνταχθεί σωστά.
    Στην πραγματικότητα είναι ρίσκο γιατί αν στραβώσει η συμφωνία θα μπεις ή θα μπει σε έξοδα για να βρει το δίκιο του. Από διαταγή πληρωμής εως αγωγη/έγκληση κλπ κλπ.

    Edit (Φυσικά μιλάω για την συμφωνία να δώσεις κάποια χρήματα για να την κρατήσεις και αυτός να υποχρεωθεί να προβεί σε κάποιες ενέργειες ώστε να μπορεί να γίνει μεταβιβάσιμη.Ως ένα άλλο προσύμφωνο)
    Ναι, ιδανικά ούτε εγώ θα ήθελα να μπλέξω με προσύμφωνα/ιδιωτικά συμφωνητικά και ίσως και ο πωλητής.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που θα γίνει άρση ακινησίας και βγάλεις νέες πινακίδες έχεις περιθώριο 15 ημέρες για να το περάσεις ΚΤΕΟ.
    Σημειώνω πως δε θεωρείτε εκπρόθεσμο από άποψης ΚΤΕΟ από τη στιγμή που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες αλλά θα πρέπει να περάσει -όπως έγραψα παραπάνω- εντός 15 ημερών λόγω της έτσι και αλλιώς παρέλευσης των δυο ετών.
    Επίσης δε είναι προϋπόθεση το ΚΤΕΟ για να μεταβιβαστεί αρκεί να μην είχε εκκρεμότητες με ΚΤΕΟ όσο ήταν σε κυκλοφορία. Άρα... βγάζεις τις νέες πινακίδες, πληρώνεις ολόκληρα τα τέλη κυκλοφορίας του 2022 και προσπαθείς να συνεφέρεις τη μοτοσυκλέτα εντός 15 ημερών.

    Προσοχή, αν δεν κάνεις άρση ακινησίας η μοτοσυκλέτα κανονικά δε μπορεί να μεταφερθεί ούτε με γερανό από το τόπο που βρίσκεται γιατί έχει δηλωθεί συγκεκριμένος τόπος ακινησίας και προκύπτουν διάφορα νομικά ζητήματα. Τυπικά μπορείς να βγάλεις προσωρινή πινακίδα "Μ" με ασφάλιση ενός μηνός (συνήθως) αν και αυτή η προσωρινή πινακίδα έχει διάρκεια μόνο 3 ημερών με κόστος 3 ευρώ ανά ημέρα (συν την ασφάλιση).
    Βέβαια, με την διαδικασία που περιγράφεις Στέφανε, είναι επίσης μπλέξιμο μιας και δεν ξέρω αν είναι μια διαδικασία που θέλει να επωμιστεί ο πωλητής. Εξάλλου, το "προσπαθώ να συνεφέρω την μοτοσυκλέτα" είναι σχετικό από την άποψη ότι δεν ξέρω ούτε εγώ, ούτε ο πωλητής τι ακριβώς θα χρειαστεί για να γίνει αυτό. Λάδια, φίλτρα, μπουζί, ψυκτικό. Τα καρμπυρατέρ θα δουλέψουν? Λάστιχα σίγουρα, τακάκια εμπρός δεν είχε, γενικά πρέπει να γίνει μια σοβαρή συνεννόηση.
    Παραβλέπω το γεγονός ότι αρκετά (αν όχι τα περισσότερα) είχα σκοπό να τα κάνω εγώ, σιγά σιγά, γλυτώνοντας έξοδα και κάνοντας το γούστο μου....

    Μπλέξιμο ρε γαμώτο...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το ασφαλιζει με την παλια πινακιδα
    παει με το ασφαλιστηριο και κανει αρση ακινησιας
    βγαζει καινουρια πινακιδα
    σου κανει κανονικα μεταβιβαση και ταυτοχρονα παραλαμβανεις το μηχανακι με οδικη
    εκεινος κοβει την ασφαλεια λογω πωλησης
    εσυ κανεις νεα ακινησια και το δουλευεις χαλαρα στον χωρο σου
    κτεο θα περασει οποτε ξανακανεις αρση ακινησιας

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δουλευεις χαλαρα στον χωρο σου
    Στυλ "αβαδιστα, αβιαστα, αβασανιστα"..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    αν υπαρχει εχεμυθεια ολα γινονται

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Καινούρια πινακίδα, θα βγάλεις ΕΣΥ, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την μεταβίβαση.

    Δεν υπάρχει λόγος να πάτε ο ένας ή ο άλλος ΔΥΟ φορές στο συγκοινωνιών, μια για έκδοση νέας άδειας-πινακίδας και μία για μεταβίβαση.

    Στην διαδικασία της μεταβίβασης, θα συμπληρώσετε στην αίτηση, ότι έχει καταστραφεί η παλιά πινακίδα από την ΔΟΥ, μαζί θα δώσετε και το χαρτί της καταστροφής από την ΔΟΥ, και δύο σε ένα, η νέα άδεια, θα είναι ΚΑΙ στο ονομά σου ΚΑΙ με νέα πινακίδα.

    ΚΤΕΟ θα περάσει με το χαρτί της ΔΟΥ ότι καταστράφηκε η πινακίδα, εντός 15 ημερών, όπως γράφτηκε. Στις παρατηρήσεις θα γραφτεί ότι δεν έφερε πινακίδα λόγω καταστροφής από ΔΟΥ. Αν η μοτοσυκλέτα δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, τότε μπορείτε να συννεοηθείτε να την κάνει λειτουργική πρώτα, κι μετά να κάνετε διαδικασίες. Να είναι ήδη λειτουργικό όταν θα πάει για άρση ακινησίας δλδ. Αν δεν μπορεί να το κάνει μόνος σου, συνεργεία να το αναλάβουν, υπάρχουν.

    Τέλος έχε υπόψιν σου , οτι μπορεί και να μην έχει καταστραφεί η πινακίδα. Εξαρτάται και από την κάθε ΔΟΥ αυτό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το ασφαλιζει με την παλια πινακιδα
    παει με το ασφαλιστηριο και κανει αρση ακινησιας
    βγαζει καινουρια πινακιδα
    σου κανει κανονικα μεταβιβαση και ταυτοχρονα παραλαμβανεις το μηχανακι με οδικη
    εκεινος κοβει την ασφαλεια λογω πωλησης
    εσυ κανεις νεα ακινησια και το δουλευεις χαλαρα στον χωρο σου
    κτεο θα περασει οποτε ξανακανεις αρση ακινησιας
    Το αυτό.
    Και δεν χρειάζεται καν να πληρώσει όλα τα τέλη. Βγάζει μια ασφάλεια για έναν μήνα και πληρώνει σήμα για 1 μήνα. Κάνετε μεταβίβαση κ εσύ αμέσως την θέτεις σε ηλ. ακινησία και κρατάς κ την πινακίδα. Το φτιάχνεις σιγά σιγά και μετά πληρώνεις το υπόλοιπο των τελών και το ΚΤΕΟ.
    ΥΠ ΟΨΙΝ ΕΔΩ: Αν εσύ μαστορεψεις την μηχανή και θελήσεις να την βγάλεις σε κυκλοφορία εντός του 2022 είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις ολόκληρο το ποσό των τελών ακόμα κι αν την βγάλεις 31/12/22.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας,της οποίας έχουν παραδοθεί οι πινακίδες!
    από speedy368 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 16:24
  2. ΤΟ ΤΡΑΚΑΡΑ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
    από LIZZARD KING στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 08:46
  3. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ...
    από TATAR στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:01
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF