Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Αγορα σκουτερ 125 cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14

    Αγορα σκουτερ 125 cc

    καλημερα, ειμαι στην διαδικασια αγορας σκουτερ 125 με την γνωστη διαδιακασια μετατροπης για οδηγηση με διπλωμα αυτοκινητου κ εχω λιγο μπλεξει διαβαζοντας σχολια διαφορα στα φορουμ.. Ειμουν ετοιμος για αγορα honda pcx 125 , αλλα ...! Στις σκεψεις μου μπαινουν τωρα και αλλα ...sym jet x αλλα και το σαφως ακριβοτερο αλλα πληρεστερο honda forza 125. Εν το μεταξυ εχω δει και το yamaha nmax 125 αλλα ρωτοντας στο σερβις ειδα οτι ξυριζει στην συντηρηση. σε αντιθεση με το pcx.Στο forza με προβληματιζει το κοστος συντηρισης (δεν γνωριζω αν ειναι ακριβο) και ο ογκος κ το βαρος (δεν δουλεω ντελιβερας αλλα ως νεος δικλητιστης φοβαμαι τον ογκο κ το μανουβραρισμα στο παρκαρισμα πχ ). Στο pcx με προβληματιζει το ταμπουρο πισω κ το οτι στα βιντεο (γιατι απο κοντα δεν υπαρχει πουθενα να το δω) φαινεται πολυ μικρο σαν παπι φτερο στον ανεμο κ δεν ξερω δικαβαλο με την γυναικα μου πως θα ειναι. Το sym φαινεται λιγο μεγαλυτερο , πληρες με χαμηλο κοστος συντηρισης με δισκο κ abs πισω αλλα με λιγο χωρο κατω απο την σελα κ χωρις start stop .Μαλλον το τετραλλημα εχει γινει διλλημα pcx η nmax .Καποια βοηθεια να ξεμπλεξω>??
    Oι επιλογες μου ειναι αυστηρα αυτες , δεν θελω ουτε μπορω να ξεφυγω σε αλλα κυβικα κ σε αλλες μηχανες καθως δεν μου αρεσουν οι υπολοιπες Συγνωμη αν κουρασα!!
    Τελευταία τροποποίηση από jonnylo; 26/10/2021 στις 09:36.

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    νμαχ & πσχ είναι ίδιου όγκου μεγέθους μπατζετ σκουτερ. συνεπώς δεν είναι φτερό στον άνεμο που λες, είναι ανταγωνιστές σε όλα και πέραν του δισκόφρενου πισω δεν βλέπω αλλη διαφορά, να παρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, αυτό είναι το μονο κριτήριο.
    Αλλά να επενδύσεις λεφτά σε μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό όπου θα τα φοράς όταν το καβαλας και όχι με καζουαλ ρουχα όπως συνηθίζεται απο τους περισσότερους κατόχους της κατηγορίας
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    νμαχ & πσχ είναι ίδιου όγκου μεγέθους μπατζετ σκουτερ. συνεπώς δεν είναι φτερό στον άνεμο που λες, είναι ανταγωνιστές σε όλα και πέραν του δισκόφρενου πισω δεν βλέπω αλλη διαφορά, να παρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο, αυτό είναι το μονο κριτήριο.
    Αλλά να επενδύσεις λεφτά σε μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό όπου θα τα φοράς όταν το καβαλας και όχι με καζουαλ ρουχα όπως συνηθίζεται απο τους περισσότερους κατόχους της κατηγορίας
    βασικα σε διαφορα συγκριτικα που διαβαζω (δεν ξερω ποσο αξιοπιστα ειναι κ πως προωθει καθενας το προιον του) γραφουν οτι το nmax εχει ελαφρως καλυτερες επιδοσεις κ πως ειναι καλυτερα εξοπλιμενο. Κατι αλλο που μου εχει κανει πολυ εντυπωση ειναι οτι παρατηρωντας το nmax ενω εχει ιδιες διαστασεις με το pcx διχνει μεγαλυτερο , διχνει πιο μηχανη

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Καλησπέρα.
    Τι εννοείς ότι η συντήρηση στο Nmax ξυρίζει?
    Σε αυτα τα κυβικά όλα είναι ιδιαίτερα οικονομικά. Τα σέρβις είναι γύρω στα 20 ευρώ ,μέχρι τον ιμάντα στα 18.000 χιλιόμετρα που είναι γύρω στα 150.
    Το Nmax έχει πίσω δισκόφρενο και τη δυνατότητα να τεντώνεις τα πόδια.
    Γενικά πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο. Και απο τα δύο θα είσαι ευχαριστημένος.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Ρωτώντας σε αντίστοιχα εξουσιοδοτημένα μου ανάφεραν χαρακτηριστικά , σέρβις μέχρι το μεγάλο pcx , μάξιμουμ 30ευρω, Yamaha nmax 40 συν ανταλλακτικά, στο μεγάλο με ιμάντα αντίστοιχα 130 κ nmax 140 συν ανταλλακτικά. Επίσης το pcx λάδια κάθε 8000 κ μεγάλο στα 24000, αντίστοιχα nmax ανά 6000κ μεγάλο στα 20000. , Τώρα θα μου πείτε ότι το ψάχνω πολύ, αλλά !!! Αναφορικά με γενικότερα σαν μηχανές το ένα με το άλλο υπερτερεί κάπου κάποιο η είναι τα ίδια άραγε

    Αυτό που γράφεις ότι στο nmax τεντώνω πόδια... Είναι μεγαλύτερο; Στο pcx δεν γίνετε; Δεν έχει μασπιεδες έως πάνω;
    Τελευταία τροποποίηση από jonnylo; 26/10/2021 στις 15:16.

  6. #6
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Καλά σέρβις σε εξουσιοδοτημένο Honda 30€ μου φαίνεται λίγο ουτοπικό αλλά οκ...

    Ναι, πολύ το ψάχνεις, ένα σκουτεράκι θα πάρεις, και μάλιστα θα είναι το πρώτο σου δίτροχο, δεν θα έχεις καν με τι να το συγκρίνεις για να πεις αυτό είναι καλύτερο σε αυτό τον τομέα αλλά χάνει στον άλλον κοκ

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Και εγώ από όσο ξέρω η Ηονδα είναι πιο ακριβή. Μικρή σημασία έχει βέβαια.

    Στο νμαξ οι μασπιεδες φτάνουν πιο ψηλά. Παρατήρησε το και στο car.
    Ότι σου αρέσει περισσότερο στο μάτι .

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Είναι κ οι δύο (nmax και pcx) αποκλειστικά για αστική χρήση η κάποια από τις δύο υπερέχει για περιαστική μετακίνηση εκτός πόλης;

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    πηγαινε σε μια εκθεση και καβαλλησε τα και τα δυο, και δες που καθεσαι καλυτερα,απο μακρυα δεν γινεται τηλεδιαγνωση.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Δεν υπάρχουν σε καμία έκθεση, μόνο με παραγγελία έρχονται κ μάλιστα το nmax έχει παράδοση 2μιση μήνες,τo pcx ένα μήνα

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jonnylo Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχουν σε καμία έκθεση, μόνο με παραγγελία έρχονται κ μάλιστα το nmax έχει παράδοση 2μιση μήνες,τo pcx ένα μήνα
    κοιτα μεταχειρισμενα σε εμπορους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Σε pcx προηγούμενο μοντέλο έχω ανέβει , το nmax όμως είναι εντελώς άλλο μηχανάκι τι καινούργιο

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Κλείνω προς nmax

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Go for it!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2021
    Μηνύματα
    14
    Αλλά παράδοση πάνω από 3 μήνες ουφ, όλο το σύμπαν συνηγορεί εναντίον

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  2. Για αγορά μεταχειρισμένης 125-250cc
    από RideFree στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 16:10
  3. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF