Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Trident 660. 2500 Kms review

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98

    Trident 660. 2500 Kms review

    Έφτιαξα ένα κανάλι πριν μήνες για το trident και κάποια review άλλων μηχανών όπως το tiger 660. Είμαι αρχάριος με τις μηχανές και με τα βίντεο. Ελπίζω να σας αρεσουν
    https://youtu.be/rZfpFbTzRTs

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με γειά! όμορφη.
    Λίγο παράταιροι μου φαίνονται οι καθρέπτες που έβαλες, σχεδιαστικά είναι οκ αλλά η απόσταση των χρόνων
    τους δείχνει περίεργα πάνω της. Υπάρχουν καθρέπτες όμορφοι και σταθεροί σε σταθερά τσουχτερές τιμές..

    Oι κραδασμοί που αναφέρεις στις ~6000rpm συμπίπτουν με την μέγιστη ροπή της. Είναι συντονισμός που σου δίνει την αίσθηση ότι κάτι θα λύσει - σπάσει;
    ή απλά καταλαβαίνεις τον κινητήρα πιο καθαρά σε αυτές τις στροφές;
    (υγ: έχεις δοκιμάσει αν έχει διαφορά στους κραδασμούς με 100αρα βενζίνη; )

    4.9λτ / 100km δεν είναι παράλογο για αυτήν, παράλογο είναι να την ζεσταίνεις για 100km

    Μοιάζεις σαν να έχεις το νού σου πχ 51% στην μοτό και 49% στους γύρω σου.
    Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός τι σου περιγράφω, αν το κατάλαβες ένας τρόπος να το αντιστρέψεις είναι μαθήματα ασφαλούς αδήγησης.

    Ωραίοι τίτλοι στο βίντεο

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλή αρχή εύχομαι με το κανάλι! Ωραία παραγωγή.

    Η γωνία λήψης της κάμερας είναι πολύ καλή. Μπράβο που το πέτυχες τόσο γρήγορα.

    Η ποιότητα της εικόνας καλούτσικη. Θα προτιμούσα περισσότερη ευκρίνεια και λιγότερο ξεπλυμένα χρώματα. Είναι όμως επαρκής.

    Η ποιότητα του ήχου μέτρια. Ο λόγος σου είναι καθαρός (μη σύνηθες για vlogger), αλλά η ρύθμιση ή η ποιότητα του μικροφώνου σε αδικεί. Πολλοί αγοράζουν ποιοτικά μικρόφωνα ειδικά για τα vlog τους.

    Πριν από κάμποσα χρόνια, παρακολουθούσα ολόκληρα video με κριτικές της μισής ώρας. Πλέον τα περισσότερα άνω των 10 λεπτών, τα παρακολουθώ τμηματικά, πηδώντας μέρη τους. Είναι ζήτημα να είδα 3 λεπτά από το δικό σου το 14λεπτο. Οι οδηγίες των ειδικών στα social media λένε ότι τα vlog πρέπει να είναι κάτω από 6 λεπτά για να τα βλέπει ολόκληρα ο κόσμος, ενώ οι διαφημίσεις μέχρι 80 sec και ιδανικά μέχρι 30 sec. Βλέπουμε τόσα video καθημερινά, που έχουμε απαίτηση το περιεχόμενο να μη μας τρώει ώρα. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συμπυκνώσεις όσα έχεις να πεις σε λιγότερο 5 λεπτά, διαφορετικά θα είναι πολύ λίγοι που θα παρακολουθήσουν ολόκληρο το video σου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    ωραίο βίντεο, το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να προτιμάς ανοιχτές επαρχιακές διαδρομές. Θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο ευχάριστο από ενα αστικό περιβάλλον σαν αυτό του βίντεο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Καλορίζικο το όμορφο μηχανάκι, πάντα όρθιος

    Χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους παθιασμένους (μιλώ για το κομμάτι της προκαταβολής χωρίς καν να το δεις) , θα πρέπει να το βγάλεις και στο video αυτό.
    Τεχνικά, η γωνία είναι σωστή, το μικρόφωνο λίγο θορυβώδες, μπορείς να το κάνεις και λίγο μικρότερο όπως ειπώθηκε. Η φωνή σου όμως, φλατ , γιατί ?

    Οι μηχανές , όπως και τα αυτοκίνητα , έχουν ένα μικρό ποσοστό λογικής για τις ανάγκες που έχουμε και το υπόλοιπο ποσοστό είναι συναισθηματικοί λόγοι.

    Εκεί ποντάρεις, εκεί πρέπει να διοχετεύσεις την ενέργεια σου. Δε μιλώ για σούζες και παντηλίκια , μιλώ να αισθανθεί ο άλλος οτι γουστάρεις πρωτίστως οτι οδηγείς
    μηχανή και έπειτα τη συγκεκριμένη που καβαλάς. Να βάλεις τη κάμερα να γράφει μαζί με τις σκέψεις σου για 30 λεπτά και να κρατήσεις τα καλύτερα κομμάτια, ένα best of φωτογραφιών, σκέψεων, αποσπασμάτων vid.
    Να περάσεις το συναίσθημα ότι μηχανή και δη Trident , την σκεφτόσουν το προηγούμενο βράδυ και σε αναστάτωνε, περίμενες να περάσει η ώρα για μια οδηγική φάση μαζί της,
    μια ωδή στη βόλτα , μια ευφορία μετά μέχρι και την επόμενη συνάντηση.Είναι ο ήχος ? Ο τρόπος που ακούγεται ? Η αίσθηση όταν καβαλάς στο δρόμο ?
    Τα δευτερόλεπτα πριν ανέβεις όταν την αντικρίζεις ? Εσύ το ξέρεις.

    Αυτά απο μένα, έτσι θα το πήγαινα σε πιθανό vlog

    ΥΓ τα επιχειρήματα σου σε σχέση με τον ανταγωνισμό τα αφήνω απ'έξω, τη γνώμη σου παραθέτεις και πολύ καλά πράττεις.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Οι μηχανές , όπως και τα αυτοκίνητα , έχουν ένα μικρό ποσοστό λογικής για τις ανάγκες που έχουμε και το υπόλοιπο ποσοστό είναι συναισθηματικοί λόγοι.
    Σωστό αυτό. Όμως, επειδή παρακολουθώ χρόνια γιουτιούμπερς, δε με αγγίζουν πλέον βλόγγερς που ουρλιάζουν από ενθουσιασμό και μιλάνε με πομπώδεις εκφράσεις για την ανεπανάληπτη εμπειρία που είχαν με το τάδε ή το δείνα όχημα. Σταδιακά πιστεύω ότι θα περάσουν και οι άλλοι θεατές σε αντίστοιχη φάση κορεσμού.

    Νομίζω ότι είναι καιρός κάποιος βλόγγερ να βρει νέο τρόπο προσέγγισης των ακροατών-πελατών. Δεν ξέρω τι θα είναι αυτό, αλλά θα είναι καλοδεχούμενο ως αλλαγή. Νιώθω σαν να βλέπω τις ξεπερασμένες τηλεοπτικές διαφημίσεις ~1990 με τα γραφικά πλέον μουσικοχορευτικά βίντεο, το άζαξ ούλτρα κλπ.

    Πάντως ο mallllias έχει κάνει ωραία βήματα, αλλά δεν το έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ότι έχει καταφέρει να κάνει τη διαφορά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Μια ισορροπία χρειάζεται και σίγουρα κάτι που να σημαίνει κάτι, όχι τετριμμένα.
    Αν κάποιος θέλει να πατήσει στα κλασικά , να πω ένα κειμενάκι, να δείξω ένα πλάνο , τότε γίνεται μέρος της υπέρ προσφοράς σε vlog που υπάρχει.

    Ο Zack Courts (Revzilla) έρχεται κατά νου όταν μιλάμε για μια ορθή συναισθηματική αποτίμηση , χωρίς απαραίτητα τα wheelies κ πλασαρίσματα. Καταφέρνει και κάνει το κάθε review ενδιαφέρον (κ μερικά αξέχαστα).

    Δεν συμφωνώ μαζί του στα νέα concept που έφερε στο revzilla ( μεγάλο video, δοκιμή στοπ κ εκκίνηση κ μια κατάταξη δικιά του στο τέλος που δεν έχει ιδιαίτερη λογική) αλλά καταφέρνει να έχει ταυτότητα , θεματικές ,concept χωρίς να χάνει σε χρώμα

    Φυσικά όλα αυτά ποσως μπορεί να ενδιαφέρουν τον φίλο μας με το Trident αλλά λέμε προσωπικές θεωρήσεις σε περίπτωση που θέλει να το κυνηγήσει στο κομμάτι του vlog

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Για αρχή ευχαριστώ για τα καλά σχόλια και για την κριτική-βοηθεια, μιας και έτσι το βλέπω σαν βοήθεια. Όλα όσα λέτε προσπαθώ να τα βελτιώσω ειδικά στον ήχο. Έχω πάρει ένα Zoom1h για αυτό τον σκοπό και μόνο και νομίζω ότι στα τελευταία βίντεο έχει γίνει καλύτερος. Ειδικά σε αυτό για το Tiger 660. Προσπαθώ κι εγώ να βρω έναν τρόπο να τα κάνω ενδιαφέροντα και όχι βαρετά αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. Ειδικά μιας και τώρα μαθαίνω κι εγώ. Μέσα από την διαδικασία δηλαδή. Εγώ ήθελα να παρουσιάσω και την μηχανή μου αλλά και άλλες με λίγο διαφορετικό τρόπο από τον Ελληνικό παραδοσιακό (Traction κλπ. κανάλια) που το βρίσκω κάπως βαρετό. Με πομπώδεις εκφράσεις και ψιλό ανευ ουσίας πολλές φορές. Παρουσιάζουν χωρίς να παρουσιάζουν, αν είναι κατανοητό αυτό που λέω.
    Και όλα σωστά όσα λέτε για ήχο και εικόνα, θέλω δουλειά εκεί σίγουρα. Αλλά αν έβαζα ένα στόχο σαν τι βίντεο θα ήθελα να φτιάξω αυτός θα ήταν σαν του motobob, που έχει ωραία εικόνα, λόγο και χιούμορ στις παρουσιάσεις του. Αλλά εκεί εκτός από το να καταφέρω να "λυθώ" στα βίντεο πρέπει να πάρω και ανάλογο εξοπλισμό για πιο ωραίες εικόνες των μηχανών κλπ. Αλλά οκ, αν δω ότι μαζεύεται κόσμος να τα παρακολουθεί, γιατί όχι. Γενικά θέλει δουλίτσα

    Όντως όμως ακούγομαι φλατ πολλές φορές γιατί προσπαθώ να έχω και το νου μου στο τιμόνι, είμαι και νέος αδηγός άλλωστε. (ακουώ αυτό που λέει ο doctor_john για προσοχή όμως.)

    Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Πολύ σημαντικά όλα όσα γράφετε.

    Υ.γ. Οι κραδασμοί που λέω είναι μάλλον γιατί ακούγεται πιο δυνατά η μηχανή όχι για κάτι άλλο και όχι δεν έχω δει διαφορά με 100αρα, δεν το είχα σκεφτεί καν. Θα το δοκιμάσω.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    ωραίο βίντεο, το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να προτιμάς ανοιχτές επαρχιακές διαδρομές. Θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο ευχάριστο από ενα αστικό περιβάλλον σαν αυτό του βίντεο.
    Πολύ σωστό αυτό με την διαδρομή. Αλλά λόγω 2 παιδιών με ανάλογο πρόγραμμα κλπ κάνω τα περισσότερα βίντεο όπως πάω για δουλειά στο κέντρο... βαρετό το ξέρω. Αλλά από την άλλη δεν ζω από το youtubing για να πεις θα αφιερώσω τόσο χρόνο... Αλλά σωστό πολύ το σχόλιο. Και θενξ

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Μια ισορροπία χρειάζεται και σίγουρα κάτι που να σημαίνει κάτι, όχι τετριμμένα.
    Αν κάποιος θέλει να πατήσει στα κλασικά , να πω ένα κειμενάκι, να δείξω ένα πλάνο , τότε γίνεται μέρος της υπέρ προσφοράς σε vlog που υπάρχει.

    Ο Zack Courts (Revzilla) έρχεται κατά νου όταν μιλάμε για μια ορθή συναισθηματική αποτίμηση , χωρίς απαραίτητα τα wheelies κ πλασαρίσματα. Καταφέρνει και κάνει το κάθε review ενδιαφέρον (κ μερικά αξέχαστα).

    Δεν συμφωνώ μαζί του στα νέα concept που έφερε στο revzilla ( μεγάλο video, δοκιμή στοπ κ εκκίνηση κ μια κατάταξη δικιά του στο τέλος που δεν έχει ιδιαίτερη λογική) αλλά καταφέρνει να έχει ταυτότητα , θεματικές ,concept χωρίς να χάνει σε χρώμα

    Φυσικά όλα αυτά ποσως μπορεί να ενδιαφέρουν τον φίλο μας με το Trident αλλά λέμε προσωπικές θεωρήσεις σε περίπτωση που θέλει να το κυνηγήσει στο κομμάτι του vlog
    Ο Zack έχει όντως πολύ ωραία βίντεο και πάντα τα βλέπω. Αλλά ένα γενικό σχόλιο περί ενθουσιασμού. Δεν μου βγαίνει, μην με πάρεις στραβά θα ήθελα να μου βγει. Ίσως είμαι έτσι σαν άνθρωπος. Μου φαίνεται ότι αν το έκανα θα ήταν fake. Αλλά όντως πολύ καλός ο Ζακ.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2020
    Μηνύματα
    98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...ενώ οι διαφημίσεις μέχρι 80 sec και ιδανικά μέχρι 30 sec. Βλέπουμε τόσα video καθημερινά, που έχουμε απαίτηση το περιεχόμενο να μη μας τρώει ώρα. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συμπυκνώσεις όσα έχεις να πεις σε λιγότερο 5 λεπτά, διαφορετικά θα είναι πολύ λίγοι που θα παρακολουθήσουν ολόκληρο το video σου.
    Σε ευχαριστώ για τα σχόλια. Αυτό με τις διαφημίσεις μπορείς να μου το εξηγήσεις παραπάνω; Εννοώ εγώ δεν έχω βάλει κανένα τρόπο να μπαίνουν διαφημίσεις νομίζω είναι κάτι που κάνει το youtube μόνο του. Γενικά τελευταία το έχει @$%@σει με τις διαφημίσεις. Αλλά σου έβγαλε πολλές όσο έβλεπες το βίντεο;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nassosa Προβολή μηνύματος
    Ο Zack έχει όντως πολύ ωραία βίντεο και πάντα τα βλέπω. Αλλά ένα γενικό σχόλιο περί ενθουσιασμού. Δεν μου βγαίνει, μην με πάρεις στραβά θα ήθελα να μου βγει. Ίσως είμαι έτσι σαν άνθρωπος. Μου φαίνεται ότι αν το έκανα θα ήταν fake. Αλλά όντως πολύ καλός ο Ζακ.
    Προς θεού, το συζητάμε , μια ιδέα έριξα

Παρόμοια θέματα

  1. Trident 660
    από Nassosa στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2023, 07:34
  2. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 13:45
  3. Reviews for Africa
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 12:47
  4. XT 600 και XT 660 μετατροπή
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 15:01
  5. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 13:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF