Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Λάστιχα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2021
    Μηνύματα
    0

    Λάστιχα

    Καλησπέρα παιδιά
    Ήθελα να σας ρωτήσω τι ημερομηνία παραγωγής πρέπει να έχουν τα λάστιχα όταν τα βάζουμε;;
    Είχα μιλήσει με κάποιους κυρίους και μου είχαν πει ότι δεν πρέπει να είναι πάνω από μήνα.
    Σήμερα όμως πήγα στο συνεργείο και μου είπαν ότι τα λάστιχα έρχονται από Ταϊλάνδη και δεν γίνεται να είναι λιγότερο από 3-6 μήνες.
    Ποια η δική σας άποψη;;
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Αυτός που είπε όχι πάνω από μήνα είναι επιεικώς άσχετος.
    Ένα σωστά αποθηκευμένο ελαστικό μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί ας είναι και έτους ή και παραπάνω.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Όπως τα λέει ο απουπάνου.

    Σιγά μην είμαστε και κάτω από το καουτσουκόδεντρο και περιμένουμε να στάξει λάστιχο
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Μεγάλη λαστιχομάνα η Ταϊλάνδη...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Βασικα αν βρεις λαστιχα ενος μηνος, δυσκολο πολυ και εξηγω, να ΜΗΝ τα βαλεις. Γιατι η χημικη διαδικασια του βουλκανισμου δεν σταματα οταν παραχθει το ελαστικο αλλα συνεχιζεται για μια περιοδο. Τα πολυ φρεσκα λαστιχα φθειρονται πιο γρηγορα η μπορει να μην εχουν ακριβως τα χαρακτηριστικα που θα εχει ενα καινουργιο σετ 6 μηνων. Μην φανταστεις μεγαλες διαφορες, οι περισσοτεροι πιθανον να μην το καταλαβουμε, ειδικα οσοι αλλαζουμε μαρκα συνεχως. Γι΄αυτο το λογο οι κατασκευαστες δεν τα στελνουν στην αγορα αμεσως αλλα τα κρατανε σε αποθηκες για ενα διαστημα 2-3 μηνων.

    Λαστιχα μεχρι ενος ετους ειναι φρεσκα και απο εκει και περα παιζει ρολο η αποθηκευση, αν κι σε εμπορικες διαστασεις δεν βρισκεις πια "παλια" ελαστικα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Στο clio (185/60/14) εδώ και πολλά χρόνια βάζω τα energy saver. Φέτος είπα να κάνω μια αλλαγή και να δοκιμάσω τα cross climate. Δεν ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα (που πάω επίσης χρόνια) και προχώρησα σε παραγγελία πριν ~ ένα μήνα.

    Η τιμή που μου είχε δώσει ήταν στα 270€. Πάω εχθές, τα βάζω και μου λέει 290! Καπέλο λέει από το πετρέλαιο, την κορώνα, την κρίση, τον κούΛη, τον τυφώνα κατρίνα και το v storm του Παπασούζα

    Παίζει να πήραν ένα 20ρικο από το πετρέλαιο; Μας δουλεύουν όλοι τρελά. Και άντε κ πήραν, όταν κλείνω μια παραγγελία στην τάδε τιμή, δεν είναι φιξ;

    Επίσης Μικέ, λένε τίποτα ή θα είναι για πέταμα στο χρόνο; Οι απόψεις που έχω διαβάσει ποικίλουν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Σε διάφορα καταστήματα ελαστικών, μου έχουν δώσει διαφορετικές τιμές όταν πάω να τα πληρώσω, σε σχέση με την τιμή της παραγγελίας. Η αιτία είναι ότι όταν κάνω παραγγελία ζητάω τιμή και ημερομηνία DOT. Εκεί σου λένε κάτι ανταγωνιστικό, ώστε να σε κερδίσουν. Όταν έρθει η ώρα της πληρωμής, τους αφήνω να μου πουν την τιμή και όταν ακούσω μεγαλύτερη τους εξηγώ τη συμφωνία. Φυσικά υποχωρούν πάντοτε, διότι προφανώς είναι το δίκιο με το μέρος μου σε αυτή την περίπτωση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Έγω πάω πάντα σε ένα. Από δεκαετία 80 που πήγαινε ο πατέρας μου και συνέχισα και εγώ από τα 90ς κ πέρα.

    Δεν μου έχει συμβεί ποτέ!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Στο clio (185/60/14) εδώ και πολλά χρόνια βάζω τα energy saver. Φέτος είπα να κάνω μια αλλαγή και να δοκιμάσω τα cross climate. Δεν ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα (που πάω επίσης χρόνια) και προχώρησα σε παραγγελία πριν ~ ένα μήνα.

    Η τιμή που μου είχε δώσει ήταν στα 270€. Πάω εχθές, τα βάζω και μου λέει 290! Καπέλο λέει από το πετρέλαιο, την κορώνα, την κρίση, τον κούΛη, τον τυφώνα κατρίνα και το v storm του Παπασούζα

    Παίζει να πήραν ένα 20ρικο από το πετρέλαιο; Μας δουλεύουν όλοι τρελά. Και άντε κ πήραν, όταν κλείνω μια παραγγελία στην τάδε τιμή, δεν είναι φιξ;

    Επίσης Μικέ, λένε τίποτα ή θα είναι για πέταμα στο χρόνο; Οι απόψεις που έχω διαβάσει ποικίλουν.
    Μ@λακια εκανες...εγω θα του εβγαζα 270 κολαριστα οσο ειχαμε συμφωνησει.
    Αν θες ξαναβγαλτα μετα.

    Ειδικα αφου πας κ συνεχεια εκει επρεπε να σου παρει το συμφωνηθεν ποσο.
    Να ξερεις δεν ειναι γιατρος εεε...λαστιχα βαζει.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Στο clio (185/60/14) εδώ και πολλά χρόνια βάζω τα energy saver. Φέτος είπα να κάνω μια αλλαγή και να δοκιμάσω τα cross climate. Δεν ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα (που πάω επίσης χρόνια) και προχώρησα σε παραγγελία πριν ~ ένα μήνα.

    Η τιμή που μου είχε δώσει ήταν στα 270€. Πάω εχθές, τα βάζω και μου λέει 290! Καπέλο λέει από το πετρέλαιο, την κορώνα, την κρίση, τον κούΛη, τον τυφώνα κατρίνα και το v storm του Παπασούζα

    Παίζει να πήραν ένα 20ρικο από το πετρέλαιο; Μας δουλεύουν όλοι τρελά. Και άντε κ πήραν, όταν κλείνω μια παραγγελία στην τάδε τιμή, δεν είναι φιξ;
    .
    Τελευταία έχουν γίνει τρελές ανατιμήσεις πάντως
    Οι πρώτες ύλες έχουν πάει στο Θεό
    Ξύλα καλώδια αλουμίνια δημητριακά ζάχαρη χαμός

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Μ@λακια εκανες...εγω θα του εβγαζα 270 κολαριστα οσο ειχαμε συμφωνησει.
    Αν θες ξαναβγαλτα μετα.
    Μου έχει τύχει κι αυτό. Πήγαινα χρόνια σε ένα λαστιχά, μέχρι που έγινε το εξής σκηνικό: Περνάω από εκεί και του δίνω σε χαρτάκι τις διαστάσεις και τον τύπο των ελαστικών που θέλω. Τα παραγγέλνει και σε λίγες μέρες με ειδοποιεί και πάω για τοποθέτηση. Όμως βλέπω ότι έχει βάλει στο αμάξι μου άλλη διάσταση, οπότε ακολουθεί η στιχομυθία, σε ήρεμο και ευγενικό τόνο:

    - Δεν είναι η διάσταση που γράφει στο χαρτάκι που σας έδωσα.
    - Ναι, πλέον αυτή τη διάσταση βάζουμε, είναι καλύτερη.
    - Λυπάμαι, θέλω ακριβώς τη διάσταση που γράφει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο. Γι' αυτό σας την έδωσα εγγράφως. Αν μου λέγατε ότι δεν την έχετε, δε θα ζητούσα τοποθέτηση άλλης διάστασης.
    - Δεν βγαίνει πια στη μάρκα που ζήτησες. Είναι καλύτερα αυτά που σου έβαλα.
    - Σε παρακαλώ βάλε μου πίσω τα παλιά λάστιχα, αφού δεν ήταν αυτή η συμφωνία μας.

    Ε, σε 45 λεπτά είχε φέρει από την αποθήκη τα λάστιχα στη διάσταση που είχα γράψει, στη μάρκα που είχα ζητήσει και τα είχε τοποθετήσει. Τον πλήρωσα, αλλά δεν ξαναπάτησα. Αν είναι να φθάσουμε να έχουμε διαφωνία για κάτι τόσο απλό που έχει συμφωνηθεί μέρες πριν, εγγράφως και να μου λέει ψέματα ότι δεν υπάρχουν, ώστε να μην διορθώσει το σφάλμα του, είναι στιγμή για αλλαγή καταστήματος. Αν είχε παραδεχτεί το λάθος του και μου είχε ζητήσει συγγνώμη για την καθυστέρηση και την ταλαιπωρία, προφανώς θα είχα παραμείνει πελάτης.

    Λάθη γίνονται από όλους μας. Ο επαγγελματισμός όμως φαίνεται στο πώς τα χειρίζεται ο καθένας μας.

    Από τότε, κοιτάζω τα λάστιχα πριν την τοποθέτηση, για να μην έχουμε πάλι τα ίδια. Μου έκανε εντύπωση ότι οι λαστιχάδες που πηγαίνω τελευταία, μου δείχνουν από μόνοι τους τα λάστιχα, πριν την τοποθέτηση, δεν χρειάζεται να το ζητήσω.


    Αντίστοιχο μου έχει συμβεί με το ποδήλατο, με δισκοβραχίωνα. Άλλον είχα παραγγείλει, άλλον μου έβαλε, παρόλο που τον ξαναρώτησα πριν την τοποθέτηση. Ε, χρόνο έχασε ο άνθρωπος, διότι τον έβαλα να τον βγάλει και να βάλει εκείνον της παραγγελίας. Φυσικά δεν έχω την αυταπάτη ότι καταλαβαίνω όλες τις πονηριές. Αναγκαστικά εμπιστεύεσαι επαγγελματίες, οπότε σε σημεία που δεν έχεις εποπτεία (ή γνώση) σε ρίχνουν, ανάλογα με το ήθος τους. Γι' αυτό η εμπιστοσύνη είναι σημαντικός παράγοντας κι αν χαθεί καταστρέφεται η σχέση πελάτη με το κατάστημα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/10/2021 στις 21:47.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Στο clio (185/60/14) εδώ και πολλά χρόνια βάζω τα energy saver. Φέτος είπα να κάνω μια αλλαγή και να δοκιμάσω τα cross climate. Δεν ήταν διαθέσιμα στο κατάστημα (που πάω επίσης χρόνια) και προχώρησα σε παραγγελία πριν ~ ένα μήνα.

    Η τιμή που μου είχε δώσει ήταν στα 270€. Πάω εχθές, τα βάζω και μου λέει 290! Καπέλο λέει από το πετρέλαιο, την κορώνα, την κρίση, τον κούΛη, τον τυφώνα κατρίνα και το v storm του Παπασούζα

    Παίζει να πήραν ένα 20ρικο από το πετρέλαιο; Μας δουλεύουν όλοι τρελά. Και άντε κ πήραν, όταν κλείνω μια παραγγελία στην τάδε τιμή, δεν είναι φιξ;

    Επίσης Μικέ, λένε τίποτα ή θα είναι για πέταμα στο χρόνο; Οι απόψεις που έχω διαβάσει ποικίλουν.
    δε σε κοροϊδευει ο λαστιχας σου, εχουν οντως παρει πανω τα λαστιχα απο 10-15 εως και 40-50 ευρω η 4αδα αναλογα τη διασταση..

    οσον αφορα την ερωτηση σου, εγω προσωπικα εχω χωρισει τα λαστιχα σε τρεις κατηγοριες:

    - αυτα που θα πληρωνα ευχαριστως για να τα βαλω στο αμαξι μου,

    - αυτα που θα τα εβαζα μονο αμα μου τα χαριζανε

    - αυτα που δεν θα τα εβαζα με τιποτα, ακομα κι αν μου τα χαριζανε...

    τα μισελεν (ολα της τα μοντελα για αυτοκινητα) τα εχω καταταξει στη 2η κατηγορια..

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Michelin δεν βάζω, διότι έχουν τη φήμη ότι πολλά μοντέλα της είναι μαλακά και σκίζονται εύκολα στις κακοτεχνίες των δρόμων. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα δεδομένα ή αν έχει να κάνει με το μοντέλο.

    Πάντως υπάρχει κόσμος που πίνει νερό στο όνομά τους και δεν τα αλλάζει με τίποτα. Να είναι θέμα τύχης και να μην τους έχει κάτσει στραβή; Να ξέρουν κάτι περισσότερο; Δεν ξέρω.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Βασικα αν βρεις λαστιχα ενος μηνος, δυσκολο πολυ και εξηγω, να ΜΗΝ τα βαλεις. Γιατι η χημικη διαδικασια του βουλκανισμου δεν σταματα οταν παραχθει το ελαστικο αλλα συνεχιζεται για μια περιοδο. Τα πολυ φρεσκα λαστιχα φθειρονται πιο γρηγορα η μπορει να μην εχουν ακριβως τα χαρακτηριστικα που θα εχει ενα καινουργιο σετ 6 μηνων. Μην φανταστεις μεγαλες διαφορες, οι περισσοτεροι πιθανον να μην το καταλαβουμε, ειδικα οσοι αλλαζουμε μαρκα συνεχως. Γι΄αυτο το λογο οι κατασκευαστες δεν τα στελνουν στην αγορα αμεσως αλλα τα κρατανε σε αποθηκες για ενα διαστημα 2-3 μηνων.

    Λαστιχα μεχρι ενος ετους ειναι φρεσκα και απο εκει και περα παιζει ρολο η αποθηκευση, αν κι σε εμπορικες διαστασεις δεν βρισκεις πια "παλια" ελαστικα.
    Δεν ήξερα ότι το καλό το λάστιχο πρέπει να μείνει μήνες στο ράφι για να σιτέψει. Πάντως, σπάνια βρίσκεις στην αγορά λάστιχο κάτω από τριών μηνών, συνήθως είναι 6μήνου. Απ' όσο ξέρω, έχουν επικάλυψη που τα προστατεύει από τη γήρανση, όσο είναι αποθηκευμένα και φεύγει στα πρώτα χιλιόμετρα χρήσης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/10/2021 στις 22:10.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    αγόρασα μεταχειρισμένο αμάξι με michelin energy + 5 ετών.
    οκ είπα θα τα αλλάξω άμεσα.
    τα λάστιχα κρατούσαν ακόμα και σε βρεγμένο.
    τα άλλαξα ύστερα από ένα χρόνο με goodyear efficientgrip performance.
    προς έκπληξη μου δεν είναι πουθενά καλύτερα από τα michelin 6ετιας!!!!!!!!!!!!!

    τα falken ziex ze310 που έβαλα σε άλλο αμάξι και οδήγησα σε γνωστή μου διαδρομή είναι κλάσεις ανώτερα από τα goodyear και φυσικά ήταν 50 ή 70 ευρό πιο οικονομικότερα
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Μου έκανε εντύπωση που έβλεπα συχνά φέτος το καλοκαίρι αμάξια να φορούν χειμερινά λάστιχα. Είναι κάποια μόδα που ξεκίνησε με τα χιόνια του χειμώνα;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λαστιχα και συναγερμος για ΧΤ
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 09:04
  2. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 18:29
  3. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:04
  4. Μόλις άλλαξα λάστιχα
    από swtos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF